Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?
ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???
Stručné shrnutí
- Amniocentéza (odběr plodové vody) se v praxi provádí většinou mezi 16. a 20. týdnem těhotenství a slouží k vyšetření chromozomálních a některých vývojových vad plodu.
- Některá pracoviště (v diskusi uveden Gennet v Praze) umí zpracovat rychlé vyšetření chromozomálních poruch do 24 hodin; AFP v plodové vodě může být hotové přibližně za 10 dní a kompletní výsledky chromozomálních testů se v praxi vracejí obvykle za 14–21 dní.
- Amniocentéza nese reálné riziko komplikací včetně potratu a poranění placenty; v diskusi byly popsány konkrétní případy zamlklého potratu 3 dny po odběru a porodu mrtvého plodu po propíchnutí placenty.
Nejčastější otázky
Q: Kde v Česku lze získat rychlé výsledky chromozomálních vyšetření po amniocentéze?
A: V diskusi bylo jmenováno pracoviště Gennet v Praze, které uvádí možnost předběžných výsledků chromozomálních poruch do 24 hodin; kompletní výsledky se však mohou lišit a trvat dýl (14–21 dní).
Q: V kterém týdnu těhotenství se obvykle provádí amniocentéza a kdy se měří NT?
A: Amniocentéza se v příspěvcích prováděla většinou v 16.–20. týdnu; NT screening se zpravidla hodnotí v 11.–13. týdnu těhotenství.
Q: Jak dlouho se čeká na výsledky amniocentézy?
A: Z praxe v diskuzi: rychlé chromozomální výsledky v některých centrech do 24 hodin (Gennet), AFP v plodové vodě cca 10 dní a kompletní chromozomální výsledky obvykle 14–21 dní; mnohé ženy uváděly čekání 14–16 dní.
Q: Jaký pooperační režim po amniocentéze doporučují gynekologové v praxi?
A: Doporučení v diskuzi se pohybovala od 1 dne ležení po zákroku až po několik dnů šetření; některé ženy dostaly neschopenku na 14 dní a běžné rady zahrnovaly vyvarovat se zvedání těžkých předmětů a sexuálního styku po určitou dobu.
Q: Jsou triple testy a NT screening spolehlivé jako indikace k amniocentéze?
A: V diskusi opakovaně uváděno, že triple testy jsou orientační a často dávají falešně pozitivní výsledky; kritická hranice NT byla diskutována kolem 3 mm (někde uváděno 2,5–3,5 mm), přičemž i hodnoty ~2,6–2,7 mm nemusely vést k patologickému nálezu při dalším vyšetření.
Q: Jaká jsou konkrétní rizika amniocentézy podle zkušeností rodiček?
A: Mezi uváděná rizika patřil zamlklý potrat 3 dny po odběru, porod mrtvého plodu po propíchnutí placenty, dočasné pobolívání břicha, zvýšená pohyblivost plodu po zákroku a velmi vzácně infekce; zároveň mnoho žen hlásilo, že samotný vpich byl spíše nepříjemný než bolestivý.
Závěry z diskuze
Shoda
- Triple testy jsou v diskusi považovány především za orientační vyšetření s častými falešně pozitivními výsledky.
- Amniocentéza je vláda krátký, technicky rychlý zákrok, který často bývá popsán jako nepříjemný, nikoli extrémně bolestivý, a vyžaduje následné šetření a sledování.
- Čekání na výsledky je v praxi psychicky velmi náročné a trvá od dnů do tří týdnů v závislosti na typu testu a pracovišti.
Sporné názory
- Volba provést amniocentézu byla v diskuzi vnímána buď jako nutná pro klid rodičů a včasné plánování péče, nebo jako nechtěné riziko, které by se raději vyhnulo; obě možnosti byly v diskuzi prezentovány matkami jako legitimní volba.
- Někteří diskutující navrhovali omezit nebo zrušit triple testy kvůli falešným pozitivům, zatímco jiní považovali triple test za užitečný screeningový nástroj k rozhodování o dalším postupu.
Otevřené otázky
- Do jaké míry amniocentéza konkrétně způsobí jednotlivé komplikace (přímá kauzalita u jednotlivých případů z diskuse zůstává nevyřešená).
- Jak přesně postupovat při hraničních nálezech NT kolem 2,5–2,7 mm — kdy indikovat amniocentézu versus další neinvazivní diagnostiku.
- Jaký je jednotný doporučený délka pracovní neschopnosti a klidového režimu po amniocentéze v různých nemocnicích.
Zmíněné značky a firmy
Gennet, MUDr. Hodík, nemocnice Trutnov, Krč, Hradec Králové, Gennet v Praze
Zmíněné produkty a metody
amniocentéza, triple test, NT screening (nuchální translucence), biochemický screening, AFP v plodové vodě, rychlé chromozomální testy do 24 hodin (Gennet), 4D ultrazvuk, antiglobulinová injekce (injekce na protilátky/Rh imunoglobulin), kapačky, klidový režim po AMC, placentální punkce
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Trutnov, Krč, MUDr. Hodík, MUDr. Hlavová, MUDr. Smetanová, MUDr. Hynek, MUDr. Krutílková
Holky,dik za podporu, ale je to fakt hruza. Ted jsem volala do gennetu, jestli me muzou na ty odbery vzit driv, tak nemuzou. Jen na konzultaci me vezmou v pondeli. Kazdopadne doktorka hned vedela, kdo jsem a mou gyndu, stacilo rict 1 z 8. Nechtela mi do telefonu ale rict nic vic, pry mam vydrzet do pondeli. Mozna bych se nemela tak hroutit, ale za posledni rok a pul se toho u nas v rodine stalo tak straslive moc, ze uz to proste nezvladam a o dobrych vysledcich uz nepremyslim, protoze cokoli se delo, tak se potvrdila ta spatna zprava.
denses: jestli přímo tvoje Dr. není genetička, tak ti fakt řeknou víc až na té genetické konzultaci, to je běžná praxe. 😉. A neboj určitě tu serii špatných zpráv prolomíš 😉
jitdan: koukala jsem, ze mas termin take v cervenci. Drzim palce, at ti to vyjde a je vse v poradku
jitdan a kacka.va: pridam se k vam s tou Prahou... bydlim ve Vysocanech.
Denses: drž se. Pokud je miminko v pořádku (a uvidíš, že bude), tak se mu snaž dát trochu klidu. Vím, že je to těžké. Já na odběr čekala týden a dva dny a věděla jsem, že pak budu ještě dlouho čekat na výsledky... Také jsem brečela a klepala se....Ale co den, tak to bylo trochu lepší. Člověk se s tím pomalu smiřuje.......Konzultaci jsem měla za 2 dny a uvidíš, že tě tam trochu uklidní. Mně trochu ano, protože mi vše vysvětlili a ujišťovali, že to nic neznamená, že jistota je v plodové vodě. Odběr mi dělali včera (toho se neboj) a teď to hrůzné čekání.... Opravdu si nic nedělej z výsledku 1:8. Je to úplně jedno. Já mám 1:65. Prostě to nemusí být tím miminkem. A my tomu musíme věřit!!! Do telefonu nic nechtějí říkat, ale není to tím, že je to tak hrozné. V telefonu není totiž ten, který bude u té konzultace a ten mám důležité informace a vysvětlení..... U nás v rodině se také odehrávají životní dramata a těžké nemoci......Také jsem si ještě před 2dny myslela, že na co šáhnu a co je kolem mě je špatně a špatně vždy dopadá....... Ale musíme věrit-smůla se nás nebude držet stále. Uvidíš!!!
jitdan: mluvila jsem primo s doktorkou, ke ktere mam jit na konzultaci v pondeli a nic rict nechtela, tak pry vydrzet. Uz nebrecim, ale nesmim cist konzultace o vysledcich na netu. Doufam, ze fakt ta smula se prestane lepit na paty.
Podle menzesu mam termin 30.7. Kez to nam vsem dobre dopadne
denses: je to pravda. Lepší je nic nečíst...... Každá jsme přeci jiná. Jinak já byla to samé. Ja si našla na netu i video toho odběru plodové vody a to byla bbost...Když to viděl i manžel, tak mi řekl, že mi do porodu odpojí internet!! A měj pravdu,protože mě ji dělali úplně jinak než někde v cizině..Tak to vypadalo hrozivě.
Tak držím pěsti.
denses, já měla rytiko 1:170, ale jak jsem psala, tak znám holky,které to měly podobně, jako ty a vše bylo nakonec v pořádku.
Holky, ale určitě se hodně šetřte po tom odběru. Nic těžkého nezvedejte a hodně ležte !
Já jsem takhle s omluvou a krátkým vysvětlením odmítla pomoct jedné paní s kočárkem do tramvaje, bylo to sice trapné, ale horší by bylo, kdydych kvůli tomu potratila 😒
tak video fakt nehledam. Spise info o stejnych vysledcich triplu, a pak vysledek z amnio. Nasla jsem zatim 4 pripady s hoooodne podobnymi vysledky a dva pripady potvrdily downa. hruza
barke: já se snažím šetřit. Včera mi brali vodu a stačilo prý být dle Dr. v čekárně jen 10 minut...... Jeli jsme tedy domů a ležela jsem až do večera. Na dnešek jsem si vzala dovolenou. A doma jen sedím, uvařila jsem si rychlé jídlo a teď si jdu hajnout. A s tím kočárkem se Ti nedivím. Určitě ji pomohl někdo jiný-způsobilejší 😀
S tim kocarkem jsi udelala fakt dobre, zvlast po odberu. 😉 Normalne vsem take pomaham, ale tuhle jsem narazila na fakt neprijemnou maminu. Omluvila jsem se, ze jsem v jinaci a neni mi dobre, tak jestli ji muze pomoct nekdo jiny. Hodila po mne ksicht a par nadavek a prani, at mi taky nikdo nepomaha. Asi mela blbej den, tohle preci nikdo nemuze myslet vazne, ze? 😖
holky, jak jste na tom s jidlem? Ja totiz nemam po celou dobu tehotenstvi vubec na nic chut a neco uvarit je desny problem. Sotva si vymyslim co varit, tak se mi za chvili zvedne zaludek, ze to jist, natoz varit nechci. A ted s tema nervama uz nemam chut ani na me obvykle zachrany. 😨
denses, asi fakt měla špatnej den a nebo byla prostě blbá 😝 😀 , lidi jsou různí. Hoď to za hlavu 😉
Mě bylo špatně jen kolem 2-3 měs., hodně málo jsem i pila a udělala se mi z toho trombóza v noze. Ležela jsem s tim 4 dny v nemocnici a pak, až do konce šestinedělí jsem si píchala injekce do břicha na ředění krve 😝 .
jitdan - no já tam byla už před rokem 😀 , ale ten doktor (kurňa jak se jmenoval?) byl fakt super, mě tam právě poslala moje gyndr s tím, že je výborný a neměl za ty roky jedinou komplikaci spojenou s AMC. A ta genetička vedle je taky fajn 🙂
Když mi dělal odběr a píchnul tam tu jehlu, tak naše malá (to jsme ale ještě nevěděli co to je) se okamžitě šla normálně podívat co se jí to tam objevilo a šátrala tam ručičkou, snažila se jehly dotknout - pozorovali jsme to na UZ a chechtali se. On říkal, že většina dětí se krčí někde v koutku a spíš se bojí. Ta zvědavost jí každopádně zůstala 😀
Holky, nebojte se, všechno bude v pořádku 😉 držím palce!
Prave proto, ze nemuzu ovlivnit, jak amc dopadne, prestavam to ted resit do doby, nez projdu tou konzultaci a ta me bud vic vydesi nebo trochu uklidni. A pak zacne stres cekani na vysledky.
jabber: tipuju, ze to prte ve mne bude take pruzkumnikem,-ci , protoze co vyvadi behem UZ, tomu se smeji i na gynde. Jakoby vedelo, ze na ne koukame, tak vystrci zadek, aby naznacilo, ze chce soukromi, pak lita z jedne strany na druhou, promne si ocicka, prostoura ouska a pak si zatuka na celo s pohledem primo do UZ, jako jestli nejsme blazni, ze se vydrzime tak dlouho koukat na ty skopiciny. 😀 Jen doufat, ze pri amc se na tu jehlu neposadi apod., aby mu to neublizilo.
denses - neboj to dr hlídá 😉 my jsme taky chvílemi už měli strach, že se jehly dotýká a dr nám říkal, že ne, že je dost daleko....on si to na tom ultrazvuku pohlídá. No nám dělala v břiše podobné věci 😀 - a je to skřítek neposeda pořád 😀
jabber: ten doktor se jmenuje Vacek a u té genetičky jsem byla na té konzultaci, ale to nevím jak se jmenuje. Každopádně byli hodní a šikovní a to je důležité 😀
Naše malé normálně spinkalo. Nenechalo se ničím rušit. Doufám, že to bude kliďas 🙂 Já ani tatínek totiž moc nejsme..
denses: přesně tak...Nic už neovlivníme. Musíme to nechat a prostě uvidíme. Ale uvidíš, že Tě ta konzultace zklidní.
Tak přeji všem klidný večer!!!!!!!
jitdan - jojo Vacek a ona je Jelínková, myslím, to je hrozný jak člověk všechno zapomene 😒
jabber: máš pravdu-ona je Jelínková 🙂 U mě je to pár dní a už si to nepamatuji 😀 Ale pokud to všechno dopadne dobře, tak si je moc ráda zapamatuji!!!!!
jabber: doktorum budu verit, ze vedi, co delat, kdyby se mrne mrskalo. Uz to tak strasne moc chci mit za sebou, ale jeste budu asi 9 dni cekat, nez ten odber bude! Pokud ho vubec planovali hned po konzultaci....
Nastesti jsem aspon ukecala prave tu konzultaci na tyden driv, takze v pondeli. Jdu k Havlove a rovnou me upozornila, ze amc mi delat opravdu hned nebudou, nemaj dostatek personalu, nejaky dovci a nemoci a skoleni, a pak naobjednanych spoustu mamin. Ale aspon neco, popovidat si s odbornikem. I kdyz mam dojem, ze jsem o tom procetla tolik, ze uz mi snad ani o moc vic rict nemuze. 😕
ceeruti: dik moc za maila, uz jsem ti odepsala.
Ahoj holky, dik vsem za podporu. Vcera me vzali na amc o tyden driv, nez bylo domluveno, hlavne diky tomu riziku 1 z 8. Pred par minutami jsem si volala pro predbezne vysledky a je to v poradku. 🙂 A bude to kluk! 😀
Denses: moc Ti gratuluju k dobrým výsledkům, držela jsem Ti palečky ze všech sil!!! Mám taky výsledky zatím předběžné a doufám, že to bude dobrý i na ty konečné 😕 Jseš statečná, papa!!!
Jo taky jsem se chtěla zeptat jak dlouho jste držely po amniu klidový režim a co jste v tom klidovém režimu dělaly a co ne? Já jsem 14 dní po a už se moc nešetřim, ale slyšela jsem, že některé holky už do práce ani nejdou a šetří se až do konce těhu?? 😕 To nevim jestli vydržííím... 😲
agy: urco nam to musi vyjit! Kdy se mas dozvedet vysledky konecne? Drzim take moc a moc palce! 😉
mně řekli tři dny spíš ležet a pak týden být v klidu a nepřemáhat se. to jsem dodržela. brali mi ve čtvrtek, pátek jsem měla volno, sobota neděle pohoda a v pondělí jsem šla normálka do práce a když jsem jim to říkala, že půjdu do práce, tak se ani nedivili, jen mi řekli, abych všechno dělala v poklidu.

Kacka.va: Ještě máte na jméno čas 🙂 My ve jménech máme jasno: Martínek nebo Verunka. Jen, aby to miminko ještě vyšlo.... Já mám Dr. v Letňanech kde bydlím, ale odběr mi dělali u Libeňského zámečku na Ph8.