Čekáme dvojčata
Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀
Stručné shrnutí
- Těhotenství dvojčat po IVF vyžaduje častější sledování ultrazvukem (UTZ) a kontrolu srdeční akce embryí v prvním trimestru.
- Lékaři obvykle plánují ukončení těhotenství dvojčat dříve než u jednovaječných těhotenství; v praxi se často končí kolem 38. týdne.
- Výbava pro dvojčata (kočárky, korbičky, autosedačky) má specifické požadavky: doporučují se kočárky s oddělenými místy nebo vložnými taškami a ověřit průchodnost výtahů a dveří (80 cm).
Nejčastější otázky
Q: Jaké modely kočárků pro dvojčata se v diskuzi zmiňovaly a jaké mají výhody?
A: Zmiňovaly se Jogger twin / Twin jogger Childwheels (tříkolka s dvojitým předním kolem, stabilní, snadno otočný), Jané Powertwin (kompatibilní s autosedačkami), Herqules Twin Raptor Spin / Herqules Twin Raptor (uváděn jako dobře ovladatelný a skladný) a Hartan; u Hartanu byla zmíněna cenová výhoda při nákupu v Kolíně (v Praze údajně až o 4 000 Kč dražší).
Q: Kdy lékaři obvykle ukončují těhotenství dvojčat?
A: Podle sdílených zkušeností lékaři často ukončují těhotenství dvojčat kolem 38. týdne; jeden uživatel uváděl, že v 90 % případů končí v 38. tt, přičemž jednovaječná dvojčata se často rodí dříve (uváděno kolem 36. tt).
Q: Které léky a podpůrné přípravky se užívají po IVF a během raného těhotenství?
A: V diskuzi se zmiňovaly Utrogestan (častěji doporučeno vaginální zavádění, někteří polykali), Prednison (používaný v rámci IVF jako imunosupresivní prevence), Maltofer (železo) a doplňky podle výsledků vyšetření; uživatelé doporučovali kontrolu příbalového letáku a domluvu s lékařem.
Q: Co pomáhá proti pálení žáhy a nevolnostem v těhotenství podle diskuzí?
A: Doporučovaly se Rennie (antacidum), lízátka pro těhotné proti nevolnostem, malé porce a sušenky/Bebe sušenky hned po probuzení, jablko, a lokální domácí prostředky; Coca-colu někdo zmiňoval preventivně po lžičkách, sodu někteří varovali jako nevhodnou.
Q: Kdy lze v těhotenství dvojčat očekávat zobrazení embryí a slyšení srdeční akce?
A: Ultrazvuk může zobrazit dvě gestační bublinky již kolem 5.–6. týdne; slyšení srdeční akce bývá v praxi uváděno individuálně, někteří uživatelé slyšeli srdíčko kolem 8. tt, běžně se však zmiňuje možnost slyšení pomocí vyšetření okolo 12. tt.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři často plánují ukončení těhotenství dvojčat zhruba kolem 38. týdne.
- Po IVF se běžně nasazují podpůrné preparáty jako Utrogestan a někdy Prednison.
- Výběr kočárku pro dvojčata vyžaduje ověření šířky a konstrukce (přepážka mezi dětmi, možnost vložných tašek) kvůli výtahům a dveřím.
Sporné názory
- Ohledně okamžiku, kdy lze slyšet srdeční akci: někteří uvádějí už 5.–6. tt, jiní poukazují na možnost slyšet ji až kolem 12. tt.
- Hospitalizace nebo „preventivní“ ležení: část diskutujících zmiňovala hospitalizaci od ~31. tt, jiní říkali, že ležení či hospitalizace se doporučuje jen při konkrétních komplikacích.
- Vybavení kočárkem: někteří preferují vedle sebe (větší šířka, lepší spánek), jiní preferují kočáry „za sebou“ pro snazší manipulaci v některých situacích.
Otevřené otázky
- Jak dlouho pokračovat v užívání Utrogestanu po IVF v konkrétních případech (perorálně vs vaginálně) bez rizika pro plod?
- Jak systematicky snížit náklady na výbavu pro dvojčata (výběr mezi použitým kočárkem, vložnými taškami nebo korbičkami)?
- Do jakého týdne je bezpečné donosit dvojčata v konkrétních zdravotních scénářích, aniž by se zvyšovalo riziko pro děti nebo matku?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Rodina.cz, Twin jogger Childwheels, Jogger twin, Jané Powertwin, Herqules Twin Raptor Spin, Hartan, Pronatal, Apolinář, Gennet, dvojcata.kat.cz
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Prednison, Rennie, Maltofer, UM (umělé mléko), vložné tašky pro kočárek, korbičky, autosedačky, OHHS (ovariální hyperstimulace), hematom v těhotenství, ET (embryotransfer), OPU (odběr vajíček), IVF, mražení embryí, screening/genetika, vyvolání porodu (indukce), zavádění vaginální vs perorální užívání léků
Místa a osoby
Praha, Kolín, Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Pronatal, Apolinář, Gennet
@barusmackova omlouvám se,že sem lezu.Ale chtěla jsem ti napsat,že se nemusíš bát ani HK.Na té dětské klinice co ležela ta miminka od známé to znám,chvíli jsem tam pracovala.Tam leží jen hodně nedonošená nebo malá miminka,co potřebují JIP nebo nějakou hodně zvýšenou péči( nevím jak to jinak srozumitelně napsa).Asi s ty miminka nějakou takovou péči potřebovali.To se může stát i u donošených miminek a pak je právě i z těch menších porodnic převezou do HK.Jinak miminka nad 35 týden mají maminky u sebe, právě kvuli těmhle dětem,co jsou takhle na hranici donošenosti tam mají, v té budově porodnice spec oddělení a maminky tam leží normálně s miminky.
@melis7 jo vsak v poradku ja vim ze v hradci je dobra pece pro ty deticky a ze jsou tam opravdu dobri specialiste a ze miminka ktery to opravdu potrebuji zachrani to clovek nikdy nevi co se muze stat to ne ze bych na hk chtela nadavat jen budu rada kdyz prcky donosim alespon do te hranice kdy budu moct byt 15 minut od domova v nachode
@barusmackova jo,to já taky chápu,že je lepší porodit 15min od domu.Já psala ,jen aby jsi se nebála,že kdyby to tak nebylo,že tyhle tvoji už habáni budou s tebou i v HK a né v jiné budově.
@barusmackova já mám v pase momentálně 118 cm, a asi to ještě povyleze nahoru, a to už asi prasknu, fakt už si nemůžu na oblast kolem pupíku dát ani tričko, ukrutně tam ta popraskaná kůže bolí...když jsem šla k porodu s dcerou, měla jsem 115 cm, ale kluci mi jdou teď spíš dopředu, než že by dělali širokej domeček..
k tomu oblečneí já po dceři teda ještě nějakou chvíli chodila v těhu kalhotech, a oblečneí, co jsem nosila v těhu, asi to tak udělám i tentokrát..naštěstí oblíknu všechny kalhoty, který jsem měla před těhu, takže si nebudu muset nic novýho kupovat, jedny nosím i teď, dají se krásně zapnout pod bříškem a netlačí 🙂
@karlisska já nevím, jak se naladit, pracuju na tom, od prvního porodu, měla jsem ještě půl roku po narození dcery noční můry z toho..a tak jsem pročítala net, literaturu, diskuze, a snažila se zjistit co nejvíce info o tom, co porod a těhu dělá s ženskou psychikou, apod..a nějak jsem si z toho všeho vzala to, co mi bylo a je nejbližší..když mě teď chytnou poslíčci, tak si hned vzpomenu, jak strašně to všechno bolelo, ale pak si uvědomím, že to je pitomost, soustředit se jen na tu bolest, soustředím se na to, že tohle všechno je pro naše prďolky, že když budu vše brát v pohodě i pro ně ten porod bude příjemnější, míň stresovější..nevím, jeslti jsem to vysvětlila nějak normálně, takhle to cítím..a snad mi to k něčemu bude
@kacikaci horsi je ze vsechnu tricka co mam jsou s dl.rukavem takze v lete bych se upekla ale tech par slusnejsich kousku k dra do mesta nebude tak velka investyce a po vesnici stacej teplakovy leginy a trika
Zdravím všechny nastávající maminky dvojčátek,CHTĚLA JSEM JEN PODĚKOVAT za to,že toto forum exiatuje.Velmi mi pomohlo v těhotenství.Od 16.4 jsem i já maminkou dvou krásných kluků. Narodili se nám ve 34 týdnu. Jmenují se Adam a Matouš. Ještě jsme v nemocnici v Bohunicích, ale snad nás brzy propustí a budeme válčit doma.Všem maminkám a miminkům přeji, aby vydrželi v bříšku co nejdýl. KAŽDÝ DEN U MAMINKY ZNAMENA VÍC SÍLY.
@barusmackova
@kacikaci
tak pro porovnani ja mam v pase 103cm
od min tydne mi zacala kuze kolem pupiku delat takovy mista ktery jsou jako uplne leskly jako voskovy
tak to asi budou ty strie co?
a to mazu nekolikrat denne....
ach jo
jinak od min kontroly mam 1 kg dolu
celkove teda 16kg nahore
rikam si kde ty kila sou? dyt ty ditka vazi kolem 2,2kg jedno, neco plodova voda,placenty ale ja jinak hubnu i prsa nohy i v obliceji...tak preci nevazi 16kg jen to bricho! i kdyz je teda giganticky este k tomu vycuhuje dopredu a dolu a zbytek tela hubeny.
holky co jinak este predpripavit krome oblecku a spinkani? to mam, kocarek, autosedacky taky.
nejakej seznam treba lekarna? co mit doma? drogerie?
taky nevim jestli ted uz koupit nejaky plinky az se vratim z porodnice pac ten muj je schopnej misto plenek koupit vlozky 🙄
@gyty ja mam plnou komodu hader postylky povliknute obe dve kocarek dovezl tatka muj vcera co se plen tyce mam 8 baliku pemprsek ubrousku asi 10 balicku a chci latkovat co mi sily staci takze ted se zameruju na nakup tech a ze to neni nizka pocatecni investyce 🙂 jedna plena pomalu jak balik jednorazovek ale vyperu a pouziju dal z drogerie toho moc nemam budu casem dokupovat mam jeden sebamed nebo jak se to pise nevim myci gel a mleko po koupani 🙂 olejicek mam slunecnicovu pak lih a ctverce na pupik jeste koupim jednorazove podlozky a bephanten mam dve lahvicky pro jistotu MAM a tasku do porodky zbalenou s mega zasobou vlozek a i odsavacku si beru svoji avent
Já jsem plánovala, že ty věci co se týče drogérky nakoupím až pak, podle toho, co jim bude vyhovovat. V nemocnici prý dostaneme kupu vzorku, myslíte, že je to špatný nápad. Jinak mám akorát dva krémy nivea na opruzeniny, na ten jsem slyšela samou chválu. A budete děti při koupání mydlit a pak natírat olejíčkem, to prý se ze začátku taky nedělá. Mi říkali umývat jenom vodou.
@anitta My jsme nakonec koupili Bugaboo a zatim jsem moc spokojena. Je pro me velmi dulezita skladnost, protoze skoro kazdy den davam podvozek do auta, tim ze se da zuzit, tak je skoro jako jednokocar. Korbicky nejsou moc siroke, ale holky jsou narozene v unoru, takze pristi zimu uz budou ve sportaku. Do sportaku jsme pred koupi posadili starsi syny (1,5r a 3r) a vesli se tam, a to jsou oba na svuj vek spis vetsi. Dalsi podstatna pro me byla moznost dat na podvozek autosedacky, jsem z Prahy a kdekoliv zaparkuju, tak musim jeste kousek dojit, takze bez toho by to neslo, obzvlast s dalsima detma (ted maji holky 5 kilo a uz mam co delat nez je vynesu jen po schodech domu). Puvodne se mi libila Teutonie, ale tam pry sedacky nejdou, takze smula...
@letitko já tedy Donkey nemám ale na nejmladšího syna jsem měla BGB Cameleon a můžu říct že když v kočárku spinkal tak mu absolutně nevadilo že mel nožičky zvedlé. Ba naopak BGB vyhral v testu kočárku tuším 2 místo takže určitě ze zdravotního hlediska to není závadné ,-) Já tedy byla spokojená ne na 100% ale na 1000%. opravdu doporučuju. Kdyby Donkey nebyl tak drahy tak jdu do něho..bohužel pro nás už by to bylo moc peněz ale za ty 2roky co jsem s Cameleonem jezdila jsem nenašla jedinou chybičku ,-)
@barusmackova tady máš slíbené fotky jak holky spí... fotka s povlečením kočičky ... v těchto polohách spí přes noc..... kde jsou přikryté jen dekou tak takto spí přes den dole v obýváku... takže v pohodě to jde. Naše holky mají 3měs. a stále spí spolu ,-)
Jinak vás tu všechny zdravím po nějaké době. Naše holky mají už 3měsíce a už to nejsou ta malá holátka co jsme si je přivezli z porodnice. Mají : A.3900g a N.4300g takže už jsou to pořádné ženské 😀 přes den už je celkem šrumec... hrazdička je zajímá jen chvíli pak dost pláčou takže nosím buď jednu nebo druhou 😀 no někdy je to na palici ale snad to brzy přestane až budou víc vnímat hračky. Už se na nás krásně smějou - teda když mají náladu 😀. Každá vypije svých 90ml během chvilky...a když si vzpomenu jak v porodnici jsme zápasily abych do nich dostala aspon 10ml.... neskutečné 😀 V noci mi spí stále obě v kuse...takže poslední krmení je u nás o pulnoci a pak do 8h spíme ,-) je to paráda a snad jim to tak dlouho zůstane. takže tolik ve zkratce od nás.
Zdravím všechny dvojčátka i ty , co jsou zatím v bříšku.... ani nevíte holky těhulky jak vám závidím že vše máte teprve před sebou ,-)
a tady jedna aktuální fotka od nás...
@letitko nemáš zač. Tu druhou značku co píšeš neznám takže ti moc neporadím ale pokud by ses rozhodla pro BGB tak uvidíš že nebudeš zklamaná. Hlavně ten Donkey je nový na našem trhu takže jich tu moc nejezdí takže si myslím že bys ho pak i výhodně prodala. Já sama jsem si chtěla koupit použitý když na nový není 😀 ale vůbec nikdo ho nenabízel takže myslím že by to u vás byla vratná investice ,-)
@letitko měla jsem originál BGB..měla jsem tu limit.edici Paul Frank...co jsem si na něj nechávala akorát ušít byl nánožník...to BGB nevyrábí a na zimu mi dost chyběl...jen fusak mi přišlo málo. Takže na MMB jsem našla šikovnou maminku která mi ho vyrobila, a dokonce oboustranný ,-) ale myslím že tam můžeš mít jakýkoliv fusak ,) ... a díky ,-)
Ahoj holky 🙂 Též Vás tu moc zdravím a posílám aktuální foto kluků 😉 Kluci též rostou jak z vody, v 6 týdnech měli 3680 a 3820g, teď už mají hodně přes 4 kg, pronesou se 🙂 Zatím stále plně kojíme, přes den po 3 hodinách a v noci vydržíme i 4 - 5 hodin.
Posíláme všem maminkám - čekatelkám - spoustu elánu, především do posledních týdnů těhotenství 🙂
Ahoj holky, vsechny zdravim a pridavam zpravy od nas. Holkam je dnes 11 tydnu, maji neco malo pres 5 kilo ( v 6 tydnech mely presne 4 kg), porad se vejdou do jedne postylky, v noci spi od 21 do 7 s jednim kojenim mezi 2.a 3.hod, takze to je celkem dobry, ale denni spani zacina byt boj, jen tak samy uz neusnou, takze bud venku v kocarku nebo chovam na stridacku a to je teda des. Jinak jsou trochu linejsi, asi budeme muset cvicit, obcas se usmivaj, nejvic na brasky. Hracky je zatim nezajimaj. Jo a jsou docela ubreceny, takze je to u nas celkem hukot🙂
teda holky tak koukam na ty miminka a uz se tesim az je budem mit doma :o) akorat je to jeste hooooodne dlouhy beh :o)
Mam na vas prosbu - nemate nektera nejaky seznam ceho a kolik si mam poridit - obleceni na tak prvni 3 mesice? Ja vubec netusim kolik je toho treba - deti se maji narodit koncem rijna :o) dik moc
@kiwiik Jedeme stále podle náramků... možná jsem hrozná matka, ale mě stále dělá problém kluky poznat 😖
Co se týče toho kojení, tak kluky přikládám tak, jak přijdou... položím si je vedle sebe na postel a prvního, kterého popadnu, tak "někam" přiložím. Tudíž nemají každý své prso... ale též nevím, zda je to správně 😉






@karlisska ahojky ty mas prosim kocarek bubleride indi twin? nevis prosim kde se na nej da mrknout? Nejsi nahodou z prahy, hk, pce? dekuju moc za info a jake mas zkusenosti vyhovuje?