Čekáme dvojčata
Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀
Stručné shrnutí
- Těhotenství dvojčat po IVF vyžaduje častější sledování ultrazvukem (UTZ) a kontrolu srdeční akce embryí v prvním trimestru.
- Lékaři obvykle plánují ukončení těhotenství dvojčat dříve než u jednovaječných těhotenství; v praxi se často končí kolem 38. týdne.
- Výbava pro dvojčata (kočárky, korbičky, autosedačky) má specifické požadavky: doporučují se kočárky s oddělenými místy nebo vložnými taškami a ověřit průchodnost výtahů a dveří (80 cm).
Nejčastější otázky
Q: Jaké modely kočárků pro dvojčata se v diskuzi zmiňovaly a jaké mají výhody?
A: Zmiňovaly se Jogger twin / Twin jogger Childwheels (tříkolka s dvojitým předním kolem, stabilní, snadno otočný), Jané Powertwin (kompatibilní s autosedačkami), Herqules Twin Raptor Spin / Herqules Twin Raptor (uváděn jako dobře ovladatelný a skladný) a Hartan; u Hartanu byla zmíněna cenová výhoda při nákupu v Kolíně (v Praze údajně až o 4 000 Kč dražší).
Q: Kdy lékaři obvykle ukončují těhotenství dvojčat?
A: Podle sdílených zkušeností lékaři často ukončují těhotenství dvojčat kolem 38. týdne; jeden uživatel uváděl, že v 90 % případů končí v 38. tt, přičemž jednovaječná dvojčata se často rodí dříve (uváděno kolem 36. tt).
Q: Které léky a podpůrné přípravky se užívají po IVF a během raného těhotenství?
A: V diskuzi se zmiňovaly Utrogestan (častěji doporučeno vaginální zavádění, někteří polykali), Prednison (používaný v rámci IVF jako imunosupresivní prevence), Maltofer (železo) a doplňky podle výsledků vyšetření; uživatelé doporučovali kontrolu příbalového letáku a domluvu s lékařem.
Q: Co pomáhá proti pálení žáhy a nevolnostem v těhotenství podle diskuzí?
A: Doporučovaly se Rennie (antacidum), lízátka pro těhotné proti nevolnostem, malé porce a sušenky/Bebe sušenky hned po probuzení, jablko, a lokální domácí prostředky; Coca-colu někdo zmiňoval preventivně po lžičkách, sodu někteří varovali jako nevhodnou.
Q: Kdy lze v těhotenství dvojčat očekávat zobrazení embryí a slyšení srdeční akce?
A: Ultrazvuk může zobrazit dvě gestační bublinky již kolem 5.–6. týdne; slyšení srdeční akce bývá v praxi uváděno individuálně, někteří uživatelé slyšeli srdíčko kolem 8. tt, běžně se však zmiňuje možnost slyšení pomocí vyšetření okolo 12. tt.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři často plánují ukončení těhotenství dvojčat zhruba kolem 38. týdne.
- Po IVF se běžně nasazují podpůrné preparáty jako Utrogestan a někdy Prednison.
- Výběr kočárku pro dvojčata vyžaduje ověření šířky a konstrukce (přepážka mezi dětmi, možnost vložných tašek) kvůli výtahům a dveřím.
Sporné názory
- Ohledně okamžiku, kdy lze slyšet srdeční akci: někteří uvádějí už 5.–6. tt, jiní poukazují na možnost slyšet ji až kolem 12. tt.
- Hospitalizace nebo „preventivní“ ležení: část diskutujících zmiňovala hospitalizaci od ~31. tt, jiní říkali, že ležení či hospitalizace se doporučuje jen při konkrétních komplikacích.
- Vybavení kočárkem: někteří preferují vedle sebe (větší šířka, lepší spánek), jiní preferují kočáry „za sebou“ pro snazší manipulaci v některých situacích.
Otevřené otázky
- Jak dlouho pokračovat v užívání Utrogestanu po IVF v konkrétních případech (perorálně vs vaginálně) bez rizika pro plod?
- Jak systematicky snížit náklady na výbavu pro dvojčata (výběr mezi použitým kočárkem, vložnými taškami nebo korbičkami)?
- Do jakého týdne je bezpečné donosit dvojčata v konkrétních zdravotních scénářích, aniž by se zvyšovalo riziko pro děti nebo matku?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Rodina.cz, Twin jogger Childwheels, Jogger twin, Jané Powertwin, Herqules Twin Raptor Spin, Hartan, Pronatal, Apolinář, Gennet, dvojcata.kat.cz
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Prednison, Rennie, Maltofer, UM (umělé mléko), vložné tašky pro kočárek, korbičky, autosedačky, OHHS (ovariální hyperstimulace), hematom v těhotenství, ET (embryotransfer), OPU (odběr vajíček), IVF, mražení embryí, screening/genetika, vyvolání porodu (indukce), zavádění vaginální vs perorální užívání léků
Místa a osoby
Praha, Kolín, Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Pronatal, Apolinář, Gennet
Ahojky, vy jste toho zase napsali 😉
Mám jeden dotaz, může miminkům uškodit velký stres? Od pátku večer jsem probrečela celou sobotu a půlku neděle, málem jsme se s přítelem rozešli, jsem strašně podrážděná a on mě dokáže neskutečně vytočit, pak jsme se ale udobřili a vše je v pořádku. Občas mi přijde, že má horší nálady než já 😀. Snažím se být v klidu, ale nějak mi to nejde ☹
Jinak jak jste psali o tý diskuzi, tak už jsem se s tím také setkala, že mi někdo řekl, že by to nebylo spravedlivý, žádala jsem totiž na našem městským úřadě o nějakou finanční pomoc jakou poskytují v Milovicích (to jsem se dočetla na dvojcata.cz) a paní mi odepsala, že je tu spousta rodin, co mají děti od sebe jen krátce nebo jich mají víc, strašně mě to vytočilo, spousta lidí si myslí, že si za to můžeme sami, ale přála bych jim si to zažít. A ta žena co psala, aby jsme šli na redukci, tu bych nejraději poslala někam. Tohle opravdu nechápu, copak neviděj ten rozdíl? Přitom taky spousta lidí co znám se divěj, že nedostaneme nic navíc. Ten svět se opravdu zbláznil, psala jsem kvůli tomu i na MPSV, ale bylo to prd platný ☹ . Nikdo nám holt nepomůže, a s tou cikánkou je to pravda, nejsem rasista,ale tohle mě opravdu štve, oni si tam dokážou vynutit vše a nám o tom nikdo ani neřekne, asi se nabarvím na černo a pak půjdu žádat o příspěvky 😀
Ahojky, Fialinko nevadi. Tady aspon zakladni info: ve 12 h.se nam narodil Tadeasek 2.4kg a Nela 1.8 kg. Oba 40 cm. Rano cca v 8 mi pichli vodu a pak uz to slo docela rychle.
juliet: hurá, vidím, že nespíš a píšeš, a ještě jednou osobně hrozně moc gratuluju! Napadá mne strašně moc dotazu, ale asi píšeš na ten přes telefon... bylo to teda přirozeně? A co malí, dali je ještě do inkubátoru?
z359: neboj, mimčům by to ublížit nemělo, ale ten stres by neměl být dlouhodobý, to už by dobré nebylo. Hlavně, že je vše ok.
Juliet: moc ti gratuluji k miminkům
fial: jj, teď už je to v úplně v pořádku a už jsem zase šťastná
ještě jsem se chtěla zeptat, máte ty zavinovačky do autosedaček? Uvažuji, že koupím ty zimní od Emitexu, vypadají opravdu teple, nemáte s nimi někdo zkušenost? Nové jsem na MMB našla za 459,- což se mi zdá jako krásná cena
z359: prý jsou dobré, mám je už taky koupené, a včera jsem viděla na www.dvojcata.cz, že je někdo prodává použité kus za asi 280,- Kč, kdybych je neměla, hned bych je brala, je to krásná barva, jako máme my 🙂
issaga: ty stránky vypadají dobře, ty šátky taky, jenže já se musím hlavně rozmyslet, jestli je využiju... možná bych se ještě měla poohlídnout po použitých.. kdybys prodávala, řekni, stačí v říjnu 🙂
Juliet - moc moc gratuluju k miminkům 🙂 🙂 , nahlížela jsem když jsi ještě písala na diskusi IVF - 😉 přeju hodně štestíčka a zdravíčka pro celou vaší rodinku 🙂
fial: To je super, vůbec jsem si toho nevšimla, sháním tolik věcí, že se vždy zapomene na nějakou kouknout ☹ . Už jsem na to odepsala a asi do nich půjdu, sice jsem původně chtěla mít vše tmavé, aby na tom nebyla vidět tolik špína, le za ty peníze to přežiju 😉
juliet, přidávám se ke gratulacím! hodně štěstíčka a zdravíčka všem třem 😎 🙂
z359: já jsem ty svoje dala do alba, je to myslím ta stejná barva a jsou fakt krásné - jo, taky jsem světlé nechtěla, ale taky je mám od jedné paní..
Dekuji moc za gratulace. Nespim, nejak to nejde. Bylo to prirozene, mala je na jipce. To jsme vedeli, je moc malinka a potrebuje vyzivu a trosku dopect. Maly je taky v inkub.ale jen na pozorovani, tak to snad bude ok a zitra mi ho uz zkusi donest. Pisu pres mobil, ale klidne se ptejte, tak 1 denne se urcite pripojim.😉
juliet no kraaaaasna zprava, taky se pridavam s velikanskou gratulaci 😵 😵 !!! tak hlavne, at se mimisci pekne "dopecou" a ty at se dobre rozkojis a muzes brzo domu!! uz se tesim na fotecky, ale ted budes mit jine starosti ... ale urcite jak to pujde, tak se nam pochlub 😉 !
z359 kazdy se obcas s nekym pohada nebo ho neco vytoci, taky jsem z toho obcas pak byla na budku, jestli to neublizi miminkum, ale pak jsem si taky nekde precetla, ze kdyz se z toho pak rychle oklepes a hodis se zase do klidu (zkratka kdyz to neni dlouhodobe), tak je to v pohode. a k tem zavinkam - zrovna pred chvilkou jsem je na MMB zaplatila 😀 Meli je tam v nabidce za 450,- za kus a ja chtela ty tmave (pisou cerne) a ty nikde v jine inzerci za min penez nebyli a hlavne jsem chtela 2 stejne barvy a to byl problem uz uplne, ale za tu cenu jsem byla rada, ze budu mit ty, co jsem chtela a budou nove ... tak jsem zvedava, jak budou vypadat ve skutecnosti 🙂
juliet: jéééééééééééééééé,to je nádhera!A už je z tebe mamča,moc si to užívej!Pro všechny přeju hodně zdraví a hlavně zdraví! 😉
rezi: při tom stěhování toho moc nezrobím,budu snad jen "koordinátorka" 😀 ,takže generál a rozdávat úkoly. Chlop by byl ovšem nejraději kdybych v té době byla nejlépe u našich,pak by si byl jistý,že nedělám nic zákazaného.Přehánění nehrozí,není to v zájmu nikoho,aby se něco stalo,navíc ta nepříjemně zkušenost z pátku mnou docela zalomcovala... takže jen lehké práce s rozumem!A co tvojí mimiňáci?Jak jsou velké holky?Jo a břicho máš pěknou šišku... 😀
daiq: no je to zajímavé,taky mám v okolí dvě těhule,které se během těhot.stěhovaly... čím to bude... 😅 S panikou doufám,že to bude jak píše issa,ale teď se mi tomu jen těžko věří.......... 😒
Ahoj holky,
juliet: velikááááááánská gratulace k mimánkům!!!!! Přeju hlavně hodně zdraví, ať krásně rostou a ať jste všichni v pohodě 🙂.
z359: vypadají fakt hodně teple...
juliet: jak dlouho po sobě se narodili, a jaké to vůbec bylo, dalo se "přežít"? A malá určitě brzo bude větší než brácha 🙂
Ahoj Vsichni.Rezinka: ja jsem si je taky objednavala a jsou opravdu moc hezke. Ja je mam z www.babylife.cz meli je tam ve vsech barvach za 470. Do dvou dnu jsem je mela doma. 🙂
aho holky,
fialinko .....já rodila taky spontánně, mimča byla 7 min. po sobě a přežít se to dalo, měla jsem šílený strach, pořád jsem chtěla císaře, protože 1. porod jsem měla šílený - kleštový, ale ted to fakt šlo 😉
simonac: já bych raději spontánně, ale pochybuju, že by mi dal někdo vybrat 🙂, ale je dobře, že to jde zvládnout...
Ahoj holky, omlouvám se, že vám sem lezu.
Chci jen pogratulovat Juliet k dvojčátkům 😵 Přeju hodně zdraví 😵 (Chodila jsem na CRM Zlín).
A všem ostatním držím pěsti 😉 😵
juliet velika GRATULACE! 🙂
fiallinko satky asi prodavat budu, ale my jsme s manzelem oba hodne vysoci, takze jsme si nechali udelat jeste delsi satky nez nabizeji nejdelsi (nejdelsi v nabidce maji 5m a my jsme chteli 5,5m) 🙂 takze nevim jak jsi vysoka, ale mozna by ses tim omotala i cela 🙂
holky kdo mate ty emitexove fusaky, tak v tech je predsita i dirka (ktera se jen prostrihne) a da se to pouzit i do autosedacky - ja jsem zavinku do autosedacky vubec nekupovala, jezdili jsme s fusakem... jen je to tedy otrava predelavat z kocarku do autosedacky a zpet
Juliet, i já moc a moc gratuluju, to je krása 🙂 🙂 přeju hlavně zdravíčko a spoustu sil do začátku, vím co říkám 😀 😀
Ahoj holky,
Juliet ještě jednou moc moc gratuluji a těším se na fotečky 😵 😵
jinak k těm zavinkám...já je neměla taky...bohatě stačila deka....a ani mi nějak nechyběly... 😉
Ahoj, jeste jednou moc dekuji za gratulace. Fialinko, prezit se to dalo, fajn byla i tepla sprcha, prijemne tlumila a uvolnila. A po ni uz slo rychle i otvirani. Mala sla ven hned za brachou, tak za 2 zatlaceni, i doktorka byla, myslim, prekvapena. Asi tim ze je mensi tak mela prorazenou cestu.🙂
juliet: to je dobře, že Nelinka nebyla první 🙂, ale tak to má být, hezky ať jí brácha proráží cestu celé dětství 🙂. Už se těším, až ti ty potvůrky malinké omrknu naživo 🙂, ale počkám si, až budou větší 🙂, no a pak založíme ten vsetínský klub dvojčat nebo aspoň ten oddíl 🙂🙂🙂
Juliet: Strašně moc gratuluju k miminkům, hlavně a't vám dělají jen radosti 🙂
A můžu se zeptat proč ti už porod vyvolali teď v 36tt?
z359: my se doma hádáme dost často, jsme trochu italská domácnost. Ke všemu jsem teď hodně přecitlivělá,
moc věcí si beru a všechno obrečím. Ale nemyslím si, že tohle by miminkům nějak uškodilo, spíš třeba úmrtí v rodině, to je dlouhodobější stres.

Juliet....obrovská gratulace 😵 😵
teda Fiallinko ty nás tak napínáš......já jsme táák zvědavá 😝 😀