Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

barbule123
15. dub 2021

@mik3shka mě by ani upřímně nenapadlo tohle řešit. Vím, že je tam skvělá péče, že to tak je a respektuji to. Opravdu šlo “jen” o dvě noci a věděla jsem, že je o nej postaráno a proste to tak je. Kdyby byl problém během noci,tak vím, že by mě zavolali a mohla bych za ním.

barbule123
15. dub 2021

@petaov tak já s tím musím nesouhlasit. Respektive aktuální situace je,dle mého názoru, teď jiná. Sestry super na všech odděleních, jídlo jsme měli od prvního dne oba,a to i když jsme byli přijati až odpoledne. Z jipky nás nikdy nikdo nevyhodil. Takže v tomto se podle mě není čeho bat.
Jediné co je na prd je to, že nemůžou návštěvy,takže partner vozil jen nákup a čisté věci a to mi dal během minuty na chodbě před oddělením. 😔
Moje rada co se tyče jídla - vybavte se ovocem a zeleninou. Za 14 dni pobytu tam jsme viděli možná tak 3x jablko,jinak nic. Což pro nás a hlavně pro syna,který je v tomto směru zavislak byl docela boj...

petaov
15. dub 2021

@barbule123 Tak to je fajn, že se tam zlepšili s tím jídlem. To jsem tehdy nepobrala, proč to tak mají a divily se tomu všechny maminky.

mik3shka
16. dub 2021

@barbule123 ano, koukala jsem, že i tam jezdí Rohlík, takže nebude třeba jídlo či nějak zvlášť řešit a když mi něco bude chybět, tak si objednám. 👍🏻 Moc děkuji za tvá slova, dodávají mi klid v duši. Zajímala by mě ještě ta rouška v době pobytu.

barbule123
16. dub 2021

@mik3shka už jsem to psala někde výše. Roušku jsem měla jen v přítomnosti lékařů a sester. Jinak když jsme byly na pokoji pouze s maminkou a dětmi,tak jsme byly všichni bez. Když jsem šla na záchod,do sprchy,tak na ty přechody taky v respiratoru 😏

primka16
10. říj 2021

Holky, u miminka ve 22 týdnů zjištěna zdvojená ledvina, co teda tak hledám, jedná se o dilataci. Rozměr ledvin je 18 mm a nějaké Tr 32mm. Nevím,co to je. Dr mě poslala na potvrzeni nálezu na další screening, zde potvrzeno, ale že se nemám bát a bude to dobré, genetik s námi měl také konzultaci. Ale o týden později na screeningu u mě Dr mi řekla, že se můžu rozhodnout ukončit těhotenství. Byla jsem v šoku, víc mi neřekla ,že musím na magnetickou rezonanci, pak k dětskému urologovi, ten mi řekne všechny info a my se rozhodneme. Od té doby jsem hotová. Ukončit těhotenství, když před týdnem nic neříkali. Jake máte rozměry ledvin by a jak to všechno probíhá prosím?

tinacko
10. říj 2021

@primka16 je to jenom jedna ledvina a druha je zcela v poradku? Nam zistili problem s ledvinou az v 32. Tydnu cca… taky ze mozna zdvijeny system anebo dilatace…. Kazdopadne po porodu se potvrdila dilatace na leve strane a temer nefunkcni ledvinka. Zkouseli jsme zachranit stentem jestli se nerozbehne, ale spis to vypada ze leva strana zatrofuje a prava ledvina komplet prevezme ulohu. Synovi jsou nyni 3 roky a mimo tohto nema zadni problem. Ano nebude moct delat kontaktni sporty, protoze tu pravu ledvinu musime chranit, ale jinak nic. Uprimne, kdyby to neodhalil uzv, tak o nicem nevime….ukonceni tehu mi pride hodne radikalni postup…. Nevim, odkud jste, kazdopadne VFN v Praze ma vyborny team detskych urologov, mozna bych zkusila tam, jake vidi prognozy

primka16
11. říj 2021

Miminko to má na obou ledvinách. Zítra jdu na rezonanci a pak se uvidí, každý říká, že to je blbost ukončit těhotenství.

barbule123
11. říj 2021

@primka16 já teda úplně nevím,zda ditatace a zdvojení je to same. My měli dilataci což znamenalo rozšíření ledvin.panviček. Přišlo se na to na 2.screeningu,také na obou ledvinách. Mag.rezonance,genetika a častější utz až do konce těhotenství. Taky mi navrhli možnost ukončení, ale spis jen proto,abych věděla,ze proste i tato možnost existuje. Už tehdy mi řekli,ze nemůžou zaručit,ze se to nebude zhoršovat a ze existuje varianta,ze se to rozšíří natolik,ze to zničí definitivně ledviny a v případě obou je to neslučitelné se zivotem😔
Každopádně horsilo se to sice dal,ale po narození jsme se ihned obrátili na FN v Olomouci,kde byl malý ve 2,5m operovan s první ledvinou a v cca 16m s druhou. Nyní jsou mu skoro dva roky,je bez jakýchkoliv obtíží a bez následku,bez omezeni 😊🙏🏻 Byly to nervy,ale všechno dopadlo dobre. Pokud jste z Moravy,určitě se obraťte na Olomouc,jsou tam na dětskou urologii opravdové kapacity.
Kdyby jste potřebovala radu nebo nějaké informace o našem případu (velikosti panvicek apod) klidně napište. Preji hodně sil

primka16
11. říj 2021

Ano, bydlím blízko Olomouce a budu hned po rezonanci poslána na dětskou urologii, kde řeknou, co a jak. Ach jo, teda, vám to dopadlo dobře, to je skvělé. Kéž by to tak dopadlo i u mě. Mám ještě 5,5 letého syna, půjde do školy, je sportovce a vůbec jsem si nepředstavovala, že budu něco takového s miminkem resit. Když je to dítě malinké, tak to asi tak nevnímá, že je v nemocnici, hlavně, aby to pomohlo. A nevíte už velikost těch ledvin ( panvicek)? A máte nějaká omezení? Sport nebo tak něco?

andula07
11. říj 2021

@barbule123 Zdravím, pročítám a chtěla bych se zeptat jestli máte zkušenost z pyeloplastikou, nebo jakou operaci měl vas syn?

hankav83
11. říj 2021

Můj syn je po pyeloplastice 5 let. Díky tomu, že se na diagnózu přišlo pozdě, má jednu ledvinu poškozenou a funguje jen na 37%.
Důležité je, pokud se o problému ví, hlídat to a chodit na kontroly, požadovat ultrazvuk třeba 1x za rok. Nás v synově roce a půl vyřadili ze sledování na nefrologii, protože prý bylo vše ok, a to byla chyba. V šesti letech pak přišly potíže a operace byla doslova za minutu dvanáct.

barbule123
12. říj 2021

@primka16 poprvé to opravdu nevnimal,podruhé,když už byl větší,tak ano o to to bylo více náročné,ale i to dítě samo vyciti,ze se to proste musí zvládnout,ze musí ležet…ale neříkám,ze to nebylo těžké 😔
Jinak co jsem dohledala na když nám to zjistili (20+4) tak měl panvicky o velikostech 9 a 8mm. V 30+3 už to bylo 25 a 14mm. Po narození to šlo nahoru,hlavně u té velké panvicky se nevedelo,zda neutlaci tu funkční část ledviny natolik,aby neprestala fungovat. Cca 6tydnu po narození bylo vyšetření na funkčnost ledvin,která byla naštěstí výborná,proto se ale museli přistoupit k rychle operaci,aby ta funkce nesla dolu a ta ledvina se nenicila. Malý byl podle mě jeden z úplně nejmladších pacientů vůbec…
Druhá strana původně nebyla plánovala,ale na vyšetření cca v 16m se zjistilo,ze tam je problém i na druhé straně a ze klesá funkce,ale nevedelo se přesně proč. Nakonec tam byl trosku jiný problém,který ale naštěstí vyřešili během další operace.
Jsme úplně bez omezeni. Ledviny by měly fungovat obě velmi dobre,chodíme pravidelně na utz a sleduje se to. Uvidíme jaký to bude mít průběh dal,já ale doufám,ze jsme si vše vybrali a už bude klid 🙏🏻
Každopádně určitě Olomouc doporučuji nejvíce jak muzu! Pan doc. Šmakal a MUDr. Šarapatka jsou neskutečné kapacity!

barbule123
12. říj 2021

@andula07 ano,ta první operace byla pyeloplastika.

barbule123
12. říj 2021

@primka16 Teď jsem ještě dohledala rozměry z 22+6 a to bylo 15mm a 10mm. V tento moment byla horší strana označena za závažnou a lepší za středně závažnou 🤷🏻‍♀️

andula07
12. říj 2021

@barbule123 A mohla bych se prosím zeptat na bližší info? Jak to v Olomouci vše probíhalo. Jaké jste měli vyšetření a celý průběh hospitalizace? Můj syn má nyní 7 měsícu. Narodil se předčasně v 34 tt. Od narození máme nefrostomii. Pyeloplastiku jsme podstoupili ve dvou měsících. Měla problém vyřešit ale prý se to zřejmě zajizvilo při hojení a není průchozí. Za 3 týdny jdeme na revizi pyeloplastiky a popravdě jsem na nervy už teď, že to zase nedopadne.

primka16
12. říj 2021

Aha, moje miminko má hodnoty 18 mm, pak nějaké TR 32 mm. Dnes jsem byla na rezonanci, zítra jdu k Dr na screening a ta mě posle snad k tomu dětskému urologovi a uvidíme. Podle tech rozměrů je to asi velké 😞

andula07
13. říj 2021

@primka16 Ahoj, my měli hodnotu 24 tt 15 mm, 30 tt 32 mm a po porodu 41 mm. Těsně před operací měl malý 61 mm.

primka16
13. říj 2021

Byla jsem dnes i doktorky, stále nemá výsledky z rezonance, takže čekám,prý má prostě miminko 4 ledviny, nevím, zda je to dilatace nebo je to jiná diagnóza,řekla prostě 4 ledviny. S tou rezonanci se uvidí, domluví mi termín na úrologii ve fnol a tam řeknou víc.

barbule123
13. říj 2021

@primka16 určitě vám tam reknou dopodrobna více a vy pak budete klidnější,protože vám reknou i jasné řešení. Držím palce 🙏🏻

barbule123
13. říj 2021

@andula07 asi jsou také různé druhy pyeloplastiky,nevím…každopádně nám to na té první lednice problém naštěstí vyřešilo. Když byl syn teď na druhé operaci už starší a pohyblivejsi,tak musel byt po dobu rekonvalescence v nemocnici a po dobu,kdy měl ještě “poslední hadicku” (14dni) pripoutany. Ruce i nohy 😔 aby si to náhodou nevytrhl. To bylo na tom všem nejhorší. Ale jinak pooperační průběh bude asi stejný,jako byla u vas ta první pyeloplastika….postupně se vytahují hadicky,předposlední den ta poslední,následně kontrola moci,utz a domu. Poprvé jsme byli 12 dni,po druhé (tam byla nakonec operace trosku jiná) 15 dni…

barbule123
13. říj 2021

@andula07 jinak ještě k tomu průběhu. První den příjem,vyšetření,odběry,druhy den ráno operace,tak 2 noci na jednotce JiP kam jsem dochazela a od 4.dne spolu na pokoji až do propuštění…

andula07
14. říj 2021

@barbule123 děkuji moc z reakci. My teď během půl roku budeme v nemocnici po čtvrté a člověk už je trochu otrkanejsi, ale i tak mam strach. Syn má hadicku nonstop od narození, takže bych určitě nedovolila aby ho teď kvůli tomu poutali, když doma funguje bez problémů. Schválně jsem si teď ještě vydupala odstavec do papíru, aby měl kanylu během jip na noze a měl volné obě ruce. Přijde mi to lepší. Každopádně je rozdíl ve věku. On z toho pořád němá rozum. Tvůj syn už byl starší. Tak snad teď už taky všechno dobře dopadne.

primka16
21. říj 2021

Dobrý den, holky, psala jsem sem ohledně zdvojených ledvin a že mě Dr vystrašila ukončením těhotenství, byla jsem na rezonanci, po 3 týdnech stresu vím konečně více, včera jsem byla na konzultaci na dětské urologii ve FN Olomouc. Pan doktor mi vše vysvětlil, miminko je zdravé, žádné 4 ledviny,jak mi genetička řekla, nemá. Má prostě jen dva močovody, což má prý každé 4.dítě a někdo o tom dokonce neví. Vše funguje, nemám mít strach, mužu rodit, kde chci, nemusím rodit v Olomouci, doktor říkal, že by tu doktorku, která mě tak vystresovala a mluvila o konci těhu, poslal do pr...... Že se tohle nedělá. I ta rezonance byla zbytečná, ale tak aspoň víme přesně. Mám se hlavně uklidnit, což už asi moc nepůjde, ale snad je teda vše ok.

petaov
21. říj 2021

@primka16 Buď hlavně v klidu. Syn měl taky zdvojenou ledvinu, dva močovody a nikdo mi kvůli tomu ukončení těhu nedoporučoval. A to měl docela velkou dilataci. Nic méně nás od porodu tlačili do operace. Žádné potíže neměl, jen preventivně, ať s tím v budoucnu není problém atd. Nakonec jsme teda šli na operaci, když měl dva roky. Už snášel blbě všechna ta vyšetření a tlak doktorů, tak aby byl klid, tak jsme na to šli. Ale není to nic, s čím by se nedalo žít.

petaov
27. říj 2021

Ahoj, je tu někdo komu se i po pyeloplastice vrátila dilatace? @anzet jak jste na tom po operaci vy?

anzet
27. říj 2021

@petaov My máme kontrolní ultrazvuky každý měsíc a prý to vypadá, jak kdyby tam nikdy nic nebylo. 👌

petaov
28. říj 2021

@anzet Tak to máte super. U nás kontrola jednou ročně a dilatace roste každý rok. Prý je to normální, když roste dítě a prý je normální, že se po operaci vytvoří. Tak nějak nechápu, proč jsme na tu operaci šli, když najednou je to normální. Uvidím příští rok, co řeknou.

andula07
28. říj 2021

@petaov Nam se hned po pyeloplastice dilatace vrátila a čeká nás revize pyeloplastiky.

petaov
28. říj 2021

@andula07 Byli jste v Olomouci? Taky se bojím, že nás to čeká.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru