Roztroušená skleróza a těhotenství

makrelka_268
27. led 2017

Zdravím dámy a slečny, chtěla jsem se zeptat, zda-li také ma některá z Vás diagnostikovanou RS a je těhotná? Jsem 27 tt a zatím s tím bojují bez větších problémů, ale je těžko rozeznatelne, co je příznak těhotenství a co je RS. Nejvíce me trápí únava...
Zajímalo by me, jak to zvládá někdo jiný a jaké příznaky má...

pekluska88
28. led 2017

@makrelka_268 Ahoj. RS má kamarádka... Doktor ji od těhotenství vice méně odrazoval,ona přesto otěhotněla,těhotenství bylo bez komplikaci,porod take. Zvládá všechno na jedničku,má už 3 letou holčičku...😉 Sice to není přímo má zkušenost,ale vzhledem k tomu,ze doposud nikdo neodepsal,chtěla jsem alespoň já přispět pozitivní odpovědi...😉 Únava v těhotenství trápí snad každou maminku... Přeji pohodové tehotenstvi🙂

makrelka_268
autor
2. únor 2017

@pekluska88 ahoj, děkuji za odpověď... ☺ Přijde mi to predpotopni názor odrazovat od těhotenství. Dřív dokonce maminky s RS museli chodit na potrat a dneska je to celkem běžná věc... Je teda důležité, aby si každá maminka uvedomovala rizika a ja si je uvědomuji a take to třeba bude moje jediný dítě, ale tohle mi za to stojí... Únava je také největším příznakem této nemoci a když se to spojí s tehotenstvim, tak většinou jen spím - teda po práci... Četla jsem někde, ze plod chrání matku před atakou a ze nejvetsi riziko je hned po porodu a tak mě zajímalo, jestli někdo opravdu ataku v těhotenství neprodelal a jak se s tím vyrovnavali po porodu a s kojenim... ☺

luciehutt
2. únor 2017

Ahoj, mám kamarádku s RS zatím pouze 12 tt (myslím), chodí častěji na kontroly a mělo by to být ok. Ale když otěhotněla, tak byla zrovna docela v pohodě bez prášků 🙂.

barbiel
2. únor 2017

Ahoj! Ted mi byla diagnostikovana RS. A podle lekaru tehotenstvi opravdu od priznaku a atak "pomaha". Jen je treba pak vyresit kojeni, resp. nekojeni... Zatim se o dite snazime, takze za kazde info od Tebe a o Tobe budu rada 🙂 Drzim pesti 😉

luciehutt
2. únor 2017

Nedodala jsem ze bude moct kojit jen tři měsíce... ale lepší než nic 🙂.

popelka1984
2. únor 2017

Partner má v neprimé rodině paní s RS. Je ji 35, doma bere nějake léky nebo myslím že injekce si denně picha. Unavenejsi je urcite, občas je ji nevolno, bývá podra

popelka1984
2. únor 2017

Ježis ja to nedopsala, bývá podrazdena. Mela jedno mimodelozni těhotenství, pak se narodil chlapeček, tomu je 6 let, několik let se nedařilo další těhotenství a pak necekane před rokem porodila dvojčata holky v sedmém měsíci. Kojit je od počátku nemohla, jestli kvůli lékům, nevím.

barbiel
2. únor 2017

@luciehutt max 3 mesice, pokud nedorazi ataka po porodu. Uprimne, radeji nekojit, pokud bych se nedokazala potom postarat o dite.

uzjetotak
2. únor 2017

Podle mě se kojení přeceňuje, v takovémto případě (maminka s RS) radši nekojit a pořádně se vyspat. Ideální, kdyby mohl pomoci tatínek?
Kolega má ženu s RS, nedávno se jim narodila už druhá holčička. Maminka od počátku nekojila, aby mohla celou noc spát, spí zvlášť a tatínek si vzal malou do ložnice a v noci jí dělá UM, konejší když pláče atd. Funguje jim to moc hezky. Držím palce, ať je vše v pořádku a přeju hlavně pozitivní mysl 😉 (A tím kojením se, prosím Tě, fakt nestresuj, naše generace byla z 50% nekojená a taky žijeme.)

barbiel
2. únor 2017

@uzjetotak jsem rada, ze ma nekdo podoby nazor, dekuji za nej 😉

makrelka_268
autor
9. únor 2017

Zdravím děvčátka, jsem ráda, ze někdo zareagoval na mou diskuzi... Ano s tím kojenim mi to také bylo řečeno, ze mi to dovolí max. 3 měsíce. Teď 15cteho jdu do RS centra, tak jsem zvědavá, co mi řeknou... Jinak ja dlouho čekala na schválení léčby (betaferon) cca 1 rok a pak mi ji schválili, protože se MRI zhoršila po prodelani 1 ataky (zánět očního nervu) po dobu čekání 1 roku. Léčba je u me ve formě injekcí, akorát jsem 2 měsíce po nasazení léčby otehotnila (předtím jsme se snažili 2 roky a nic), takže léčbu v době těhotenství mi samozřejmě vysadili... Plod sice chrání matku, ale RS ka furt tuka na dveře, přijde mi, ze hlavně na ty moje... Uz jsem párkrát v době těhotenství upadla (naštěstí dobře a miminko je v pořádku) a únava je nepřekonatelná... 😐

barbiel
9. únor 2017

@makrelka_268 Drz se!!! Urcite to bude vse v poradku 🙂 Cos mela za lecebu? A unava je peklo sama o sobe, klobouk dolu, ze to zvladas v tehotenstvi 🙂

tomato543
9. únor 2017

Mám kamarádku.. která má diagnostikovanou RS. Těhotenství zvládla v pohodě. Dokonce chodila do práce do nějakého 6. měsíce. šetřila se, měla sedavou práci.
Kojit nesměla..laktaci zastavili hned na začátku. Na umělém mlíčku syn byla nijak nestrádal. 🙂 Co řkala.. tak pnava.. hodně jí musí pomáhat rodina.. v noci, když se x krát budila.. neviděla na oko.. občas nohy šly..ale necítila je.. ale jinak prý v pohodě.. chce to hodně odpočívat, nechat si pomoct od rodiny..

makrelka_268
autor
10. únor 2017

@barbiel děkuji 😘... Mám Betaferon ve formě injekcí... ☺ Ano, únava je děsná, ale snažím si to nepripoustet... ☺ Jakmile se celý víkend valim, tak je to peklo a pak jdu do práce v pondělí unavená víc než v pátek... Takže ano, odpočinek víc než normální člověk ( třeba v e 21.00 hod chodím spát), ale musí být program přes den... ☺

makrelka_268
autor
10. únor 2017

@tomato543 děkuji za info... Něco takového taky očekávám... Jsem teď v 7 měsíci a do práce taky ještě chodím a chtěla bych vydržet az do regulerniho nástupu na mateřskou... ☺ S tou laktaci a léčbou uvidím příští týden, co mi řekne moje neurolozka no... 😐

makrelka_268
autor
10. únor 2017

@barbiel
Jinak, jestli muzu poradit, co mi ještě pomohlo otěhotnět, nebo se v to domnívám, bylo to že jsem dodržovala tyto zásady: zdravá strava ( v době otehotneni jsem dokonce držela detox dietu - saláty + freshe a smoothie), sport a psychická pohoda a cvicila jsem hormonální jogu (protože jsem měla hormonální nerovnováhu)... Myslím, ale ze hlavní byla psychika a nastavení zdravého životního stylu...

barbiel
11. únor 2017

@makrelka_268 děkuju za radu 🙂 Detox dietu mám v planu v létě, kdy bude vlastní zeleninka a ovoce 🙂 Jinak cvičím 4x do týdne, je to moje droga 😉 Taky si píchám injekce, ale měla jsem to schválené oproti Tobě strašně rychle... Držím pěsti, ať je vše v pořádku 😉

makrelka_268
autor
17. únor 2017

Také držím palce... Ať miminko zadelate brzy... Myslím, ze takto jsi na nejlepší cestě ☺... Dneska jdu po 6 měsících do RS centra, tak dám vědět, jak jsem dopadla a na čem jsme se s pi. Doktorkou domluvili... 😐

barbiel
17. únor 2017

@makrelka_268 Urcite 🙂 Kam vastne chodis do RS centra?

makrelka_268
autor
17. únor 2017

Na Karlak... Ale je tam strašně lidí, člověk nemá šanci se tam dovolat ani...

barbiel
17. únor 2017

@makrelka_268 asi jsem rada za Brno 🙂 A vse v pohode?

makrelka_268
autor
19. únor 2017

Ahoj, tak nakonec vše v pořádku... ☺ Byl mi doporučen přirozený porod a v případě císaře je uprednostnen epidural, ale když nebude zbytí, tak klidně i celková anestezie... Kojení můžu 3-4 měsíce, pokud nedojde k atace... A čeká me v nejbližší době MRI a hned po skončení kojení hned zpátky k léčbě...

barbiel
19. únor 2017

@makrelka_268 preju Ti to, aby vse dopadlo, jak si prejes 🙂 Rada ctu, ze je vse ok 😉 Drzim pesti!!!

makrelka_268
autor
23. únor 2017

@barbiel Moc Ti děkuju... Myslím na tebe, ať ti také vše dopadne, jak má... Zajímavý to bude po porodu si myslím... Doktorka mě na to hodně upozorňovala, že je tam hodně vysoký riziko ataky kvůli hormonům a únavě atd... :-/

barbiel
23. únor 2017

@makrelka_268 prave mi to rikaly v centru taky. Tehotenstvi jako takove problem neni, to ten stav po porodu, je vetsi zahul... Ale co, jsi silna zenska, ktera se s tim popere a zvladne to 😉 A dekuju 🙂

jika10
23. únor 2017

Ahoj, asi ti to už moc nepomůže, ale já mám RS 10 let a 2 děti z IVF, už v době RS. Obě těhotenství byla úplně normální. Porod taky úplně normální a péče o děti taky úplně v pohodě. Jelikož nemáme hlídací babičky, tak všechno musím zvládat sama. Únava je větší, ale dá se to zvládnout. Obě děti jsem kojila 3 měsíce a pak stejně mlíčko došlo a šli na UM a já si šla pro léky

makrelka_268
autor
25. únor 2017

Děkuji Dámy... Hezké slyšet a jsem ráda, ze slyším, ze to také dopadá dobře ☺👏👏👏

vendysto
22. srp 2017

Ahoj taky mám po porodu 3 mesicich giagnistikovanou RS a jezdim 1 měsíčně do Prahy na infúzí. Mám 2,5 letého syna a chtěli by jsme druhy.Když mu byl necelý rok tak se mi to rozjelo natolik ze jsem ležela 1 měsíc v Praze na Bulovce.dostávala jsem solumedrol 5 dni a presto se to zhoršovalo.pak mi dovezli z Karlaku něco silnějšího v infúzí a nic :( začala jsem jezdit na plasma-ferezu a trochu me to stabilizovalo...pak ubehy 2 měsíce a držela jsem se.pak jsem konečně mohla chodit do RS centra dostávala infuze tysabri a od te doby 1,5 jsem úplně fit.jen spánek me trápí :( ale jinak OK....

makrelka_268
autor
30. srp 2017

@vendysto ahojky, moc děkuji za odpověď. Koukám, ze sis to celkem užila ten průběh... ☹ Taky jsem byla na Bulovce na kapackach 5 dní. Me to naštěstí zabralo. Teď budou malé 4 měsíce 12.9. a ještě stále kojim a dokrmuji. Ale poslední dny to na sobě začínám trochu pociťovat, takže už budu muset brzo zastavit laktaci. Doktoři mi stejně dovolili jen do 4m věku dítěte... 😐

stastnaivka
30. srp 2017

@makrelka_268 Ahoj,vím, že už máš dávno po porodu, jen se podělím o svou zkušenost-od roku 2010 RS, mám 2 děti hned po sobě, takže od roku 2014 bez injekcí, kdy jsem zjistila, že jsem prvně těhotná. Pak jsem syna rok a půl kojila a znovu otěhotněla. Dcera má těď skoro 4 měsíce a stále plně kojím a určitě chci co nejdéle. Cítím se dobře, beru se jako zdravý člověk, nikoho na hlídání nemám, s manželem to musíme zvládnout sami. Pro mě by třeba bylo náročnější v noci jít připravovat UM než kojit. Držím palce ať vše zvládáš dobře🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru