Čekáme dvojčata

chiwule
3. bře 2008

Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀

andy5
23. led 2009

Ahoj holky, prosím o radu, v 10 tt+1 jsme si nechali udělat biochemický screanning v I.trimestru a vše vyšlo OK. tak jsem se ani teď moc nenervovala, že by se něco mohlo být v nepořádku, v 15tt+3 jsme byli na krvi a dělali tripple test a hodnoty AFP byly 106,5 iu/mL ; 3,92 MoM, a dopsáno genetičkou vyšší AFP než bývá obvyklé u dvojčat. Naším gynekologem nám byla doporučena genetická poradna+ultrazvuk v Hradci Králové a po poradě s genetičkou zřejmě odběr plodové vody. Jsme obědnáni na 20tt+0 a to 10.2. Snažíme se být v pohodě, ale i tak samozřejmě v hlavě pořád šrotuji (hlavně v noci) Mám z internetu vyčteno, že AFP u dvojčat je v podstatě nestanovitelné. Ostatní hodnoty vyšly v normě. Odběru plodové vody se bojím - přeci jen je tam 1% potratu a nedokáži si představit, že bychom o zlatíčka přišli. Máte někdo prosím nějaké zkušenosti s vyššími hodnotami AFP a jaké bylo řešení. Budu moc ráda, když mi odpovíte. Předem Ď.

alik30
23. led 2009

Arwenka, tak to je super, že se těší 🙂 Víš, jak to v životě je, můžeš být s někým krátce a bude to super a můžeš být s někým dlouho a nevyjde to. Určitě ten risk za ty prcky stojí. To bydlení je horší, to věřím, ale je určitě spousta lidí, kteří jsou na tom hůř a nějak to udělají 🙂 Takže ti přeju, ať to máte nakonec co nejjednodušší 😉
Andy5 a nechceš vydržet až na ten druhý screening, který se stejně dělá až po 20. týdnu? Já osobně bych odběr plodové vody nepodstoupila, když první screening vyšel dobře. Já se naštěstí tomu, co se stalo tobě vyhla, protože jsem tripple testy rovnou odmítla. Ale taky jen kvůli tomu, že jsem hodně četla, jak falešně pozitivně u dvojčátek vychází. Takže se nestresuj, určitě jsou maloši v pořádku, i když se mi to lehce říká.

z359
23. led 2009

skarbek: a co jsi poradila murecce na to kojení, já chci taky plně kojit ☹

mil7
23. led 2009

Ahoj Všem,

docela mě uklidnili vaše příspěvky,že jste rodili kolem 37 a 38 týdne.Já jsem dnes 36+0 a už mi to připadá,že dýl nemůžu vydržet.Na kontrolu jsem objednaná za týden a to budu 37+0,dle dr. ještě určitě dorazím v celku.
Nejhorší je,že už nemůžu ani ležet,sedět no,ale to všechny jistě víte.Tak já budu trpělivá a budu čekat a vy pěkně pište a dávejte do albíček fotečky.Je to nádhera si je prohlížet.To je člověku hned líp,když už vidíte ty drobečky hotový.Já se na ty naše taky už moc těším.
Andy5 - taky bych asi počkala na druhý screening a tý plodovce se snažila vyhnout.
Arwenka - uvidíš,že to vše zvládnete a ty mimísci budou sladkou odměnou.Nezáleží na tom jak dlouho jste spolu.

smilers
24. led 2009

andy5 ja cekala trojcata a me tripl vysel,tak, ze vlastne nesel test udelat, ja nechapu proc se vubec u vicecetnych tehu dela tento test, kdyz vsude jinde v cizine od nej upousti, fakt to zbytecne stresuje, ja jsem vedela, ze bud vyjde blbe a nebo vubec ne, takze jsem se ani nejak nenervacila a plodovku bych ja osobne odmitla

andy5
24. led 2009

Holky moc dík za podporu a zkušenosti, hned se bude líp spat. Nás nikdo ani neupozornil, že bychom tripple test mohli odmítnout. Pro sestry i doktory je to rutina, ale nás to vždycky trošku vykolejí. I když na gyndě mě doktor taky uklidňoval, že poslání na genetiku je vlastně standardní postup. Snad bude vše ok - věřím tomu. 🙂

jankatr
24. led 2009

Andy5 - byla jsem na NT screeningu v Brně u Vlašína - což je tady u nás poměrně kapacita a ten sám mi řekl že u vícečetných těhotenství jsou výsledky tripplů v podstatě k ničemu protože tím že tam jsou ty miminka dvě (případně u některých i víc 😅 ) jsou ty hodnoty tak zkreslené že se na to prostě nedá spoléhat. Pokud ti to vyšlo v pohodě tak bych se do plodovky opravdu nehrnula - ono taky ty čísla záleží na tom kolik ti je - dost to ovlivňuje - to co by u 20 leté holky bylo naprosto v pořádku - může u 30 leté vyjít špatně jen díky tomu že je tam jiné číslo ve vzorečku.

Navíc i spolehlivost tripplů u jednočetných těhu je jen kolem 60% - narozdíl od NT - kde je to kolem 80%

Té poradně a ultrazvuku bych se nebránila - ale ta plodovka se mi zdá v tomhle případě zbytečný riskování. 😉

veruleg
25. led 2009

Ahoj holky

Ja byla taky jen na tom NT screeningu v Brne. V soucasne dobe se totiz porad zdrzuji v zahranici a tak jsem se s mym doktorem v Brne domluvila na prvni prohlidku, kdyz jsme byli doma na Vanoce. Vedela jsem ze jsem tehotna, ale o dvojcatek jsem nemela ani potuchy. Taky jsem vedela ze v 16tt uz budu zpet ve Svedsku, takze by jsme ten trippl test ani nestihli. Doktor me hned poslal tam. Ty vysledky jsou mnohem presnejsi, jak tady pisou holky. Je to neco kolem 85 proc. Takze nejake pomysleni na dalsi testy ani neprisly v uvahu. Takze bych se kvuli tomu nestresovala.

Jak jsem uz psala, pobyvam ted s manzelem ve Svedsku, kde uz dva roky zijeme. Vzhledem k memu tehotenstvi a absolutne neodstacujici peci ve Svedsku se na konci unora presouvam zpet do Republiky, kde budu pod dohledem kvalifikovanych doktoru a ne jen "porodnich asistentek".

Ted trosku popisu jak probihaji prohlidky v tehotenstvi ve Svedsku. Prvni navsteva u barnmorsky "porodni asistentky" je nekdy ve 12tt. Nepocitejte s zadnym ultrazvukem, natoz gynekologickym vyetrenim. Udajne vyskolena baba se vas vypta na vse mozne, jak vam je, kolik vazite, jak jste poznala ze jste tehotna......Kdyz udate ze jste si udelala test, tak vas pochvali jak jste sikovna. Bohuzel si nedelam srandu, takhle to opravdu probiha. Nakonec vam zmeri tlak a odesle vas k laborantce ta vam odebere krev a necha ji poslat na vysetreni. Hladinu zeleza, vam nastesti rekne hned na miste, stejne jako jestli jsou bilkoviny v moci. Pak vas donuti v riflich a svtrech postavit na vahu.....to vam hned naskoci nekolik kilo navic....no a tot vse. Jo jeste dostanete knihu psanou asi pro uplne blbce o tom jake to je byt tehotna.

Dalsi prohlidka, je ultrazvuk, ktery delaji az v 18tt a to je prvni ultrazvuk. Predem upozorni zeny, ze samozrejme muzete ultrazvuk odmitnout.

Po tomhle ultrazvuku az do konce tehotenstvi navstevujete tuhle porodni asistentku tak jednou za 6 tydnu a ke konci jednou za 3-4 tydny. Pri tehle prohlidkach vam zmeri tlak, vahu a krejcovskym metrem bricho. Kdyz jsem tohle rekla memu doktorovi, tak se mu protocily panenky.

Ja teda neponechala nic nahode a nechala se vysetrit v CR. S vysledky jsem dorazila zpet do Svedka. Vyskolene barnmorsce jsem musela prelozit latinsky nazev.....gemini monochoriales. Neuveritelne. Hned po tehle navsteve jsem byla rozhodnuta vratit se zpet domu. Hlavne kvuli jistote a peci, ktera se u nas poskytuje. Konzultovala jsem to telefonicky s mym gynekologem a rekl at podstoupim ten jejich ultrazvuk v tom 18tt a pak at se vratim a kaslu na ty ranhojice.
Tak to taky udelam, sice budem s manzelem skoro 3 mesice od sebe, ale pro ty prcky to musime udelat.

Moc se holky omlouvam, ze jsem se tady tak rozepsala. Musela jsem to ze sebe dostat a tady si nemam moc postezovat. Takze budme radi, ikdyz si lidi casto stezuji jak to u nas v CR funguje, protoze to aspon nejak funguje. Mejte se krasne a at nam to vsem dobre dopadne

Veruleg

mil7
26. led 2009

Ahoj Všem,

Veruleg to je mazec co tady píšeš.Nedivím se ti,že jedeš zpět.Já sice měla celé těhu bez problémů.Chodila jsem na kontrolu po měsíci.Pokaždé UZ,kontrola jak mimi rostou,kontrola srdíčka,test a těhotenskou cukrovku,
krevní testy...No prostě víš,že je vše OK,ale přesto jsem se bála pořád,aby něco nedopadlo špatně.
Teď už jen čekám na porod.S manželem to určitě zvládnete a hlavně budete mít jistotu,že jste vy tři v pořádku.
Moc držím palečky,ať je vše OK a přeji pohodové těhotenství. 🙂 😉 🙂

alik30
26. led 2009

Ahoj Veruleg, tak to je fakt sila. Me sice nedelali tolik ultrazvuku jako mil7, ale jinak si taky nemuzu stezovat 🙂 Taky uz ted jen cekam, kdy se prdelky rozhodnout podivat na svet. Doufam, ze nebudeme muset na vyvolani. Jak jsi na tom mil7 ty? Chodis uz kazdy tyden na kontroly? Ja byla ve ctvrtek a to jsem byla 37+0, zatim vse v poradku, jen trochu zkraceny cipek a brisko uz hodne dole. Akorat vcera jsem mela uz pocit, ze by se to mohlo rozbehnout. Dalsi kontrola je zitra, to budu 37+5, a pani doktorka rikala, ze jestli neporodnim, tak ve ctvrtek uz si me v nemocnici nechaji. Nevim, jak dlouho si me tam nechaji nez porodim nebo nez mi to vyvolaji. Snad pujdou malosi sami. Co ceka tebe?

dada134
26. led 2009

Ahoj holky,
alik30,já jsem na tom skoro jak ty,jestli vydržím do kontroly ve čtvrtek,tak mě dr.taky pošle do nemocnice a asi to budou vyvolávat,ale radši bych,aby šli sami.Teď chodím na KO po týdnu a už nás ani neváží,jen monitory,minule doppler a jen mrkla,jestli jsou pořád hlavičkami dole a jsou.
Veruleg,taky se ti nedivím a pak že ČR je zaostalá,no asi jak v čem 😉

alik30
26. led 2009

Ahoj dada, ja se minule nezvazila, protoze doma vahu nemam a uz se mi nechtelo chodit k sousedum, ale sestricka rikala, ze pry musim, ze kdybych nahodou pribrala naraz moc, ze by to mohlo znacit nejaky problem, takze dnes budu utikat k sousedum 🙂 Co je doppler? taky jsme hlavickama dolu, akorat pry uz mame min plodove vody, tak jsem zvedava zitra.

katy.m
26. led 2009

Ahojte holky,
i když nepřispívám,čtu Vás celkem často.Zítra nás čeká screening v 1.trimestru,ale bylo mi řečeno už z více stran,že u dvojčat nejsou výsledky jednoznačné.Celkem se toho zítřka bojím,jedeme do Olomouce do Fertimedu.Nevíte,kdy se dozvíme výsledky a s čím mám počítat?Moc Vám děkuji za radu 🙂

alik30
26. led 2009

Ahoj katy, screening v 1. trimestru se dělá tak ve 12.-13. týdnu. Tak nevím, jestli jdeš na screening a nebo ti budou dělat ty tripple testy, které opravdu vychází nepřesně. Jinak screening v 1. trimestru je přesný. Vezmou krev a podívají se na ultrazvuk. Tohle jsem k tomu našla, protože už si přesně nepamatuju, co tam zjišťují:
Jde o test, který kombinuje vyšetření krve matky s vyšetřením specifických ultrazvukových detailů plodu („NT“ – tloušťka šíjového projasnění, „NB“ – přítomnost nosní kůstky). Kombinace těchto dvou metod umožňuje detekci až 85 % plodů s Downovým syndromem. Tradiční screening (2.trimestr) prováděný v 16. týdnu těhotenství – tzv. triple test – dokáže zachytit pouze 65 – 70 % dětí s tímto syndromem.

veruleg
26. led 2009

Ahoj Katy.m
neboj, dobre to dopadne. Jdes i na to nuchalni projasneni?
Ja jsem shodou nahod taky od Opavy. Az se vratim ze Svedska tak budu pobyvat tam u nas ve Slezsku. Kde chodis na kontroly. Trvale bydliste mam v Brne a tudiz i doktora.Ten zatim netusi ze na kontroly budu dojizdet az z Opavy, a nebo se budu muset poohlidnout po necem bliz. My kdyz jsme byli na tom screeningu tak mi ta pani doktorka rikala, ze s tema nasima jednovajecnyma budu muset do specialni poradny do Brna-Bohunic. No budu se muset poinformovat, zda v Ostrave taky neco takoveho nemaji....prece jen by to bylo bliz.....

ahoj Mil7,Dada 134, Alik 30.....trosku vam hokky zavidim, ze uz jste temer pred cilem, to uz vam skonci ty obavy a strachovani a zacne trosku jina zabava. Mejte se a drzim vsem palce.

Pa Veruleg

alik30
26. led 2009

Veruleg, jednovaječné jsou sice trošku problematičtější, budeš rodit trochu dřív než my, ale neboj, určitě to dobře dopadne 😉 A v Ostravě taky určitě nějaké pracoviště bude, když máme my ve Zlíně 😉

dada134
26. led 2009

alik30:to je něco jako průtok krve pupečníkem,asi jestli jsou vyživováni 😒 To mi dr.chvíli dala utz na břicho a přepla něco na obrazovce a ono ji tam běhaly takové čáry máry 🙂 Za celé těhotenství mi to dělala minule potřetí.
Veruleg:já mám teď obavy snad čím dál větší,je to hlavně tím,že se jim nechce ještě ven a už by klidně mohli

mil7
26. led 2009

Ahoj,
alik30 a dada134 - holky to jsem ráda,že jste tady.Já jsem dnes 36+3,a na kontrolu jdu už do rizikové poradny u nás ve fakultce v pátek.To budu 37+0.Ale jak to tak vidím u Vás tak mě nechají ještě týden.Jen nevím jak ten porod.Byla bych taky radši přirozeně, první je chlapeček hlavičkou dolů,ale druhá holčička sedí.No prý záleží na lékaři.Snad by se dalo přirozeně,ale né každý se do toho pustí.No a já se bojím,aby zbytečně neriskovali.
Tak uvidíme.Holky tak postupně informujte ať vím jak na tom jste.Hodně štěstí všem. 🙂

arwenka
26. led 2009

Ahojky holky,
tak dneska jsem se pokoušela na cestě z oběda stačit svým kolegům, když jsme šli do kopce. Málem jsem nechala plíce na silnici. Nevím, co budu dělat za několik měsíců - to mě asi budou vozit na trakaři (ovšem pokud to dobře dopadne, už teď mám vítr z další kontroly).
Jinak mamka rýpe a rýpe, dneska jsme se chytly a to jí to ještě nikdo neřekl napřímo. Asi mi to nepřeje

ramonaa
26. led 2009

Holky prosím vás, je tu někdo, komu transferovali blastocysty špatné kvality a otěhotněl? Mám je označené jako 5CC? Díky.

smilers
27. led 2009

Ahojky, tady se to rozjelo🙂

Alik doppler je utz vysetreni prutoku u miminka pres pupecnik,tzn.vyzivovani a kyslik, a podle tabulky se urcuje,jestli je v normallu, nebo hranicni a nebo v horsim pripade patologicko hranicni (coz je,ze se miminko pres pupecnik spatne vyzivuje)

katy.m vubec se screeningu neboj, je to presnejsi a lepsi metoda nez tripl,ktery pro vetsinu tehu byva zkresleny a zbytecne tehotnou stresuje 😉 jinak ja chodila taky do fertasu a pamatuju si, ze nam rekli vysledky screeningu hned

ramonaa nam rekli,ze nase vajicka nejsou kvalitni, me transferovali jedno 3bunecne a dve ctyrbunecne ceckove a beckove kvality,ci jak si to znaci, pak po utz nam rekli, ze nepocitali s tim, ze se vsechny chyti,pac jejich kvalita nebyla dobra, ale ono taky hodne zalezi na tvem tele, jak ma laicky receno ustlano v deloze 😉

alik30
27. led 2009

Ahoj, aha, tak toho doplera mi dělají vždycky, jen jsem nevěděla, že se to tak jmenuje, tak toho jsme měli zatím vždycky v pořádku, akorát mám prý míň plodové vody, tak uvidíme dnes. Konečně jsem si včera sbalila tašku, co kdyby nahodou, ale trvalo mi to 🙂

alik30
27. led 2009

ahoooj, prisla jsem se na chvili po dnesni kontrole rozloucit. Telo sice jeste uplne na porod pripravene neni, ale zitra si jdeme uz lehnout do porodnice. Zkusime pockat, jestli si to prcci nerozmysli sami a jinak asi pristi tyden vyvolani porodu 😉 Bohužel v porodnici internet neni, takze se na vas podivam, az budeme s malochama doma. Tak se mejte, at jste vsichni v poradku a my co mame uz skoro terminy, at to mame rychle za sebou 😉

dada134
27. led 2009

Tak aliku30 držím moc a moc pěsti!!! 🙂 Ať jde porod hladce a ať jste co nejdříve doma.

lea77
27. led 2009

ahoj holky, taky se k Vám přidávám, jsem teprve ale v 16.týdnu:-)
Tak doufám, že se tu někdo takový objeví a budeme si sdělovat prožitky.
Šetřili jste se holky hodně nebo jak jste celé těhotenství fungovali? Vidím, že je Vás tu teďka už těsně před porodem.

smilers
27. led 2009

aliku30 drzim palecky a hlavne at je vse ok🙂

mil7
28. led 2009

aliku30 - snad tě ještě stihnu.Držím palečky a brzo se tady snad sejdem a bude nás už o dost víc. 😉 😉 😉

andy5
28. led 2009

katy.m : my jsme byli také na screeningu v I.trimestru. Také jsem se moc bála a na výsledky jsme čekali asi 14 dní, ale vše dopadlo ok a sama genetička napsala poznámku, že odhad rizika Downova syndromu u dvojčat je pouze orientační. Jenže teď jsme byli na tripple testech a nevyšlo AFP jak jsem psala již nahoře - pořád se uklidňuji, že to není tak přesné a co jsem vyčetla, tak u vícečetného těhotenství téměř neměřitelné, ale i tak mám strach. Držím palečky ať vše dobře dopadne.

arwenka: také moc hezky funím, v neděli jsme se byli projít s naší hyperaktivní jezevčicí v lese a nemůžeme jí s manželem vysvětlit, že teď musí s námi pomalejc. A bude to asi s přibývajícím bříškem horší a horší. Ale i to je fajn a je třeba si to užívat.

lea77: podle UZ i PM jsem 18+1 tak od sebe nemáme tak moc daleko, já se teda šetřím a to dost. Otěhotněla jsem po umělém oplodnění, tak dávám na sebe dost bacha, abych se nepřetáhla, něco nezvedla a tak. Možná to prožívám příliš, ale mám strach, abych o broučky nepřišla. 🙂

všem skoro roditelkám čekatelkám: držím moc moc pěstičky ať jde porod hladce a vše tak jak má. 🙂

hancas
28. led 2009

ahojky maminky,mám roční dvojvaječná dvojčátka Kubíčka a Klárinku a musím říct že bych je nevyměnila za nic na světě,jsou tak strašně hodní....počali jsme je přirozeně,ale o to tady nejde,chci jen říct že se ničeho maminky nebojte zvládnete to,.a uvidíte že budete štastné.Přeji hodně štěstí a zdravá,krásná dvojčátka

dada134
29. led 2009

Ahoj holky,
tak se jdu za vámi na chvíli rozloučit,zítra v 8 ráno mám nástup do nemocnice,koukne na mě primář a uvidí se,ale asi to hned zítra vyvolávat nebudou.Jinak hlavičky máme pořád dolů,dokonce paní dr.naznala,že to "žádné plešatky" nebudou,viděla na utz vlasy.TAk se tu zatím všechny mějte a držte prosím pěsti,ať to jde co nejlíp.Jinak dnes jsme si koupili videokameru,ať máme dětičky hned od prvního okamžiku.Až čas dovolí,ozvu se 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru