icon

Partner neprojevuje nadšení z těhotenství. Co dělat?

avatar
sarabous
23. srp 2023

Zdravím chtěla bych se zeptat na zkušenost jak s Vámi partneři prožívali první miminko ?
Čekáme s partnerem naše první dítě a oba jsme miminko chtěli jsem už ve 3 trimestru a za 2 měsíce už mám termín a za celé těhotenství mi nepřišlo že by se partner z něčeho radoval i když říká že se moc těší … teď jsem mnohem více přecitlivělá a mám pocit že jsem na vše sama , připadám si taková nepřitažlivá a nudná .. pak vidím některé ty fotky těch maminek a různá videa jak tatínci mluví s miminkama ještě když jsou v bříšku nebo jen hladí partnerce bříško a počítají kopnutí … Můj partner tohle nedělá mám pocit že vždy když začnu mluvit co vše je ještě potřeba nakoupit nebo o tom jak mi za celý den bylo tak ho to obtěžuje a nezeptá se jak se má naše malé nebo jak se mám já a jak mi je , ani z nakupování výbavičky nemá takovou radost jak jsem si myslela že ji mít bude vše prožívám tak nějak sama … když jsem se s ním o tom snažila mluvit řekl jen že to není pravda a že si namlouvám jen kraviny , ale já to cítím jinak před otěhotněním jsme měli vztah úplně jiný a teď si myslím že se spíš vzdalujeme a že odemne utíká a je radsi s kamarády než se mnou děkuji za Vaše zkušenosti a rady jak to zvládat 😊

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 16. čer 2026 · 33 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Mnoho mužů těhotenství navenek výrazně neprožívá a pocity otcovství se u nich často projeví až po porodu nebo po prvním cítitelném kopnutí plodu.
  • Praktické zapojení partnera do příprav (výběr kočárku a postýlky, sestavení nábytku, doprovod na kontroly, vozit jídlo) je v praxi častěji oceňováno než gesta typu hladění břicha.
  • Doporučená řešení zahrnují konkrétní komunikaci o očekáváních, svěřování praktických úkolů partnerovi a v případě trvalého odstupu zvážení párového poradenství.


Nejčastější otázky

Q: Proč muži často neprožívají těhotenství navenek?
A: Muži v diskuzi uváděli, že těhotenství je pro ně abstraktní, že jim „nepřecvakne“ dokud dítě neucítí nebo nevidí, a mnohé ženy popsaly, že se citové pouto projevilo až po porodu nebo po pocitu kopnutí.

Q: Jak zapojit partnera do příprav na příchod dítěte?
A: Konkrétní úkoly, které diskutující doporučovali, jsou výběr kočárku a postýlky, sestavení nábytku v pokojíčku, doprovod na kontroly a společné rozhodování o klíčových věcech; v praxi někteří muži pomáhali i s dopravou na vyšetření a nošením jídla.

Q: Co dělat, když se v těhotenství cítím osamělá, protože partner nevykazuje nadšení?
A: Doporučuje se omezit sledování idealizovaných videí a fotek, nesoustředit se jen na mluvení o výbavě, komunikovat konkrétní očekávání a zaměřit se i na vztah jako pár; podle zkušeností může pomoci svěřit partnerovi praktické úkoly a nevyžadovat neustálé emotivní potvrzení.

Q: Je normální, že partner nechodí na kontroly a nehladí břicho?
A: Ano; v diskuzi mnoho žen uvedlo, že partner buď čekal venku u vyšetření, nebo šel jen na některé kontroly (např. 2. screening), a že absence hlazení břicha není automaticky známkou nezájmu.

Q: Kdy se u mužů obvykle projeví silné citové pouto k dítěti?
A: Mnoho příspěvků uvádělo, že citové pouto se u partnerů projevilo po porodu, při prvním držení dítěte nebo když partner poprvé cítil kopnutí; u některých se projevilo i při pohledu na ultrazvukové snímky.

Q: Kdy by měl být partnerův nezájem signálem k obavám a dalším krokům?
A: Pokud partner systematicky utíká od odpovědnosti, výrazně se vyhýbá běžným úkolům péče nebo vyvolává v těhotné osobě trvalý pocit opuštění, diskutující doporučovali vyjasnit situaci konkrétní komunikací a případně vyhledat párové poradenství.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Mnoho žen i mužů v diskuzi konstatovalo, že muži těhotenství často neprožívají navenek a vnímají ho jinak než těhotná partnerka.
  • Praktická pomoc (vozit na kontroly, nosit jídlo, sestavit nábytek, vybrat kočárek a postýlku) byla opakovaně považována za hodnotnější než gesta typu hlazení břicha.
  • Citové zapojení partnera se u mnoha párů projevilo až po porodu nebo po prvním pocitu kopnutí.
  • Doporučuje se konkrétní komunikace o očekáváních a postupné zapojování partnera do péče.


Sporné názory

  • Některé příspěvky popisují partnery, kteří byli velmi aktivní (hladili břicho, vybírali kočárek, sledovali porody), zatímco jiné příspěvky zdůrazňují partnery, kteří byli pasivní, nechodili na kontroly nebo čekali venku.


Otevřené otázky

  • Jak spolehlivě rozlišit běžnou pasivitu muže v průběhu těhotenství od skutečného vyhýbání se odpovědnosti?
  • Jak nejlépe motivovat partnera k většímu zapojení bez vyvolání konfliktu?
  • Kdy je vhodné vyhledat párové poradenství v případě dlouhodobého odstupu partnera?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

kočárek, postýlka, ultrazvuk, 2. screening, přebalování, koupání dítěte, doprovod na kontroly, sestavení nábytku, otcovská dovolená

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
mimi1004
26. srp 2023

Upřímně řešíš kraviny. Ne každý chlap na to je, stejně tak ne každá ženská je zvědavá na to, aby ji chlap ohmatával břicho a ještě na něj šišlal. My se v tom s tím mým naštěstí shodli a nedělali jsme to. Na kontroly jsem chodila sama, byl se mnou akorát na 2. screeningu, kde nám měli říct pohlaví. Nehroť to a užívej si poslední 2 měsíce.

avatar
linusha
26. srp 2023

@sarabous můj muž to prožívá dost a to on není zrovna z těch kteří dávají najevo emoce. Na bříško občas sáhne. Ale je fakt že se na mimčo moc těší (čekali jsme na něj mnoho let). Přecitlivělá bejt klidně můžeš, můžou za to hormony. V práci mám cca 140 chlapů mnoho z nich je zasloužilých otců a když je občas poslouchám tak rodiny a miminka prožívá minimum z nich. Já jsem třeba přecitlivělá až taková že si všechno příliš beru když nemám pravidelně jídlo a jsem trochu hladna (to mě mimochodem prozradilo v práci, že čekám mimčo). Co se vybavičky týče tak mi muž řekl že on tomu nerozumí a neví co je třeba mít, do krámu jde ale výběr jako takový je hlavně na mně. Taky vím že chlapům je to většinou fuk a taky vím že mnoho dává tehuli volné pole působnosti aby nezpůsobil nějakou hádku.

avatar
lvl16
26. srp 2023

Myslím, že se partner chová úplně normálně. Pro muže je v těhotenství to dítě ještě hodně abstraktní 🙂.
Na břicho jsem nemluvila ani já :D.

Strana
z2