Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?
ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???
Stručné shrnutí
- Amniocentéza (odběr plodové vody) se v praxi provádí většinou mezi 16. a 20. týdnem těhotenství a slouží k vyšetření chromozomálních a některých vývojových vad plodu.
- Některá pracoviště (v diskusi uveden Gennet v Praze) umí zpracovat rychlé vyšetření chromozomálních poruch do 24 hodin; AFP v plodové vodě může být hotové přibližně za 10 dní a kompletní výsledky chromozomálních testů se v praxi vracejí obvykle za 14–21 dní.
- Amniocentéza nese reálné riziko komplikací včetně potratu a poranění placenty; v diskusi byly popsány konkrétní případy zamlklého potratu 3 dny po odběru a porodu mrtvého plodu po propíchnutí placenty.
Nejčastější otázky
Q: Kde v Česku lze získat rychlé výsledky chromozomálních vyšetření po amniocentéze?
A: V diskusi bylo jmenováno pracoviště Gennet v Praze, které uvádí možnost předběžných výsledků chromozomálních poruch do 24 hodin; kompletní výsledky se však mohou lišit a trvat dýl (14–21 dní).
Q: V kterém týdnu těhotenství se obvykle provádí amniocentéza a kdy se měří NT?
A: Amniocentéza se v příspěvcích prováděla většinou v 16.–20. týdnu; NT screening se zpravidla hodnotí v 11.–13. týdnu těhotenství.
Q: Jak dlouho se čeká na výsledky amniocentézy?
A: Z praxe v diskuzi: rychlé chromozomální výsledky v některých centrech do 24 hodin (Gennet), AFP v plodové vodě cca 10 dní a kompletní chromozomální výsledky obvykle 14–21 dní; mnohé ženy uváděly čekání 14–16 dní.
Q: Jaký pooperační režim po amniocentéze doporučují gynekologové v praxi?
A: Doporučení v diskuzi se pohybovala od 1 dne ležení po zákroku až po několik dnů šetření; některé ženy dostaly neschopenku na 14 dní a běžné rady zahrnovaly vyvarovat se zvedání těžkých předmětů a sexuálního styku po určitou dobu.
Q: Jsou triple testy a NT screening spolehlivé jako indikace k amniocentéze?
A: V diskusi opakovaně uváděno, že triple testy jsou orientační a často dávají falešně pozitivní výsledky; kritická hranice NT byla diskutována kolem 3 mm (někde uváděno 2,5–3,5 mm), přičemž i hodnoty ~2,6–2,7 mm nemusely vést k patologickému nálezu při dalším vyšetření.
Q: Jaká jsou konkrétní rizika amniocentézy podle zkušeností rodiček?
A: Mezi uváděná rizika patřil zamlklý potrat 3 dny po odběru, porod mrtvého plodu po propíchnutí placenty, dočasné pobolívání břicha, zvýšená pohyblivost plodu po zákroku a velmi vzácně infekce; zároveň mnoho žen hlásilo, že samotný vpich byl spíše nepříjemný než bolestivý.
Závěry z diskuze
Shoda
- Triple testy jsou v diskusi považovány především za orientační vyšetření s častými falešně pozitivními výsledky.
- Amniocentéza je vláda krátký, technicky rychlý zákrok, který často bývá popsán jako nepříjemný, nikoli extrémně bolestivý, a vyžaduje následné šetření a sledování.
- Čekání na výsledky je v praxi psychicky velmi náročné a trvá od dnů do tří týdnů v závislosti na typu testu a pracovišti.
Sporné názory
- Volba provést amniocentézu byla v diskuzi vnímána buď jako nutná pro klid rodičů a včasné plánování péče, nebo jako nechtěné riziko, které by se raději vyhnulo; obě možnosti byly v diskuzi prezentovány matkami jako legitimní volba.
- Někteří diskutující navrhovali omezit nebo zrušit triple testy kvůli falešným pozitivům, zatímco jiní považovali triple test za užitečný screeningový nástroj k rozhodování o dalším postupu.
Otevřené otázky
- Do jaké míry amniocentéza konkrétně způsobí jednotlivé komplikace (přímá kauzalita u jednotlivých případů z diskuse zůstává nevyřešená).
- Jak přesně postupovat při hraničních nálezech NT kolem 2,5–2,7 mm — kdy indikovat amniocentézu versus další neinvazivní diagnostiku.
- Jaký je jednotný doporučený délka pracovní neschopnosti a klidového režimu po amniocentéze v různých nemocnicích.
Zmíněné značky a firmy
Gennet, MUDr. Hodík, nemocnice Trutnov, Krč, Hradec Králové, Gennet v Praze
Zmíněné produkty a metody
amniocentéza, triple test, NT screening (nuchální translucence), biochemický screening, AFP v plodové vodě, rychlé chromozomální testy do 24 hodin (Gennet), 4D ultrazvuk, antiglobulinová injekce (injekce na protilátky/Rh imunoglobulin), kapačky, klidový režim po AMC, placentální punkce
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Trutnov, Krč, MUDr. Hodík, MUDr. Hlavová, MUDr. Smetanová, MUDr. Hynek, MUDr. Krutílková
Holky,
prý normální hodnoty těch tří látek co zkoumají jsou od 0,5 do 2,5 MoM
Ale každá laboratoř na to má ještě svoje přísnější tabulky, tzn. že já jsem měla atypický skr., ale v jiné laboratoři by to bylo normální....
Tak já mám hodnoty takovéto 0,95 Mom, 0,71 Mom, 2,50Mom. Ale stejně s tím nic neudělám, mám ho pozitivní ☹
kacka.va: ale když někde ty zrychlené nedělají, tak je jedno jaké máš riziko ne?
kalerat: my měli riziko 1:120
kalerat: jo a byli sme na genetice na Veveří a tam ti ty zrychlené- to znamená do večera udělají, ale jinde je prý nenabídnou. Třeba kamarádka měla tuším riziko 1: 50, byla na testech v Dětské nemocnici a čekala těch 14 dní.
Labell a můžeš mě napsat jak ta konzultace probíhala. KLidně mi to písni do IP. Děkuji moc 🙂
tak holky všem, které jdete na odběry držím pěsti a vám co už jen čekáte na výsledky přeji hodně pevných nervů bez stresů. My se výsledky dovíme už zítra. Hurááá
Hurááá jsme zdraví, i když jsem to takto čekala, ale co je překvapení, je to že budeme mít holčičku, dle utz to dr typovala spíš na kluka, ale dle plodovky je to holka
E.K.T JUCHUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU HURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA moc ti Vam gratuluji dnes jsem koukam cely den jestli uz napises tak konecne!!!!!!Moc moc MOOOOOOC Vam to treju.Ja jdu volat zitra po 15 dnech tak uz to snad bude.taky mam takovej pocit ze to bude v poradku tak doufam.Poradne to oslav aspon rychlejma spuntama 😉
myslím na tebe, no objednaná jsem byla na 13 hodin na výsledky, a potom ještě na genetiký utz. Tak se to dost protáhlo no a potom když už jsme byli v Pardubicích tak jsme ještě navštívili manželovy rodiče abychom je potěšili, tak to trvalo
e.k.t. moc ti gratuluji, opravdu, je to super zpráva a ta holčička je ještě bonus 🙂, taky doufám, že nosím holčičku, ale uvidím, já ještě musím do 12.2. vydržet 🙂 pak už se to konečně dozvíme
no a všechny holčiny co byly na odběru se mnou mají zdravá miminka, tak žádné zbytečné nervy určitě to dobře dopadne. Držím pěsti
ahj holky tak ja volala na ty vysledky dnes a jeste opet nic nevedi mam zavolat v patek po 14 hod.uz jsem z toho nervozni v utery to bylo 14 dni co jsem byla na odberu a furt nic tak se bojim jestli se necoo nedeje ☹
To bude dobrý, já měla výsledky taky po třech týdnech, neboj, kdyby to bylo špatný už by ti volali
suzia: já měla výsledky taky až po třech týdnech, i když mi říkali, že budou po 14ti dnech.
Diky holky jste fakt zlaty...ja uz byla docela v pohode rikala jsem si ze to bude dobry ale uz zacinam mit zase nerva 😒 Vy myslite ze by volali??
suzia: uričtš by volali. Já čekala na výsledky hodně dlouho kolem 22dnů. Neboj to by si chtěli hned řešit. 🙂
Nazdar ženský!
Jsem zde poprvé a jsem ráda, že jsem našla spřízněný duše, který mají stejný problém. Včera jsme volala na výsledky krve a doktorka mi jen řekla, že musim na plodovku. Objednala mě na příští čtvrtek a já jsem z toho hotová. Nevim zda to takovou dobu přežju 😖 a hlavně pak ty výsledky, píšete že to trvá až tři týdny.
Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte někdo zkušenost s Českbudějovickou poliklinikou a jak tam probíhají tyto odběry? Dělá se taky vyšetření, nebo jen ultrazvuk? Už te´d mě z toho všude píchá a bolí, ale pro svýho Pupíčka jsem ochotna ustát cokoli, jen aby to dobře dopadlo.
Díky za rady 😔
Mě vždycky naštve, jak někteří doktoři těhotným říkají, že MUSÍ na plodovku. Nic nemusí, není to povinné.
Každopádně přeju hodně štěstí a zdravé miminka 🙂
No ona se mě potom sestřička zeptala, zda s tím vůbec souhlasím, ale já už měla na krajíčku a tak jsem ani nepřemýšlela a řekla, že jo. Tak uvidíme, všem přeju hezký den a málo stresu, škodí to 😉
martinka 79 dekuju moooc urcite zejtra dam vedet jak jsem dopadla.Je ppravda ze doktorka na genetice mi rikala ze kdyby neco tak volaj a kkdyz nebudou ze se nic nedeje.jenze nerikala kdy by volali jestli az po tech 3 tejdnech nebo kdy ☹
Jo A Agy me taky objednala v pondeli az na dalsi utery ale my jsme do fakultky jeli a tam me vzali jeste druhy den uplne v pohode tak to zkus treba by te taky vzali a ty AMC se neboj fakt to nic neni a budes mit jistotu.
suzia: v klidu, kdyby něco volali by ti 😉 Máš to úplně stejně jak já...14 dní od odběru to taky bylo někdy v úterý a výsledky až v pátek...záleží kolik měli zrovna odběrů 😉
lenkabu fakt takze myslis ze je to v poradku??Me furt uklidnuje ta tvoje veta ze ti doktorka i na genetice rikala ze by volali do tydne me prave nerikali do kdy.Muzu se zeptat odkud jsi??

suzi tak to já taky nevím, jaký maj být správný hodnoty. Ale beru, že tam mám napsaný riziko downa