Zvýšený či vysoký krevní tlak již na začátku těhotenství

brebruska
18. dub 2015

Ahoj, chci se zeptat, jestli tu má některá maminka takový problém, jako já: Včera jsem byla na kontrole 9+6tt. Sestřička mi naměřila tlak 130/90 😨 Můj obvyklý tlak před těhotenstvím byl 110/60. Před třemi týdny na kontrole jsem měla tlak 118/78, tak jsem si říkala super, konečně normální tlak. Ale teď už je vyšší a bojím se, že na příští kontrole se zase zvýší. Měřila mi ho pak i doktorka na hematologii (jsem navíc trombofilik) a ta naměřila po půlhodinovém sezení naprosto v klidu - četla jsem si - úplně stejnou hodnotu. Navíc mi naměřila i strašně vysoký klidový tep 120!!! Jsem teprve v 10tt, mám za sebou zamlklé těhotenství, dvě revize dělohy (první se nepovedla), píchám si injekce na ředění krve, v 6tt jsem měla pod choriem hematom a krvácela jsem a teď vysoký tlak ☹ Teď si ho měřím doma a někdy naměřím 130/70, někdy 120/70, pulz okolo 90-100. V rodině vysoký tlak máme, ale já ho měla vždy spíše nižší. Je tu nějaká maminka, která měla vyšší tlak již na začátku těhotenství a jak případně těhotenství pokračovalo?

donia
24. dub 2015

@brebruska jj, byla ted v pondeli. vysledky vzhledem k veku nic moc, tak v ut u druheho dr. poslali me nakonec do prahy a to dnes a delali mi cvs - odber choriovych klku. tak ted jen cekat a doufat, ze bude vse v poradku.

brebruska
autor
24. dub 2015

@donia nee, tak to mě mrzí, ale oni jen musí vyplnit tu statistiku, aby měli i nějaké ty falešně pozitivní výsledky. Ty budeš mít zdravé mimi 🙂 A můžu se zeptat, kolik ti je? Koukala jsem, že máš 14 leté dítko, takže dvacet už asi ne 😉 Mě je 27 a vzhledem ke všem věcem, kterými jsem si doteď prošla, mi i doktorka říká, že jsem smolař 😀 Tak si říkám, že aspoň někde bych mohla mít konečně i štěstí. A kdy budou výsledky?

brebruska
autor
24. dub 2015

@lusiana125 my jsme se naopak posunuli trošku dopředu - ze 14.11. podle menstruace i podle UTZ v 6+6, v 9+6 máme už 11.11., a to má manžel svátek, tak když půjde všechno hladce, nemusím řešit dáreček 😉 😀

lusiana125
24. dub 2015

@brebruska můj manžel má narozky 22.11. Takže taky dostane dárek 😉

brebruska
autor
24. dub 2015

@lusiana125 bomba ! 😀 A co, jak jsi na tom s nějakýma těhotenskýma stavama? Já zatím tak v 7., 8. týdnu večerní nevolnosti, ale nějak jsem to ustála bez zvracení, a teď mám velkej problém, že mi nic nechutná - manželův brácha dnes říkal - takové těhotenství naruby 😉 neví, že jsem těhotná 😀 a taky mě skoro všechno hrozně nadýmá a strašně mě bolívá břicho, kdybych aspoň prděla, tak je to v pohodě, ale ono se to ve mě všechno drží, mám nafouklé břicho a strašně mě bolí. Všichni říkají, že se mám hýbat, až na to, že podle doktorky mám být co nejvíc v klidu 😒 mám slíbené, že budem jednou týdně chodit plavat, ale teď mám náběh na zánět močáku a navíc mám strach z infekcí, tak nevím, jestli jo, ale asi začnem a uvidíme, jak na tom budem. A ještě jedna věc, strašně mě bolívá děloha. Byla jsem kvůli zamlklému těhotenství na revizi dělohy a tu první mi udělali špatně, ale byla jsem v pořádku, nic mi nebylo a hned jsem chtěla domů. Měsíčky přišly normálně v termínu, ale již neodešly. Tři týdny jsem hrozně krvácela a doktorka mi dělala druhou revizi. Po té už jsem domů nechtěla. Byla jsem vysílená a šíleně mě bolela děloha. Chodila jsem týden v předklonu a kdykoli jsem dýl stála, umírala jsem bolestí. No a teď mě děloha bolí stejně jako po druhé revizi. Mám od té doby i jiný tvar děložní dutiny, jak nahoře ubírali a ubírali. Tak nevím, jestli je to tím, nebo prostě jen jak říká manžel, co bolí, to roste 🙂

lusiana125
24. dub 2015

@brebruska mě taky hrozne bolela děloha a doktorka mi napsala Magnosolv -hořčík a za 2tydny co jsem to brala mě to přešlo takže ho doporučuji pro těhotné je to na předpis a neškodné 🙂 teď už mě neboli 😉 Ja mám teď kvasinky prý je to v těhotenství běžné mi řekla na gyndě a dala mi na noc tetraboraxove globule a masticku..měla jsem totiž žlutý vytok ☹ já mám akorát strašne chutě na sladké a vadí mi pachy. Manžel mi říká, že brzy sním i jeho 😀 ale zatím jsem nějak nenepribrala..já jsem zvracela v 7 tt a pak to naštěstí přešlo..já za sebou nemam žádné potraty, snažili jsme se od září 2014 a nešlo nám to. Zadarilo se až v únoru 🙂

brebruska
autor
24. dub 2015

@lusiana125 jj, pachy taky 🙂 já brala akorát utrogestan, když jsem krvácela, když jsem měla hematom pod choriem. Mám ho dobrat do konce 12tt, ale měla jsem ho jen tak preventivně. Já tím svým nechutenstvím půl kila shodila, ale už je to asi zase zpět. My se poprvé nesnažili. Řekli jsme si teď a já věděla, že to vyjde. Zrovna jsme se zasnoubili 😉 ale pak to špatně dopadlo. No a teď v prosinci jsem skončila v práci, kde bych těhotná být nemohla a nastoupila zpět do školy, abych si ji dodělala. Tak jsme si řekli, že si přestanem dávat pozor a zahodili kondomy 😎 ale prosinec byl hektický, takže na nějaké plánování nebyl čas. V únoru jsme se teda začali snažit a nic. Začaly měsíčky a já začala pít kontryhel. Po pár dnech jsem měla zase ten pocit, že to vyjde. A vyšlo 😉 V době hnízdění vajíčka jsem lehla s šílenýma horečkama a už mě napadlo, že je to tím, že se mi snížila imunita kvůli zahnizďování a manžela jsem poslal do lékárny, ať mi koupí něco ale jen pro těhotné. On na mě koukal trochu překvapeně:"To seš si jako tak jistá?" já na to, že jo. Ale musíme snížit horečku, jinak by to vyjít nemuselo. No, tak jsem měla paralen, nějaké homeopatika a něco na cumlání na krk. Pár dní na to jsem začala špinit a říkám si, aaaa, nidační krvácení. No a pár dní před očekávanou menstruací jsem si dělala test a vyšel slabě pozitivní. Tak jsem testovala ob den, a pak jsem zavolala doktorce, protože jsem potřebovala potvrzení o těhotenství co nejdřív, aby mi hematoložka nasadila injekce na ředění krve. Pro tátu už to nebylo překvápko, protože mi řekl, že mi věří, pokud to cítím, že jsem těhotná. Takže zatím to tutláme, protože máme oba logicky strach. Ale přítelova máma má na začátku června narozeniny a tohle pro ni bude nejlepší dáreček, protože nás s tím otravuje už od svatby, na vánoce jsme dostali kupu prtěcích věcí, sice jen tak ze srandy, ale ta myšlenka a vzkaz byl naprosto jednoznačný. Ale to je ještě daleko, zatím máme před sebou toho 7.5. a pak se uvidí. Ty budeš mít výsledky za jak dlouho? Já bych je měla mít asi ten večer.

lusiana125
24. dub 2015

@brebruska tak my jsme to už všem z bližší rodiny řekli a doufáme, že bude vše v pořádku..vůbec netuším jak dlouho budou trvat výsledky, doufám že dlouho ne, to bych měla zase vysoký tlak 😀 jsem fakt hrozny stresar

brebruska
autor
24. dub 2015

@lusiana125 no a na stránkách tam kam jdeš na vyšetření, to napsané nemají? U nás právě jo, takže vím, že než mi stihne dojít, že mám mít strach, že už budu vědět, jak na tom jsem. A tobě je kolik, jestli se můžu ptát?

lusiana125
25. dub 2015

@brebruska nene psané to tam právě nemají 😉 mě je 24 a tobě?

lusiana125
25. dub 2015

@brebruska tak už jsem to našla, vezu si s sebou výsledky krve od mojí gynekolozky takže by mi po ultrazvuku měli výsledek hned říci, akorát nevím jestli sebou můžu vzít manžela chtěla bych aby to taky viděl, ještě se mnou na ultrazvuku nebyl

donia
25. dub 2015

@brebruska jj, pocitas spravna, zadna mladice uz nejsem, ale to jen vekem 😀 Pristi mesic mi bude 40. Chtela jsem stihnout porodit prave do tech 40, ale take jsem si loni prosla zamlklym, takze to holt nevyslo. Ja byla tenkrat 9+3 a ty? A jaky jsi mela tlak predtim? Ja prave vse uplne v pohode, ten tlak me trapi az ted, jako vysoky jsem ho mela furt, ale bez priznaku. Kdezto ted jsem si ho rozhodila na podzim hormonalni stimulaci a od te doby s tim takhle bojuju.
Jak jsi psala o tech cislech do statistiky, tak taky doufam, ze jinak bude vse ok. Ja uz tenkrat v mych 25 mela spatne tripple testy a musela jsem na plodovku, s dcerou pak ve 32 taky. Takze asi ty zvysene hladiny proste mam. Musim se tim i ted uklidnovat.

donia
25. dub 2015

@lusiana125
@brebruska
jo a jestli jste tu resily vysledky prvotrimestralniho screeningu, tak to rika hned u toho utz. Teda me toho moc pri koukani nepovidal, stale meril, zapisoval a pak to program "schroupal", porovnal s tou krvi, kterou berou o ty ca.2 tydne driv a dal mi nejaky vysledek. To bylo prave ted v pondeli.

brebruska
autor
26. dub 2015

@lusiana125 je mi 27. Já jsem se zeptala při objednávání, a řekli mi, že manžel se mnou může jít. Krev mi budou brát tam, i tak by výsledky měly být večer. Manžel se mnou na utz taky ještě nebyl, ale naposledy chtěl jít, jenže byl v cizině, tak jsem mu ho nahrála na video 😀 máme doma památku. Dneska jsem 11+1 podle menstruace. Koupila jsem si Angelsound, protože u nás hrozí zastavení srdíčka a čekat vždycky do kontroly, jestli je vše v pořádku, je pro mě týrání. Srdíčko má být slyšet nejdříve od 12tt. Tak jsem ho dnes vyzkoušela, lépe řečeno manžel měl sluchátka, tak to slyšel první. Našemu malému určitě ráno bilo srdíčko 🙂 divila jsem se, že už jsme to slyšeli, ale bylo to super. Neměli jsme doma ani žádný olejíček, tak jsme použili olivový 😉

brebruska
autor
26. dub 2015

@donia tak já jdu v jeden den na utz i na krev do Brna, výsledek má být večer na netu. Budu ten den 12+5tt.

brebruska
autor
26. dub 2015

@donia já byla 8+0 a podle velikosti to asi vypadalo, že se mu zastavilo snad před chvílí ☹ byla jsem sama doma, manžel na 3 měsíce v cizině, pak ty komplikace se špatně udělanou první revizí, strašné bolesti po druhé, pak nějaké záněty. Taky jsem si to užila. Ještě teď se někdy budím s tím strašným pocitem bezmoci, na sál mě vezl kamarád 😨 . Navíc na příjmu v nemocnici měli zrovna polední pauzu a já seděla s papírama na chodbě a brečela a brečela. Na pokoji jsem byla se dvěma ženskýma, kterým zrovna brali dělohy, takže taky dobrý. Myslím, že ony to braly líp, jak já. A nenávidím hlášku, však jsi ještě mladá! Kvůli ní jsem přišla právě o to mimčo. A neutěší. Já se v 27 cítím stará, protože rodinu chci už od 18, jen to bylo vždycky: ještě počkej, až si doděláš školu. Školu stále nemám 😠 a nehodlám čekat ani minutu. Mám kvůli své špatné krvi a cévám hemangiom ve svalu a doktor mi doporučil teď netěhotnět, že to nejdřív vyřešíme. Už se neozval 😖 a my čekáme mimi 😀 už nechci na nic čekat. Minulý rok jsem si kvůli tomu oběhala všechna povinná i nepovinná očkování, která by mě mohla potkat právě v těhu, takže jsem se poctivě připravila, abych prcka zbytečně netrápila 🙂

donia
26. dub 2015

@brebruska no, koukam taky to nemas jednoduche, tak moc drzim palce, at uz je to vse jen dobre

brebruska
autor
26. dub 2015

@donia děkuji děkuji. A ty se pak ozvi s výsledkama toho odběru, a hlavně se nestrachuj, jestli jsi to tak měla u obou dětí, tak je spíš pravděpodobný, že to bude zase stejný.
a ještě k tomu tlaku - myslím, že mi ho ani ještě v té době neměřili, ale byl určitě dobrej, teď mi rostl postupně, v 7tt jsem měla vyšší než svůj obvyklý, ale byl to ten typický okolo 120/70, takže mě ani nenapadlo, že za 3 týdny už budu mít 130/90. Ale zatím mi tlak spíš kolísá. Měřím si ho doma a většinou převažuje spíš nižší - 96/60. Ale někdy na sobě vyloženě cítím, že mi hodně stoupl. Třeba dnes bylo hrozné dusno jako před bouřkou a mě bušilo srdce, motala se mi hlava, nemohla jsem se pořádně nadechnout a celkově jsem cítila, že mám vysoký tlak. Měla jsem pocit, jako bych s sebou nosila pytel cementu...

donia
27. dub 2015

@brebruska jo, ale to srdce mi v noci taky hodne busilo, vubec jsem z toho nemohla usnout, bourka u nas taky byla, tak jestli to ma nejaky vliv... Je fakt, ze ale vykyvy pocasi mi na ten tlak a s tim spojene bolesti hlavy vubec nedela dobre.
Vysledky se dozvim bud dnes odpoledne, nebo nejpozdeji v utery odpoledne. Vzhledem k tomu, ze jsem tam byla v patek az na poledne a laborka ma 2 prac. dny, tak predpokladam, ze budou az zitra.

lusiana125
27. dub 2015

@brebruska taky jsem na angelsound koukala na netu, jakto že hrozí zastavení srdíčka?

donia
27. dub 2015

@brebruska tak hlasim alespon prvotni vysledky, prave mi volali z Prahy - vsechny 3 syndromy (Downuv, Patauv a Edwardsuv) vylouceny !!!
Tak ted jeste cekat ca. 3 tydny na kompletni vysledky.

brebruska
autor
27. dub 2015

@donia Tak paráda! 😉 a jaké ještě tam jsou rizika, co kromě těch syndromů můžou ještě zjistit? Mimo jiné taky pohlaví, že? 🙂 už ho víš, nebo ne, nebo ani nechceš?

brebruska
autor
27. dub 2015

@lusiana125 protože jsem trombofilik, sice mám injekce, ale doktorka mi už jednou dala slabé, tak kdo ví, jak na tom jsem. Nicméně je uklidňující slyšet srdíčko, kdykoli tě přepadnou chmurné myšlenky. Já ho objednávala tady: http://www.detska-planeta.cz/verkal/eshop/0/0/5... a došel myslím za dva dny. Píšou, že od 12tt, nejpozději od 16tt určitě jde slyšet srdíčko, a u mě bylo slyšet hned 11+1tt. Ale já jsem taky celkem štíhlá, pokod má mamina bříško trochu oplácané, tak to může být asi slyšet hůř, nebo se to hůř hledá...

lusiana125
27. dub 2015

@brebruska jojo já jsem právě trochu oplácanější...tak uvidíme...bavila jsem se o tom s manželem, říkal, že se mu to zdá zbytečné, ale asi si ho objednám pro svůj klid...dneska jsem volala na výsledky krve, které ponesu na screening a mám trochu zvýšený cukr v krvi norma je prý 5.8 a já mám 6.2 takže mě zase strašili těhotenskou cukrovkou, se z toho už fakt zblázním...

zarucha
27. dub 2015

@brebruska Ahoj, ano, mám zcela stejnou zkušenost. Od 9tt vysoký tlak, v 15tt byl tak vysoký (150/100) že mě hospitalizovali. Je to nebezpečné, hlavně kvůli průtokům v placentě a potenciální zátěži na ledviny. Jediná možnost je systematicky tlak kompenzovat léky, které v těhotenství lze. Mně po hospitalizaci po třech dnech pozorování mně i miminka a vyšetření předepsali dopegyt a k tomu ještě dva další léky, brala jsem až do konce těhotenství. Tlak se ustálil na 120/70, nebylo třeba zvyšovat. Miminko dobře prospívalo, ale hlídali mě mnohem víc. Měla jsem celkem tak o čtyři ultrazvuky víc než kamarádky ve stejné fázi těhotenství - vždy, když se jim mírně zdálo něco mimo tabulky, mrkli do karty, tam viděli gestační hypertenze a šup, už si mě zvali na další podrobnější vyšetření příští týden. Je to ale dobře, být více hlídaná, při vysokém tlaku který se neléčí hrozí preeklamsie a to je nebezpečí pro matku i dítě. Já rodila nakonec 39+5, sice byly komplikace, ale ty se nutně nepřipisují vysokému tlaku a mohou postihnout kohokoli, holčička se narodila nakonec akutní sekcí, čtyřkilová, krásná a dnes je zcela zdravá. Ničeho se neboj, všechno bude dobré, hypertenze v těhotenství je dost běžný jev.

brebruska
autor
27. dub 2015

@zarucha ahoj, mocka děkuji za zkušenost 🙂 ať se tobě i holčičce daří !

donia
27. dub 2015

@brebruska tak co vse se zjistuje jeste potom to bohuzel nevim. u plodovky jsem to mela taky tak, do dvou dnu vysledky syndromu a ten zbytek musel v laboratori kultivovat.
jj, jako bonus je 100 pro zjisteni pohlavi, ale nechceme to vedet, at je nejake prekvapko po tom vse a po te bolesti na sale, i kdyz je tezke to vydrzet

brebruska
autor
27. dub 2015

@donia my to taky vědět nechceme, i když v manželové rodině už se generace rodí jenom kluci, takže holka by byla fakt překvápko. U nás se zase rodí samé holky, takže kluk by byl super změna 😀

p1983k
27. dub 2015

Tak mě doktor poslal do rizikové poradny s tlakem 130/80,tam mi naměřili 140/80 a z tama mě poslali k mému obvodnímu lékaři...ten mi naměřil 135/85 a odcházela jsem s tím že tento tlak je sice hraniční,ale pořád přijatelný v těhotenství...co se bude dít dál nevím,ale na léky to asi nebude. Jsem i dost nervózní z doktorů a kontrol kvůli prodělanému zamlklému těhu.

brebruska
autor
27. dub 2015

@p1983k nj, zamlklé těhu na jistotě nepřidá, proto jsem si teď koupila angel sound a když chci uklidnit dušičku, že tohle miminko se nám opravdu hodlá narodit, poslouchám srdíčko. 🙂
Tak se nestresuj z doktorů, ať neuděláš malému špatně. A dokud je ti fajn a doma máš tlak v klidu, tak nestresuj 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru