Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
11. lis 2011

@lucisa Dekujeme. Odpo mu pujdem koupit nejaky darecek a vyjimecne se sveze ve vlacku v OC 😀 Manzel nesnasi OC a jakejkoliv konzum, ale dnes to povolil, ja jsem mekci, kdyz vidim, jak se tam raduje a jeci, chodime tam jednou za mesic maximalne, tak snad ho to nerozmazli 😀 Zatim jel jenom jednou , jinak jen pozoruje. Jinak je ale ted na zabiti, dneska nic neji, minulou noc nespal od 1 do 5, jakoze vubec, stridave brecel a hral si a byl naprosto svezi. Ma to po te nemocnici, a to tam lezel 1 den 😝
Jinak jsem volala nasemu nefrologovi a pry ten funkcni pomer je adekvatni Martinovymu UZ nalezu, skoro to znelo, ze budem i nadale cekat 😅 To ale rozhode Kocvara, tak uvidime...

petrakm
11. lis 2011

@jasekd
taky vse nej Martinkovi 😉 hm nefrolog teda zase neco pronesl pro klidnou dusi maminky..uvidis, ale to mi neprijde, aby porad cekali..adekvatni nalez?? vy ten UZ mate prece peknej a 41 % je dost velkej rozdil od nasich 46 z 5.t zivota, kdy se vzdycky pri tom UZ desej a to pokud ma ten reflux tak urcite ne tak vysoky jako vy..adekvatni nalez bych cekala vyssi procento..( taky se dost ted bojim, kolik tam bude..doufam, ale, ze to bude rychlej spad jako s tou ureterokelou a ne ze budem cekat s atb na zazrak.. co vlastne @maskacka ? asi uz ma miminko, tak hlavne hodne stesti a co nejlepsi vysledky..je to sila, akorat si vzpominam, jak jsme bojovali my..ve finale mel pravdu muj genetik, ten mi to presne nalajnoval, co se bude dit..

jasekd
11. lis 2011

@petrakm leda by mi pri UZ nerikali vsechno, za prvy to sama nepoznam, za druhy na to ani enmam cas koukat, kdyz krotim dite,ale UZ nalez chvalil i Kocvara i nefrolog, nezavisle na sobe. Tak mozna jine deti s tak silnym refluxem jsou na tom daleko hur a proto byli tak poteseny, ze je to u M. pekne. Mne se ty cisla taky nelibi, tak uvidime, co bude.

kozlenka
15. lis 2011

Tak teď ve zprávách říkali, že je Olomoucká dětská klinika po rekonstrukci, což je super! Rozhovor s dr. Šmakalem a záběry z operačního sálu, kde ležel maličký človíček na přístrojích, mě posunuli v čase o dva roky a vzpomněla jsem si, jak tam ležel můj tříměsíční drobeček, a tečou mi krokodýlí slzy po tváři ☹

maskacka
17. lis 2011

ahoj holky, ode dneška jsme doma. Druhý den po porodu (sekce v spinálu, mám z toho nejkrásnější zážitek z porodnice, už jsem nedoufala, že uslyším a uvidím svoje dítě hned po jeho narození. Dali mi ji i pohladit... řvala jsem tam na sále jako největší hysterka 🙂) nám nasadili antibiotika. Takže dítě s kanylou v ruce, dvakrát denně, z toho jednou hodina na kapáku... Domů nás vybavili Oxymp...něco? Budeme dávat co 12 hodin až do 15. prosince, kdy podstoupí malá na dětské klinice u Šmákala rozrušení ureterokély v močáku a budou měřit, na kolik ledviny fungujou. Pravá zůstává naprosto v pořádku, levá je zdvojená. Stručně řečeno - jeden segment totálně v háji, bez parenchymu, megaureter skutečně mega a nějak blokovaný vývod do močáku, druhý segment taky s hydronefrózou, ale tady se doufá, že by mohlo pomoct rozrušení ureterokély. Výhledově operace asi jistá. Nefroložka, o které tam bylo hovořeno s velkým respektem, nic takového ještě neviděla, ale hned dodala, že máme obrovské štěstí, že se to nejspíš jenom šmikne a bude klid... Byl to strašný týden, naštěstí se malé daří, plně kojíme od prvního dne, málem mi snědla kozy. Přibírala hezky, bez žloutenky, tak nás pustili po týdnu. Jsem šťastná, že jsme doma, ty propuštěcí papíry radši moc nestuduju, při každém výkyvu teploty, zápachu moči apod. nalepit sběrný pytlík na prcku a fičíme 😔

Musím dočíst, jak pokračujete vy

jasekd
17. lis 2011

@maskacka Tak velka gratulace a jsem rada, ze na porod krasne vzpominky 🙂 Ten nalez, dobre, ze prava je OK, v tom zbytku vidim mnoho optimistickeho i dost spatneho, jako laici si z toho muzem vzit oboje 😅 Start do zivota nema nejlehci, snad se vyplni ty optimisticke prognozy a to, co se jeste da zachranit, pujde bez komlikaci a pomuze to rozruseni ureterokely... My uvidime za tyden, jak to bude dal. Drz se a super, ze se dari kojeni 🙂

petrakm
17. lis 2011

@maskacka velka gratulace k mimiskovi..super ze kojis takhle napohodu a pribira, tak to je velky plus 😉 drzim moc palce, at to zvladnete obe co nejlepe..miminko je bojovnik od zacatku, horsi je to s nama-mamama 😉 urcite vam discize ureterokely pomuze!

petrakm
17. lis 2011

@jasekd
ahoj, uz za tyden budes vedet, tak to je dobre, uz budes mit jasno..my jdem az 14.12. nejdriv jsem byla rada, ze mu MAG posunul az po dalsim ko UZ, ale kdyz si ctu ty nalezy jak asi ta ureterokela roste , tak mam des v ocich..no 😒 je to sila..nasla jsem si, ze u chlapecku je ureterokela takova rarita..no to nevim, jak to mam brat.. 😕

ivular
18. lis 2011

@maskacka Taktéž se přidávám ke gratulantům! To je dobře, že porodnice i první dny snad probíhají v poklidu. Pro mě to byl šílený zážitek a to jsem ani netušila, že malý má problém s ledvinou. A ten nález - mohlo to být lepší, ale mohlo to být i horší. Tak hlavně hodně sil a ono se to nějak vyvrbí!
Jinak my jdeme na kontrolu za 10 dní. Bude to vlastně naše první kontrola, takže se dozvíme jaký je trend. Mám z toho strach, ale to vám tu nemusím vysvětlovat 😅

maskacka
18. lis 2011

@jasekd
@petrakm
@ivular
moc vám děkuju, stresujou mě ty atb, jak to z ní je cítit, ale bez toho to asi nejde. Snad mi do termínu zákroku něco nechytí a neprotáhne se to do nového roku, mezi svátky prej je klinika zavřená. Dáváme jí laktobacily, ale stejně jí ty léky dělají paseku v bříšku. Každopádně i tak je zatím "klidnější" a méně uřvaná, než prvorozená. Drahý můj bude až do konce roku doma, mám reálnou šanci se z toho nezbláznit. Nejhorší bylo existovat v porodnici bez jeho návštěv. Naštěstí mě po 4 dnech dali na samotku, tak jsem si mohla aspoň v klidu pobrečet.Měřím jí dvakrát denně teplotu a jak mi u toho buší srdce, musí slyšet i ona. Nechci se dočkat cesty na nejbližší urgent. Budu se modlit.
Sleduju, jak se to vyvíjí u vás, všem přeju co nejlepší výsledky, ať si už konečně můžete oddychnout.

matlahon
20. lis 2011

@maskacka Ahojky moc ti držím palce. Uplně chápu jak ti je. Já Vašíkovi zase každý týden testuji moč a tu minutu kdy čekám na výsledek beru jako nekonečnou, srdce mi buší ... Navíc ho pořád pozoruji a strašně se bojím mam pocit že jsem zralá na psychiatra. Na ko máme jít 5.1 tak do té doby se modlím aby dilatace byla menší nebo stejná.

denousek
23. lis 2011

ahoj holky prosim pomozte..
právě jsem přisla z uzv ve 20tydnu a máme neco s pravou ledvinou...zitra jdu na vyšetření k odborníkovi... ve zpráve mam u ledvin tohle patologické dilatace KPS prave ledviny cca 10mm

prosim co to znamena co bude dal?je moje miminko nejak ohrozene?nechci jit na odber plodovky prosim poradte co mam delat 70 stranek tady neprectu ani nahodou....

jasekd
23. lis 2011

@denousek Neplasit predem, rozhodne tohle necist. Pokud se chces zeptat konkretne, tak se zeptej, ale diskusi bych necetla. Ja ji v tehot. necetla! Tvuj chlapecek ma rozsirenou ledvinovou panvicku, k hodnote se nevyjadrim, 10 mm je jakoby horni norma, ale u narozenych deti, ale nevim jak je to u plodu ve 20.tt. Co dal? Ted te budou sledovat a trochu vic hlidat, asi bude castejsi ultrazvuk. U nekterych deti se to samo ztrati. Pokud nalez nebude vylozene spatny, porodis v jakekoli nemocnici budes chtit a po narozeni pujde prcek na UZ ledvin (ve vetsine nemocnic se dela vsem detem, u nas treba ne, meli jsme doporuceni z gyndy, urcite to napisou do prukazky), pokud by to bylo horsi, budes rodit v nejake vetsi nemocnici a dite pak pujde na vysetreni hned a hned to budou resit. Ja rodila normalne kde jsem chtela. Udela se diteti ultrazvuk, zapisou vas do nefrologicke poradny a tam budete v urcitych intervalech chodit na kontroly, kde se budou delat ultrazvuky a pripadna dalsi vysetreni, treba se mu to ztrati. V nefrologicke poradne to vetsinou probiha tak, ze se udela UZ, zmeri se, zda se ta panvicka zvetsuje a podle toho se uvidi. Vetsina maminek nosi jednou mesicne moc ditete na vysetreni, zda neni nejaka infekce. Takze kontroly na nefrologii nejsou zadny horor, i ta dalsi pripadna vysetreni se daji prezit. Dobre je taky to, ze to ma jen na jedne strane 🙂 Drzim palce, abys tuhle diskusi po porodu nepotrebovala cist 😉 Na odberu plodovky byly asi jen holky, co mely tu vadu velkou, pripadne podezreni na neco dalsiho, jen kvuli dilataci na jedne strane se podle me neposila, ja nebyla a nikdo to ani nezminil, jedine, co jsem mela navic, byl jeste UZ u odbornika, prof. Eliase v Hradci, ale videl to same co moje Dr, ktera me tam poslala spis pro jistotu a uklidneni 😉 Ted se nic nevyresi, tak se zkus s tim moc netrapit, i kdyz je to tezke, taky jsem mela nervy.

denousek
23. lis 2011

@jasekd děkuji moc!!no ja jdu zitra do olomouce k odbornikovi jeste ze me aspon vemou hned!asi je to hodne velky 10mm ☹( ach jo..samozdrejme to sict nechci proto se ptam ta přímmo víš.. ptaa jsem se dr co to muze znamenat a co bude dal prej dyz se to potvrdi tak assi amniocenteza aby se vyloucii dalsi vady ☹( ale nevim jestli bych ji hned prijala... broucek muj.

jasekd
23. lis 2011

@denousek Pockej si na zitrek. A treba ti dalsi holky napisou, hodne jich do Olomouce jezdi uz s detma. Ja jsem z Jablonce, plus urolog sem jezdi z Prahy a ten UZ v Hradci byl pro jistotu. Pokud doktor vidi dilataci, tak tam ta dilatace je, pokud nema vylozene sumitko. Pravda, my meli o neco mensi, ale o amniu nikdo nerekl ani slovo. Testy jste meli v poradku? (NT a triply) Pokud nevidi na UZ nic jineho na jinych organech, tak by to melo byt dobry... V pripade, ze ti navrhnou amnio, bych se zeptala, ktery vady prichazej v uvahu, a podle toho tam bud sla nebo ji odmitla. Snad ti napisou i ostatni holky tady, zda na amniu byly. Ja bych treba asi nezvladla postizene dite ve smyslu syndromu jako Down i horsi, ale vada ledviny nebo srdce (pokud neni neslucitelna se zivotem) nebo chybejici prsty apod, to pro me neni na potrat, tak sama nevim, jak bych se rozhodla, na jednu stranu clovek chce vedet na cem je, na druhou kdyz si dite stejne chce nechat, tak proc riskovat. No uvidis zitra, snad nebude hned tak zle 😉 Dej sem vedet, co ti rekli, kdyz se ti bude chtit, drzim palce.

denousek
23. lis 2011

@jasekd nt bylo ok triply taky .... jen az dneska na uzv ve 20tt mi na tohle prisli...

jasekd
23. lis 2011

@denousek Drzim palce, dej pak vedet, co ti rekli.

ivular
23. lis 2011

@denousek Ahojky, zdravím můj rodný Prostějov 😉 Vlastně už k Jasekd nemám moc co dodat, jen tě chci podpořit. Nám zjistili zhruba 10 mm dilataci ve 30.tt a kromě jednoho prenatálního utz navíc se nedělo nic. O amniu nepadlo ani slovo, o tom že bych měla jít do nějaké speciální porodnice taktéž ne. Rodila jsem v Podolí a dokonce to tam ani malému nezkotrolovali, tak jsem to pustila z hlavy s tím, že se to asi spravilo. Až v půl roce se kvůli jinému problému na tohle přišlo, takže se nestačím divit když čtu, jak vás všechny kvůli té dilataci už v prenatálu vyšetřují. Jde každopádně o vadu řešitelnou (na rozdíl od jiných), takže pokud je jinak děťátko ok, tak není důvod k panice!

denousek
23. lis 2011

@ivular ano dekuji moc... no me to vyšokovalo rekla bych ze dr me zbytecne vystrasil ted az si to ctu na netu tak se uklidnuju doufam ze se to nebude zhorsovat... ten dr to dela nove tu genetiku a prej kdyz se mu cokoliv nezda tak radsi posila k odbornikovi a tak jdu zitra tak snad to bude ok... dekuji za podporu 😉

jasekd
23. lis 2011

@ivular Ivi, ja nevim, jak moc kontrolovali jine, ale moje Dr. je pecliva a ten UZ dela casto a ja navic jako taky lekar mam prece jen asi trochu pece navic 😉 Taky moje deti jsou klasika doktorske 😠 K Martinovi a jeho problemum nam pribyla Vendy, musime s tou jeji nohou do Motola na onko kliniku na cevni, pac tady si s tim nevedi rady, co to je, bud je to kravina nebo prusvih, kazdopadne ma to skouknout nejaka vyssi sarze.

lucisa
23. lis 2011

@denousek , @jasekd já nechápu, proč někteří dr. tak vyplaší a pořádně nevysvětlí....
Ještěže u první se to zjistilo až po porodu, u dalších jsem se tomu v těhu už jen smála.

denousek
23. lis 2011

@lucisa no ja se tomu en tak teda nesmeju ctu ruzny veci nektery dr psal i ze se musi driv porodit... ☹ rano moudrejsi vecera bože jeste ze tam jdu hned zitra...

lucisa
23. lis 2011

@denousek Kdybys měla první dítě po operaci a všechno kolem nastudované a pak se to objevilo u druhého i třetího, tak už z toho těžkou hlavu nemáš, vím, že je to komplikace, ale dá se s tím v pohodě žít. A že se musí porodit dřív, to slyším poprvé, to jsem nikde neslyšela. Z jakého důvodu? To by asi jen kvůli dilataci nebylo, muselo by tam podle mě být i něco dalšího.
Ale já se ti nesměju, jen mě prostě zaráží, že to dr. pořádně nevysvětlí a maminky jako ty jsou pak vystresované..... a v podstatě to není až taková hrůza. myslím, že jsou mnohem horší a závažnější VV.

jasekd
23. lis 2011

@lucisa Mne nastesti vysvetleno bylo 🙂 Nicmene z patku mi spatne je, co nam reknou, a z toho Vendinyho Motola taky 😔

denousek
23. lis 2011

@lucisa jj prave dr nic poradnne nerekne a pak tohle ze... uvidim zitra jestli mi to vysvetlí líp ten odbornik...
no cetla jsem na netu v nejake dizkuzi uz nevim kde ze maji rozsireni velke a rozhoduje se o ukonceni tehotenství...aale my to mame en na jedne strane tak se nas to odoufam!! netyka! uvidime zitra ☹

maskacka
23. lis 2011

@denousek ahoj, nám ve 22. týdnu zjistili mnohem větší vadu na levé straně urotraktu a žádná amniocentéza se nekonala, buď v klidu. Zítra jdete asi k Hyjánkovi na fakultku, že? Všechno vám vysvětlí, my u něj byli v péči po zbytek těhotenství - jednou měsíčně kontrola, porod doporučen normálně v termínu. To bude určitě v pohodě.

denousek
23. lis 2011

@maskacka nene jdeme do Olomouce... k Polákovi... snad i to trosku vysvetlí

jasekd
23. lis 2011

@lucisa Ty uz mas ten nadhled, mate to za sebou... Nas ta operace asi teprv ceka..

lucisa
23. lis 2011

@denousek do Olomouce? Jméno Polák mi nic neříká, možná gynekolog, možná urolog, nebo nefrolog....., Noemi mi operoval dr. Šmakal, to je prý výborný odborník. Já si na lékařskou péči v Olmíku stěžovat nemůžu, spíš ten přístup, ale to nejsem sama, obecně si na tamní, hlavně dětské odd., maminky velmi stěžují. Čímž tě teď nechci strašit, protože ty jsi těhu a zatím není třeba plašit předem.

denousek
23. lis 2011

@lucisa jo nejdu do nemocnice ale do centrummu asistovane reprodukce... to je uplne mimo fakultku...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru