Zvažuji interrupci
Ahoj všem.. Jsem těhotná s partnerem, se kterým jsme spolu asi 4 měsíce.. Předtím dlouholetý kamarád.. Když jsem se to dozvěděla, tak sme se o tom spolu bavili a dospěli jsme k rozhodnutí, že když už se stalo, tak se k tomu postavíme čelem.. Jsem v 8tt.. Jenže poslední dobou, mě na něm fakt začlo všechno vadit.. Jak se chová, mluví, háže xichty.. Pořád něco blbě komentuje jak kdyby byl mistr světa, nebo se uráží.. Třeba dneska v noci mě chtěl chytnout za ruku a já sem se zrovna po dlouhý době uvelebila a začla usínat tak sem mu řekla ať mě nechá ležet jak jsem a on se urazil tak, že ráno ani pořádně nepromluvil.. Když jsem se zeptala co je, tak mě řekl, že mám doma ráno strašnou kosu, musí čuchat, že šla kočka srat a já sem na něho furt hnusná.. (Nebydlíme spolu).. A tak je to poslední dobou pořád.. Už jsem o těhotenství řekla ségře.. Teď o Vánocích jsem to chtěla říct i našim, ale místo toho upadám do deprese a zvažuji potrat..vím, že si s tím rozhodnutím musím pohnout, aji že to za mě nikdo nerozhodne.. No, musela sem se asi vykecat a za každý názor budu ráda.. Doufám, že budete mít hezčí svátky než já.. 🙂
Stručné shrnutí
- Žena v prvním trimestru (cca 8. týden) zvažuje interrupci kvůli konfliktům v partnerském vztahu a finanční nejistotě; dostupná řešení jsou interrupce, donošení a adopce, nebo rodičovství jako samoživitelka s pomocí alimentů a státních příspěvků.
- Hormony v prvním trimestru často způsobují silné změny nálad a zvýšené konflikty v partnerství, proto diskuse doporučují počkat, promluvit si s partnerem a zvážit psychologické poradenství před definitivním rozhodnutím.
- V diskuzi byly zmíněny možné zdravotní a psychické následky interrupce včetně „postabortivního syndromu“ a komplikací, a zároveň bylo konstatováno, že v 8. týdnu embryo podle účastnic již vykazuje tvar a srdeční činnost.
Q: Jaké mám možnosti, když nejsem připravená vychovávat dítě?
A: Možnosti uvedené v diskuzi zahrnují interrupci, donošení a následné přijetí dítěte do adopce, nebo rodičovství jako samoživitelka s využitím alimentů a státních příspěvků (zmíněny byly konkrétně alimenty, příspěvek na bydlení a příspěvek na dítě).
Q: Jak hormony ovlivňují rozhodování v prvním trimestru?
A: V diskuzi několik žen popisovalo výrazné změny nálad, podrážděnost a zvýšenou citlivost v 1. trimestru, a doporučovaly počkat, až hormonální bouře odezní, a konzultovat situaci s partnerem nebo psychologem.
Q: Jaké jsou možné psychické následky po interrupci?
A: V threadu byla opakovaně zmíněna existence „postabortivního syndromu“ a případná dlouhodobá lítost po interupci; účastnice doporučovaly před rozhodnutím vyhledat informace o postupu a psychologické riziko zvážit.
Q: Může selhat antikoncepce typu tělíska nebo kondomu?
A: Ano; v diskuzi byla přímo zmíněna zkušenost s otěhotněním přes tělísko (IUD) a komentáře uváděly i případy selhání kondomu a neúčinnosti „prášku po“.
Q: Jak postupovat, pokud zvažuji interrupci?
A: Doporučené kroky jsou probrat to s partnerem, vyhledat gynekologa pro informace o postupu a rizicích, a zvážit psychologické poradenství; v diskuzi se také objevilo zmínění běžného časového okna do 12. týdne jako období, o kterém lidé často mluví při rozhodování.
Q: Jaké praktické sociální zdroje lze využít, pokud si dítě nechám a budu samoživitelka?
A: V diskuzi byly uvedeny konkrétní možnosti: alimenty (soudem stanovené), příspěvek na bydlení a příspěvek na dítě; účastnice doporučovaly zjistit nároky na tyto dávky a možnosti soudního vymáhání alimentů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rozhodnutí o interrupci je osobní volba a mělo by být činěno ženou po zvážení všech okolností.
- Hormony v prvním trimestru často způsobují výrazné změny nálad, které mohou dočasně ovlivnit vnímání partnera i vztah.
- Mezi praktické alternativy k interrupci patří donošení a adopce, rodičovství s využitím alimentů a státních příspěvků, nebo přeorganizování role partnera a rodinné podpory.
Sporné názory
- Někteří účastníci prezentovali interrupci jako morálně nepřijatelnou a označovali ji za „vraždu“, zatímco jiní ji vnímali jako oprávněnou osobní volbu ženy.
- Někteří trvali na tom, že v 8. týdnu jde o „miminko“ s tvarem a srdeční činností, zatímco jiní považovali časné stádium za „shluk buněk“ a zdůrazňovali rozdílné vnímání začátku života.
- Některé příspěvky tvrdily, že být samoživitelka je realistická a hodnotná volba, jiné varovaly před velkými komplikacemi a ekonomickým zatížením samoživitelství.
Otevřené otázky
- Jaké jsou přesné zdravotní komplikace a rizika interrupce ve 8. týdnu u jednotlivých typů výkonu a jak často se vyskytují?
- Jak dlouho mohou hormonální změny v těhotenství ovlivňovat vztahové pocity natolik, aby měnily konečné rozhodnutí?
- Jak konkrétně funguje dostupnost a výše státních dávek (příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě) a jak snadné je vymáhání alimentů v praxi v dané situaci?
- Jaký je skutečný výskyt dlouhodobé psychické lítosti po interrupci versus případů, kdy ženy potrat nelitovaly?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
interrupce, tělísko (IUD), antikoncepce, kondom, prášek po, postabortivní syndrom, adopce, alimenty, příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě, ultrazvuk, první trimestr, šestinedělí
Místa a osoby
žádné
@nnikkolla a deprese jsem měla taky. Zrovna se mi začínalo dařit, v práci jsem dostala přidáno, titul v kapse, i ve sportu se mi dařilo a vzali mě do závodního týmu, konečně mi došlo, že vymazat partnera ze svého života je to nejlepší řešení, potkala jsem pak i někoho jiného a pak bum 2 čarky na testu. Důvodů proč ne bylo dost, ale některé děti se prostě neptají jestli je zrovna vhodná příležitost 😁
Promiň, ale to se teda opravdu nechlub tím pádem že ti je 31....Už nejsi žádná mladice na tohle uvažování, ani 16 léta nezajištěna puberťačka, co se týče této otázky teda ne. To máš v budce teda tím pádem dobře vymeteno. Promiň, ale jinak než upřímně neumím.
@orisek56 ale ne každý je ve 31 letech zajištěný. Nepíše jak to s bydlením má. Jestli platí nájem, jakou má smlouvu, kolik peněz by měla apd. To že má někdo přes 30 nutně neznamená, že má srovnaný život a má vše důležité. Znám i takové, co ve 35 letech žijí na studentském bytě a pomalu nemají na jídlo. A znám jich takových víc.
Bydlím v nájmu, sama.. S výplatou vycházím v pohodě, ale když mám nějaký větší výdaj,tak musím chodit na přesčasy.. Jakmile bych šla třeba na neschopenku, tak budu jest tak suchý rohlíky.. Kdybych měla svůj byt a věděla jsem, že děcko sama vklidu uživím, tak bych o tom takhle nepřemýšlela..
@nnikkolla pak je dobré si pozjišťovat nároky na příspěvky od státu ( příspěvěk na bydlení, na dítě, alimenty na dítě i matku do 2 let). Ale neházela bych hned flintu do žita. Prostě si zkus s chlapem promluvit, že to je teď pro tebe náročné období, jsi ve strsu a hází s tebou hormony, tak ať ti nevrací to, že jsi na něho nepříjemná, ale snaží se ti spíše pomoci. Každá to prožívá jinak. Někoho rozbrečí i plyšák v obchodě, někdo je nepříjemný a vzteklý, jiné nemají žádné změny nálad. Každá jsme jiná. On měl z miminka radost, tak tomu dej šanci. Vztah je hlavně o tom mluvit, mluvit a mluvit. Ne v sobě něco dusit a pak explodovat jako sopka a zasypat partnera vším, čím mě dráždí posledního půl roku.
@nnikkolla Pokud se chlap k tomu postavil téhle situaci takto a je ti po boku, tak pokud by to nevyšlo a rozešli jste se, tak určitě nenechá své dítě na suchých rohlikach a bude přispívat plus budeš mít nárok na příspěvky. Ale to bych fakt řešila v nejhorším a to co píšeš se dá normálně vyřešit a není to na rozchod natož na interrupci, když to s ním neproberes. Ukaž mu co se děje v tobě a chtěj to samé po něm a uvidíš, že se to pohne.

@nnikkolla v prvním trimestru je to opravdu zápřah na nervy. Človek má strach a pochybnosti, neumí si představit co bude, jaký bude rodič a do toho tělem zmítá doslova hormonální bouře. To je normální úplně ☺ já ma začátku volala několikrát svojí mamce, že to nezvládnu, brečela jsem jí do telefonu a hýkala, že mi nebylo rozumět a neumim si představit, že bych dcerku neměla. Zvládla jsem to všechno i bez chlapa. A můžu říct, trvalo to, ale možná, že máme teď s jejím otcem lepší vztah jako kamarádi než jsme měli jako partneři. Z toho co píšeš vypadá, že on o dítě zájem má, tak prostě počkej a uvidíš jestli tě bude srát i potom až s tebou přestanou cloumat hormony. Třeba budeš příjemně překvapená.