Předčasně narozené miminka. Jaké máte zkušenosti?

nikolhruba
8. led 2021

Ahoj, cekam dvojcata jsem nyni 26+4tt
Pani doktorka nas strasi s předčasným porodem, mam cipek 3cm ktery se zkracuje, nasadila mi3krat denně magnesium, utrogestan 2cipky na noc a jeste železo
Plod A vazi 760g, plod B 904g
Mame doma 10ti měsíčního raubiře, takže se nezastavím a moc si pres den neodpočinu...
Mam strach, ze porodim hodne předčasně a budou nejake komplikace, můžete mi prosim napsat sve zkušenosti s předčasným porodem? Jak na tom miminko bylo, kolik vážilo jak flouho jste strávili v nemocnici. Dekuji moc

michaelarousova
8. led 2021

@nikolhruba ja mela predcastne narozene ale ne zas nejak extra brzo..34tt+4 ..syn mel 2300g a 45 cm a byl zdravej v porodnici jsme byli do te doby nez je brany jako oficialne donoseny takze do 36tt☺️

monilee
8. led 2021

Mám doma dve predčasňatá, 29+0 1190g a 33+3 2040g. Boli sme v nemocnici 8 týždňov, s druhým 3 týždne. Dcéra v 29tt s komplikáciami, 9 minút oživovaná, lekári čakali, že do rána neprežije, prognózy ohľadne vývoja zlé. Syn 33tt vcelku dobrý, sám dýchal, ale tiež sme potom absolvovali plno vyšetrení, neurológia, rehabilace atď. Viem, že s malým dieťaťom doma je to ťažké, ale ak je to aspoň trochu možné, zariaďťe si nejakú pomoc a Vy odpočívajte, nech dojdete čo najďalej. Stojí to za to, každý týždeň navyše je dobrý. Nechcem Vás strašiť, ale s predčasne narodenými deťmi je to naozaj náročné, skúste tomu predísť, čo najviac to pôjde. A aby som nebola len negatívna, cez všetky prognózy a komplikácie, moje deti sú nakoniec obidve zdravé, bez akýchkoľvek následkov a takisto mnohé ďalšie predčasňátka, ktoré poznáme, sú úplne v poriadku 🙂

janule1940
8. led 2021

Ja vim,ze to není stejný případ,ale svagrova žije ve Švýcarsku.v 26tt měla čípek 2,4cm (cekala ale jen jedno miminko).rekli ji,ze je to ještě v normě,ale ať se šetří a bere dobre vstrebatelny hořčík-bisglycinat,malat atd.dale ji dali nějaké tabletky od weledy,zkusim zjistit jske,je to nejska bxlinka,co pomaha při hrozícím předčasném porodu.prenasela mesic😀takze to nemusí být zadna hrůza.muj gyndar vzdy říkal,ze stav čípku je zcela nevypovídajici,ze viděl ženu s 4cm cipkem,co rodila za hodinu poté a viděl ženu téměř bez čípku na centimetr otevřenou,která tak chodila 2mesice.dulezity pro nej byl vzdy fakt,ze se čípek neotevírá.ja jsem totiž se synem měla také čípek kolem 2,7cm od 30tt,plus syn mel hlavičku už nacpanou od 30tt tak dole na mem čípku,ze jsem skoro nemohla chodit a moje PA mi ho 2x manuálně zvedala výš a podvazovala jsem pak břicho šátkem.a porodila jsem 37+0 syna zcela donoseneho.doporucuju klid,dobre vstrebatelny hořčík,hlavne psychicky klid,šátek na podvazani bříška a zkusim se vám podívat na název te bylinky.

krasna_neznama86
8. led 2021

U dcerky mi od 30 tt hrozil předčasný porod, zkracoval se mi čípek... Každý týden mi dělali test na predcasny porod (testem lze zjistit, zda během 7-10 dnů hrozí porod). Test není častý, není hrazen pojišťovnou, hradí ho nemocnice že svého rozpočtu,.proto ho nechtějí dělat.

merope
8. led 2021

Je tu i skupinka Nedonošené děti - tam je kupa dotazů a fotek. Ne vždy je vše ok, ale čím později, tím je ta prognóza teď už lepší. Každopádně to chce případně včas dát kortikoidy na dozrání plic. Nedá se dát raubíř např. babičce? Co by se dělo, kdyby tě hospitalizovali? Kam by šel? Není líp ho tam dát rovnou nebo se domluvit, aby mamka či tchýně přijela?

badyr
8. led 2021

S nedonošenci je to případ od případu, mám syna 33+3, relativně pěkný týden, ale bohužel měl syn komplikace, v nemocnici jsme byli měsíc. Malý byl hodně náročné miminko, včetně rehabilitací, hospitalizace na hematoonkologii. Ale ze skupiny na FB znám miminka daleko dříve narozená a bez problémů. Přeji, ať vydržíte co nejdéle 😉 ještě bych mohla doporučit konzultaci u Dr. Kouckého od Apolináře, výborný odborník.

alilali
8. led 2021

Já trošku z jiné strany, mě strašili od 22 týdne s předčasným porodem, vesměs stejná "diagnóza" a stejné léky co píšeš ty. Rodila jsem 41tt.

zdenda9
9. led 2021

@nikolhruba syn je z dvojčátek, o jedno jsme přišly ve 24tt, syn se narodil 28+4, 920g, V nemocnici jsme byli asi 2 měsíce.

aneta_v
9. led 2021

@nikolhruba já mám jen lehké předčasňátko (34tt), všechno ok, jen byla ze začátku trošku opožděná, kamarádka z porodnice má prvního syna 26tt a druhého 28tt, váhy přesně nevim, ale byli to králíčci, oba jsou v pořádku, jiná kamarádka holčičku 22tt a 500g a bez následků, šance na přežití tehdy minimální, bez následků neměla být vůbec. Doktorka na neonatologii mi říkala, že nezáleží až tak na týdnu či váze, ale na vyvinutosti dítěte, někdy zachrání bez následků půlkilové mimčo 22tt (viz moje kamarádka), jindy nezachrání či je “postižené” mimčo těžši a vyšší tt.

keksik002
10. led 2021

Syn narozeny 35+5tt 2090g 43cm,měsíc v inkubátoru, kojit jsem nemohla, syn mel sondu pres nos na krmeni, pak zloutenka, Vojtova metoda.. No, od doby co nas pustili domu uz lepsi, nastavili jsme si systém a lepší 😉 myslím že od toho 30tt se to uz da

ema90
10. led 2021

@aneta_v Muzu se jen ze zvedavosti zeptat na to mimco v 22tt? Ja myslela, ze se miminka zachranuji od 26tt.
Tomu se mi nechce ani verit v tom 22tt, dyt to je uplnej prtavec 😱

aneta_v
10. led 2021

@ema90 hranice je těch 22tt, ale není to pravidlem, záleží právě na více faktorech. Holčičku znám, zrovna minulý týdem jsem ji viděla, prognóza na začátku opravdu děsivá, ale byla bojovnice. Musela tedy na operaci očí, měla je “poškozené” od kyslíku, ale jen ji je sjeli laserem a je v pohodě. Dotěd má teda lehce deformovanou hlavičku, jak se jí hromadil mozkomíšní mok v komorách, doktoři hned poznají, že je předčasňátko, ale přes vlásky to není moc vidět, člověk, co to neví, si toho nevšimne. A to je naštěstí jediné, co jí je 🥰🥰 už jí bude pět

ema90
10. led 2021

@aneta_v Tak to je parada 🙏🏼❤️

burnette
10. led 2021

Dobrý den, určitě to prosím neberte na lehkou váhu, 29.září se mi narodila dcera v 31+5. Sice patří do skupiny bez rizikové pro zatím, motorický odpovídá realni věkem jenom je váhově menší. Ze začátků to bylo obravsky strach, stress, nervozita. Nyní jsme každou chvíli u lékařů na kontrole a to máme štěstí že nemusíme ještě dojíždět ns neurologie či fyzioterapie. Jsem v kontaktů s maminkami, které to štěstí nemají jelikož děti skončili na kyslíku, mají postižené oči, na vozíků a jiné problémy. Ačkoliv naše malá od porodů dýchala sama po propuštění z nemocnici když byla stabilní měla zástava dechu s manželem jsme museli být rychlí při prvním pomocí, potom jsme další dva dny zůstali v nemocnici.
Některé miminka se narodí předčasně a vše zvládnou některé mají doživotní problémy. Mě lékař upozornil že se otvírám mám mít klidový režim, samozřejmě doma jsem měla syna tehdy tři roky a jezdila s ním po výletě atd. Dopadlo to to tak jak to dopadlo. Jste v malém týdnů ještě tomu dvojčata, co vaše máma či tchyně nepomůžou? Nějaká paní na hlídání? Mít nedonošené miminko je opravdu náročné jak psychické tak fyzické.

mimi1004
10. led 2021

Dcera 26+2, 720 g, v porodnici byla 88 dnů, bez komplikací.
@ema90 aneta_v tam píše, co o tom říkají doktoři. A je to tak, je to dříve než ve 26. týdnu.

ema90
10. led 2021

@mimi1004 Dekuji, nicmene vysvetleni jsem uz dostala 🙃

mimi1004
10. led 2021

@ema90 Ono je to ještě trochu složitější s tou hranicí. Je tam týden (a myslím si, že je to ten 22.), kdy se doktoři řídí přáním rodičů. Když rodiče nechtějí zachraňovat, tak se nezachraňuje. Takže do 22. tt je to potrat a bohužel, 22. - 23. tt si řeknou rodiče, 23. tt a dál musí pro záchranu udělat maximum. Jen si nejsem úplně jistá těmi týdny, je to jen na vysvětlenou, jak to je 🙂

ema90
10. led 2021

@mimi1004 Jj, v pohode, ja jen, ze mi to prijde neuveritelny. Samozrejme je to krasny, super, co vse doktori zvladnou 🙏🏼
Ale jsem s dvojcaty v 19tt a teda ani omylem si neumim predstavit, ze by treba za mesic mela byt na svete. Takovi mali prtavci.

mimi1004
10. led 2021

@ema90 Nepřipouštěj si to, dvojčata se sice rodí dříve, ale není pravidlem že až tak moc. Sousedka porodila na podzim dvojčátka o 6 týdnů dříve a holky jsou v pořádku. V porodnici byly snad necelých 14 dnů.

keksik002
10. led 2021

@mimi1004 23tt - 24tt je na diskuzi a rizicich
Do 23tt bohužel nezachranuji
Od 24tt musi udelat maximum pro zachranu zivota

Od tety syn narozeny 24tt, ted ma 10let..je pravda ze je mensiho vzrustu, ma nejake alergie a je lehce opozdeny, ale.. Zije a je 🙂

mimi1004
10. led 2021

@keksik002 Aha, díky. Psala jsem, že si nejsem úplně jistá tím týdnem. A je tam i podmínka váhy 500 g, ale přesně už taky nevím. Nejlepší je předem nic nezjisťovat a důvěřovat lékařům 🙂

aneta_v
10. led 2021

@mimi1004 neni tam žádná podmínka váhy, podmínka je, že dítě musí po narození vykázat známky životaschopnosti.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru