Brát nebo nebrat vitamíny v těhotenství?

denishka
26. lis 2014

Chtěla bych vědět váš názor na brání vitamínů (Chytré miminko) v těhotenství.Beru ho již 2.měsíc při čemž už mi dvě moje kamarádky,které už mají děti říkají at je neberu,že se po nich rodí strašně veliké děti 😒 😒 😒 jsem z toho v rozpacích.Začala jsem je brát na doporučení gynekologa,asi i pro můj lepší osobní pocit,že pro udržení miminka něco dělám...na to mi od kamarádek bylo řečeno pouze to,že pokud se miminko udržet chce,pak se udrží samo.Děkuji za odpovědi 🙂

annaluciapetrzel
26. lis 2014

ahoj, dle meho nazoru zalezi jak jis. ja jsem jela spatne. neslo mi to. takze jsem brala vitaminy. podle me vedecky (tzn. odborna studie, dostatecny pocet participantu etc.) tento efekt neni dokazan (zn. jedna pani povidala.... neni dukaz), ale mozna se pletu

rousse
26. lis 2014

Základ je to, jak se člověk stravuje. Pokud jíš pestrou stravu, tak nemá vůbec význam do sebe cpát nějaké multivitamíny, protože tělo je skladovat neumí. Takže pokud do sebe dostáváš dost vitamínů a minerálů ve stravě, tak nadbytek odchází z těla močí. Pokud toho nadbytku docílíš pomocí multivitamínu z lékárny, tak si vlastně v té lékárně připlatíš akorát na dražší moč. Pokud nejíš zeleninu, ovoce, maso, pak ano, chápu, že ty vitamíny do sebe musíš nějak dostat. Já teda nejsem žádný extra masař, ale občas maso jím, zelenina a ovoce jsou u nás na denním pořádku normálně - nejen v těhotenství, takže já žádné vitamíny umělé nekupuju. Něco jiného je kyselina listová, které do sebe musíš hlavně v prvním trimestru dostat opravdu vysokou dávku. V tomto směru mi více lékařů na sobě nezávislých doporučilo přímo Femibion, protože tam je už listovka zpracovaná na složky, které si tělo umí zpracovat - s čistou listovkou může mít tělo problém a opět nezpracovaná putuje močí ven...Závěr: pokud jíš "normálně", nemá cenu do sebe cpát multivitamíny, listovkou ale nic nezkazíš a můžeš pomoct🙂 Faktem je, že tvá kamarádka má pravdu - pokud se mímo chce udržet, tak se udrží, pokud je něco špatně, tak nepomůže ani tuna listovky a jiných hormonů - o tom jsem se už taky přesvědčila🙂

terinda
26. lis 2014

Velké děti? Blbost 😉
Určitě je důležitá listovka. 😉
Vitamíny jím, sama extra pestrou stravu nemám 😉
Je to spíš na podporu správného vývoje, ne pro udržení 😉

smardik
26. lis 2014

@denishka nebrala jsem vitamíny ani u jednoho syna, gynekolog říkal že pokud jím zdravě-mléčné výrobky, ovoce, zelenina není důvod takže jsem nebrala, jediné co jsem brala-už před otěhotněním je kyselina listová která je proti vývojovým vadám. a stejně mám obě děti nemocné, mladší má vývojovou vadu-byl na operaci se srdcem

zana09
26. lis 2014

To vzdycky miluju takove straseni...vyraz "strasne" velke deti... :/. Hele, tohle je hrozne individualni. Jak pisou holky. Zalezi na tom, jakou mas normalne zivotospravu a v jake dobe miminko cekas. Taky, jestli mas nejake dalsi zdravotni problemy. Potreby kazde z nas se lisi. Pokud jis pestrou stravu a jsi schopna si dodat potrebne vitaminy a mineraly z jidla, pak neni nutne zobat nic navic, krome te listovky. Pokud ale vis, ze to do sebe z nejakeho duvodu nedostanes (staci i silne nevolnosti ci nechutenstvi), tak si myslim, ze nejaky doplnek je vhodny. Stejne tak treba v zimnim obdobi. Ja bych proste tehotenske vitaminy nezatracovala. U prvniho jsem brala a nedopadlo to a vitaminy na to nemely vubec vliv. U druheho jsem brala Calibrum a predcasny porod a nizka por. vaha, vitaminy nevitaminy. U tretiho jsem ted chtela brat jen listovku, protoze diky tomu, ze varim pro maleho, tak jim lip nez u predchozich tehotenstvi, ale protoze se lecim na endokrinologii, tak jsem kvuli doporuceni lekare zacala brat Femibion i kvuli jodu a ten jsem nasledne kvuli cene zmenila na Calibrum.Vahy se fakt nebojim. Jde mi o to, aby moje mimco dostalo, co potrebuje. Je to fakt na zvazeni kazde z nas.

radushka1
26. lis 2014

Jedla jsem Femibion celé těhu, na začátku těhu jsem měla problém, že se mi do slova hnusilo jídlo, navalovalo se mi, pamatuji si, že byl týden, kdy jsem do sebe dostala jen suchý rohlík. Chudák manža celé mé těhu nemohl jíst olivy.. Ty mě točily nejvíc. Tak jsem na doporučení brala Femibion, ať tělo přece jen vitamíny dostává, časem se to spravilo a vitamíny jsem brala až do konce. Malá se mi narodila s váhou necelých 3,2 kg.
U dalšího budu brát vitamíny znovu. Takže pokud tvá strava není až tak pestrá, jak by měla být, šla bych do nich.

lucifereeek
26. lis 2014

jsou to kecy, já brala vitamíny celé těhotenství, ještě jsem přenášela a malá měla 2,9kg, vitamíny beru i v tomto těhotenství, sice ne denně, ale občas ano, moje strava není pestrá, takže vitamíny do sebe nějak dostat musím.

milmic
26. lis 2014

Já bych řídila hlavně tím, jakou máš stravu. Pokud nemůžeš kvalitně jíst, je ti špatně, zkus je brát.
Pokud jíš dobře, tak si nemyslím, že by to bylo nezbytně nutné, podle mě je to hooooodně velká reklama na nastávající maminky.

Já osobně jsem k tomu přistoupila tak, že jsem jedla listovku před otěhotněním a v těhotenství, dokud jsem mohla. Jak jsem začala zvracet, tak jsem to prostě nepolkla. Takže v nějakém 6.týdnu jsem s vitamíny skončila. Po čase jsem se k nim vrátila, ale už jen sem tam pro svůj dobrý pocit. V podstatě mi jedno balení vydrželo na celé těhotenství. Jím hodně ovoce, zeleniny, snažím se jíst pestře, tak věřím, že v dnešní době plné hojnosti asi úplný nedostatek vitamínů nemáme. 🙂
Osobnš bych preferovala přírodní vitamíny, před těmi chemickými. 😉

A co se týče udržení miminka - na to nemají vitamíny moc vliv. Pokud je miminko nemocné a nemá se udržet, tak se neudrží, i kdybys dělala stojky.

sonja01
26. lis 2014

@denishka já měla těhotenské vitamíny celé těhotenství a díky tomu se syn vyvíjel normálně - až po narození mu zjistili problémy se štítnou žlázou a musí dostávat léky. Kdybych nebrala v těhotenství vitamíny, měl by opožděný vývoj v děloze a asi by se nevědělo proč. Brala jsem Mamavit. Takže doporučuji brát je.

aneta16
26. lis 2014

Já jsem je brala. I když se názory na umělé potravinové doplňky různí, já zastávám názor, že čím více vitamínů, tím lépe, zvlášť, když se o ně mám dělit s miminkem.

ladyhacek
26. lis 2014

Hodně jsem o tom četla, také beru chytré miminko na doporučení doktora. Velikost dětí prý nesouvisí s braním vitamínů. Já dostala zpětnou odpověď od jedné maminky(tady na fóru), že vitamíny nebrala a měla obě děti kolem 4,5 kg a jedna je brala a měla 3,5 kg miminko.
Dle UTZ je moje miminko malé(asi o 8-10 dní menší než by mělo být). Vitamíny beru, protože mi moc nejede zelenina a vůbec nemusím masa, které normálně jím - masa sním poloviční porce. Navíc nepřibírám.
Jinak občas si neberu každý den, ale třeba obden 😉.

@denishka Pokud nemáš pestrou stravu (každý den ovoce, zelenina, bílkoviny........) tak bych je brala.

teeerez
26. lis 2014

@denishka jedla jsem cela tehu i jsem mela pestrou stravu a miminko (nar. 39+2) krasnych 2900, takze zadny obr 🙂 a to ja nejsem zrovna drobna 😉

renca_1
26. lis 2014

já je beru, sice mám pestrou stravu, ovoce, zelenina, maso, sýry, celozrnné pečivo každý den, ale protože se trápím s chřipkou, tak mi je lékař doporučil, hned říkal, kdyby bylo léto tak by mi je nedával, ale teď v období chřipek je to lepší

aklin
26. lis 2014

ja beru chytré miminko téměř 3 měsíce a určitě se nebojím toho, že se má narodit velké dítě. A když jo, budu to přičítat manželově výšce (185 cm). 🙂

marcicek84
26. lis 2014

já brala jen první 3 měsíce kys. listovou a pak už nic, výsledek skoro 4 kilové dítě, no nebýt císaře tak ho neporodím...jinak vitaminy brát nemusíš, dítě si z těla vezme co potřebuje, mě po porodu dali jen 1 x denně železo v šestinedělí, ostatní věci jsem měla ok...

martinides
17. kvě 2018

já jsem za braní vitaminu, ale 100 lidí ma 100 názoru.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru