Co je to komerční ultrazvuk?

matiseli
18. dub 2021

Ahoj,
hledám informace o ultrazvuku a našla jsem na jednom serveru zprávu, že si mám dávat pozor na nějaký komerční ultrazvuk, který provádí technik, který nedovedete odhalit případné problémy s vývojem miminka, ani odpovědět na otázky o těhotenství.
Nevíte, co to může být? Slyšeli jste o takovém ultrazvuku? Znamená to, že jsou nějaké "normální nelékařské" firmy, kde se jde objednat na ultrazvuk?
Děkuji za odpovědi...

leiladelly
18. dub 2021

To si nemyslím, ultrazvuk může provádět pouze lékař.

mirecka.jaroscakova
18. dub 2021

Zaplatíš si a dostaneš fotku, třeba 3d, není to utz při kterém dochází k vyšetření. Aspoň tak si to myslím.

j.a.n.i
18. dub 2021

@mirecka.jaroscakova jo, chapala bych to stejně

slunickonanebi
18. dub 2021

@leiladelly nemusí, může ho provádět také porodní asistentka, která by měla mít speciální kurz. Komerčním ultrazvukem se myslí třeba samostatné zhotovení fotky, DVD záznamu... Tam se plod podrobné morfologicky nehodnotí, pokud to není součástí ultrazvukového vyšetření /screeningu

leiladelly
18. dub 2021

@slunickonanebi Aha, to jsem nevěděla, že může i porodní asistentka. No, já osobně si myslím, že z komerčních důvodů by se to dělat nemělo.... U nás jedině lékař. Ale neděláme gynekologické UZ, takže detailně gynekologickou problematiku neznám.

slunickonanebi
18. dub 2021

@leiladelly
Kurz ultrasonografie pro porodní asistentky
Popis: Certifikovaný kurz MZ ČR
Náplní kurzu je získání a prohloubení teoretických znalostí a praktických dovedností, kterými porodní asistentka získává odborné teoretické i praktické vědomosti a dovednosti pro provádění a hodnocení ultrasonografického vyšetření.
Kurz je určen:
pro porodní asistentky po ukončení adaptačního procesu a způsobilé k výkonu povolání bez odborného dohledu, s nejméně roční praxí na UZ pracovišti.
Harmonogram:
Celková délka programu je 12 měsíců, celkem 210 hodin
Způsob ukončení:
Po úspěšném absolvování kurzu získá účastník certifikát Ministerstva zdravotnictví České republiky.

leiladelly
18. dub 2021

@slunickonanebi Díky za rozšíření informace.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru