Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?
ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???
Stručné shrnutí
- Amniocentéza (odběr plodové vody) se v praxi provádí většinou mezi 16. a 20. týdnem těhotenství a slouží k vyšetření chromozomálních a některých vývojových vad plodu.
- Některá pracoviště (v diskusi uveden Gennet v Praze) umí zpracovat rychlé vyšetření chromozomálních poruch do 24 hodin; AFP v plodové vodě může být hotové přibližně za 10 dní a kompletní výsledky chromozomálních testů se v praxi vracejí obvykle za 14–21 dní.
- Amniocentéza nese reálné riziko komplikací včetně potratu a poranění placenty; v diskusi byly popsány konkrétní případy zamlklého potratu 3 dny po odběru a porodu mrtvého plodu po propíchnutí placenty.
Nejčastější otázky
Q: Kde v Česku lze získat rychlé výsledky chromozomálních vyšetření po amniocentéze?
A: V diskusi bylo jmenováno pracoviště Gennet v Praze, které uvádí možnost předběžných výsledků chromozomálních poruch do 24 hodin; kompletní výsledky se však mohou lišit a trvat dýl (14–21 dní).
Q: V kterém týdnu těhotenství se obvykle provádí amniocentéza a kdy se měří NT?
A: Amniocentéza se v příspěvcích prováděla většinou v 16.–20. týdnu; NT screening se zpravidla hodnotí v 11.–13. týdnu těhotenství.
Q: Jak dlouho se čeká na výsledky amniocentézy?
A: Z praxe v diskuzi: rychlé chromozomální výsledky v některých centrech do 24 hodin (Gennet), AFP v plodové vodě cca 10 dní a kompletní chromozomální výsledky obvykle 14–21 dní; mnohé ženy uváděly čekání 14–16 dní.
Q: Jaký pooperační režim po amniocentéze doporučují gynekologové v praxi?
A: Doporučení v diskuzi se pohybovala od 1 dne ležení po zákroku až po několik dnů šetření; některé ženy dostaly neschopenku na 14 dní a běžné rady zahrnovaly vyvarovat se zvedání těžkých předmětů a sexuálního styku po určitou dobu.
Q: Jsou triple testy a NT screening spolehlivé jako indikace k amniocentéze?
A: V diskusi opakovaně uváděno, že triple testy jsou orientační a často dávají falešně pozitivní výsledky; kritická hranice NT byla diskutována kolem 3 mm (někde uváděno 2,5–3,5 mm), přičemž i hodnoty ~2,6–2,7 mm nemusely vést k patologickému nálezu při dalším vyšetření.
Q: Jaká jsou konkrétní rizika amniocentézy podle zkušeností rodiček?
A: Mezi uváděná rizika patřil zamlklý potrat 3 dny po odběru, porod mrtvého plodu po propíchnutí placenty, dočasné pobolívání břicha, zvýšená pohyblivost plodu po zákroku a velmi vzácně infekce; zároveň mnoho žen hlásilo, že samotný vpich byl spíše nepříjemný než bolestivý.
Závěry z diskuze
Shoda
- Triple testy jsou v diskusi považovány především za orientační vyšetření s častými falešně pozitivními výsledky.
- Amniocentéza je vláda krátký, technicky rychlý zákrok, který často bývá popsán jako nepříjemný, nikoli extrémně bolestivý, a vyžaduje následné šetření a sledování.
- Čekání na výsledky je v praxi psychicky velmi náročné a trvá od dnů do tří týdnů v závislosti na typu testu a pracovišti.
Sporné názory
- Volba provést amniocentézu byla v diskuzi vnímána buď jako nutná pro klid rodičů a včasné plánování péče, nebo jako nechtěné riziko, které by se raději vyhnulo; obě možnosti byly v diskuzi prezentovány matkami jako legitimní volba.
- Někteří diskutující navrhovali omezit nebo zrušit triple testy kvůli falešným pozitivům, zatímco jiní považovali triple test za užitečný screeningový nástroj k rozhodování o dalším postupu.
Otevřené otázky
- Do jaké míry amniocentéza konkrétně způsobí jednotlivé komplikace (přímá kauzalita u jednotlivých případů z diskuse zůstává nevyřešená).
- Jak přesně postupovat při hraničních nálezech NT kolem 2,5–2,7 mm — kdy indikovat amniocentézu versus další neinvazivní diagnostiku.
- Jaký je jednotný doporučený délka pracovní neschopnosti a klidového režimu po amniocentéze v různých nemocnicích.
Zmíněné značky a firmy
Gennet, MUDr. Hodík, nemocnice Trutnov, Krč, Hradec Králové, Gennet v Praze
Zmíněné produkty a metody
amniocentéza, triple test, NT screening (nuchální translucence), biochemický screening, AFP v plodové vodě, rychlé chromozomální testy do 24 hodin (Gennet), 4D ultrazvuk, antiglobulinová injekce (injekce na protilátky/Rh imunoglobulin), kapačky, klidový režim po AMC, placentální punkce
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Trutnov, Krč, MUDr. Hodík, MUDr. Hlavová, MUDr. Smetanová, MUDr. Hynek, MUDr. Krutílková
macanet: Chtěla jsem původně Terezku, ale neladilo by nám to s příjmením🙂)) Natálka zas neprošla přes manžela a Adélka se nám také oboum moc líbí. No my se to dozvíme až v srpnu, jestli Adi nebo Adi 😀
No my měli mít Markétku, ale to by byl hřích jí to dát, když mám termín 9.7 a svátek má 13.7 ☹ Znám to od sebe, svátek 20.4 a narozky 29.4 otrava 😠 Tak já tě budu sledovat, co nakonec máte, teď sleduju březnovky, je to mazec 😉
holky, je to v pořádkuuuuuuuu!!!!! 🙂 🙂 🙂 Jinak celkový výsledky by měli být za dva týdny. Myslíte, že se mám stále bát nebo už to trošku můžu pustit z hlavy. Já měla podezření na chromozomy a ty jsou naštěstí v pořádku.
Kach mockrat ti gratuluju!!!!!Mne vubec nerekli, ze by na ty chromozomy mohly mit vysledky uz driv,u me slo taky o ne-podezreni na DS.Rekli ze budou vysledky za 15 dni. Ale rikam si, ze kdyby tam neco bylo tak by snad uz zavolali, kdyz jsem tam byla uz ve ctvrtek, teda alespon doufam ... 😒 Jinak ja jsem byla na odberu v Krci.
Tak to je paráda, mělo by to být asi v pořádku, mě řekla doktorka, že jak mi nebudou volat do tří dnů, tak je to většinou v pořádku. 😉
macanet taky to takhle postupně sleduju🙂
Ale na druhou stranu Markétka je krásný jméno 😀 (hádej jak se jmenuju? 😀 )
No ono Adámek je na Vánoce a Adélka 2.9. a my budeme rodit někdy kolem 15.8., tak uvidíme🙂 Ale nedokázali jsme prostě vybrat jiná jména🙂
Manžel je 8.4. a svátek má 13.4. a taky remcá🙂
Docela jsem se držela, přemýšlela jsem po amc to budu vědět na 100% co to je, ale pak mi to přišlo tak strašně nedůležitý, že jsem se nemusela ani přemáhat🙂
kach moooc gratuluju! Já jsem si po těch 24hodinových výsledcích vydechla, ale přeci jen červíček hlodal, hlavně když výsledky už 3 dny "přenášeli" a pak přišla úleva ještě mnohem větší, ale důležité pro mě bylo, že vyloučili Downa.
Sylvo dělají to co já vím jen v Gennetu ty výsledky do 24 hodin, mají na to speciální metodu. Nemůžou ti zavolat dřív, protože musí nejdřív vypěstovat nějaký buňky z toho vzorku nebo tak něco, takže proto to trvá tak dlouho.
No oni nezkoumaj tu vodu, jen se podle barvy určí, zda je čistá, kalná, by byla blbá.Pak obsahuje odumřelý buňky z tělíčka mimča a z toho to nějak zkoumaj.Jé ty seš Markétka, moc hezký 😉 Kluk měl být Ondra, původně Šimon, ale to neprošlo, příjmení máme na N ☹ Takže manža je Aleš!
macanet: se svým jménem jsem maximálně spokojená, máma chtěla, abych byla Flóra, naštěstí babička zasáhla 😀
Jé ještě že babička zasáhla!Já jsem si taky na Marcelu zvykla, taky co bych si vybrala že? U nás o marcele rozhodla právě babička, ale moc to nedomyslela, ale já měla být až o 14 dní dýl 😉
popravdě řečeno já ty svátky moc neřeším. Našeho mrňouska stejně nebudu šidit. Dárky dostane vždy k narozeninám i svátku a pokud to bude klučina, tak bude dostávat dárek k svátku už ráno a ostatní k Vánocům večer a sourozenec mu to aspoň bude závidět 😀
Já si taky vždycky ohlídala, abych měla něco k svátku a k narozeninám.Svátek se slavil zvlášť a narozky za týden.Nikdy jsem nebyla ošizená,akorát, že by bylo lepší to mít dál od sebe.Takhle to dělají známí se synem, má narozky na Štědrý den, tak dostane dárek ráno a ostatní večer.
vždycky když manžel začně "fňukat", že má svátek hned po narozkách, tak ho uklidňuju, ať je rád, že se narodil v Čechách a ne třeba v USA. Takhle má alespoň nějaký svátek🙂)) A stejně to není podle mě moc důležité...
Ahojte holky,koukám že Kach i Carlisse jste byly taky v Gennetu. Já jdu na konzultaci taky k Dr. Hlavový,tak doufám,že to bude fajn.Slyšela jsem na Gennet zatím jen samý pozitiva,tak se tam snad ještě začnu těšit 😀
Kach gratuluju k prvním skvělým výsledkům!
Dneska se sem už nedostanu,protože jsem ráda,že jsem PC ukořistila aspoň na 10 minut.Tak snad zítra 😉
Ahojda,tak jsem PC ukořistila hned po ránu 😀 ale koukám,že se tu včera nic moc nedělo 😅 Tak vás jen zdravím a už se těším až půjdu odpoledne zase z práce 😀
eliz u té jsme taky byli na konzultaci a všechno nám podrobně vysvětlila. Jinak ti bude rovnou dávat podepsat souhlas s AMC nejspíš, ale můžeš odmítnout, kdybys to nechtěla podstoupit, je to opravdu jen tvoje volba.
Já byla z Gennetu nadšená, jediné, co mě mrzelo, bylo to delší čekání na výsledky (konečné) než slíbili. Ale co, dočkala jsem se a včera nám UZ dopadl také skvěle🙂 Už je ten náš frajer (nebo frajerka)v albíku🙂
Carlisse mimčo je nádherný 😵 Gratuluju k dobrému UZ 🙂
No mě sestra při objednání řekla,že jdu k tý dr. na konzultaci a popřípadě mě ještě ten den strčí k nějakému gynekologovi na plodovku,tak abych měla doprovod a odvoz,takže předpokládám,že si s paní primářkou pokecáme o nemocech,dozvím se konečně výsledky krve (do dneška vlastně nevím,jak moc špatně vyšly 😲 )a pak se uvidí.
Jinak já jdu na UTZ až 27.4.-to už snad budu mít kdyžtak i výsledky z Gennetu.
Tak už se loučím,musím ještě napsat kámošce k svátku a uvolnit PC.
Ahoooj
eliz budu držet palce, ať to dobře dopadne. Jinak kdybys šla na tu plodovku, tak si tě tam pozvnou i na ten velký UZ. Dělají si ho pak sami, jako kontrolu těch maminek, co jim dělali AMC.
Ahoj holky! Carlisse, moc hezký miminko, i fotečky! taky musím vystřelit, manža jde něco dělat ☹
Ahoj holky....byla jsem taky na odběru plodovky a na výsledky si mám zavolat 11.4.,tak bych se vás chtěla jen zeptat,jestli všechny informace řeknou do telefonu nebo jestli tam pak musím přijít...díky
Kacabo, nevím, kde jsi byla na odběru, ale v Gennetu to řeknou do telefonu, u nás to dokonce řekli manželovi (podle mého rodného čísla), protože já byla tak nervní, že jsem se tam bála i zavolat.
Ahoj já byla v trutnově, tam nám řekli, že pokud bude něco v nepořádku, zavolají do tří dnů sami, jinak musíme počkat těch 14 dní. Jinak když by bylo něco špatnýho, zvou si maminky zvlášť do poradny a podrobně proberou co a jak. Tak ať máš dobrý výsledky 😉
kacabo pokud bys chtěla znát kompletní výsledky naprosto přesně, tak se zeptej pak svého gynekologa, dostane výsledky písemně. Mě řekli jen, že je to v pořádku, to mi úplně stačilo🙂
Hezké čtvrteční ráno 🙂 Chtěla bych být dneska školákem a mít prázdniny 😀
Carlisse díky za info.Musím se pochlubit-včera jsem si nechala konečně skoro po 4 letech udělat nové brýle 😅 Jo a konečně už mi začlo trošku růst bříško 😵 Ode dneška přesně za týden mě čeká ta Praha,tak už aby to bylo...Vy jste všechny v tomhle přede mnou,tak už vás chci taky dohnat-i s těma dobrýma výsledkama 😉 Půjdu se nasnídat a sem se dostanu zase až zítra ráno,tak se mějte a Kacabo držím palce ať čekání rychle utíká a hlavně ať výsledky jsou OK 😉
Papa
Ahoj holčiny, tak jsem včera byla na tom 4D ultrazvuku, je to paráda, sice zabírají jen hlavičku a ručky a ramínka, ale stojí to za to. Fotečky pak dodám, máme problém, nejde nám to spustit v počítači ani na DVD, takže budem muset dneska volat panu doktorovi a uvidíme, upozorňoval nás, že pokud to nebudem moci spustit, takže nám to přepálí ještě jinak.
Marcel tak to je úplně supr, protože my nechceme vědět pohlaví, tak aspoň nás nebude lákat se podívat🙂 Už se těším na fotečky.
Já už chci takyyyyy ale ještě si počkám, jdeme na 4D 13.5.
Jo je to sranda, prcka dělala na pana doktora dlouhej nos a pak se za něj chytla 😀 je to asi nějaká herečka 😉 Jinak bude celej tatínek, pusu plnou a nos jako pršáček 😀 Po mě to vypadá jen bradičku a kačku 😀

kach, tak hodně štěstí a hlavu vzhůru 😉 My jdeme na 4D ultrazvuk ve čtvrtek, tak jsem zvědavá, jestli neuvidíme jen prdelku.Jinak dnes tam mám asi celý fotbalový tým.Já byla taky na odběru a prováděl to primář , takže taky povolaná osoba, asi to nemůže dělat každej , je to zodpovědnost 😉 Carlisse koukám, že taky Adélka? 😉 a nebo u vás Adámek, u nás jen Adélka. 😉