Návštěva pediatra po porodu. Jaký na to máte názor a zkušenosti?

katule1990
7. srp 2020

Ahoj holky,
jsem těhotná a jedna naše známá je zdravotní sestra u pediatra. Když jsme se viděly, řekla mi, že až se vrátíme z porodnice, přijdou s doktorkou na návštěvu k nám domů, kde mimčo zkontrolují, zváží atd. To bych vše chápala. Pak mi ale řekla, že mi to doma přeorganizují, že miminko nesmí spát v rovné postýlce a už vůbec né na peřince (jak jsem četla od E. Kiedroňové), že mu budu muset postýlku naklopit, aby měl hlavičku výš než tělo. V žádném případě prý nesmí spát miminko s rodiči v posteli, že hrozí zalehnutí. Neříkám, že to tak plánujeme, ale co jsem zatím četla, tak je např. kvůli kojení ten kontakt důležitý. Další věci mi pak prý ještě řeknou, až přijdou. Dost mě to překvapilo. Jsem s manželem připravená jim vše odkývat, ať máme klid a pak si to zařídit podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Jakou máte zkušenost vy a co si o tom myslíte? Mám trochu strach, aby mě to, že dělám "vše špatně" vzhledem k rozbouřeným hormonům po porodu, nevzalo, tak se na to chci připravit 🙂. Jsem z malého města a pediatra si nemůžeme vybírat. Děkuji za reakce 🙂.

j.a.n.i
10. srp 2020

@prejeta_zaba Já tedy nevím, ale já raději dojedu těch 15 minut k doktorovi, než 2 hodiny uklízet a že by to po těch 4 dnech mé nepřítomnosti potřeba bylo.

hanih
10. srp 2020

Naše doktorka ani domů k nikomu nejezdila. Miminka si objednávala na čas do ordinace a měla vyčleněné ordinační hodiny pro poradnu. Já se přiznám, že pár dní po návratu z porodnice to u nás bylo jak po výbuchu, já byla ráda, že stíhám obstarat miminko a uvařit pro ostatní, úklid jsem neřešila, a fakt bych tam doktorku nechtěla. To jsem za ní radši dojela. A i kdyby k nám nedejbože dorazila a chtěla organizovat byt, tak bych jí to odkývala a udělala po svém.
Jinak co se týká debaty o společném spaní, která se tu rozpoutala - mě doporučili společné spaní už v porodnici. Prý jako prevenci proti SIDS a i jako nejlepší způsob k rozjetí laktace. Už v porodnici jsem měla obě dcery u sebe v posteli a všichni to schvalovali, nikdo s tím neměl problém. Doma jsme to pak střídali podle nálady - někdy spolu, někdy každá sama. Jo a zmiňovaný klínek jsme taky jednou zkusily, když dcera ve spaní sípala, a neosvědčil se - dcera během chvilky sklouzla a spala zas na rovném, jen v postýlce na štorc.

kachna001
11. srp 2020

@zina234 nemám vůbec nic proti jejímu osvětlení manipulace s dítětem, to má moc hezky popsané (až teda na ty přiblblé názvy 😁), spíš jde o celý její přístup, snaží se v matce vyvolat strach, že je úplně neschopná se postarat o své vlastní dítě, úplně potlačuje mateřské instinkty... Mně hodně vadí, že nepodporuje kontaktní rodičovství, prostě "strčte děcko do péřové peřínky a nechte ho spát", ale vycházím pouze z knihy, která je hoooodně stará, možná že kurz z nynějška už na tom bude lépe 🙃

lennus
11. srp 2020

@katule1990 Tvůj mateřský instinkt tě nikdy nezklame 😉 U prvního dítěte jsem občas pochybovala, ale pak stejně dala na instinkt. Uslyšíš hodně rad, u druhého už jsem si byla jistá a jela si víc po svém. Často jsem už s prvním synem usnula při kojení a došlo mi, že bych ho zalehla jen kdybych byla opilá či zfetovaná. Držím palce!

katule1990
autor
11. srp 2020

Holky, ještě jednou děkuji všem za rady, poznatky a zkušenosti. Moc mi to pomohlo 🙂. Máme doma dvě kočky, tak mám z nepořádku a uklízení kvůli doktorce (a příp. poznámkám i na kočky) trochu obavu, ale zase věřím, že poklidí manžel, slíbil, že když to jen trochu půjde, vezme si se mnou první týden/14 dní dovolenou 🙂. Určitě to nějak zvládneme a aspoň jsem o spoustu vašich zkušeností moudřejší 🙂.

baraskaska
11. srp 2020

U prvni dcery jsem mela doktorku take doma ale rozhodne mi nic neorganizovala. Rekla co a jak ale tim to zhaslo. Nejaky ze tohle se nesmi a tamhleto musi bejt takhle nikdy nevypustila z ust. A kdyz uz by vypustila tak ji to vesele odkejvam a delam si to doma stejne podle sveho. 🙂

hanih
11. srp 2020

@katule1990 Pokud se nepletu (kdyžtak mě prosím někdo opravte), měl by manžel mít nárok na otcovskou poporodní péči, což je sedm dní v průběhu šestinedělí. Zkuste o tom něco pohledat, ať si zbytečně neplýtvá dovolenou, kterou může využít jindy. 🙂

katule1990
autor
11. srp 2020

@hanih Děkuju, o tom jsem slyšela, ale mám pocit, že to bylo za nějaké nižší procento z platu. Manžel je u policie, tam to mají asi ještě trochu jinak, jak se řídí služebním zákonem. On si to zjistí a pak se rozhodneme. Zbývá mu totiž pořád opravdu hodně dovolené, tak pokud by přišel o dost peněz, asi by si spíš vzal dovču. Uvidíme 🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru