Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

halasovci007
15. led 2022

Ahoj všem. Narazila jsem na tuhle diskuzi nahodou. Asi není v mých silách vse pročíst, tak se pokusím zeptat. Jsem v 19tt a včera v Genetu nám sdělila paní primářka, že nás chlapeček má nepruchodny mocovod, na utz mocovody o velikosti 5mm, který nemají být ani vidět, močový měchýř zabírá většinu bříška, samozřejmě zvětšení panvicek a ledviny zatím jakž takz. Tím ale problémy nekončí. Snad horší je ze nemá kvůli tomu plodovou vodu. Jsme pod hranici minimální normy. Už má zploštělou hlavičku a vybocena chodidla. Moje otázka zní. Setik se někdo s něčím podobným a dopadlo to dobře? Nebo se mám rozhodnout hned a trápení ukončit. Je naděje, že by se ta plodova voda navýšila. Ptal jaem se na zákrok kdy již v těhotenství udělali vývod a paní primářka mi řekla, ze se od toho ustupuje, ze se to moc neosvedcilo. Jaké mate zkušenosti z praxe vy? Miminko jsme si moc přáli. Ale asi si uplne neumím představit co by nás všechno čekalo a hlavně jestli by bylo schopné vést normální a samostatný život v budoucnu.

barbule123
15. led 2022

@mik3shka musí opravdu jen ležet. Postupně mu vytahují hadicky,poslední nám vytáhli az nějaký cca 13.den. Pak pomalinku do sedu a poprvé jsem si ho mohla vzít vůbec k sobě. Ono to fakt ani prakticky nejde,když z nej vede ještě ta poslední hadicka,která by se neměla ani pohnout aby se zbytečně něco nestalo. 😔 Do té doby opravdu v leze,na jídlo pak mírně zvednout polstarem apod. 🤷🏻‍♀️ Bylo to hrozné,ale nedalo se nic dělat. Prolezeniny neměl,našel si své polohy na spaní,kdy byl alespoň mírně na boku,jinak to neslo. Jediné co bylo,tak měl pak slabé nozky a chodil prvních par hodin/možná dnů jako opilý 😊 ale to už jsou jen věci,které se rychle spraví a jsou spis k úsměvu 😊

mik3shka
15. led 2022

@barbule123 Ach jste tak stateční…děkuji. Děkuji, že se díky Vám mohu alespoň trochu psychicky připravit

andula07
15. led 2022

@mik3shka Já zase přidám svojí zkušenost, co se týče té poslední hadičky nefrostomie, která se vytahuje až poslední den po opetaci. Kvůli ní se jen ležet nemusí. My ji měli doma celých 8 měsíců normálně nás s ní propustili domu a čekalo se na další operaci. S tou hadickou se dá normálně žít. Plazit a i chodit, takže za mě se musí ležet jen na jipu. Na normální pokoji už jsou všechny vývody pryč krom toho posledního, kterého se nemusís bat. Samozřejmě opatrnost na místě.

andula07
15. led 2022

@barbule123 děkuji mnohokrát. My měli přesně to stejné co vy a teď čekáme jestli se ta ledvinka vůbec scvrkne zpět, nebo nám dilatace už zůstane. Ale asi je hlavní, aby se dilatace nezvetsovala.

mik3shka
15. led 2022

@andula07 tak to mi řekni, jak je toto možné? Že někde dítě kurtují na x dní (což mi přijde jako šílená tryzna) a jinde jen na JiP a pak může být volně…. Vždyť to je šílené. Chápu, že co nemocnice, to třeba jiný postup, ale toto mi přijde mega zásadní rozdíl…

mik3shka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mik3shka
16. led 2022

@andula07
@barbule123 Ženy, a vašim dětem taky dělali tuto reimplantaci? Viz foto

barbule123
16. led 2022

@mik3shka nám ne 🤷🏻‍♀️ Asi byl problém někde jinde.

barbule123
16. led 2022

@mik3shka já si myslím,ze je rozdíl nefrostomie daná od narození a pak ta,co je po operaci,nemůže to tak byt? Protože po operaci je celá ta oblast “uvnitř” natekla,hojí se,musíte byt velmi opatrní aby se nevytrhla. To by mi dávalo smysl 🤷🏻‍♀️ Každopádně my máme tuto zkušenost v Olomouci při obou operací. Když měl 2mesice a byli jsme na prvni operaci,tak jsem si mohla malého opatrně pochovat nebo povozit v erarnim kočárku když měl nefrostomii zastavenou. To ale bylo až nějaký 10.den cca…teď nám to začali zastavovat později a byla snaha,aby se zbytečně nedrazdil tím,ze se muže více hýbat,takže zůstal ležet opravdu do toho samotného vytažení.

barbule123
16. led 2022

@andula07 určitě je důležité at se nezvetsuje - to by asi značilo opět problém toho,ze moč neodteka tak,jak má. Ale jinak podle všech kontrol je to v pořádku,tzn.nikdo neupozornoval na to,ze by vadilo,ze dilatace není pryč.
Opravdu jde o to nezvetseni se a to tu funkční část ledviny - parenchym. Aspoň tak jsem to pochopila já 🙈

barbule123
16. led 2022

@andula07 nám vývody vytahovali postupně. Z jipky šel bez jednoho,další se ale vytáhl až 2.den na normálním pokoji myslím…poslední den ta nefrostomie. Asi fakt záleží na tom,kde ten problém přesně je 🤷🏻‍♀️

andula07
17. led 2022

@mik3shka @barbule123 ženy, nám dělali pyeloplastiku, tuším stejně jako u vás barbule. Asi opravdu záleží na konkrektní nemocnici. My na té operaci byli 2 x poprvé měl malý 3 měsíce a to byl na jipu 2 dny privazany a potom další týden volně se mnou na pokoji. Teď měl operaci druhou v 8mi měsících a to byl na jipu jen 1 noc prikurtovany a potom se mnou na pokoji volně. My měli po operaci pouze 2 vývody. Takzvaný dren a tu nefrostomii. Dren vytáhly při propouštění z jip a nefrostomii až poslední den po operaci. Každopádně já v tom Brně úplně spokojená nebyla. Kontaktovavala jsem doc. Smakala pouze na konzultaci a úplně jiný přístup.

barbule123
17. led 2022

@andula07 asi fakt každá nemocnice,svůj postup.
Teď když si tak vzpomínám,tak po první operaci vlastně privazany nebyl. Ale bylo to tím,ze měl 2 měsíce,tzn.ještě minimální pohyb. Stejně jsem ho ale nemohla brát na ruce - kojila jsem ve stoje přímo do postýlky. 🤦🏻‍♀️ V těch 18m už se chtěl hýbat,sedat,vstavat,tak možná i proto…fakt nevím 🤷🏻‍♀️
Nám prováděl obě operace doc. Šmakal a za nás to byla nejlepší volba 👌

mik3shka
18. led 2022

Tak máme operaci za sebou. Dnes v 11 jsem ji předala na sál a ve 14:30 ji přivezli. Dělali ji reimplantaci močovodu a vše šlo prý podle plánu. Na JIP je přivázaná, ale ona je šílený střelec. Prý už cestou z operačního sálu jim chtěla sedat a přetáčet se. Byli celkem v šoku. Bohužel špatně reaguje na mou přítomnost, pláče, že chce být u mě přitulená, jak je zvyklá, což nelze, takže ji to velmi rozrušilo a když jsem odešla, uklidnila se. Chodím se na ni tedy dívat přes sklo a až se probudí zcela, budeme to zkoušet postupně, aby si zvykla, že se prostě nosit a celá tulit u mě nebude. :( Holky, je to masakr. Neskutečný nářez. Ale hlavně, že operace byla úspěšná. Šmakal je fakt špička.

barbule123
18. led 2022

@mik3shka držím moc palce! Uvidíš,ze to malá zvládne,i to malé dětské telicko pochopi,ze teď musí odpočívat,aby bylo vše v pořádku. Nás malý je taky divoch a úplně jsem se divila,jak to k mému překvapeni nakonec zvládl relativně v klidu. Teď se jen obrnit trpělivosti a nervama! Operace je za vámi a to je nejdůležitější!
Držím palce at jde vše hladce a bez komplikaci🙏🏻

mik3shka
19. led 2022

@barbule123 děkujeme moc! ♥️ S připoutáním dost bojuje, ležet prostě nechce. Ale snad si brzy zvykne

lenulllinka1
4. únor 2022

Zdravím, chtěla bych Vás maminky poprosit o rady, zkušenosti atd. jak usnadnit 9 měsíčnímu miminku přivázání po operaci a celkovou dobu strávenou v nemocnici. Bude to naše druhá operace a po zkušenosti s první, kdy byl ještě miminko a bylo to peklo, netuším, co dělat... Mockrát děkuji

mik3shka
31. bře 2022

@lenulllinka1 ahoj, snad není na odpověď už moc pozdě. Za mě tedy radím opravdu u dítěte neustále stát/sedět a ukazovat mu hračky, knihy, dělat na něj obličeje, zpívat mu….je to masakr, je to šichta jako prase (a to je to moje čtvrté dítě a všem se věnuji i normálně dost) ale opravdu, pak dítko může mít ty popruhy mnohem volnější, když na něj dáváš neustále pozor a odvádíš pozornost. V nemocnici je ten personál naprosto úžasný, což pomáhá na psychiku hrozně moc a když ty budeš usměvavá a veselá, tak i dítko. 🙂 Srdce si zamkni do truhly a nechej pracovat jen obličej s úsměvem. Uteče to a bude dobře. ♥️ Držím palce

dancaherman
1. pro 2022

@pebi dobrý den, můžu mít pár dotazů? Jak na tom jste nyní a chodili jste na scintigrafii? Jak velká hydronefroza to byla a je? Moc děkuji.. Nití nás na scinty, ale poprvé to byl děs... A to bylo malému je 10 měsíců.. Teď ve 2,5 R si to už vůbec neumím představit... V HK bez jakékoliv možnosti tlumení dítěte. Děkuji

dancaherman
1. pro 2022

@lenulllinka1 dobrý den, prosím můžu se zeptat? Jaké přesně byly důvody k operaci? A jak jste to nakonec zvládli? Chodili jste na scintigrafii? Nebo z čeho usoudili nutnou operaci? Klidně do zprávy nebo emeil, budu vděčná za informace. Jsme teď na začátku.. A je to hydro 4.st. Děkuji

deniskaka
1. pro 2022

@dancaherman my chodime na scintigrafii a uplne v pohode. Trva to vzdy max 15min i s prevlecenim. Jsem vedle nej a pridrzuji ho, tak se ani moc neboji a sestricky jsou zrucne a vazne rychle manipuluji, zatimco lekar provede foto a do par min i konzultaci s kolegy.

andula07
24. dub 2023

Prosím, máte někdo aktuální zkušenost s urologii Olomouc? Zajímalo by mě, jestli umožňují nonstop přítomnost u dítěte včetně jipu. Děkuji

barbule123
24. dub 2023

@andula07 my v Olomouci byli (2020 a 2021). Jestli umožňují nebo ne nevím, každopádně v době kdy byl syn po operaci na JIP, tak já byla na pokoji pro matky…mohla jsem u něj být během dne jak dlouho jsem chtěla. Jestli by to šlo i v noci to nevím. Já tehdy přijala jejich “návštěvní hodiny” a brala jsem to tak,jak to je…

mik3shka
24. dub 2023

@andula07 ahoj, na JiP být neustále nemůžeš, nejsou tam postele, ale budeš na pokojíčku pro maminky a kdyby cokoli, tak tě budou volat. I během noci, kdykoliv. Na klasickém pokoji už samozřejmě budeš s dítkem neustále. Jsou tam opravdu naprosto fantastičtí! Ničeho se neboj, my jsme tam byli pomalu jak doma a nemůžu říct jediného křivého slova.

mik3shka
24. dub 2023

@dancaherman Leni, podívej se na můj profil na Instagramu - Z okraje lesa - mám tam připnuté příspěvky ohledně našich začátků až po operaci, k té jsem se ještě nedostala, ale kdybys měla otázky, klidně mi tam napiš a já ti povím, co tě bude zajímat dál.

molu18
1. srp 2023

Dobrý den, obnovuji diskusi, můj syn má taky dilataci pánvičky pravé ledviny na 12mm, hydronefrózu 2-3. stupně zjištenu tesně před porodem, t.č. mu je 6 týdnu. Bojíme se co nás čeká..Prosím o vaše skušenosti zda i takový rozměr se může upravit sám, zda stě měli infekce a zda vám poradili lékaři co můžete dělat vy jako prevenci infekce a aby se to upravilo. Vopred moc děkuji za jakékoliv odpovědi.

dancaherman
1. srp 2023

@molu18
@molu18 můj syn hydronefroza 4. st...megaloureter, jsou mu 3 roky a nechci zakřiknout, ale bez jakýchkoli obtíží...jednou scinty, jednou ureterografie, dále sledován a jednou ročně UZ ...nezhoršuje se... tudíž bez operace ... alespoň zatím 🍀díky Bohu🙏🙏

molu18
20. srp 2023

@dancaherman Moc děkujiza odpověď, doufam, že i u nás to bude dobré..
Chci se zeptat i ostatních, zda se takové děti mohu nosit v nosítkach ( máme manducu) a zda stě s dětmi cestovali? Chtěli by sme za rodinou 3 hodiny cesty autem ale bojíme se, aby sme tomu nějak neuškodili...

terka188
20. zář 2023

@primka16 mohu se zeptat zda miminko mělo i ledvinu se zdvojenym dutym systémem ? Nebo pouze zdvojeny mocovod? Nám zjistili že naše miminko má levou ledvinu se zdvojenym dutym systemem a mocovodem a jsem z toho také celá vystresovana. Řekli mi že teď to budou jen pozorovat a po porodu se uvidí. Byli jste s tím na operaci nebo ne ? Děkuji za odpověď

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru