Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

lucisa
18. lis 2010

@eviczka10 no právě proto se divím, že vás pustili. U nás se ta cévka musela kontrolovat několikrát denně, protože jí to asi 3x za tu dobu přestalo téct a ucpalo se to. poprvé se jim to podařilo nějak vyčistit a rozjet, podruhé se nějak ucpal vývod (cévka) přímo z močové trubice, tak jí ho úplně odstranili a na potřetí - to se stalo právě ty dva dny před odchodem se znovu ucpala ta cévka z ledvinky a já už byla hotová, protože mi řekli, že jestli se jí to ucpe, bude muset znovu na sál a oni to budou muset znovu připevnit. Já už byla na pokraji kolapsu, ale naštěstí primář po vyšetření a snímkování rozhodl, že to vypadá dobře a že to tedy už znovu zavádět nebudou.

eviczka10
20. lis 2010

@lucisa tak nám se to naštěstí nikdy neucpalo 🙂 , ale i tak to byly doma nervy.

kkattty
24. lis 2010

holky tak dnes jsem byla na kontrole a panvicky jsou stale 11 a12mm rikal mi ze je to mirne ze hranice je do 10mm tak by me zajimalo jaka je opravdu ta hranice ,kazdy doktor pise jinak!!dekuji

lucisa
24. lis 2010

@kkattty nám taky říkali tuším kolem 10 mm, že je hranice 😕

jasekd
24. lis 2010

@kkattty Nasla jsem tohle: Asi 4.dotaz odshora
http://www.nadaceledviny.cz/listarna.html?idAkt...
Pak jeste jeden clanek, kde psali o tech 10 mm, ale to bylo uz o sledovani deti po porodu. Jinak je dobre, ze se vam to nezhorsuje. A neco ti k tomu jeste rekli? Oni s tim stejne nic nenadelaji, hlavne ze to hlidaji. A co ten mozek, ty komory, dobry? Jestli to bylo u tebe... Ja byla dneska na gyn. s pupkem a holka vypada zatim OK, ledviny zatim OK, ale jeste je brzo, u M. to objevili o neco pozdeji. S Martinkem jdem k docentovi Kocvarovi pozitri.

kkattty
25. lis 2010

@jasekd ahojky 🙂 komurky se vraceji do normalu uz jsou temer na hranici 10,5mm,ale ja porad nevim s tema panvickama jsem z toho jelen ,tak kdyz mirikal ze norma jedo 10mm tak pak nechapu proc pisi do 5mm 😒 zaver mírná bilat pyelektazie 11,2 a 12mm tak nevim??

jasekd
25. lis 2010

@kkattty Oni taky nikde moc nepisou, ktery miry odpovidaj kterymu veku miminka nebo stadiu tehot. Dulezity je, aby se to nijak nezvetsovalo. Mne stacilo s Martinkem ke stesti, kdyz mi prof. Elias rekl, ze muzu rodit kde chci a pak se uvidi, ze to proste nebylo az tak akutni. Zname znama treba musela rodit myslim u Apolinare a dite se hned nejak operovalo brzo po narozeni. Coz vy budete snad podobny pripad jako my, proste se uvidi a treba se to i spravi. Ono to ma v tehot. hodne chlapecku a vetsina se srovna. Me osobne by vic nervoval ten mozek, je super, ze tam uz to vypada dobre, jen tak dal 🙂

kkattty
26. lis 2010

@jasekd komurky v mozecku uz jsou temer v norme byly zvetsene na 11,5mm a nyni jsou 10,5 to je 0,5mm nad normou takze rikal ze ty uiz jsou skoro v norme spise jsem mela strach aby ty dve anomalie neukazovaly na neco jineho ale zase na druhou stranu mi rekla od nas mudr(delam v nemocnici) ze pokud je Polak (olomoucky vyhlaseny genetik) klidny ze mam byt taky ona sama cekala holcicku ve 39 letech ve fn jihnaly na amnio,ale po porade snim nesla ,vse mela dobtrea ma zdravou holcicku,no tak na neho asi dam,taky jsem se docetla ze norma v 3 trimestru 7 -10mm ,takze je to vazne jen mirne a taky pry muze blbe sedet ze to ma malinko utlaceny..atd ,havni je taky faktor ze mam norlamni mnozsvi plodove vody,no tak snad uz to zdarne doklepeme az do stastneho konce 😉

comra
27. lis 2010

ahoj holky,
tak jsem pročetla celou diskuzi...a ráda bych se přidala. V březnu se nám narodil druhý synek. Už v 20 tt říkal gynekolog, že jedna pávnička je trošku zvětšená. Při dalším UTZ to kontroloval a říkal, že je to velmi málo, že to nic neznamená, že se to může do porodu srovnat. Po porodu byla zvětšená, tak jsme šli na kontrolu do Jihlavy. Tam udělali Daníkovi UTZ a hned, že je to veliké- hlavně levá strana, že nás pošlou do Prahy - Ke Karlovu, dr.Langer. Že s nimi hodně spolupracují a mají dobré zkušenosti. Tam nám udělají vyšetření(prý v Ji na to nejsou tak vybaveni). Hned nám tam domluvili termín(asi přednostně), protože, když Daníka doktor Langer v Praze vyšetřoval(utz), tak říkal, že to není tak hrozné, jak v Ji strašili. objednali nás na dynamickou scientografii ledvin - izotopy, kde se zjistilo, že ledvinky pracují krásně -L 53 a P 47%. Dr Langer diagnostikoval hydronefrozu II-IIIstupně s mírnou redukcí parenchymu na levé straně. Kontrola za 3 měsíce(Daníkovi bylo asi 5měsíců). ..Ke zhoršení nedošlo a protože Daníka hlídají v Ji, tak v Praze kontrola v roce věku(tzn, za půl roku). Dle dr. operaci asi neunikneme, ale bude lepší, když jí budou dělat až za 2-3 roky. To se pak prý dělá laparoskopicky a úspěšnost je 98%. Prý do takhle malého človíčka se pouští jen tehdy, když je to akutní..
V JIhlavě ještě vyloučili reflux -mikční vyšetření.
Moč nosíme na kontrolu tak 1x za měsíc.
V Jihlavě hned při prvním vyšetření nasadili ATB, v Praze dr říkal, že se od toho nyní ustupuje a tak jsme ej přestali dávat. I říkal, že kontola moči taky není na místě, pokud mu nejde stáhnout předkožka. To se tam pak prý vždy něco najde. ALe já nosím, jsem taková klidnější. Jednou byla "kontaminovaná", asi ze špatného odběru.
ALe v říjnu měl najednou teplotu - 37,7. takže jsem hned vzala moč a k dr. V moči nějaká bakterie byla, ale málo 10x5 -což prý může mít každý zdravý člověk, CRP vyšší, ale ne moc(asi 50), teploty rostly až k 39. Tak jsme se domluvili na ATB a ted je stále bereme-Sumetrolim večer. Příští týden jdeme na kontrolu do Ji, tak jsem zvědavá. Moc bych si přála,aby se to zlepšilo..

eviczka10
27. lis 2010

@kkattty Ahoj, nám MUDr. říkal, že hranice u ledv. pánviček je 7 mm. Taky říkal, že miminko je v bříšku zmáčklé, takže se opravdu uvidí po porodu.

eviczka10
27. lis 2010

@comra Ahoj, když jsem si četla Tvůj příspěvek, tak jsme na tom byli stejně, akorát, že my jsme po operaci. A máme skoro stejně staré děti 🙂 . Držím pěsti, ať se dozvíte samé dobré zprávy 😉 .

jasekd
28. lis 2010

Ahoj, v patek jsme byli u doc. Kocvary. Musime cekat pul roku, Sumetrolim pochopitelne stale brat. Delal UZ pri vyprazdnenem moc. mechyri a mocovod je stale dilatovany, i kdyz mene, nez pri zvysenem tlaku pri curani. Docent to stale povazuje vsechno za vrozene vady, dilatace panvicky, mocovodu i reflux, tzn. ze vsechno vzniklo soucasne a ty dilatace nejsou refluxem zpusobene. Ledvina by se snad zhorsovat nemela. Na endoskopickou setrnou operaci (Deflux apod.) neni Martinek vhodny pacient a na klasickou na otevrenem brise je malej, asi to delaji opravdu jen u refluxu V.stupne a Martin ma "jen" IVku... Takze v kvetnu se uvidi. Snad uz v kvetnu bude trochu jasno, zatim se to porad odsouva, i kdyz duvody chapu 😖
@comra Ahoj. Martinovi taky nejde stahnout predkozka a presto kontrolni moc nosime. Doc. Kocvara je taky z klin. Ke Karlovu a nam dal Sumetrolim hned, jak Martina uvidel, asi kvuli tomu refluxu, na kterej mel podezreni a kterej se pri mikcni skutecne potvrdil. Kontrolni moc nam naridili na nefrologii u nas v Jablonci. Zatim vzdy cisto. Odebiram stredni proud do vyvarene sklenicky a predtim Martinka peclive umeju. Jednou jsme sbirali moc do pytliku a ten je uplne naprd, hned byla kontaminace. K nam do JBC jezdi obcas ordinovat bud doc. Kocvara nebo MUDr. Dite z Karlova, tak my zatim do Prahy nemuseli, coz mame lepsi. Mikcni nam udelali v Jablonci a pripadne izotopy by delali v Liberci, ale zatim nas na ne nikdo neposlal. Tak at se vam to zlepsuje 😉

anakonyes
28. lis 2010

Nazdárek, déle jsem nenakoukla a tady se toho probralo 😲
já se teď pomalu vyrovnávám s výsledky z mikčního. Byli jsme úterý. Manžel to zvládnul dobře 😎 ale Matěj se nezvládl vyčůrat v leže, ale stačilo jak se snažil. Chudák se tak zasekl, že nečůral skoro až do večera, nakonec ho překonalo rosítko na kytky, ale to už jsem chtěla jet do špitálu. Protože to držel už děsně dlouho a bylo vidět, že mu není dobře.
v pátek jsem si šla pro výsledky na nerfrologii a je to tak, že jedna strana je celá v pořádku a druhá strana je celé úplně špatná. v levo je megaureter při pasívním naplnění 15mm, pak je patrná dilatovaná pánvička vel.20mm, dilatované otupené kalichy šíře 8mm. při tlaku na mikci je šíře ureteru 30mm, stejně tak pánvička je na 30mm a kalichy 10mm.
no hnus, vaše velebnosti. Teď potřebuji vyjádření pana docenta Kočvary a udělá se DMSA, na to už nebudeme čekat a protlačí nás někam dopředu. Nefroložka mi řekla: "zachránili jsme alespoň jednu" ale já jsem zatím slušně v depresi. Pořád mi přijde, že se moc dlouho čekalo s vyšetřeními. Bude to mazec, v březnu mám termín s druhým,tak mi moc času na nějaké velké operace nezbývá. 😒

jasekd
29. lis 2010

@anakonyes Mam v tom trochu hokej, to ty jsi z LBC, jak jsme se spolu bavily? Ze jsi byla i v Hradci atd? Taky mi pripada, ze se cekalo nejak dlouho, zkusim ten tvuj prispevek najit...
Jinak jsme na tom podobne v tom, ze cekame to druhe. S Martinkem byl aky na MCUG manzel. U vas asi budou ted s operaci kvaltovat, snad se to stihne a vse dobre dopadne. Aspon ze ta jedna strana je v poradku, kdyz je druha tak spatna. Vyjadreni, ze zachranili aspon jednu, by me taky dostalo do slusne deprese 😔 Kdy budes mi t vyjadreni doc. Kocvary? Nam se vse odsouva o pul roku, psala jsem to vyse, cili to bude v dobe, kdy uz bude druhe dite na svete a pripadnou hospitalizaci bude muset zvladnout manzel, neda se nic delat, snad by mu to umoznili.
Moc drzim palce, at to mate za sebou co nejdriv!

jasekd
29. lis 2010

@anakonyes Tak uz jsem si ty tvoje prispevky docetla, no je to blby, jeste ze ses nacpala na ten Karlov!

anakonyes
29. lis 2010

@jasekd jo jo já jsem z Liberce. Snažím se vykomunikovat s Prahou jaký chce docent udělat DMSA, ale on tam nemá kartu a chce nás až na poradnu v lednu 😲 ještě to nějak zkusím přes sestru v poradně v Jablonci, původně to tak docent chtěl, že mu zavolá a popíše to a on to určí. Abychom třeba stihly v prosinci alespoň ty izotopy. Nefroložka by nám to samozřejmě určila, ale on si to vymínil, že to chce sám. Ach jo! pořád na něco čekáme, to mi děsně vadí, já jak nemůžu aktivně řešit, tak jsem v koncích 😉

jasekd
29. lis 2010

@anakonyes Taky k nemu chodite do Jablonce jako my. No pak je to na delsi lokte, no. Nas videl v cervenci, na MCUG v JBC jsme sli 10.9. a na dalsi konzultaci jsme cekali az do 26.11. a ted to bude az v kvetnu. Ale Martinek je malej, proto cekaji, a stav jeho ledviny neni tak vazny jako u vas. Oni ty izotopy jsou ruzny druh? Ja do toho nevidim, nas na izotopy zatim nechtel, ani nefrolog (Dr Rota z JBC) ani Kocvara. Tu sestru zkus, je celkem ochotna a kdyz to tak docent zminil... On obcas neco rekne, pak to meni i behem chvile, ale tohodle bych se chytla. U vas neni moc na co cekat. Na druhou stranu u nej nemam pocit, ze by neco zanedbaval nebo odsouval, jen obcas tak pomalu premysli 😀

anakonyes
29. lis 2010

@jasekd tak jsem to se sestrou ukula takhle. Dodáme to cd a zprávu do Jablonce, koukne se na to dr.Dítě 17.12.10 a zkonzultuje to DMSA, jak budu mít výsledky tak se rozhodnu co dál. Doc.Kočvara bude zas až 21.1.10. Když bude mít to DMSA nějaký špatný výsledek tak pak budu s nefroložkou v zádech prudit přímo Prahu. Teď vím, že jsem udělala maximum a už se cítím trochu líp. Na tom snímku má ten levej močovod fakt děsně hnusnej. Jak jsem na to koukala, tak jsem na první pohled myslela že je to střevo a snímek někoho jinýho 🙄 opravdu obluda. Ještě musím vytelefonovat jiný antibiotika, durafec co jsme brali tak přestali vyrábět. 😎

esicko
2. pro 2010

Ahoj holky, delší čas sem nepřispívala, ale čtu vás. U nás bohužel změna k horšímu...dnes po utz je dilatace už 32mm a zítra se na nás podívá Mudr. Langer na klinice Ke Karlovu a rozhodne, co dál.

Přeju pěkný předvánoční čas vám všem a zdravíčko!!

comra
2. pro 2010

@esicko ahoj Veru, moc jsem na vás myslela! Langer je super kapacita, je moc hodný na děti. Ničeho se neboj..My k němu také chodíme..

my dnes taky kontrola. A stav nezlepšen ani výrazně nezhoršen. Dr bude volat Langerovi, jeslti brát Sumetrolim nebo ne a jak dál..Takže u nás dilatace 21mm...

esicko
2. pro 2010

@comra Ahoj! Já jsem z toho celá špatná, ale na druhou stranu jsem ráda, že už se s tím bude něco dělat. Nám dneska ten sumoš zvedli na 2ml, tak uvidím, co mi zítra Langer řekne. Napíšu ti IP.

comra
2. pro 2010

@esicko Veru, moc držím palce.V kolik razíte? Je lepší vyrazit brzo ráno(my se objednávali tak na 8), aby nebyla Praha zacpaná. A je super, že se může parkovat hodně blízko kliniky, je to za 30,- na hodinu(připravte si drobný).
A je dobrý, že ho vezmou takhle brzo..Moc moc na vás myslím...

saruspec
3. pro 2010

čauky taky jsem tady dlouho nebyla,ale my jsme pořád nemocní,co jsme přijeli z nemocnice ze zanětu ledvin,tak za 14dní jsme měli opět vysoké horečky,špatná krev a moč tak jsem se balila že pojedem do olomouce jen jsme čekali na vysledky moče ale byla to angína,tak jsme dostali antibiotika a jak jsme šli na kontrolu po angině tak nás nechali čekat v čekárně kde bylo plno nemocných a my to chytli rýmu jak hrom a kašel v noci se mi matýsek dusil nemohl dýchat tak jsme opět jeli do nemocnice.ja jsem uplně vyšťavená hruza.už nám dvakrát volali z nemocnice jestli mužem na operaci tak nevím kdy nám to vyjde.

jasekd
3. pro 2010

Koukam, ze ani od jedne z vas zadne super zpravy, to je mi moc lito.
@esicko No napis pak prosim i sem, jak jste dopadli, jestli ti to neva. Kdyz se to u vas takhle zhorsuje, tak ti ho asi odoperuji, aspon to budete mit za sebou. U nas je stav sice nic moc, ale nejak vyrazne se nezhorsuje, tak se ceka. Bohuzel se to cele odklada na dobu, kdy budu mit doma malinke miminko a tim to bude slozitejsi 😖 I Martinek uz je ted zlobivejsi, nespi tak hezky, zacina se bat nekterych lidi, neni takovej pohodar, i kdyz je furt zlatej, proste i on to bude snaset hur, ale jejich duvody chapu. Zajima me, jaky to je Ke Karlovu, proste vsechny info, co sem muzes napsat. A drzim palce na dnesek, ta se to vyresi co nejlip pro Kubicka.
@saruspec Vam lze jen drzet moc palce a tobe pevne nervy, at uz jste zdravi a muzete konecne na operaci, uz se vam to tahne strasne dlouho 😢

comra
3. pro 2010

nakukuji, jestli nepíše @esicko...

@saruspec a vy si to teda vyžíráte! At jste brzo v pohodě a můžete na operaci...a zase budete o kousek dál..

@jasekd Na kliniku Ke Karlovu jezdíme, zatím jenom na kontroly, k dr. Langerovi. Vím, že jsi psala, že vy k dr.Kocvarovi. A to je asi kapacita, naše nefroložka o něm mluvila ve smyslu..."ohledně přetahování předkožky se držíme slov dr. Kocvary, který říká, že není nutné přetahovat předkožku celou, stačí, když je vidět ústí močové trubice..."
A jak velkou má Martínek tu dilataci?(Nechce se mi to hledat zpětně...)
a máš pravdu, že až budeš mít cácorku doma, tak to bude ještě složitější...ale ted si z toho hlavu nedělej.. 😉

lucisa
3. pro 2010

@esicko, @saruspec holky, holky, to je mi líto, držím palečky, ať už je dobře a vy neměly zkažené vánoční svátky myšlenkami na nemocné děti nebo dokonce v nemocnici. 😢

esicko
3. pro 2010

Ahoj holky,
děkuju, že na nás myslíte..Dneska ráno jsme tedy přijeli za Mudr. Langerem na Dětskou kliniku VFN, která je hned vedle Urologické kliniky.
@comra Langer je opravdu velký sympaťák a tím, jak se choval k nám i Kubíčkovi, na mě udělal moc dobrý dojem.

Věnoval se nám hned jak jsme přijeli, žádné čekání, vše s námi prošel od začátku a dělal Kubíčkovi utz, na kterém zjistil, že se dilatace opět snížila na 17mm. Vysvětlil nám, že v našem případě se zřejmě jedná o pólové cévy, které utiskují močovod v horní části, tedy v místech, kde se napojuje na pánvičku a někdy bohužel utiskují více. Bohužel na ledvině už došlo k úbytku parenchymu a má výrazně zvětšené kalichy. Tedy v našem případě se jedná o hydronefrózu čtvrtého stupně a jsme adepti na operaci. V tuhle chvíli nevím, zda napsat bohužel nebo bohudík 😒
Každopádně jsme se stihli sejít i s Mudr. Sedláčkem na Urologické klinice, který se nás ujal a zřejmě to bude on, kdo provede operaci. Opět pozitivní dojem z přístupu k nám. Pan doktor se s námi domluvil na opakování izotopů v lednu, tedy před operací, kterou máme předběžně stanovenou na 21.února. Všechno prý ještě bude konzultovat s Doc. Kočvarou, pokud by na to prý měl diametrálně odlišný názor, tak nás bude ještě kontaktovat...To si ale myslím, že snad nenastane.
Jinak strach mám velký, hlavně se bojím komplikací při operaci a aby to Kubíček zvládnul ☹
@lucisa děkuju, chtěla bych si ty vánoce s dětmi vychutnat, jsou to Jakoubkovi první a Lotynka už je zase vnímá víc, tak se těším na ty její rozzářené oči u stromečku...
@jasekd četla jsem, jak jste na tom a přála bych Vám, aby jste na tu operaci nemuseli, ale zase ta vidina dlouhodobého braní atb... 😒 nejlepší by bylo, kdyby se to Martínkovi ztratilo úplně. Už jsem slyšela, že i čtyřka reflux zmizel, tak kéž by to byl i Váš případ 🙂 Doufám, že princezna takové trápení mít nebude. A co se týká těch reakcí dětí na cizí lidi, tak Kubíček je v tomhle úžasný, nepláče na doktory se směje, nebojí se, ale mám pocit, že toto vše v únoru vymizí 😒 Lotynka byla pravý opak a řvala, i když viděla manželovu maminku...natož doktora...

Ju a taky jsem Vám chtěla napsat, že to, co psala Romča o přetahování předkožky mi přesně dneska názorně ukázal a řekl Sedláček.

@saruspec Vám přeju, ať už je konečně to Vaše trápení u konce, protože to, co už si prožil Váš Matýsek je na román a veselé čtení by to nebylo 😢

Holky, držte se a dětem přeju hodně zdravíčka!!! 😉

lucisa
3. pro 2010

@esicko jenom chci reagovat na tvou obavu, co bude za 2 měsíce. Naše Mia byla taky v 6 měs. v pohodě, ale tak od cca 7,5 měsíce začalo maminkovské období (separační úzkost) - taky řve. Já ráno odvádím starší holky do školy a školky a malou mi hlídá mamka. Vždycky v pohodě a teď pár týdnů ráno řev, má strach, že se nevrátím.

A na operaci byla nejstarší dcerka, do doby operace (v necelých 8 měs. - tzn. podobně jako u vás) byla naprosto pohodové dítě, říkali jsme jí, že je cestovatel, šla každému na ruce a ještě se řehnila, dr. ji očkovala, malá vysmátá jak lečo, všechno ochotně předváděla. Ale po tom, co si prožila v nemocnici, hlavně ta 5denní JIPka s přivazováním ručiček a nožiček (a absence maminky, protože jsem u ní nemohla být celý den, pouštěly mě k ní jen na chvilky, i když byla plně kojená) na ní zanechala následky, pak řvala i když viděla vejít do pokoje uklízečku v bílém, a to se na ni ani ještě nekoukla. Trvalo to strašně dlouho, než si zvykla, že na ní občas nějaký dr. musí sáhnout. Nejdříve vzala na milost dětskou - asi tak za půl roku, a to proto, že ji viděla nejčastěji. Na nefrologii řvala snad do 4 let.

Moc ti přeju, aby Kubulka neměl podobný zážitek, ale píšu ti to proto, aby ses na to připravila, může se to stát. 😢

kozlenka
4. pro 2010

@lucisa Bohužel mám stejné zkušenosti, po hospitalizaci v Olmiku má Adámek panickou hrůzu z lidí v bílém, je to zážitek jít s ním někam k dr. 😒 Příští týden ve čtvrtek nás čeká kontrola na nefro u dr. Malé, tak už teď mám žaludek stáhlý ☹

kozlenka
4. pro 2010

@saruspec Saru, to je klasika v tomto období, nám se taky střídá nachlazení s chřipkou 😖 Je to jak naschvál, už jste mohli mít operaci za sebou ☹ Držím palečky!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru