Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

petra7788
14. říj 2011

ahoj holky.Můžu se k vám přidat??

kozlenka
15. říj 2011

@petra7788 Jistěže se můžeš přidat, máš zkušenost s dilatací?

petra7788
15. říj 2011

@kozlenka .Ahoj.Můj syn má dilataci pánvičky.Byli jsme na ultrazvuku,a taky na izotopickém vyšetření.V pondělí tam máme zavolat, jak to dopadlo.Od narození to měli oba kluci.Kubíkovi se to srovnalo, ale Míšovi ne.Doufám, že to nebude na operaci.

kozlenka
15. říj 2011

@petra7788 A odkud jsi, kde vám dělali izotopy? Pamatuješ si hodnoty dilatace z posledního UTZ? Pokud to bylo do jednoho cm, tak bych se nebála..

petra7788
15. říj 2011

@kozlenka .Rodila jsem v Havlíčkově Brodě,tak mu to dělali tam.Doktorka říkala že to rozhodnou ty hodnoty z izotop. vyšetření.Prý se mu to od minule trochu zvětšilo.Možná nás pošlou na vyšetření do Prahy.Tvůj syn bere na to léky, nebo byl na operaci???

kozlenka
15. říj 2011

@petra7788 Náš Adámek má po dvou operacích, měl oboustrannou hydronefrozu, ale zjistili jsme to už ve 20 tt. Má tam cysty, tak musíme chodit na pravidelné kontroly ☹

petra7788
15. říj 2011

Chudáček.Toho se bojím, že Míša půjde na operaci.Ale když bude muset, tak s tím nic nenadělám.

maskacka
18. říj 2011

ahoj holky, nedělali někomu z vašich dětí endoskopické rozrušení uretrokély v moč. měchýři po porodu? Nikde k tomu nemůžu nic najít. Za 2 - 3 týdny rodím a s urologem se budeme detailně bavit, až nastoupím do porodnice. Netuším, co malou čeká, jestli to bude hodně bolestivé, obávám se, že pak bude mít v každé pleně krev... je to děs. Jinak, operace levé ledviny je výhledově jistá, snad nám ji aspoň částečně zachovají.

jasekd
18. říj 2011

@maskacka Mam pocit, ze na tom byli @petrakm ... Ja muzu jen napsat, ze moc myslim na tebe i miminko a drzim palce,zkusensot s tim nemam.

pavla73
18. říj 2011

@maskacka ahoj, naší mladší dceři dělali tento zákrok, ale ne po porodu. Měla 10 měsíců. Zákrok v narkoze trval asi 20 minut. Potom měla 24h cévku, právě aby odtékala krev z moč. měchýře. Druhý den nás pustili domů. Po zákroku jsem ji měla u sebe na pokoji, což bylo pohoda oproti srpnové pooperační 3 denní JIP po heminefrektomii. Jak je to u novorozeněte ale nevím.

maskacka
19. říj 2011

@jasekd
@pavla73 děkuju moc vám oběma. Bylo mi řečeno, že jí to umrtví lokálně, ale nedokážu si představit, jak jim novorozeně poleží v klidu pro potřeby zákroku (že by taky ten kompresní polštář?). Aspoň vím, že mi ji dají cca v dobu, když se i já proberu z narkozy po opětovném císaři . Mám hrůzu, že mi ji někam zavřou do karantény a nepustí mě k ní. Laktace v pr...i, moje nervy taky. Ale ty už tam jsou teď.

Ještě trošku praktický dotaz na všechny s problémy urotraktu, nebyly vám zakázány látkové pleny? Zaslechla jsem, že někomu při refluxu dokonce bavlnu doporučili.

ivular
19. říj 2011

@maskacka Ahoj, bohužel nemám s tímto zkušenost, jen jsem našla tohle (pokud jsi to už taky nečetla)

Endoskopická léčba ureterokély je jednoduchá a rychlá procedura, umožňující obnovení průchodnosti horních močových cest a zlepšení funkce postižené ledviny zejména v novorozeneckém věku a může být sama o sobě dostatečná bez potřeby následné chirurgické terapie zejména u pacientů s intravezikální ureterokélou (až v 77 % případů). Na některých pracovištích je tato metoda nahrazována zejména u nejmenších dětí pouhou punkcí UC. Nejčastější komplikací endoskopické operace je sekundární VUR, který lze kontrolovat zajišťovací antibakteriální chemoprofylaxí, nebo, v delším časovém výhledu, dospěje k otevřené rekonstrukční operaci.

Držíme pěsti, nedělají to poprve, určitě to dobře zvládnou! Dej vědět potom co nejdříve, jak jste na tom.

pelepa
19. říj 2011

Zdravím vás všechny, které přispíváte do této diskuse. Přiznám se, že jsem přečetla všechny příspěvky až do roku 2007. Jsem čerstvou babičkou, malému Kubíkovi bude v sobotu 1 měsíc. Včera s ním byla dcera na ultrazvukovém vyšetření ledvin a lékař zjistil, že má rozšířenou levou pánvičku na 10 mm. Bohužel je to dědičná záležitost. Vzhledem k tomu, že dříve nebyly vyšetřovací možnosti takové jako jsou dnes, tak u dcery tutu vadu zjistili až 5 dní po narození. Bylo však pozdě, protože neodtékající moč stačila, již v době nitroděložního života miminka, ledvinu zničit. Takže se dcera narodila již s nefunkční levou ledvinou. Když jí bylo 9 dní, tak byla operována v nemocnici v Motole a ledvinu jí odejmuli. Pravdou je, že jsem se tehdy sesypala, bylo hrozné si představit tak maličkého človíčka na operačním stole. Navíc, v té době, lékaři ještě nevěděli, jak je na tom ta pravá ledvina a 14 dní jsem nevěděla, zda dcera bude žít nebo ne. Myslím, že to, co jsem prožívala dokáže pochopit řada z vás, protože máte za sebou různé zkušenosti a většinou dost bolestivé. Naštěstí dcera neměla výrazné pooperační komplikace a druhá, pravá ledvina se začala přizpůsobovat, takže se vše v dobré obrátilo a nás po necelých dvou měsících hospitalizace propustili domů. V průběhu života dcera byla a dosud je v péči nefrologa, ale žádné problémy se zbylou ledvinou naštěstí nemá. Pouze, v dětství, pochytala všechny možné nemoci, protože měla sníženou imunitu. Průběh těhotenství dcera ideální už neměla, protože samozřejmě to bylo na její ledvinu zátěž. Porod měla dost dramatický, ale vše dobře dopadlo.
No, a včera mne zpráva, že maličký má problém s ledvinovou pánvičkou, trochu vyděsila. Dostal antibiotika, aby mu zlikvidovala přemnožené bakterie, které jsou v moči a ta se vlastně vrací zpět do ledviny. Za šest týdnů má jít na kontrolní vyšetření a ve třech měsících se rozhodne. Pan doktor říkal, že se to buď upraví a Kubíček bude jen po stálou kontrolou a pokud ne, tak budou muset přistoupit k dalšímu řešení. Zatím jsem nezjišťovala, co znamená další řešení, ale domnívám se, že měl na mysli operaci. Máte někdo z vás i jinou zkušenost? Existuje i jiná možnost léčby? Zase se mi vrací vzpomínky na dobu, kdy jsem sedávala v Motole u postýlky a probrečela spoustu dní i nocí. Přeji všem dětičkám pevné zdraví a těm, které mají před nějakým zákrokem, tak držím moc palce. No, a všem maminkám velkou trpělivost a pevné nervy. Věřte, že se umím vžít do vašeho trápení a pocitů, které prožíváte. S pozdravem Lenka

petrakm
19. říj 2011

@maskacka
Ahoj,ja jen k té ureterokele,malej šel v 5mes,ona se mu teprve po porodu zacla tvořit,ale to uz mel panvicku jako novorozenec 25mm,je to jednoduchý zákrok,ale malej byl normálně pod narkozu a ze sálu ho vrátili po 1,5hod..tak teda nevím,co tam delali,kdyz je to na 20min..ještě tam měl teda rasy,ale to bylo druhotné..pustili ho za 4dny a to díky stávce.jinak by šel 5..Bude mít cevku, sundali mu ji den před odchodem,kontrolovali příjem a vydej tekutin..a pak jsem vazila pliny..Držím palce ,maji vás pod kontrolou,ono totiz kdyz je opravdu hodne husto,tak uz dělají punkce mimcu ještě v prenatalu..ležela jsem s nim na karlaku a příběhy maminek,mne vzhledem k naši diagnóze uklidnily..musím říct ,ze naše deti maji štěstí v neštěstí,ptz se ty problémy odhalily v prenatalu..hodne deti z kliniky bylo právě uz velkých (3-7),kt problémy odhalily az po x zanetech ledvin☹kde budes rodit?a dr urolog?nefrolog?

maskacka
19. říj 2011

@ivular ahoj, jsi moc hodná, tuhle informaci jsem nenašla, a dost mě uklidnilo, že se jedná o běžný zákrok. Straší mě ta narkoza, navíc když vím, že bude ještě i operace ledviny, takový start do života 😔. Zlepšení v důsledku rozrušení přepážky nám hrozí jenom zázrakem, máme zdvojení KPS levé ledviny s hydronefrozou a megaureterem horního segmentu s mírnou komprimací parenchymu a už se objevila i dalatace KPS dolního segmentu. Dr. už to naposled ani nepřeměřoval... Pravá fyziologický nález, modlím se, aby tomu tak zůstalo.

@petrakm taky moc děkuju, rodíme kvůli tomu v Olomouci, jak trefně poznamenala zdr. sestra - porodní turistika, dojíždíme tam hodinu a půl. Urolog podle zprávy z příjmu na porodnici Dr. Šmakal. Netuším ale, jestli bude dělat i tu endoskopii, píšou, že bude dělat UTZ dítěte a urol. vyšetření snad 4 dny po porodu. Jsem z toho jelen.

@pelepa je mi to moc líto, ale je tady několik maminek s konzervativní léčbou, určitě povzbudí

jasekd
19. říj 2011

@maskacka Je to trapeni, taky jsem mela nervy, ze jeste se nenarodil a uz vime ,ze je nemocnej, u nas ale nebyla vada tak velika, takze jsem rodila normalne, kde jsem chtela a nesli jsme na zakrok, presto jsem mela nervy taky. Urcite miminko znehybni, aby se nemrskalo, a takhle male deti i dost z tech vysetreni a osetreni prospi, my napriklad byli v 5ti mesicich na MCUG a on pulku prospal 🙂 Ted na roce a pul radil jak cerna ruka a museli ho premedikovat Dormicem, aby byl vubec vysetritelnej. Bude to mit umrtveny, nebude nic bolet, podle me i usne 🙂 To, co ti psala @ivular zni dost optimisticky, a i kdyz to treba u vas nebude stacit, je to jednoduchej zakrok, ktery podle me miminko moc nezatizi a aspon trochu to pomuze. Uz abyste to mely (je to holka, ze?) za sebou. S tou laktaci je to urcite problem, mne ted hrozil cisar kvuli KP (nastesti se otocila), tak jsem se taky bala, u vas o to tezsi, ze bude po tom zakroku. Nevim, zda jsi kojila prvni dite, ja pres veskerou snahu plne ne, ale moc mi ty zkusenosti pomohly k tomu, abych se rozkojila u dcery a kojim plne, pravda ze ona na rozdil od malyho byla naprosto zdrava (on mel GER a dalsi problemy, nicmene verim, ze mit ho ted jako druhe dite, ze se mozna i rozkojim). Urcite bych na tvem miste brala homeopatika Ricinus comunnis tusim 5ch (ted nevim jiste, najsdi na netu, pokud to neznas, ja je poprvy nebrala a ted ano) a zjistila si, zda porodnice ma k pujceni elektrickou odsavacku. Pokud maji jen manualni, tak bych si holt asi uz do porodnice koupila svoji elektrickou, i kdyz jsou to velke prachy 😝 Ja ji nemela a s tou manualni to slo pekne blbe. Jsou i holky nedonosencu, co byli v inkubatoru, dlouho v nemocnici, a kojej, coz obdivuju a rikam si, zda jsem u prvniho udelala skutecne dost 😅 No a kdyz se nerozkojis, nebude malicka prvni dite na UM 😉
@pelepa Dobry den, mam z toho prispevku trochu zmatek... Pisete, ze bere antibiotika na zlikvidovani premnozenych bakterii, on mel infekci? Napisu, jak to bylo u nas, na zacatku zjistena dilatace (uz v tehot.), kontrolovan po porodu a na 2 mesicich a pak doporucen k urologovi doc. Kocvarovi z Prahy, ani nevim uz presne proc. Ten objevil rozsireny mocovod na strane te horsi ledviny, vyslovil PODEZRENI na reflux moci do ledviny (VUR) a preventivne nasadil antibiotika (Sumetrolim tenkrat 1 ml na noc), ten VUR se potvrdil az na Martinovych 5ti mesicich vysetrenim MCUG, jen z UZ poznat nejde, proto me trochu zarazi, ze pisete, ze se moc vraci a pritom byl Kubik jen na UZ? Neni to i u vas tak, ze infekci nema, jen dilataci a podezreni na tenmreflux a proto pro jistotu bere ty antibiotika? Kdyztak prosim o dovysvetleni 😉 Moc sama o sobe je sterilni, akorat deti s VUR jsou vice ohrozeny proto, ze pokud uz chytnou infekci napr. moc. mechyre, tak ten reflux to pozene nahoru k ledvine. Martinkovi nasli reflux IV.stupne, rozsireny mocovod a tu dilataci, protoze tu dilataci nema velkou, tak se rok cekalo a bral ty antibiotika. Ted jsme po roce zopakovali MCUG a reflux je bohuzel stale stejny, ceka nas vysetreni izotopy funkce ledvin a pak se uvidi, takze i my jsme ted ve fazi cekani na rozhodnuti, bud se bude dal cekat a brat ATB (bere je uz pres rok) nebo ho odoperuji. Te operace je vice variant (klasicka otevrena, laparoskopie nebo endoskopie, nevim, na co by sel), ale krome operace a nebo konzervativni zajistovaci lecby antibiotiky a cekanim o jine moznosti nevim, aspon nikdo nam jinou nenabidl. Zadne leky, ktere by tu vadu spravily, nejsou. Ty antibiotika pouze chrani pred pripadnou infekci ledvin. Brani antibiotik, samozrejme z nich nejsem nadsena, ale co se da delat. Nedavaji se vsem detem s nemocnymi ledvinami, ale detem s refluxem urcite ano. M. bere Sumetrolim, coz je sulfometoxazol a trimetoprim, je to jako Biseptol, neni to klasicke antibiotikum, spis chemoterapeutikum a bere se nizka davka, takze nezadouci ucinky minimalni. je treba ohlidat, aby nejedl kysele (v kysele moci se mohou z atb vorit krystaly a poskodit ledvinu) a nechodil na slunce, coz deti do roka stejne nechodi, nasemu je rok a pul a udrzet ho ve stinu nejde, takze jsem mazala Biodermou 50 a co nejvic oblikala do dlouhych rukavu a kalhot, ale na slunci byl, opaluje se dobre a zadnou reakci/koprivku nemel. Ovoce taky ji, vynechavame citrusy, rybiz a podobne, nekupuju jidlo/piti kde je kys. citronova atd. Ale celkove nas ty atb nijak neomezuji, malej ma od docenta povoleno i koupani (cista voda v prirode, do verejnych bazenu nechodime).
Dceri i Kubikovi preju hodne zdravi a at se to upravi samo, medicina je uz dal, nez kdyz Vase dcera byla na operaci a treba ji ani nebudou potrebovat 🙂 Omlouvam se za roman 😀

maskacka
19. říj 2011

@jasekd tak jestli bude jako ta první, neprospí ani minutu, spala nám jenom v noci a jinak řvala. Naštěstí jsem kojila do 16 měsíců, malá měla UM jen co jsem ležela na JIPce po prvním císaři (pro KP), nedala jsem kozám pokoj. S odsávačkou jsem se taky v porodnici poučila, už mám svoji elektrickou sbalenou v porodní tašce, bez ní ani ránu. Koupila jsem si i lahvičku na krmení, kdyby náhodou mi ji nějak nenosili, a budu je otravovat. Byla jsem jak mlíkárna - velké hladové dítě, věčně rozpraskané a zahnisané bradavky, kojila jsem co hodinu i dvacet minut, prostě furt až do jejích několika měsíců. Teď Hanychová obdivovala v bedně jinou borku "jak to prosím Tě, zvládáš, co tři hodiny kojit, to je přece strašně náročný", tak jsem se posmála.
Takže beru s sebou i ty mušlové chrániče do podprdy, kdybychom tam měly být déle, tak radši preventivně, i když jsem je u první holky potřebovala až později.
Chytla jsem i záněty do prsou (no, prsa to ani moc nejsou, spíš pozitivní nulky), ale to taky až po několika měsících kojení. Ale není řečeno, že když to u první šlo, druhá půjde taky, ale z toho císaře jsem byla tak konsternována, že se divím, že jsem se rozjela. Byla jsem hrozně dlouho nepoužitelná.
Homeopatika určitě seženu, díky moc za radu, to mě vůbec nenapadlo.
Je mi jasné, že moje kojení ji nespasí, ale tohle můžu aspoň trošku ovlivnit, nějak se posnažit... Kdybych si mohla vybrat, klidně do ní valím Nutrilon horem spodem, jenom ať je zdravá ☹.
Možná to je můj kámen úrazu, já se vším tak automaticky počítala, že už vím, jak na to a teď mě stíhá jeden šok za druhým a musím začít přemýšlet jinak - "ještě, že to není na obou stranách, ještě, že to není třeba srdce, ještě že máme možnosti, že se to zlepší nebo zhorší, a ne že přežije nebo umře...."

Jak řekl můj muž, není důvod, proč zrovna my bychom měli být VIP a celý život nepoznat průsery a nemoci. Je to pro každého. Tak si holt taky ukousneme 😒 , ale bolí to

jasekd
19. říj 2011

@maskacka Od prvniho decka mas dobrou prupravu, vybaveni, zvladnete to. A je dobre, ze se na to kojeni soustredis, operovat ji sama nemuzes, tak udelas tohle 🙂 Hlavne se nestresovat nejak moc tim, kdyz to nepujde, svet na kojeni nestoji, ja holt jedno dite kojim a jedno jsem kojila jen malo, co se da delat. Vada ledvin a operace neni zadna vyhra, ale taky si rikam, mohli jsme chytit horsi vec, jeden chlapecek, co se narodil asi o den pozdeji nez Vendulka, ma takovou vadu srdce, ze ani nevim, zda chudacek jeste zije, pokud zije, tak je urcite dlouhodobe v nemocnici, ja nemam odvahu se zeptat (ty lidi neznam, jsou to znami kamaradu). Az bude na svete a zacne se to resit, budes to i lip snaset, tohle cekani je nejhorsi ☹ Jinak jak rekl tvuj muz... My treba az na trochu trapeni s Martinkem ( a ani ten na tom neni nijak zle) jsme stastny a prusery se nam vyhybaji, az je mi spatne z toho, kdy to skonci 😅 Drz se, jsi statecna 🙂

jasekd
19. říj 2011

@maskacka Jeste k tem plenkam, Martin je temer od narozeni na 99% v latkovkach (kalhotkovky Haipa Daipa, a k doktorum Imse Vimse AIO) nikdo mi je nedoporucil ani nezakazal, beru je ale i do nefro poradny, kde je doktori vidi (i kdyz nevim, zda si chlap pres 50 vsima toho, co ma dite za plinku?) a nikdy to nikdo nekomentoval, ze je to spatne, ja si myslim, ze je to prirodni material a kdyz prebalujes casto, je to i zdravejsi, protoze to vetra...

maskacka
19. říj 2011

@jasekd jj, taky často slýchám horory z okolí, je hrozné, že se to týká i dětí. Děkuji moc za podporu, od lidí, kteří nemají šajnu, co to je mít takový problém, mi to vyznívá jako falešný soucit, takže to moc neventiluju. Tady je to fakt morální pozvbuzení.
Dcera byla taky v bavlně, v té době toho moc na výběr nebylo - převážně ve čtvercích a vícevrstvých (po každém učurknutí jsem dávala novou, pokud se teda nestal zázrak a přes den neusla).
Tak jsem si teď přikoupila pár hezkých repre kousků a byla by škoda, kdybych musela dávat jednorázovky. I když s ohledem na tu operaci ledviny se jim asi nevyhnu.
Máme pediatra taky kolem padesátky a ten si všiml. A byl nadšen 🙂, zato na kyčlích jsem dostala v šestinedělí pěkný kouř od zdr. sestry, co to strkám děcku mezi nohy, že jí úplně zapařím pipinu!

jasekd
19. říj 2011

@maskacka Sestra je blba, nevi, o cem mluvi, v cempak asi mela jako mimino pipinu ona?! 😀 U nas na kyclich visi clanek o modernich latkovkach, tak predpokladam, ze je podporujou, ale tam jsem teda chodila s papirem, je to tam jak na bezicim pasu, cekarna 2x2 metry a lidi asi 20 najednou, fronta na prebalovaky, nervozita... Ale jinak chodime k Dr.s latkou, jakmile prestali kakat 10x denne. Me se prave jedna starsi sestricka ptala, jestli se to teda pere? (malej mel IV AIO se zviratkama) Tak jsem ji rekla, ze jiste, nebot ta plinka stoji 400 Kc, trochu draha jednorazovka 😀 Ona se s tim spousta lidi ani nesetkala, tak se divej.

maskacka
19. říj 2011

@jasekd hehe, oni si lidi hlavně myslí, že tím chceš především šetřit korunky, takže se divím, že Ti neopáčila, že za tu palbu bys měla dva balíky kvalitních jednorázovek, přeci. Dnes už mi přijde, že se to rozmáhá, kámoška fyzioterapeutka cvičí kojence a prej tak 50:50 už chodí v látce. No, před 4 lety jsem byla za super exota, na první lekci plavání jsem vzbudila veřejné pohoršení. Než teda jedna mamča schovala do sáčku použitou jednorázovku, že si ji doma usuší, to byla ode mě odvrácena pozornost.
Ale nedělám si iluze, že budu v tomhle tak totálně nasazená, jako u starší, když už budou doma děti dvě a ještě s problémem. Ale aspoň mám teď sušičku, tak mi troška práce s plenami ubyde. Jenže to odmítám žehlit, tak se právě bojím, aby nedělaly neplechu bakterie, snad to bude ok. Ty AIO na 60 prát nejdou, co...

jasekd
19. říj 2011

@maskacka Jdou, na tech IV je dokonce psano 60-90 😉 Jinak ja latkuju obe deti a neni to zas takovej rozdil, takze si myslim, ze tohle pro tebe nebude zadnej problem... Ja pouzivam nejvic kalhotkovky a nezehlim, ale klasicke ctverce teda jo... Zehlim detem i obleceni kvuli zmekceni , mame tvrdou vodu 😝 Te sestre se to libilo, akorat se s tim nikdy nesetkala, no... M. ma silnej reflux, IV.stupen z 5ti, a moc ma vzdy cistou (nosime 1x mesicne na kontrolu a pak vzdy, kdyz ma teplotu), takze bakterii se neboj. A dost jsme hlidali kakani, ale on byl na UM, tak nekakal furt, tak se to dalo odchytit. holka je plne kojena a BKM se u ni nejak nedari...

maskacka
19. říj 2011

@jasekd aha, tak to je fajn, i když já už jenom dotrhám ty staré čč, hezkých plínek mám akorát tak na ty doktory a návštěvy. Jsem ráda, že vám to nedělá problém (bakterie), a jsi dobrá, že zvládáš dvě děcka v látce. Jednu teda fakt musím taky zmáknout, moc se lituju!
BKM jsme nikdy nezkoušely, plánovala jsem to u druhé aspoň prubnout, ale přiznám se, že odkládám na neurčito.
Žehličku jsem teď vytáhla na výbavičku a dcera byla v šoku, co to je 😅 . Nějak to jednou ročně nezaregistrovala, když byla mladší.

petrakm
19. říj 2011

@jasekd
Ahoj,muzu se poradit🙂?malej měl teplotu pul dne (38,5),zabral nurofen 1davka,pak uz sirup nepotřeboval,teplota ustoupila sama..byla to jeho 1. Teplota,asi zuby,předpokládám,ze nemusím odchytavat moc,kdyby mu neco bylo,tak byl v teplotách stále,ne?diky,uz jsou to 2dny,co je ok..

petrakm
19. říj 2011

@maskacka
Ahoj,dr. Smakal- ty myslím operoval @kozlenka nebo @saruspec. .4. Den se děla UZ ledvin u všech novorozenat( pokud je to standart pro porodnici,v nějakých porodnicich vůbec UZ nedělají,třeba zrovna u @jasekd ..my byli 4. Den taky rovnou u specialisty,jen u nefrologa,od1. Dne dostal ATB (po 1.UZ,který dělal pediatr),další UZ uz dělal nefrolog ten 4. Den..pak zacal kolotoc vysetreni..byl to pro mne taky peknej sok,i kdyz jsem uz byla z prenatalu pripravena..hlavne ten muj uzlicek vypadal a vypada naprosto zdrave..tak si porad říkám,ze je to vlastne ok,kdyz je to parovy orgán..

jasekd
20. říj 2011

@maskacka @petrakm ma pravdu, v Jablonci se UZ ledvin vsem nedela, ono to neni vysetreni povinne jako kycle, metabol. vady., sluch a katarakta, ale vetsina porodnic je dela, my meli doporuceni od gynekologa, a treba dceru mi nekontrolovali, az na 4 mesicich kvuli jinymu problemu a ledviny ma OK 🙂
@petrakm Pokud to byla jednorazova teplota, co uz neni, tak to ledviny nebudou, ja bych pro jistotu brnkla na detske a zkonzultovala 😉 Zanet moc. cest by se projevil teplotou vic dnu za sebou a zhorsujicim se stavem, ale zas pozor na ty zuby, ono se na ne svadi leccos a pritom vysoke teploty, kor trvajici vice dnu, od zubu nebyvaji! Ale kdyby to trvalo vic dnu, tak stejne bezis s moci. Ja bych pro jistotu zavolala, aspon pri prvni teplote, ale muzes byt klidna, ledviny to nebyly.
Nam se ted na treti pokus povedlo odebrat moc, muj tata s tim bezel, abych nemusela pakovat obe deti, zacina to byt horor to odebrat, vubec nespolupracuje 😝

maskacka
20. říj 2011

@petrakm
@jasekd
jj, právě proto nechápu tuhle poznámku ve zprávě od genetika i od gynekoložky na porodnici, která mi dělala první prohlídku při registraci na porodnici. Já přece budu rodit v Olmiku hlavně kvůli té přepážky, kterou je třeba rozrušit hned, a o které není ani v jedné zprávě zmínka. To jsem si mohla jakž takž bez nervů porodit u nás, a na samotnou "ledvinu" dojet na vyšetření. V úterý tam jedeme znova - aby přednosta kliniky určil taktiku vedení porodu. Další věc, kterou nechápu ani já, ani můj gynekolog (primář místní porodnice) - o čem se bude rozhodovat, když jsem po sekci a porod mi nemůžou indukovat, na přirozený porod nemůžu čekat s ohledem na vzdálenost porodnice od bydliště (stačí průser na dálnici a porodím někde v pangejtu) a navíc je třeba naplánovat tu endoskopii, resp. urolog by měl být přítomen ihned po porodu. Já i můj gyndař jsme čekali, že mi při první návštěvě porodnice Dr. stanoví termín sekcia a šlus, KTG a rutinní prohlídky do té doby jsem mohla absolvovat v místě bydliště. Ale přijde mi, že lékařka viděla v diagnoze VVV a automaticky se to hází na šéfa, doufám, že je to jenom alibismus, a ne, že si budu muset pokaždé připomínat "a nezapomněli jste na tu přepážku, jo?".

petrakm
20. říj 2011

@jasekd diky, uz jsem tam rano volala 😉 je to mazec s tim sledovanim a moc jsem naposled lovila 2hod,on mi usnul, ale super, aspon vim, ze je schopen udrzet moc, pak cural strasne dlouho..dr. se mi totiz na to ptal a skoro pri takovym nalezu neveril, ze je toho schopen..tim mne teda rozladil, koukam, ze nas taky muze cekat jeste inkontinence.. 😒
@maskacka
jo ja jsem si s tim taky uzila.. mne ve 30tt jasne genetik(kt. mi to odhalil) do zpravy napsal, ze muzu rodit pouze na vyssim pracovisti, tzn pouze Motol nebo Apolinar, bydlim 30km od Prahy..pak jsem chodila uz k Apo na UZ (3) a vzdycky tam byl hl. genetik, kt. mi ve finale rekl, ze s tim stejne hned nic delat nebude a ze si v klidu mam odrodit doma..takze jsem nastoupila k nam na ty monitory, udelali mi ko UZ a zase mne hned poslali zpet do Prahy (ptz primar pediatrie rekl, ze nebude zbytecne riskovat..za to jsem vdecna..)..jeste ted slysim tu telefonni komunikaci, kdy apo genetik tomu gynekologovi rikal, ze je to vlastne ok, vzdyt ma 1 ledvinu uplne zdravou..takze sila.. oni to maji jako rutinu..no a pak najednou planovana indukce v 39 u apo a kdyz se narodil, tak si ho prisel zkontrolovat primar jipky a hned zajistili toho nefrologa pro novorozenata( je to jina klinika)..takze ve finale :leva ruka nevi co dela ta prava☹ale porad jsem pripominala tu dilataci..a taky porad pripominej..

petrakm
22. říj 2011

ahoj, muzu se prosim zeptat, co se Sumetrolinem detem nedavate? jak presne kysele je mysleno? ja mu dala dnes poprvy nastrouhanou hrusku,prisla mi sladka, ale na obliceji se mi osypal..nevim, zda to prikladat k ATB ( uz odpo), ale presnidavka mu nevadila..diky , pokud mate jeste nejaky postrehy, co urcite nedavat, tak prosim o info..treba jsem mu chtela udelat cerstvou stavu z jablicka ( asi i kdyz je sladke, kyselost tam urcite je..), ale to teda radeji nebudu zkouset..diky Petra

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru