Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

kozlenka
9. pro 2010

@lucisa ahoj Luci, tak to jsme se museli dneska u Dr. Malé minout.. Akorát že nám tak pozitivní zprávu nedala ☹

lucisa
9. pro 2010

@kozlenka a nepotkali jsme se náhodou? Bylas i s manželem? Nosíš brýle? Já tam čekala s malou a modročerným kočárkem trojkolkou. Byla jsem objednaná na 9, ale na řadu jsem přišla až tak o 20 minut později, odcházet jsem mohla ze sona něco málo po půl a z dětského kolem 9.45 +/-

lucisa
9. pro 2010

@kozlenka a jak vy jste dopadli?

weri1
9. pro 2010

ahoj holky, můžu se zeptat co je to ta dilatace? Malej má širší jednu pánvičku o 2mm je to ono?

jasekd
9. pro 2010

@weri1 Jo, dilatace znamena rozsireni cehokoli, treba mozk. komor, srdce, a i te ledvin. panvicky, je to medicin. termin.

jasekd
9. pro 2010

@kozlenka Co se deje?
@lucisa Super vysledky 🙂

weri1
9. pro 2010

@jasekd a můžu se zeptat jak moc je to nebezpečný? mě k tomu doktor nechtěl nic říct, prej je to kosmetická vada, ale tomu nevěřím, teď jdeme na kontrolu tak jsem zvědavá

lucisa
9. pro 2010

@weri1 je od dr. docela blbé, že ti to nevysvětlil. Moje všechny tři dcery mají dilataci ledvinové pánvičky a jen u první se to operovalo. Pokud je ta hodnota dilatace malá nebo hraniční, jen se to pozoruje, pokud je velká a hrozí poškození ledviny, tak se operuje. Dnes je to dost hlídané, neřekla bych, že je to přímo nebezpečné, jen pokud by se to zanedbalo, což u tebe, když máte naplánovanou kontrolu, určitě nehrozí. Protože kdyby to byla velká dilatace, určitě se to bude řešit. Neboj 😉

weri1
9. pro 2010

@lucisa doktor řekl, že pánvička by měla být 50mm a my máme 52 mm a že se právě uvidí na další kontrole. No my máme problémy i s čůráním, doktorce se nelíbí že nečůrá obloukem a sem tam u toho pláče a pak když se vyčůrá tak se mu jakoby uleví, ale to prej nesouvisí s těma pánvičkama tak nevím. Jdeme na urologii s tím

lucisa
9. pro 2010

@weri1 pánvička má velikost 52 mm? Tak jestli jsem to dobře pochopila, tak rozdíl mezi vámi a "normou" je 2 mm, což je nic, hranice je tuším 10 mm.

weri1
9. pro 2010

@lucisa jj pochopila jsi to dobře, tak to jsi mě uklidnila 🙂

kozlenka
9. pro 2010

@lucisa My byli objednaní na 10,30.. Manžela jsem sebou nevzala a litovala jsem toho, protože udržet malého na sonu a při odběru krve, docela jsem se zapotila! 😒 Dr. Malá se po sonu moc netvářila, říkala, že malé zlepšení tam od operace je, ale parenchym pořád na obou stranách dost redukovaný a ledvinky neporostly ☹ Jdeme tam znovu za 3 měsíce, prý pak bude volat Šmakalovi, tak mě to docela vyděsilo a zkazilo klidný advent ☹

lucisa
9. pro 2010

@kozlenka hmm, tak to je fakt nic moc výsledek. Ale třeba to nakonec bude ještě dobré nebo aspoň ne moc hrozné, moc držím palečky. 😉
Tak to jsi nebyla ty, ale asi jsi se míjela s mou spolužačkou, tu jsem potkala v areálu, byla objednaná na 10, má chlapečka Jardu, taková tmavovláska, byla i s mamkou.

comra
10. pro 2010

@esicko hmmm. s tou kanylkou a přecházením..Co třeba kapucku? Nebo vem větší čapku, a opatrně nasadit..My Daníka nesli ve vajíčku, měl 3m. Dá se jet i autem, ale to parkování nic moc a není to zase tak daleko. Horší, že jsme na nukleárce čekali. Byli jsme objednáni na 8-30(myslím) a brali ná kolem 10.. podruhé už to bylo lepší, a měl kanylku v ručičce. A mikinu jsme mu oblíkali i svlékali.
A Langer nám taky vždy naměřil malinko mín, než tu v nemocnici na UTZ. Takže to měření pokaždé od někoho jiného je opravdu zrádné..
A při operaci by se odstraňovala ta překážka, nebo by se i "upravovala" ta ledvinka?

@lucisa gratuluji k dobrým zprávám! To je skvělé!

@kozlenka to je škoda, že nedošlo k většímu zlepšení. ALe třeba je ještě brzo..
a chápu to dobře, že parenchym může dorůst? A když jdete na kontrolu až za tři měsíce, tak to nebude tak zlý.. Přeji příště lepší zprávy...

@weri1 a kdy jdete na urologii? A myslím si, že rozměr 52mm není pánvička, ale celá ledvina. A ledviny se vyvíjejí do 2 let věku dítka, takže vás asi budou kontrolovat... Držím palce, at je vše ok..

weri1
10. pro 2010

@comra až na konci února,dřív nemají volno ☹

jasekd
10. pro 2010

@weri1 Tohle ma Martinek taky, nekdy pred a pri curani breci, tlaci a pak je zas v pohode. Taky cura nadvakrat a asi mu tam i neco zustava, nevycura se uplne. Martinek ma tu dilataci panvicky a k tomu reflux, ze se mu moc vraci nahoru do ledviny. Tak drzim palce, at u vas o nic nejde 😉 52 mm bude asi velikost ledvinky. Pokud je panvicka 2 mm nad normu, tak to neni nic strasneho, ale musi se to dovysetrit, bud rada, ze jdete, protoze M. ma treba tu dilataci malou, sama o sobe by celkem nevadila, ale na urologii mu objevili ten reflux a to je horsi a musi se hlidat, ev. pozdeji resit. Napis sem pak, jak jste dopadli 😉

jasekd
10. pro 2010

@weri1 Neboj se, sice to neprida, ale vsichni takhle dlouho cekame, pokud se u nekoho neco akutne nezhorsi. Ja treba byla na vysetreni, kde vyslovili podezreni na reflux, v cervenci, az 10.9. jsme sli na mikcni, coz je vysetreni, ktere reflux potvrdilo (o prazdninach maj omezenej provoz) a na konzultaci s docentem z prazske urologie jsme cekali az do 26.11. 😅 No a protoze je M. malej, nebudou ho zatim operovat a docent ho chce videt za pul roku. Jinak budem samozrejme hlidany na nefrologii u nas. A kdyby se neco vyrazne zhorsilo, tak ta nefrologie to asi popozene. Nez se to zacen u nas resit, budu uz mit doma druhe mimco, no co se da delat.

weri1
10. pro 2010

@jasekd já nechápu že to tak všechno trvá

jasekd
10. pro 2010

@weri1 Ono je to nejhorsi na nase nervy, ale treba u Martina se tim cekanim stejne nic nepropaslo. A kdo je akutni, tak jde driv. Tak zas bud rada, ze tak akutni snad nejste 😉

andelina
10. pro 2010

Ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla a mrzí mě, že nevím spoustu věcí, ale já si to tu prolezu 🙂 Chci Vám jen říct, že včera, 3 měsíce po operaci ledvinky jsme byli na sonu u dr. Chovančíka a na nefrologii a dopadlo to perfektně! Dr byl překvapený jak super ledvinka vypadá, až na rozšířený kalíšek dole a nějaké maličkosti nádhera... a v úterý jedeme do OL na kontrolu k dr. Šmakalovi, kde nám na doporučení naší nefroložky asi vysadí i ATB 🙂 Malému je zrovna dneska 10 měsíců, tak mám velkou, obří radost a všem přeju to samé, ať je líp! Zároveň chci napsat těm co bojují, ať vydrží, že se to fakt spraví, a že všecko to špatné, všecky ty vyšetření a operace se dá překonat... NO a taky Vám poděkovat za podporu, moc jste mi tady pomohly. Držte se!! 🙂

andelina
10. pro 2010

@kozlenka to je mi moc líto!! že nemáš dobré zprávy :(

jasekd
10. pro 2010

@andelina No to je krasa, to mam z vas radost 🙂 Jezis, jestli budete bez ATB, to bude parada. A kontrolni mikcni, to uz mate za sebou? Ja si to uz nejak nepamatuju, co jsi psala po te operaci. Nas Martin ma "jen" IVku reflux, takze nam zatim reseni odsunuli, zase za pul roku se uvidi, takze stale na Sum. Uvidime, co bude za pul roku. Tak si to uzij, to je super pocit, vid 🙂

weri1
10. pro 2010

holky tak v papírech má.vlevo pánvička v AP 5,2mm,vpravo bpn.Parenchym,se zn.rnkulizace,bez lož.změn, hraniční šíře pánvičky levé ledviny
UZ ledvin obvyklá lokalizace, ohr.,hl.stěny,velikostí v normě,levá 50mm,pravá 47mm

jasekd
10. pro 2010

@weri1 JO, takze 5,2, zapomnela jsi predtim napsat deset. carku 😉 Tenhle nalez podle me nevypada nijak tragicky, jak jsem psala, je potreba to dovysetrit, aby to nebylo jako u nas, ze nalez na ledvine vypada lip nez nakonec situace je, ale zatim bych se s tim nejak extra nenervovala 🙂

esicko
10. pro 2010

@andelina ahoj, to jsou výborné zprávy! 🙂 Moc Vám držím pěsti a gratuluju k malému výročí 😉

@comra ahoj Romi, asi budeme přejíždět autem...s tím čekáním jsi mě teda moc nepotěšila 😒 my jsme taky objednaní na půl devátou a sestra říkala, ať už jsme tam v osm kvůli té kanylce. Co se týká té operace, tak myslím, že mu odstraní ty cévy, o tom, že by upravovali i ledvinku, doktor nic neříkal. Jen že to bude trvat 3 hodiny 😔
A vy jdete na kontrolu kdy? A zase do Jihlavy nebo na Karlák?

@kozlenka Vám přeju strašně moc štěstí, protože jste si taky užili toho špatného dost a dost...

@weri1 držím pěsti! Tuto hodnotu měl Kubíček po narození a doktor do zprávy napsal hraniční hodnota, takže to opravdu nebude tak děsivé, musí se to jen hlídat, aby to nerostlo...my už máme bohužel 32mm...ale doktor nám říkal, že 3/4 dětí se to upraví samo, aniž by bylo potřeba nějakého zákroku 🙂

andelina
10. pro 2010

@jasekd ne ne, nefroložka akorát říkala, že máme přijít k ní až v květnu podle toho jak dobře to na utz vypadá, že to nebude třeba dříve, jen každý měsíc klasicky odebírat moč 🙂 Zatím o žádném kontrolním mikčním nikdo nic neříkal, tak možná až potom...? Kéž by se Martínkovi reflux zlepšil... naše dr. říkala, že viděla III. se spravit... moc bych Vám přála, abyste byli první (nebo možná ne, kdo ví, třeba i IV. nějaké byly...) IV. co se zlepší a spraví sami...
Děkuju a opatruj se těhulko 🙂

@esicko díky moc 🙂

jasekd
11. pro 2010

@andelina Nas Dr rikal i o IVce, ale kdyz jsem se zeptala, jak je to pravdepodobne, tak rikal, ze malo 😅

anakonyes
14. pro 2010

@comra Ahoj všem, omlouvám se, ale jen jsem dopsala tak vstal Mates, měl 38,3 a herpetickou angínu, takže mazec. Ale už je v pořádku. Mě se rozjel zánět průdušek a mám pocit že kašlat a chraptit už budu až do porodu.
Já tu naši urologickou anabázi napíšu do svého profilu, jdu na to hned.

anakonyes
14. pro 2010

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/anakonyes/cl... jen v rychlosti a bez opravy tak se omlouvám za hrubky a překlepy 😎

kristipa
15. pro 2010

ahoj holky, hlásím, že kontrola 3 měsíce po operaci dopadla velmi dobře, stav ledviny se o hodně zlepšil takže další kontrola v Olomouci až za dva roky, jinak klasicky sledovat v nefro poradně u nás v nemocnici. hned jsme to oslavili posezením v cukrárně přímo ve fakultce🙂) držím vám všem palce ať se mají dětičky dobře.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru