Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

jankajaneczka
18. led 2017

@michaelasm ne, lepek v kukuřici není, ale teď mi zvedá glykémii, stejně jako mlíko, pufovane chlebíčky a tak.. ale rýžový puding z mandlového mléka je super nápad.. to se dá sníst i studené 🙂

jankajaneczka
18. led 2017

@michaelasm a ten ryzovy puding to děláte z mouky, škrobu nebo nejakoho polotovaru?

michaelasm
18. led 2017

@jankajaneczka Jo tak to jsem asi špatně pochopila, já myslela, že hledáte něco, co právě glymču zvedá (já mám právě ten problém, že mám nízkou) 🙂. Rýžový pudink jsem dělala synovi z kulatozrnné rýže (ale teď mi napadá, že tam je strašně škrobu, to bude asi zvedat hodně - ale zkuste to) a rýžového nebo mandlového mléka, něco jako mléčná rýže - ochutit skořicí. Zkuste oříšky, mně skoro nic nedělají - mandlové máslo a tak... Chce to prostě zkoušet no ☹.

tomato543
18. led 2017

Holky, dostala jsem glukometr a naměříla jsem hodnoty 5,5 5,6 5,2 5,1 5,6 7,1 6,7 v průběhu celého dne, jak se měřit má.. nechápu, jak se tam ke konci vzaly tak vysoké hodnoty nic sladkého jsem nejedla.. mezi posledním meřením prakticky nic nejedla..:( ještě musím měřit jeden den.. a mám chut nejíst nic.. :(

jankajaneczka
18. led 2017

@michaelasm jasně, taky mi kolísá glykemie když hladovim, ale pro miminko je nehorší ten skok, takže jím tak, abych to držela na stejné hladině. Přecejen, když si dám něco co mi zveda glykémii, tak mi ji zas zvedne hodně přes 8. Jo, rýžové, pohankové a jahlove kaše jim vpodsate pořád, ale ta kulatozna rýže má taky moc škrobu. Když jsem měla sice nízké glykemie, ale hubla jsem, tak jsem začala taky s druhou večeří a upravilo se to.. ale to už tu taky někdo potvrzoval.

jankajaneczka
18. led 2017

@tomato543 upřímně netuším, proč to v těch dia poradnách neříkají, ale každý glukometr má toleranci + - .. já např. dostala zpočátku takový co měl +-2... Takže měřit glykémii na lačno byla kravina.. projdu si diskuzi o 2 strany dál kde někdo popisuje rozdíl z jedné a té samé kapky.. kdyby mne to tenkrát napadlo, nemusela jsem panikařit a stresovat se..

hanka987
18. led 2017

@tomato543 A kdy jsi ty poslední hodnoty měřila? Z toho tvého měření mi vychází horší lačná a pak předposlední hodnota, pokud byla měřená 2 h po jídle, ale žádná katastrofa.

tomato543
18. led 2017

@jankajaneczka neříkají..jen mi pohrozili...že pokud bude jakákoliv hodnota nad 6,6 , tak budu muset inzulín.. :(

@hanka987 poslední hodnoty byly ve 20.00 hod a pak 22,15 hod. ta ve 20 byla 2 hodiny po jídle. a mezi posledníma hodnotama jsem nic nejedla..:(

jankajaneczka
18. led 2017

@tomato543 tak to je zvláštní, já mám měřit jen hodinu po jídle a teoreticky nepřekročit 7.8 ... A měření z prstu není směrodatné natož glukometrem.. to mi nezávisle na sobě pak potvrdilo několik zdravotníků ( laboranti, doktoři i sestry).. Já být tebou tak zkusím při překročení hodnoty měření opakovat..Přece si nedáš nechat dát inzulín kvůli špatné metodě měření 🙂

tomato543
18. led 2017

@jankajaneczka to je zvláštní-..asi co gluko poradna, to jiné podmínky...:( no inzulín se mi nechce zrovna řešit... :(
jak jsem měla těch 7,1 zkusila jsem si zmerit znova, z vedlejšího prstu a měla jsem tam hodnotu 6,6 . ale kontroluji přistroj, jestli těhulky a lidi nekecají...takže jsem musela napsat vyšší hodnotu a taky řvou kvuli papírkům, že nejsou zadarmo, takže co měření jeden papírek...:(

el_le
18. led 2017

@tomato543 já bych se hlavně nestresovala. Mě v dia poradně vystresovali hrozně, že jsem doma brečela. Bylo to úplně zbytečné. Jinak já mám hodnoty o hodně vyšší, hodinu po jídle 7 - 7,8 a dle mé doktorky je to ok. Dietu mám hoooodně přísnou plus noční inzulín.

jankajaneczka
18. led 2017

@tomato543 já si na glukometr stěžovala, že si měřím ráno na lačno mám 5,7 a v laboratoři jim v ten samý den už vyšlo 4,3, že to není možné mít po 10 minutách takové rozdíly. Doktorka mi řekla, že to příště zkontrolujeme z té samé kapky co jde do laboratoře.. a rozdíl byl 1,4.. od té doby mne přestala strašit s inzulinem a hlídám jen hodnoty přes 8 po jídle.. sestřenka měla jinou diaporadnu, nakonec i ten inzulín, ale podmínky stejné.. kontrolovat doma velké hodnoty a na lačno se braly jen ty z laboratoře.. neboj se, taky jsem z toho byla na prášky, ale pak se to vyřešilo.. hlavně nesmíš hladovět.. ty ketolatky jsou pro malé horší než že si budeš píchat inzulín.. když jsem měla ketolatky v moči to jsem tam musela každý týden a veškeré jídlo přesně vážit..

tomato543
18. led 2017

@el_le vystresovat umí teda pěkne, což o to.. :(
já bych se k inzulínu nechtěla dostat.. budu se bránit zuby nehty.. no ale uvidíme..
@jankajaneczka ten glukometr bude asi plus minus autobus.. . :(
no já tam byla před 14 dny v pondělí.. mám si měřit 2 dny z těch 14 dní.. ráno na lačno.. změřit , najíst a za 2,25hodiny změřit.. chodím do Olomouce do FNOL tak já nevím.. jídlo vážit taky musím.. ale po pravdě to moc nedodržuju.. ::(
hladovět asi taky nebude dvakrát, to máš pravdu.. :(
no v papírech měli psané, že pokud jsou hodnoty dobré ve 34.-35. týdnu už se odchází s poradny.(já začala chodit až před 14 dny.. 😀 )
no tak to se mě asi nezbaví jen tak.. :( a pokud bude inzulín..budu muset rodit v Ol, ne v okresní porodnici, jak já chci

jankajaneczka
18. led 2017

@tomato543 to je zvláštní měření , 2,25 hodiny po jídle.. no, já mám kontrolu ještě v 37tt a pořád nemám nic proti normě, ty poradny jsou každá fakt jiná.. já to musim úplně přesně vážit kvůli toho, že jinak toho nesnim dost a hubnu..Teď sice od října vážím stejně, ale aspoň to..

marky_z
18. led 2017

Teď mě napadla taková otázka. Já se samozřejmě vystrašit nechala a když jsem na začátku měření s glukometrem měla okolo 5,5 tak mi byl nasazen inzulin a já samozřejmě neměla odvahu neuposlechnout. Mohlo by mít na miminko vliv "zbytečné" užívání inzulinu? Jakože čistě hypoteticky bych inzulin nepotřebovala ale přes to si ho píchám?

tomato543
18. led 2017

@marky_z taky jsem o tom přemýšlela...

lucienelka
18. led 2017

@marky_z jsme na tom stejne,taky jsem nad tim premyslela,ale cetla jsem,ze ne,ze inzulin na mimi vliv nema. Ja taky bojuji jen s lacnou hodnotou, ted teda na inzulinu ne i kdyz to taky obcas vyleti nahoru aniz bych vedela proc. Mam nekdy rano 5,5,tak to budu muset asi zvysit o jednotku.

marky_z
18. led 2017

@lucienelka já jsem na 14 jednotkách nočního inzulinu. Ale glykovaný hemoglobin pokaždé 35, na začátku zjištění cukrovky i teď po měsíci. Přiznám se, že jestli budu ještě někdy těhotná a potká mě těhu cukrovka tak pokud mi glukometr ukáže 5,5 lačnou, napíšu si do deníčku 5,1 a všichni budou spokojený :-/

hanka987
18. led 2017

@tomato543 Holky tu psaly, že u těchto glukometrů nemá smysl měřit víckrát po sobě, nejsou na to koncipované a ukážou vždy jinou hodnotu. Co jsi před tou hodnotou 7,1 měla k večeři? Já třeba nemohla k večeři těstoviny, i když porce odpovídala požadovaným sacharidům, měla jsem po hodině přes 9. Hlavně ta hodnota 7,1 není žádná katastrofa, spíš bych řešila tu lačnou. Dáváš druhou večeři?

lucinka58
19. led 2017

holky, chci se zeptat - v 10tt z krve zjištěna hodnota cukru 6,9 nalačno. Zítra jdu znovu na odběr krve a rozhodne se jestli mě pošlou na diabetologii. Vůbec ale nevím jaká hodnota cukru v krvi má být nalačno - jestli je těch 6,9 moc nebo se to dá 🙂 díky moc za odpověď 🙂

lenkalechnyrova83
19. led 2017

Ahoj vsem, musim si postezovat ohledne dietou kompenzovane cukrovky a vyvolavaneho porodu. Osobne si myslim a potvrdil mi to vcera i muj doktor, ze jsem zadnou cukrovku nemela, proste jsem tam "spadla" kvuli zprisnenym normam. Cele dva mesice jsem dodrzovala dietu, vahu si udrzela +13 kilo za cele tehu, vysledky dlouheho cukru byly jako u zdraveho cloveka. Ted jsem ve 40 tydnu a ve stredu mam termin, myslela jsem, ze se vyhnu vyvolani a mala pujde ven sama do terminu, ale zatim nic ☹ no a i pres nesouhlas meho gyndare s vyvolanim mi v porodnici rekli, ze ve stredu mam nastup na vyvolani. Je to hnus ☹

marriannna
19. led 2017

@lucinka58 Na lačno má být do 5,1 takže 5 a míň

tomato543
19. led 2017

@lucinka58 6,9 je opravdu už moc...:(

tomato543
19. led 2017

@hanka987 většinou nic moc... suchý rohlík, nebo chleba..už do sebe moc nedostanu...😒

marky_z
19. led 2017

@lenkalechnyrova83 čeká mě stejný osud ale já budu podepisovat odmítnutí s vyvoláním...a to jsem na inzulinu.

jankajaneczka
19. led 2017

@lenkalechnyrova83 taky mi říkali v mé porodnici, že nenechavaji přenášet a přitom např. ve fakultce nechávají prenaset i na inzulínu do 10 jednotek.. je to divné, že někde to jde a jinde ne..

koncita
19. led 2017

@lenkalechnyrova83 to je fakt zvláštní, já měla taky kompenzovanou dietou - ke konci fakt výborné hodnoty a doktorka na dia mi doslova řekla: roďte si kdy chcete a jak chcete, z naší strany není žádný důvod pro vyvolávání.....takže bych bývala mohla klidně i přenášet....asi opravdu jiný kraj, jiný mrav....a co na to na diabetologii kam chodíš? Oni přeci dávají gynekologům doporučení, jak to má s porodem z jejich strany být....

lenkalechnyrova83
19. led 2017

@marky_z to mi gyndar rekl taky, ze mam samozrejme pravo to odmitnout, ale taky mi rekl, ze at pocitam s tim, ze kdyby byly nedej boze jakekoliv komplikace uz by na me koukali skrz prsty, ze to je kvuli tomu odmitnuti a celkove jejich pristup ke ne bude laxni..., takze mi nic jineho nezbyde.

lenkalechnyrova83
19. led 2017

@jankajaneczka jo, je to porodnice od porodnice jine, nekde jsou normalni, nekde sto let za opicema ☹

lenkalechnyrova83
19. led 2017

@koncita mam to same, ted posledni dva tydny uz jsem mohla snist cokoliv, skadky, vetsi porci nez doporucenou a hodnoty porad okolo 6, vaha porad stejna a prave ta dia doktorka rekla, ze i tak me prenaset nenecha, kdyz jsem se zeptala na duvod, proc do me budou cpat vyvolavacky, rekla jen bezny postup..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru