III. trimestr, začínáme. Jak se cítíte?

eliotka
14. črc 2008

Ahoj holky, je tu už sice téma gtřetí trimest, ale tam jsou kočky už spíš těsně před porodem, tak bych chtěla pokecat s někým, kdo třeba teprve III. trimestr začíná.

Jak se cítíte, co máte teď na programu? Já jdu do poradny tento týden. Snad se dozvím, kdy bude velký screening, snad někdy 30. týden?

betina
11. srp 2008

holky, nestrašte...s epiduralem je to ještě navíc tak...byla jsme na prohlídce na Obilňku v Brně.Epidurál je aplikován pouze 20% rodících. Ano, je možné si o něj říct, ale o nutnosti rozhodne lékař. Není to tak, že chci rodit bezbolestně, tak budu. Tak to nefunguje. K podání epiduralu musí být vážný důvod - velmi bolestivé a dlouho trvající kontrakce atd...

já jsem zatím rozhodnutá rodit bez epiduarlu, ale nebudu si hrát na hrdniku, když nevím, do čeho jdu..takže poříd si říkám, že se vše stejně uvidí až na místě ☹

ilci
12. srp 2008

holky, to nemělo zastrašit, ale ať víte, že se to může stát
spousta mamin si epidurál chválí, že jim to fakt pomohlo od bolesti, třeba vyvolávaný porod je prý bolestivější, takže v tomto případě to není od věci
a každá snášíme bolest jinak
aplikuje se prý u otevření 4-6 cm
taky jsem četla, že snad u soukromých porodnic se to platí, problém může být u malé porodnice, kde je třeba jen jeden anesteziolog, takže může být zrovna někde u operace atd.

spetra
12. srp 2008

jak píšete záleží na porodnici, někde ti ho dají většinou za penízky - stačí říct že ho chceš.... jinde s epi šetří a dávají ho vyjímečně.... to je potřeba se poptat v porodnici, kde budete rodit...

divabara
12. srp 2008

Ahoj holky,

jen pisi svoji zkusenost s epiduralem, kdyz jsem prisla o mimco v 16.tydnu...tehdy mi vyvolavali porod...pichali mi epidural z duvodu toho, ze jsem sice kontrakce mela ale mimco nechtelo porad ven...Rikali mi, ze tim epiduralem se to rozvolni,ale namisto toho me presly kontrakce...bohuzel...Pote jsem asi pet hodin nemohla chodit, protoze jsem porad mela umrtvene nohy, takze mi vlozky musel vymenovat manzel, a tak...Ale kamaradka, co mela miminko koncem panevnim, tak ta si epidural pochvalovala, ze bez toho by to nezvladla...takze asi tak...
Drzim pesti, at to proste nepotrebujem...

mikulka
12. srp 2008

Holky, to je jedna stránka epidurálu, ta negativní., resp. spíš vyjmenovaná rizika. Ale vše, co se tam píše se samozřejmě nemusí přihodit. Jako máte na lécích napsány negativní účinky, všechny nemá většinou nikdo.
Epidurál má i kladné stránky: epidurál neprodlužuje ani nezkracuje porod (kniha o těhotentsví a porodu, Ant. Pařízek), příznivě ovlivňuje prokrvení dělohy a placenty a tím zlepšuje zásobení dítěte kyslíkem a dalšími potřebnými látkami atd.

Já jsem tedy spíš proti epidurálu, ale na druhou stranu, mám extrémně nízký práh bolestivosti, takže trochu o něm uvažuju. Ale spíš to nechám až jak bude porod probíhat. Vždyť já ani kvůli cukrovce nevím, zda budu rodit přirozenou cestou.

Ahoj barunko, jakpak se ti daří?

dukie
12. srp 2008

divabara: Moc, moc Tě zdravím, snad si na mě ještě pamatuješ. Koukám, že zanedlouho taky čekáte mimíska, tak na Tebe budu moc, moc myslet, aby se mu u Tebe v bříšku moc líbilo. 🙂 A až vykoukne ven, tak aby to bylo krásné zdravé a hodné miminko. 😵

K epidurálu dodám jen to, že jsem taky spíš jeho odpůrce, protože je to tak cca 2 roky, co jsem o něm četla velmi zajímavý článek, který právě upozorňoval na rizika, která může vyvolat a o kterých se obecně ani nemluví, jakoby ani neexistovala... Já vím, že nebezpečný je svým způsobem každý lék, záleží vždy na tom, jak na to zareaguje tělo pacienta... a že to špatné se přihodí třeba jen v zanedbatelném zlomku případů... ale jedna věc je, že mi z léku hrozí bolest hlavy nebo dočasně rozostřené vidění... a druhá věc je, že mi třeba hrozí, že moje tělo díky tommu léku vůbec nepozná, že už je konec porodu a dojde to až k vykrvácení (jeden z možných důsledků použití epidurálu, o kterém se tehdy článek zmiňoval...).

Nevím, nikomu to nerozmlouvám, ale myslím si, že naše maminky epidurál k dispozici neměly a my jsme, kupodivu 😀 , na světě. 🙂 A většinou máme i sourozence, takže do toho šly i víckrát. 😀 Takže se to jistě dá zvládnout i bez něj. 🙂

radus78
12. srp 2008

konečně se mi podařilo sehnat soukromou PA, která dělá přeporodní kurz i o prázdninách, tak tam v pondělí jdu. 🙂

divabara
12. srp 2008

Ahoj dukie,

tak tobe uz se to taky krati, tak drzim pesticky, at vse zvladnete v pohode...

Ahoj Mikulko,

dari se mi docela dobre, jen jsem porad vyplasena s tim cipkem...Na kontrolu jdu za 14 dni, tak snad je vse OK, ale je fakt, ze se necitim, ze bych mela rodit...V sobotu budu koncit 34.tyden, tak pak se mi ulevi z hlediska plic, no a pak kdyz to vydrzime s mimcem dele, tak to bude jen a jen dobre. Taky moc nevim, co je to vlastne klidovy rezim...Dr.rikala, ze lezet nemusim, ale jakmile mi ztvrdne brisko, tak si mam lehnout...

Jinak s tim epiduralem...budeme se rikat, ze to nebudeme potrebovat, no a kdyby nahodou jo, tak se nebudeme stresovat negativnimi ucinky... 😉
Tak pa a drzte se...

mikulka
12. srp 2008

Báro, to chápu, že máš strach kvůli tomu čípku, ale bude to dobré, když nemáš častější kontrakce. 😉

Jj, holky, taky doufám, že to zvládneme bez epidurálu. 🙂

Není dneska nějak divný tlak? Mně je úděsně. byla jsem nakoupit a myslela jsem, že nedolezu. Jak je vám?

betina
12. srp 2008

ahoj holky,

mikulko ten tlak...taky to ted pociťuju intenzivněji, ale....už asi třetím dnem nemůžu v noci spát, co mi dělá ta žáha a nepomáhá už ani Rennie. Spím pomalu v seě, aby ty štávy byly dole, ale nepomáhá to. Pak mě ještě v noci do toho chytají bolesti podbřišku 😠 jestli to takhle bude ještě ten měsíc a půl, asi chcípnu ☹

spíte v noci?

radus78
12. srp 2008

betino, tak já už nespím asi měsíc a půl. Sice usnu, ale vzbudím se asi za 2 hodiny a nemůžu spát. ☹

ilci
12. srp 2008

tak já spím jak zabitá, pokud mě nevzbudí lidi vracející se nad ránem z hospody, co řvou jak na lesy 😠

mikulka
12. srp 2008

beti, já spím moc špatně už asi měsíc. Nemohu usnout, protože mě hrozně pálí žáha a vrací se mi jídlo. Pomáhá mi klasická zažívací soda, rennie mi už taky nepomáhalo.
Pak courám často na wc... A většinou se vzbouzím velice brzo ráno, a to jsem tak ráda spala, klidně do 10 🙂
Tak chvíli čumím, nebo jdu něco dělat a pak si třeba v 6 zase lehnu a usnu. Je to divný spánek, takový přerušovaný. Podbřišek mě bolí taky, musím často měnit polohy.

Holky, jsem si říkala, jestli to už není příprava na mateřství, že pak budeme mít taky přerušovaný spánek a vůbec, moc se nevysíme.

Posl. dobou jsem navíc pořád unavená, vše mne vysiluje. Co vy?

radus, tak jsem zvědavá, co budeš vyprávět o kurzu. 😉

betina
12. srp 2008

mikulko,

právě s tou únavou..dneska jsem začala pomalu prát pro malou a navíc mám ještě spoustu věcí na vyřizování..dřív bych měla za tejden hotovo a ted budu ráda, když to všechno do porodu stihnu. Zpomalenej vorvaň

mikulka
12. srp 2008

Právě, taky mi všechno trvá. Je pro nějak náročné i chodti po obchodech. Ty jo, a to bude asi ještě horší, co? 😕

betina
12. srp 2008

no psala mi ted kámoška, co má za 3 týdny termín... a psala, hele spi a odpočívej, užívej si to. Jakmile přijde 9 měsíc, je zle.
Ale já si myslím, že je to individuální. Jasný je, že budeme opravdu koule a bude nás všechno tlačit apod...na druhou stranu já třeba zvracím od začátku doteď, tak jsem zvědavá, co mě může ještě tak překvapit 😉 🙂

mikulka
12. srp 2008

Hm, zvracíš doteď, ach jo ☹ To je vysilující.
Tak 9. měsíc možná bude ještě hustší, ale zvládneme 😉

betina
12. srp 2008

všechno zvládneme pro ty naše drobky 🙂

musím se msát, jak jsem si četla takový harmogram, co se děje týden po týdnu atd...bylo tam napsáno (myslím k 29 týdnu), abysme ještě někam s partnerem zašli, na nějajkou hzekou večeři, do divadla, že na to pak nebude síla.
Říkala jsem si, že je to blbost, že to je přece odpočinek...no pravdu měli 🙂 už jen ta cesta někam 🙂

jinak chtěla jsem se holky zeptat, co vaše okolí (rodina) na miminko, především ženská část. Mně totiž lezou hrooooozně na nervy a musím se ovládat, abych něco neřekla. Mamka, tchyně, babičky volají s nepostradatelnejma radama a já z toho lezu po zdi 🙂

co vy, máte to podobně neno jinak?

jajdaelda
12. srp 2008

tak mám asi štěstí, že zatím spím cca tak od 22.hod do 4.hod, kdy musím na WC a pak většinou ještě usnu do 6., kdy mi zvoní budík do práce 😠 Šťávy mívám většinou když se přejím anebo jím nějaká ostřejší či mastnější jídla..ale musím to zaťukat, aby mi to vydrželo co nejdýl.
s tou únavou - taky mi už stačí udělat pár rychlejších pohybů a jsem vyřízená. Nehledě na to, že mě zase pro změnu začínají bolet kyčle - to se mi asi rozeskočí pánev 😉 Na praní se chystám až budu doma,což jest za 3 týdny, ale jsem na to zvědavá, jestli budu ještě něco schopna udělat...

spetra
12. srp 2008

většinou nespím nic moc, bud nemůžu usnout nebo se budím... pokud mě nic nebolí... tak aspon malý vyvádí.... jsem děsně unavená a obchody, ještě před 2 týdny jsem po nich byla splašená... ted už mě do nich nikdo nedostane...co poslíčkx, máte holky už? mě taky všichni vyhrožují 9 měsícem, že ted je to ještě v poho... ☹

ilci
12. srp 2008

beti, tak do nás se nikdo nemontuje
když radu potřebuju (na cokoli) tak se zeptám a jinak klídek 😉
jako jedna moje babi je děsně důležitá, ale moc často ji nevidím, takže jedním uchem sem a druhým ven, beru ohled na její věk a povahu 😀
já chodím spát kolem 22h a budím se kolem 6 a pak si ještě do 7h lebedím
dřív jsem vstávala ve 4h do práce, takže si užívám pro mě dlouhý spánek 😀 😀

ilci
12. srp 2008

ad obchody, mě se dělá vevnitř zle na omdlení asi z toho vzduchu, takže tam moc dlouho nevydržím
taky mi tam schází nějaká židle na sezení 😀

jajdaelda
12. srp 2008

betina...tak moje mamina je v pohodě, občas mi ukáže, jak je na tom s pletením pro prcka, občas mi dá nějaký dáreček, ale nevyptává se, ví, že to nemusím a že jí sama řeknu co budu chtít...chytly jsme se na začátku kvůli zavinovačce a pochopila, že to nemá cenu, že si asi musím příjít sama na to, co mi bude vyhovovat.
a tchýně? tak ta se zatím mě přímo (manžela prý ano) ani jednou nezeptala, jak mi je a jak rostu... z toho, že budeme mít kluka radostí neskákala, protože už dva vnuky má..tak jsem jí doporučila, ať řekne dceři, ať jí pořídí vnučku...ale možná je to tak lepší...přeci jen, je už starší ročník a já mám na dost věcí jiný názor. Naštěstí moje mamina bude moderní babička, alespoň myslím 🙂 U tchýně ani nevím, jestli se těší nebo ne....a asi tam budeme mít také rozepře kvůli výchově...ale to ukáže vše čas...

ilci
12. srp 2008

tak u nás se těší oboji naši rodiče, je to z obou stran první vnouče
tchýně a tchán šli teď do důchodu, bydlí v protějším baráku, tchýně je učitelka ZŠ, ale je bezvadná
už se těší na vození kočárku, takže budu mít i chvilku pro sebe, zatímco bude s prckem někde trajdat 😀

spetra
12. srp 2008

mě naštěstí nikdo nijak zvlášť jeho zaručené rady nevnucuje...

spetra
12. srp 2008

jinak já si myslím, že epidural před 20 lety se normálně využíval

betina
12. srp 2008

no možná je to tím, že se pořád snažím chovat slušně. Ale telefonáty typu, ty jsi pý 2 kila zhubla, to je něco špatně a mažeš si ty bradavky aby ti nepopraskaly a nekupuj malý věci, miminko potom brečí....upřímně fakt z toho šílím. Já něco vydržím, ale blíží se ten den, kdy řeknu všem dejte mi pokoj, zavolám po porodu 🙂

chiwule
12. srp 2008

ahoj holky, zdravím z domova 😉 občas juknu na net, co je nového, ale nestíhám dočítat...
jak se bavíte o únavě: pořád bych spala a odpočívala, málá si říká o svou dávku spánku, ale v noci se mi to moc nedaří ... už aby bylo po vedrech, to jsou první prázdniny, kdy si přeju, aby celé propršely 🙂 každodenní domáci činnosti už taky nejsou co bývaly, vše mi trvá dýl a s větším úsilím... fakt si moc neumím představit, že ještě budu mít větší pupík, že ještě budu víc neohrabaná, a že taky to miminko co roste někudy půjde ven 😖
tak já si jdu zkusit dáchnout, jsem se v práci nezastavila, tak na mě únava doléhá... mějte se tu zatím fajn 😵

oskarka
12. srp 2008

Zdravím všechny, ráda si Vaši diskusi čtu, párkrát jsem i přispěla, ale moc jsem nezvládala skloubit koníka s prací. Teď už to bude lepšejší🙂.
Už jsem doma, mám normální dovolenou - ještě vyrážíme s manželem na týden na sever Čech do domečku po babičce a od 21.8. už jsem na regulérní mateřské. To je úleva, když se nemusím plahočit brzy ráno do práce, pozdě večer z práce, lítat a zařizovat pracovní záležitosti... Už se těším, že začnu kupovat věci pro sebe i miminko do porodnice, dokupovat věci co nám ještě chybí. Teď sháníme nějakou rozměrově a barevně vhodnou skříň na oblečení a věci pro mimi, ale nějak se nedaří. Také nevím jak vyřešit přebalování. No, snad mne něco napadne.
Jinak nám teď ve 31.týdnu pan doktor na ultrazvuku řekl, že máme v bříšku malého obříka, mimi nám od poslední kontroly nějak více vyrostlo, no, třeba se teď trošku sklidní🙂.

radus78
12. srp 2008

mikulka
taky jsem na ten kurz zvědavá.

Jinak chození po obchodech nedávám už dávno. Jsem doma na neschopence od asi 6tt, skoro celou dobu jsem musela ležet nebo polehávat, takže mi úplně ochably svaly a stačí mi dva obchody a jsem úplně vyřízená. ☹ Doufám, že zvládnu porod a pak se musím dát nějak do kupy.

Poseldní dobou mě zase hrozně tvrdne břicho, ale zítra jdu do poradny, tak uvidíme, co nám paní doktorka řekne. Doufám, že to nemá vliv na čípek.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru