Chemoterapie a těhotenství. Jak je to v těhotenství s kontaktem s osobou hned po ozařování?

29. led 2021

Dobrý vecer, chtěla bych se zeptat, nemáte někdo zkušenosti s tím, ze po chemoterapii se nemá být v kontaktu s těhotnymi, šla jsem dneska k babicce a nevěděla jsem, ze je den po ozařování a byla jsem s ni asi 10minut v místnosti a hned co jsem to zjistila během par minut, šla jsem od ni na dva metry, ale teď mám neuvěřitelný strach, ze jsem ohrozila miminko, nemáte někdo zkušenost prosím?

ckei
29. led 2021

Asi bych se úplně nebála. Říká se, že by se mělo takovým stykům předcházet, ale já sama jsem jako těhotná takto byla několikrát v přímém kontaktu, několikrát týdně, několik hodin a dítě je naprosto zdravé. A pokud je to den po, tak to bych vůbec neřešila.

pipi_puncocha
29. led 2021

Chemoterapie a ozařování jsou dvě rozdílné věci, ani jedno z toho však těhotné ženě neublíží. Člověk co dochází na ozařování pak nezáří dál - to by bylo nebezpečné nejen pro těhotné, ale pro kohokoliv. Nemáš se čeho bát.

surikata131
29. led 2021

Ozařování je něco jiného než chemoterapie. Riziko je hlavně po vyšetření PET-CT, pak muže pacient “zářit”, po klasickém ozařování by tam riziko nemělo být

autor
29. led 2021

@surikata131 já přesně nevím na co chodí, ale vím, ze nesmí do kontaktu s tehotnymi a detma..

drakenn
29. led 2021

Tak to asi byly ozarky. Což musela babi absolvovat v nějakém množství v nemocnici..
Pokud je už doma, a tys s ní byla jen chvíli, nemáš se čeho bát!

autor
29. led 2021

@drakenn no, asi ano, asi je svým způsobem radioaktivní, nebo tak a vysílá nějaké .. tak mám strach:(

autor
30. led 2021

@pipi_puncocha byly to radioaktivní látky do těla

surikata131
30. led 2021

Tak pokud to bylo jen 10 minut, tak by to snad nemuselo nic udělat. Příště radši ať se babička zeptá, o co se přesně jedná a jestli s ní můžeš být v kontaktu...

autor
30. led 2021

@surikata131 prave nemůžu, řekla ji, ze nemůže k tehotnym a já jsem vedle ni byla chvíli a pak jsem šla hned na dva metry

krupka3
30. led 2021

Zalezi i v jakem si tydnu. Ja ti rozumim a to riziko bych nepodcenovala. Nejvetsi rizika podobnych veci jsou samozrejme v prvnim trimestru. V tech dalsich uz jsou vyrazne nizsi.

autor
30. led 2021

@krupka3 já už jsem v tretim trimestru, 28.tyden

krupka3
30. led 2021

Tak tam uz je riziko nastesti uplne nejnizsi. Drzim pesti, snad bude vse v poradku!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru