Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?
ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???
Stručné shrnutí
- Amniocentéza (odběr plodové vody) se v praxi provádí většinou mezi 16. a 20. týdnem těhotenství a slouží k vyšetření chromozomálních a některých vývojových vad plodu.
- Některá pracoviště (v diskusi uveden Gennet v Praze) umí zpracovat rychlé vyšetření chromozomálních poruch do 24 hodin; AFP v plodové vodě může být hotové přibližně za 10 dní a kompletní výsledky chromozomálních testů se v praxi vracejí obvykle za 14–21 dní.
- Amniocentéza nese reálné riziko komplikací včetně potratu a poranění placenty; v diskusi byly popsány konkrétní případy zamlklého potratu 3 dny po odběru a porodu mrtvého plodu po propíchnutí placenty.
Nejčastější otázky
Q: Kde v Česku lze získat rychlé výsledky chromozomálních vyšetření po amniocentéze?
A: V diskusi bylo jmenováno pracoviště Gennet v Praze, které uvádí možnost předběžných výsledků chromozomálních poruch do 24 hodin; kompletní výsledky se však mohou lišit a trvat dýl (14–21 dní).
Q: V kterém týdnu těhotenství se obvykle provádí amniocentéza a kdy se měří NT?
A: Amniocentéza se v příspěvcích prováděla většinou v 16.–20. týdnu; NT screening se zpravidla hodnotí v 11.–13. týdnu těhotenství.
Q: Jak dlouho se čeká na výsledky amniocentézy?
A: Z praxe v diskuzi: rychlé chromozomální výsledky v některých centrech do 24 hodin (Gennet), AFP v plodové vodě cca 10 dní a kompletní chromozomální výsledky obvykle 14–21 dní; mnohé ženy uváděly čekání 14–16 dní.
Q: Jaký pooperační režim po amniocentéze doporučují gynekologové v praxi?
A: Doporučení v diskuzi se pohybovala od 1 dne ležení po zákroku až po několik dnů šetření; některé ženy dostaly neschopenku na 14 dní a běžné rady zahrnovaly vyvarovat se zvedání těžkých předmětů a sexuálního styku po určitou dobu.
Q: Jsou triple testy a NT screening spolehlivé jako indikace k amniocentéze?
A: V diskusi opakovaně uváděno, že triple testy jsou orientační a často dávají falešně pozitivní výsledky; kritická hranice NT byla diskutována kolem 3 mm (někde uváděno 2,5–3,5 mm), přičemž i hodnoty ~2,6–2,7 mm nemusely vést k patologickému nálezu při dalším vyšetření.
Q: Jaká jsou konkrétní rizika amniocentézy podle zkušeností rodiček?
A: Mezi uváděná rizika patřil zamlklý potrat 3 dny po odběru, porod mrtvého plodu po propíchnutí placenty, dočasné pobolívání břicha, zvýšená pohyblivost plodu po zákroku a velmi vzácně infekce; zároveň mnoho žen hlásilo, že samotný vpich byl spíše nepříjemný než bolestivý.
Závěry z diskuze
Shoda
- Triple testy jsou v diskusi považovány především za orientační vyšetření s častými falešně pozitivními výsledky.
- Amniocentéza je vláda krátký, technicky rychlý zákrok, který často bývá popsán jako nepříjemný, nikoli extrémně bolestivý, a vyžaduje následné šetření a sledování.
- Čekání na výsledky je v praxi psychicky velmi náročné a trvá od dnů do tří týdnů v závislosti na typu testu a pracovišti.
Sporné názory
- Volba provést amniocentézu byla v diskuzi vnímána buď jako nutná pro klid rodičů a včasné plánování péče, nebo jako nechtěné riziko, které by se raději vyhnulo; obě možnosti byly v diskuzi prezentovány matkami jako legitimní volba.
- Někteří diskutující navrhovali omezit nebo zrušit triple testy kvůli falešným pozitivům, zatímco jiní považovali triple test za užitečný screeningový nástroj k rozhodování o dalším postupu.
Otevřené otázky
- Do jaké míry amniocentéza konkrétně způsobí jednotlivé komplikace (přímá kauzalita u jednotlivých případů z diskuse zůstává nevyřešená).
- Jak přesně postupovat při hraničních nálezech NT kolem 2,5–2,7 mm — kdy indikovat amniocentézu versus další neinvazivní diagnostiku.
- Jaký je jednotný doporučený délka pracovní neschopnosti a klidového režimu po amniocentéze v různých nemocnicích.
Zmíněné značky a firmy
Gennet, MUDr. Hodík, nemocnice Trutnov, Krč, Hradec Králové, Gennet v Praze
Zmíněné produkty a metody
amniocentéza, triple test, NT screening (nuchální translucence), biochemický screening, AFP v plodové vodě, rychlé chromozomální testy do 24 hodin (Gennet), 4D ultrazvuk, antiglobulinová injekce (injekce na protilátky/Rh imunoglobulin), kapačky, klidový režim po AMC, placentální punkce
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Trutnov, Krč, MUDr. Hodík, MUDr. Hlavová, MUDr. Smetanová, MUDr. Hynek, MUDr. Krutílková
jj Petru, dítě s DS je docela v pohodě, u mamky ve škole měli chlapce s DS a ten dokonce získal nějaké ocenění prezidenta Havla myslím...napsal knížku básniček, pěkně kreslí a je úplně samostatný. A to jen díky mamince, která se o něj velice dobře starala, byla mu oporou a chovala se k němu jak ke zdravému dítěti...a dokázala s ním hotové zázraky. Horší jsou už pak ty ostatní případy...ale s tím vás tu teď nebudu zatěžovat 😉
andrea : jo jo....s downem se da delat spousta veci a hlavne komunikuje.....to mi pride hodne dulezite....nedovedu si predstavit mit dite, ktere jen lezi a dela skreky...jenze zase si rikam, to se mi muze stat i u zdraveho ditete, kdyz se bude chvili topit....
proto asi nedokazu postizene dite uplne odepsat uz v prenatalnim stadiu....
ale jak rikam, taky si moc moc preju, abychom zadne postizeni doma nemeli...
musim letet, pa pa
andrea:myslím že není důvod tě kamenovat... Každý sám musí vědět co zvládne a co ne a rozhodovat podle toho. A navíc úplně jinak uvažuje člověk,který o tomto problému slyší,ale bezprostředně se ho to netýka-a pokud se ho to týkat začne jeho myšlenky teprve začnou pracovat reálně. Já pevně věřím že i moje miminko bude v pořádku-ale v hlavě se mi za tu dobu co čekám na výsledky honilo všechno možné.Ještě před měsícem než mi lékaři prvně řekli ošpatných triplech,bych řekla že bych si postižené dítě nenechala... Ale dnes už si tím nejsem vůbec jistá... Spíš si myslím že bych nedokázala dát pryč človíčka,který se va mně hemží a říká-"mami jsem tady..." Je to fakt těžké a doteď nevím co bych dělala,kdyby se to stalo. Dnes odpoledne budu vědět na čem jsem - a strašně moc si přeji aby se mně to rozhodování netýkalo. Věřím v to že je miminko zdravé-ale fakt takový nápor na nervy jsem nezažila. Držím palečky všem mamčam co je čeká to nekonečné čekání a věřím že se trápíme zbytečně... A každé rozhodnutí je to správné
Tak my jedem do nemocnice, ozvu se krátce zítra 😉
hellco: držím palce ať už se dneska dozvíš saméhezké zprávy 😉
hellca, lenka bu : moc drzim place !!!!!!!!!!!!!!!
Hellca : mas pravdu, ze clovek do posledni chvile nevi , jak se zachova....ja si myslim, ze bych na potrat jit nedokazlaa, ale postizene dite samozrejme nechci...vim, ze downa bych si nechala, ale je jasny, ze bych z toho byla v pytli....je to volba mensiho zla...ja bych si vic vycitala potrat nez mit doma dite, ktere neni "v norme"....
vsem nam moc preju, at se rozhodovat nemusime...tfuj tfuj tfuj 😉
holky tak co, jak jste dopadly? Asi odpočíváte, co? Jsem napnutá jak kšandy tak pište 😉
Dneska jsem tam volala několikkrát a ještě nemám výsledky! To je to najhorší -pořád čekat a oni řeknou zavolejte později a pak zavolejte si až zítra odpoledne... Tak zase další noc plná nervozity! Já hlavně doufám že zítra už mi fakt ty výsledky řeknou nebo se z toho zblázním. ... Na sonu bylo všechno všechno v pořádku-měřil tam pan doktor úplně všechno...mozek,hlavičku,srdíčko-úplně všechno. Říkal vždycky-"to je úplně ukázkové,perfektní a podobně. To mě těšilo a bylo mi fajn... A taky už vím že je to holčička. Ale to hlavní co potřebuju vědět se dozvím tedy až zítra.DOUFÁM!!!!
Ahoj holky, já jsem po odběru a bylo to úplně v pohodě, celá procedura trvala sotva pár minut a nebolelo to vůbec. Pohyby cítím , břicho mně nebolí, líp to ani vyjít nemohlo 😉 Podrobně jsem to popsala v březnovkách.
hellco: to je doba 😠 Neboj když vyšlo sono v pořádku a doteď se ti neozvali saimi,tak je to v pohodě.
lenkabu: tak to vidíš ted jen odpočívej a pak dej vědět co to bude výsledky budou určitě OK!!! držím palečky 🙂
Holky já se asi štěstím počůrám!!!!!!!! Všechno je v pořádku!!!! Šílím radostí...Konečně je to za mnou! Je to zdravá holčička! Myslím na vás co to máte ještě před sebou a moc vám přeju ať je to v pořádku-a bude uvidíte! Díky že jste byly semnou v tom hrozném čekání
Hellca: taky moc gratuluju!!!!! 🙂 A dostala jsi nějaký dopis, nebo ti to řekli po telefonu? A jdeš tam potom ještě na kontrolní prohlídku?
Hellča gratulace i ode mě 😵 😵 😵 , je to bezva. Já výsledky dostala poštou, přes telefon to taky jde, pokud máte na tu určitou kliniku tel. číslo. Já si ale raději počkala, protože mi říkali, že pozit. výsledky chodí do 2 týdnů, kdy si maminky znovu zvou a negat. do 3 t. Jak jsem za sebou měla 2 týdny a ve schránce pořád nic byla jsem již klidnější 🙂
Já jsem poštou ještě nic nedostala. Volala jsem si přímo do laboratoře a ten pan mi slíbil,že to popožene.Měla jsem to tedy za dva týdny od odběru-ale dřív to určitě nejde,protože jsem tam tam volala několikkrát a fakt až včera odpoledne to bylo hotové... Ty placené jsou prý do 48 hodin-ale to mi nikdo nenabídl a dozvěděla jsem o nich až pozdě. Na žádnou kontrolu už si mě nezvali-leda že by pak jak to dostanu poštou.... Ale myslím že ne.Jak je to v pořádku tak asi už nic. Jméno máme-bude to Adélka.(na holčičku vybírala jméno dcerka a na kluka syn). Dcerka je ráda že jí to vyšlo a kluk není nijak zklamaný-jen říkal že zase nemá s kým hrát fodbal... A já jsem si taky přála víc holčičku i přítel. Tak už jsem dokonale šťastná! Teď už si říkám že jsem se stresovala zbytečně-ale v té nejistotě to jinak asi nejde...
Pokud to máš Heli v poiřádku, tak už si Tě nikam nezvou, to jedině v případě, kdy to není OK si zvou na další testy a odběry. Takže ještě jednou gratuluji ke zdravé Adélce 🙂
Hellca: výsledky po 14 dnech? Mě sice říkali že si mám volat až za 3 týdny, ale radši je budu otravovat už od příští středy, třeba je trošku popoženu. A přímo po tom odběru mi doktor říkal, že až si budu volat na výsledky, tak se domluvíme i na další kontrolní návštěvě. No tak teď doufám že je to na Olomoucké klinice normální praxe 😨
andrea:Děkuji... A ty jsi na tu plodovku byla jak jsi čekala Marca? Nebo čekáš teď třetí mimi? To asi ne...Marco je ještě mimi... A u dcerky jsi nemusela nikam? Já jsem u syna ani u dcerky nemusela-až teď. Asi stárnu...
Ahoj holky, mně říkali ať volám v průběhu 3. týdne od odběru,ale vím že švagrová měla výsledky přesně po 14 dnech,takže za 14 dnů taky volám 😉
Hellca: Adélka je moc pěkné jméno, já jsem měla přichystanou Terezku - taky jsme si to s přítelem rozdělili - já jsem si vymyslela jméno pro holčičku a on pro chlapečka 🙂
kaculi:ty bys mohla mít výsledky po telefonu už příští týden... Budeš to zkoušet,nebo vydržíš až to příjde poštou? Gabba to po telefono věděla za dva týdny(díky ní i já),a poštou to myslím neměla ani za měsíc. Tak pokud máš možnost sehnat číslo tak si tam raději volej. Moc ti držím pěsti ať to víš co nejdříve a můžeš se radovat
lenkabu:to je fajn že jsi po odběru neměla žádné problémy. Bude to dobré uvidíš. Vydrž to čekání-budu na tebe taky moc myslet
Heli já jsem na tu plodovku byla teď s Marcem, u dcery to bylo před 13 lety a to ještě triple nedělali...a taky to asi bylo zbytečné, protože mi bylo 21 let a asi nepředpokládali, že bych neměla mít zdravé dítě...nebo nevím. Prostě dříve se takové vyšetření nedělalo. Teď na to chodí snad každá desátá mamina, já na to šla bez rozmýšlení, chtěla jsem vědět na čem jsem a taky jsem v mém okolí neznala maminu, která na tom byla a potratila by...
kaculi:Terezku mám doma.Je jí už deset let.A Adélku chtěla,protože má panenku Adélku... Je to taková malá mamča-myslím že už mi bude pomáhat
Hellca: samozřejmě to nevydržím, budu tam volat už od příštího týdne. Číslo mám (asi budou chudáci litovat, že mi ho kdy dali), takže od té středy to budu zkoušet.
helčo vidíš jsem ti to říkala moc moc gratujuli teď si to jenom užívej 😉 😉
holky a volejte na přímo je to nejrychlejší držím palečky všem a uvidíte že až to bude za vámi tak ten kámen spadne a bude o hodně lépe na dušičce 😉

musim si ted rikat, ze moje mimco je jen obr a ne downik 😉