Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

andelina
14. črc 2010

Tak zítra brzy ráno odjíždíme směr Olomouc ☹ Saky paky sbalené... bojím, tak se tu držte, pá 🙂

lucisa
14. črc 2010

@kozlenka Já ani nevím, že něco takového existuje, nikdy jsem nežádala, jen u holek šel asi 2x proplatit cesťák, teď už ani to ne...

@andelina budu na vás myslet, v těch hicech to bude síla, na těch pokojích je to šílené, velká okna, plno slunka... držte se!!!! 😉 😉

sisip
15. črc 2010

Andelin, držtre se, přeju ať všechno vyjde dobře . 😉

saruspec
15. črc 2010

kozlenko ja taky chci jit v zaří žadát o ten zdravotni přispěvek je to na socialním ale zdravotní socialni tak nějak ja už tam byla a právě mi řekla že až od roku.Ja mám od doktorky cesták je to na 10jízd a až to budu mít zaplněné tak to zanesu na pojišťovnu a oni to proplatí.to ja ani nevěděla doktorka mi to nabidla.a ja zase mažu tim infadolanem taky to pěkně srostlo s kuží.koupili jsme v lekárně malému opalovací krem 50 faktor za 560kč a po opalovaní taky 560kč a muj malej ma nohy opalené do hněda tak nevím jak to funguje.na sluničku není ale nožičku mu vyčnivají z kočárku a ty se opalili.je to nějakej čechšmejd. 😀 😀
KONEČNĚ PRŠÍ HURÁ
wsmoulinko dala jsem ten hlas tvé známe. 😀

esicko
17. črc 2010

Ahoj holky, můžu se k Vám přidat? Můj Kubíček má dilataci levé ledvinky 13,3mm 😖 budou mu teprve dva měsíce a včera nás přijali do nefro poradny u nás v HB. Dostali jsme sumetrolin 1ml na noc a budeme čekat měsíc na utz a podle toho mi doktorka řekne,jaká další vyšetření nás čekají. Já už si to ale zjišťovala a jen tu bulím a bulím 😢

jasekd
17. črc 2010

@esicko Ja tady zatim nediskutuju a snad to ani nebude treba, ale jsme na tom stejne,dilatace leve ledviny, v nefro poradne uz jsme byli 3x, ja byla uz v tehot,. na UZ v Hradci a vyhlidky byly nadejne, vcera jsem si sla na kontrolu, uplne pohoda, no a pohoda skoncila. Pri vysetreni moc.mechyre (predtim se nedarilo, byl prazdny)objeven megaureter na strane dilat.ledviny, pravdep. zpusobeno vezikoureteralnim refluxem, nasazen Sumetrolim 1ml na noc jako vy, v zari na mikcni cystouretrografii a pak se uvidi, takze ja budu cekat taky min mesic a pul.
Chci se zeptat, je tu nekdo, kdo uz ma starsi dite, ktere bylo takhle od zacatku jako moje nebo esicka na Sumetrolimu, jestli ma nejake komplikace, zejm. co se tyka zoubku? Ja jsem zubar, videla jsem deti po dlouhodobem uzivani ATB, ale rodice si moc nepamatovali, co to bylo za ATB, nejspis penicilin.rada (nejhorsi byly tetracykliny, ale ty uz se detem nepodavaji, leda si z nejake vitalni indikace, kdyby nebylo zbyti). A kdyz castecne kojim, jestli vam rekli, abyste se vyhejbaly kyselemu? Ja byla vcera trochu mimo a nezeptala se a do tehle problematiky zas tak nevidim...
Diky.

esicko
17. črc 2010

@jasekd my už o té dilataci víme také z těhu, jenže nám k ní diagnostikovali ještě cysty, ale ty se naštěstí po porodu nepotvrdily. Když mu dělali ten utz po narození, tak měl dilataci 5,6mm a teď už víc jak dvojnásobek,tak to moc dobře nevidím, i když mi doktorka tvrdila, že se to může i zlepšit. Co se týká těch atb,tak jsem se na ně ptala nefroložky a ta mi říkala, že nejsou tak agresivní jako jiná širokospektrální atb. Já měla zase strach o střívka a ptala jsem se, zda mám dávat malému probiotika a řekla mi, že mi je zatím nedoporučuje, prý až bych pozorovala změnu stolice, tak nevím 😒 co se týká zoubků, to neporadím a s kyselým tuším, že opatrně, řekla bych vůbec, ale zase jsem četla, že pokud dáváme atb na noc, tak to nevadí.
Ještě bych se chtěla holky zeptat, bolí děti ty nemocné ledviny? ☹ a četla jsem tu příspěvek o tlačení při čůrání, tak můj chlapeček to má taky. Někdy prostě tlačí, jako když ho bolí bříško, ale místo toho se vyčůrá a uklidní se,mě se to tedy moc nezdá a raději se na to zeptám doktorky. A ještě,kdo máte chlapečky, přetahujete jim pindíka? Mě právě nefroložka řekla, že to musím dělat kvůli moči,aby pak nebyly falešně pozitivní výsledky. Samozřejmě mi to vůbec nejde...chjo

jasekd
17. črc 2010

@esicko No hlavne ze nema ty cysty.... Ja probiotika dam, dala jsem je i predtim, mel problemy po Nutrilonu (kojim adokrmuju Nutrilonem AR kvuli gastroesof.refluxu (my mame vic veci 😖 ) a krasne se srovnal, a podle me mu to nicim neuskodi, naopak. Taky jsem cetla, ze takhle na noc to neva, ale radsi to omezim, je vysypanej, ale spis potnicky z vedra, ale pro jistotu. Myslim, ze ledviny je pri tomto postizeni neboli, aspon Martinek vypada spokojene a nic netusi 😉 Oni ty deti pri curani trochu zatlaci, mne to zas rikali na gastro, ze i pri curani trosinku tlaci, mne se pri tom totiz dost casto poblil. Co se tyka pretahovani, vsude rikali nepretahovat, vcera jen rekl, ze ma malej tu predkozku hodne uzkou, ze z toho jsou ty falesne poz.vysledky, ale nerekl pretahovat, toho bych se bala. Ja bych to poradne ocistila a pak stejne chytas ten stredni proud, teda u takhle maleho mimca to jde blbe, ale proste bych mu nedala tu sklenicku hned k nemu, ale az vystrikne, tak teprve chytat, nas cura vetsinou dlouho, tak verim, ze bych neco chytla. Nebo vy sbirate do pytlicku? To jsme meli jednou a je to nespolehlive, takm je ta kontaminace skoro jasna. Ona ani katetrizace neni stoprocentni..

esicko
17. črc 2010

@jasekd díky za uklidnění 🙂 já uvažuju o kapičkách bio gaia nebo laktobacílkách, které dáváš ty? Já budu chytat moč poprvé, dostali jsme sterilní lahvičku, takovou tu, jak se vespod něco zalamuje, snad to nepokazím hned napoprvé 😕 Můžu se tě prosím ještě zeptat, co se dělá, pokud se v té moči objeví bakterie?

andelina
18. črc 2010

Ahoj holky, tak jsme v OL byli "jen" dva dny. Do 12 hod. v sobotu muselo být 4.p. vystěhované, tak jsme se domluvili na propuštění, i tak nás na pár hodin v pátek dali do 5.p., malému cystoskopiii prováděli v 8. Bylo to úděsné, hice jako prase, maličký chtěl prso a dvě hoďkdy po narkóze to nebylo možné... ale personál až na výjímky fajn, jen ta jedna sprcha jako, to je teda síla.... Bohužel nemám dobré zprávy. 12.10 nastupujeme, 13. bude operace :( To bude malému čerstvě 8 měsíců...

jasekd a esicko "vítejte" snad bude dobře

andelina
18. črc 2010

@esicko nám se objevovaly bakterie pořád, tak jsme to řešili, zjistilo se, že to má malý z předkožky... takže chce to stahovat a mýt předkožku co to jde (ale na násilím!!!) a hlavně taky před odběrem.
Když se bakterky objeví, dají se ATB, která na ně zaberou, je dobře, že se moč kontroluje...
A jinak já dávám malému probiotika BIOPRON Forte, vysypu z toho obálku, rozpustím to v troše mého mlíčka a stříkačkou mu je dávám, nemůžu si je vynachválit, malý přestl po nich i trpět na prdíky...

lucisa
18. črc 2010

@esicko
@jasekd ahojte. Nejdřív odpovím vám. myslím, že děti ta dilatace nebolí. Moje to mají všechny tři, nejstarší je po operaci (v 8 měsících), a obě starší už by mi řekly, že je to bolí a na nic si nestěžují. Nemají žádné omezení, normální režim, jen jim neustále musím připomínat pití ), ale to jako každému dítěti, zvláště teď v hicech).
Sumetrolin brala nejstarší dcera, ale měla po nich alergickou reakci (oteklé a zarudlé oči), pak dostala Triprim v tabletách. A je fakt, že zoubky se jí trošku zkazily, ale naštěstí jen kosmeticky na povrchu, vypadaly do šeda. Po vysazení ATB se to srovnalo, i tak mi zubařka vynadala, že se jí o ně nestarám, což mě tehdy namíchlo, protože jsem je už odmalička drhla i tím gumovým prsťáčkem. A když jsem se slušně zeptala, jestli to nemůže být z dlouhodobě užívaných ATB, suše mi odpověděla, že je to jen výmluva líných rodičů, kteří se nestarají 😠
Na to kyselé už si nevzpomínám, přece jen je to už 7 let. A druhá dcera má dilatační hodnoty jen hraniční, takže je pouze pravidelně sledována na nefrologii a žádné léky neužívá. Pouze při nachlazení dáváme pro jistotu ihned moč.

@andelina no to jsou teda komici, kolik vyšetření vám nakonec dělali, fakt to nešlo ambulantně?

jasekd
18. črc 2010

@esicko Andelina ti odpovedela driv 🙂 pokud se objevi bakterie v urc. mnozstvi (protoze neco muze byt kontaminace z predkozky) zaleci se to terapeutickou davkou ATB. Ted teda nevim , kolik uz je prukazne infekce a co se jeste opvazuje za kontaminaci, musela bych dohledat... Probiotika bud davat zase Bio Gaia, mne se poprve osvedcily pri tech problemech s Nutrilonem.
@andelina Dik za privitani, snad tu nepobydem dlouho. Mrzi me, ze musite na operaci. Nas ceka ta mikcni cystouretrografie, vy jste na ni myslim byli, muzes mi popsat strucne, jak to probihalo? Zajima me, jestli dite nejak uspi nebo jen fixuji, aby se nehybal, jak dlouho to asi trva apod. Provedeni vim, ale tohle jsem nikde nenasla a volat tam budu az koncem srpna. Diky

jasekd
18. črc 2010

@lucisa Diky za odpoved. Jasne, ze hodne udela cisteni a pece a tu u me bude mit jistou, ale sama vim, co ty ATB umi, neni to jen vymluva!! Tady nejde jen o kazivost, ale ruzne zabarveni, defekty skloviny jak v zabarveni, muze byt i ve strukture povrchu.... Nema pani Dr uplne pravdu. Zajimaji me hlavne, jestli ma OK stale zoubky, ktere uz se ji prorezaly, uz ma nejake? v profilu mas, ze je ji 7... ne ze by docasne nebyly dulezite. a jak dlouho brala ty ATB? diky moc.

jasekd
18. črc 2010

jeste pro vysvetleni, proc tady resim uz i stale zuby, kdyz malemu je neco pres 3 mesice 🙂 V dobe narozeni uz ma dite vytvorene zarodky vsech mlecnych zubu, ktere zacinaji mineralizovat, a jsou vytvorene zarodky stalych rezaku, spicaku a prvni stolicky a ostatni stale zuby se tvori v obdobi po porodu.

jasekd
18. črc 2010

@andelina Ja mu to stahnout nemuzu, i ten docent rikal, ze tam ma fimozu, proste to ma asi jeste uzsi, nez je v tomhle veku normalni, takze ja si to nelajznu, abych ho neporanila a nemel pak jizvicky a srusty.... A myjes ho jen vodou, nebo i nejaky mejdlo?
A uz koncim, zasekam vam diskuzi, sorry 😅

andelina
18. črc 2010

@jasekd klidně Ti okopčím zprávu, taky jsme tu fimozu měli... ale naše nefroložka radila, co to jde stahovat, šlo to mini, dírečka byla opravdu jak špendlíkvá hlavička, v žádném případě pořád ale opakovala, ne násilím, ale co to jde a 2x denně omývat, jakoby jezdit po tom žaloudku a omývat no a pak namazat mastí, stáhnout, mnout tu kůžičku mezi prsty..... ale samozřejmě Ty musíš vědět, co a jak nejlíp. Jen,že my opravdu měli potvory z předkožky a dr. říkala, že by se mohli dostat do ledvinky. Jinak ho myju normálníma koupelovýma pěnama pro miminka a ptej se, nic nezasekáš..... 🙂
Ta mikční - byli jsme na ni v Porubě a probíhalo to tak, že jsme přišli ráno do ordinace naší nefroložky, zavedli nás na rentgeny a tam jsme mohli být celou dobu s ním. Zacévkovali ho, neboj, nebolí je to, je to nepříjemné, to ano, ale nebolí to. Nějakých 20 min si ho fotili, plakal a šlo to špatně, takže pokud možno dudlík, hračku, čajík, cokoliv, pak se uklidnil a ležel no a pak mu vytáhli hadičku a zas se čekalo na to, až se vyčůrá... To si taky vyfotili, to je důležité, až zatlačí, tak toho vidí nejvíce... uf... po nějaké době nás čekalo to MCUG (teĎ nevím, jeslti to píšu dobře, to bylo taky ambulantně, dostal do žíly kontrastní látku, to nesla jsem to všecko špatně, jako pravá hysterka, ale tak zlé to nebylo, dalo se to přežít a děti jsou šikovné, ony to zvládají jinak, za chvíli nic neví).

@lucisa - díky... to víš, že by to asi šlo... ale já byla tak ráda, že nás nechají jen jednu noc, že jsem to neřešila, ale držet tam mamky 3 dny s mimčama mi přijde pitomé... klidně to šlo ráno přijít na lačno a k večeru domů (za předpokladu, že by proběhlo vyšetření dopoledne)...

andelina
18. črc 2010

Jo a kyselé se při sumetrolimu nemůže... a taky na sluníčko. Sumetrolim je prakticky Biseptol.

jasekd
18. črc 2010

@andelina No mne tohle nikdo nerekl, a na pediatrii rekli to, co vsude slysis, nepretahovat, takze ja asi budu jen umejvat a jakoby malinko masirovat, jak pises, ale stahovat nebudu, dokud mi nekdo nerekne, ja nevim, kolik... A jakou mastickou ho mazes? Mcug, to je prave ta mikcni, asi jste pak byli na intravenozni vylucovaci urografii, nebo jak se to jmenuje. A ty kojis? Ja kojim castecne, takze ovoce uplne vynechat? 😖 Dik za tip s dudlikem, nesmim zapomenout. Cajikem bych toho naseho akorat nastvala, je z nej uplne vzteklej 😀 takze pred vysetrenim na gastro na reflux jsme museli na sondu, nic nevypil... Jsem rada, ze se to zvlada pri vedomi, ze ho nebudou oblbovat, jinak ma za sebou to gastro, vyplach slznych kanalku a tak zmaknem i tohle.Ty vysetreni uz snasim dobre (ja jsem zubar, tak taky delam s detma), horsi je to, kdyz ti daji nejakou blbou zpravu 😖
Moc dekuju za odpovedi.

saruspec
18. črc 2010

andelino,nemaš tak uplně pravdu když se bere sumetrolin večer když jde spinkat tak muže vše ovoce aji kyselé aji na sluničko,ale když ho bereš víckrát deně tak se to musi hlidát,že po dávce 2h nesmí kyselé a na sluničko.tak mně to vysvětlovala naše dětská doktorka.a malej papa všechno dokonce mu dělám štavíčky co máme na zahradě angrešt,rybíz boruvky dám do odštavnovače a dolijí kojeneckou vodou a vše je ok.

jasekd
18. črc 2010

@saruspec Je, ja to taky nekde cetla, to jsi mi udelala radost, mne ted prave slo o ten rybiz, ja ovoce miluju a specialne kysele, a zajimalo me to i vyhledove pro Martinka, kdyby to chudak vubec nemohl... No snad to casem nebude potreba ani resit. Fakt holky dik vsem za rady.

andelina
18. črc 2010

@saruspec Ty to máš asi recht, já plně kojím, takže mně to nikdo nevysvětloval zatím víš 🙂 Tak to je přece jen dobře!

lucisa
18. črc 2010

@jasekd na to, jak Noemi to čištění fláká a já ji musím furt honit a kontrolovat (asi jako většinu dětí), má ty zuby v pořádku, už má asi 8 zubů trvalých, ani na jednom trvalém ani mléčném neměla ještě kaz.
Ale nevím, jestli to nebude i více genetikou, já mám taky celkem dobré zuby, první kaz až na gymplu, ale můj manža má nějakou zvláštní kazivost, která se mu dělá uvnitř zubu, takže zvenku vypadá zub v poho a uvnitř je napadený, a Aninka asi nějaké sklony k vyšší kazivosti dostala do vínku od něj a na mléčných má 3 kazy, a to bych řekla, že si zoubky čistí pořádněji než Noemi 😖

@andelina tak aspoň tak, hlavně, že to máte za sebou.

jasekd
18. črc 2010

@lucisa To asi myslis, ze ma sklon k mezizubnim kazum, ty nejsou hodne dlouho zvrchu videt, ani doktor je kolikrat pri prohlidce nenajde, projevi se, az zacne bolet nebo kdyz kousnes na neco tvrdsiho a ono se to propadne. Jsou dobre videt na rentgenu (ty rtg se jmenujou bitewingy) a prevence je pravidelne cisteni mezizubnim kartackem nebo niti. Teda myslela jsem manzela, ne dceru, u te je na takove cisteni jeste brzo 😉 Jinak ja se nejvic bojim prave tech barevnejch a tvarovejch zmen, kazivost si ohlidam, ale s timhle nic nezmuzu, to by tam proste bylo, tak tos me uklidnila, ze to ma OK.

lucisa
18. črc 2010

@jasekd dík za vysvětlení 😉 jo, vždycky ho to začne zničehonic bolet, nebo jak hryzne třeba do jablka.....

esicko
18. črc 2010

Holky, díky za přivítání a rady ohledně moči. Sleduju, že ohledně přetahování pindíka, co doktor, to jiný názor. Mě právě nefroložka radila to samé co andeline.
@andelina je mi líto, že se nevyhnete operaci a přeju, ať vše dopadne výborně a pevné nervy, kteréjá absolutně postrádám 😅
@lucisa díky za ukidnění ohledně bolesti ledvin a tvým holčinkám přeju hodně zdravíčka!

andelina
19. črc 2010

@esicko 🙂 Děkuju.... věř mi, že v říjnu ze mě bude troska s úsměvem. Musím se smát na malého, on to potřebuje, ale já to nedám.... uf.... 😖

esicko
19. črc 2010

@andelina dáš! Pro ty naše děti prostě vydržíme všechno 😔 Taky se na Kubíčka pořád směju a uvnitř mě tečou potoky slz...Já jsem hrozná srajda, nenávidím nemocnice a všechno, co se týká mých dětí hodně prožívám..Když byl Leontýnce rok, tak dostala rotavir. infekci a skončili jsme na týden v nemocnici s kapačkama. I když se nejednalo o "nic vážného" byl to pro mě nejhorší týden v životě a když na to vzpomenu, tak mi vstávají vlasy v zátylku. Teď s Kubíčkem čekám mnohem horší věci ☹ Dnes jsem volala k doktorovi, ohledně toho tlačení při močení a prý to není dobré, že to může znamenat zhoršený odtok moči, která se pak může i vracet, prý kdyby se to horšilo, tak máme přijet dříve než na objednaný utz. Jo a máme diagnózu vrozená hydronefróza, ale jak to, když nám zatím dělali jen utz a všechny vyšetření jsou před náma? 😖

jasekd
19. črc 2010

@esicko Tak jak je to s tim tlacenim? Nekdo rika, ze to je normalni, nekdo ze ne... Malej to ma totiz taky 😒 Dneska jsem si toho zase vsimla. Snazim se totiz ojakousi BMK aspon co se tyka kakani, takze kdyz se zacne kroutit, rozbalim, dam pod nej ubrousek a on se vetsinou takhle krasne vykaka. Cural vzdycky v pohode, jako kdyzo tom nevi, obcas se u toho poblinkal, ale Dr rikala, ze i u curani trochu tlacej,proto to blinkani (Martin ma GER), no a ted posl.dny mi pripada, ze tlaci vic. A Kubik ma "jen" tu dilataci nebo neco dalsiho, jako podezreni na VUR, rozsireny mocovod atd? Martinovi zatim taky delali opakovane UZ a prave na posl.vysetreni se konecne povedl mocak a zjistili megaureter na strane dilatovane ledviny a je tedy podezreni na VUR. Co me trochu utesuje, ze ta dilatace je "jen" asi 8mm a snad se nejak nezhorsuje, prave az do patka to bylo vsechno optimisticke, bez zajistovaci lecby, ja sla na kontrolu naprosto v pohode a ted tohle. Si rikam, kdyz je ta dilatace takhle mala, ze treba ten VUR nema..? 😅 A na mikcni CUG taky musime cekat, budu ho objednavat 30.8. a nevim, za jak dlouho nam to udelaji... To je asi vsude stejne. To vis, ze bych radsi hned vysetreni a az pak ATB, kdyz budou opravdu nutna, ale kdyz to jinak nejde, co nadelame... Tak se drz. Kdy mas ten ultrazvuk? A to zas bude klasickej UZ nebo i dalsi vysetreni? Ja ze na UZ uz jste prece byli, ne...

jasekd
19. črc 2010

@andelina zvladnes to a brecej tady vsichni obcas, to je jasne. Jestli my se dohrabem k operaci, coz doufam, ze nebude nikdy nutna, ze se to zlepsi, ze se ten VUR nepotvrdi nebo bude malej, tak budu taky pekne v pr.... Je to nejak rozdelene, od jakeho stupne uz operace a kdy se jeste ceka? No ono asi zalezi na stupni dilatace atd, ze... Tak drzim palce, to cekani je fakt dlouhe ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru