EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ninouche
1. črc 2010

@vivianaba díky za odpoved. Jeste mam jeden dotaz - pijete nektera malinik nebo jite ta lnena seminka, jak doporucuje I. Stadelmann v te knizce? A malinik jaky? Staci obycejny porcovany malinik z lekarny? Ona tam popisuje nejakou "tehotenskou smes", to ale u nas asi nesezeneme... ja mam sice nejaky tehu caj od Gresika, ale shoduje se to slozenim tak z poloviny s tim jejim...

valentinuska
1. črc 2010

já cvičím, lněné semínko nejím a piju obyčejný maliník z lékárny 🙂
koukám na betynku, že je na 12 a říkám si jestli už to není zbytečné? u návodu u epina píšou, že nedoporučují překračovat stupnici ...

ninouche
1. črc 2010

@valentinuska díky, tak já koupím taky ten obyč maliník z lékárny 🙂
jinak jsem ještě koukala, že v tom návodu k olejíčku Weleda píšou, ať masáž neprovádíme při sklonu k předčasným stahům - to ale snad není totéž, jako když mi některej den (např. když jsem víc unavená) hodně tuhne břicho (ale nebolí, max. občas pobolívá lehce v podbřišku)? 😕

vivianaba
1. črc 2010

@ninouche - ja mam tiez obycajny malinik (sypany) a beriem si vlazny caj aj ku porodu, odporucala nam to PA na predporodnom kurze. V poslednych tyzdnoch tehu odporucala pit malinik kludne aj vo vacsich mnozstvach, popijat cely den. Lanove semienka som zacala jest vcera 🙂
Myslim ze tvoje pobolievanie a tvrdnutie bruska je z unavy a masaz robit mozes, ale ak by sa ti to nezdalo radsej sa spytaj lekara. Pokial sa neotvaras tak mozes masirovat.

bettynka222
1. črc 2010

@keminek aj ja som si najprv myslela, že sa na 10 ani nedostanem. len pekne vydrž, ono sa to podda 🙂 už neviem koľko to trvalo, ale zrazu som bola na 9 potom 10 a teraz už vôbec necvicim pravidelne a navyše len krátko (nafuknem a vytlacim) a stále presahujem tu mierku 😉

bettynka222
1. črc 2010

@vivianaba myslím že aj bez brucha by to bolo dosť náročné 😀 nooo ešte nerodime - bábätko je spokojne tam kde je 🙂

bettynka222
1. črc 2010

@valentinuska veď ja som už aj prestala s cvicenim, ale keď pôrod neprichadzal, tak som sa do toho znovu pustila. a tie lnene semienka kupujes kde? to sú lanove alebo aké 😕 a na čo sú dobre?

keminek
1. črc 2010

@ninouche vždycky lepší sypaný čaj než pytlíkový porcovaný, takže já jsem pro sypaný maliník 😉 na lněný semínko jsem líná 😅 minulé těhu jsem pila ten maliník, teď ho nemám ani koupený.. nevím, uvidím..
jak budu kombinovat epino a masáž ještě nevím, taky teprv uvidím..

@bettynka222 díky 😀 to jsem na sebe zvědavá.. 😕 Za chvíli začínám 38. tt.

keminek
1. črc 2010

@vivianaba díky. Taky mě to trochu udivuje, čekala bych na první pokus tak max. 6. Třeba to dělám blbě, dneska to ověřím.. Já balónek nejdřív zavedla do 2/3 a nafukovala až nevím kam 😅 a pak jsem zjistila, že ho celou dobu skoro nemám vevnitř 😀 Snadno pak vyjížděl, tak jsem si ho musela dál než jen do 2/3. To už šlo udržet, ale zas tím pádem nebyla jeho nejširší část na hrázi, ale někde uvnitř.. A vevnitř jsem ho vždycky držela jenom minutku, max. 2. Ale přes hráz prošel v pohodě, i jsem ho tam přidržovala... Tak uvidím dneska, jak to bude. Podle mého se hned někde zaseknu, že třeba budu na 8 několik dní. Jinak i bolest jsem čekala nějakou větší, ale zatím jsem to jen oťukávala, zjišťovala co a jak.

scai
1. črc 2010

@keminek nemyslím, že to děláš blbě. jseš rpsotě pružnější. Mě to taky šlo takhle dobře a ty pokroky pak byly rychlé. Já epinoväla tak co tři dny, a na 10 cm jsem se dostala snad při asi šestém pokusu...¨pak jsem občas i omylem dala obvod 33 cm 😀 A porod super. bez jakéholiv trhlinky. Neboj, ty to budeš mít určitě stejně!

keminek
1. črc 2010

@scai hm, tak to ti to šlo fakt krásně! 🙂 😉 omylem 33 😀
Uvidím, zatím nehopsám, ještě jsem nepřeskočila 😀 To víš že bych měla radost. Už jsem jednou rodila, tak snad by mi to mohlo jít líp. Doufám.. Třeba se budu držet na těch 25 cm a budu ráda, když se pohnu o 5 mm.. 😅 Ale ten tvůj popis zní optimisticky 😀 Ráda bych to zvládla během 38. tt. a 39. tt. Taky asi nebudu trénovat denně. Budu to třeba prokládat masáží hráze nebo si dám pauzu úplně. Abych to nechala dole taky chvíli v klidu a odpočatý 😀

scai
1. črc 2010

@keminek já neepinovla denně, prootže jsem viděla, že to jde dobře a byla jsem klidná. jen teda balonek jsem v sobě skoro neudržela. Vždycky jen postupnbě nafoukla, pak bojovala druhou rukou aby hned nevyjel, ale stejně po chvilce vyjel. No a omylem, on když člověk přifukuje tak na to nevidí, jak to je vevnitř velké a počítání stisků u mě nefungovala, protože jsem pořád stiskávala nějak různě. Masáž hráze jsem nedělala vůbec
No a ty když si už rodila, tak to už půjde úplně jako po másle 😀

valentinuska
1. črc 2010

holky vy mě všechny děsíte tím, jak vám to jde v pohodě 🙂
kemi u tebe to chápu, když už to bude druhé, tak už asi víš co a jak a je to tam připravené a pružnější ...
já mohu jenom závidět, šoupu se fakt po milimetrech a to trénuju poctivě ☹

akri
1. črc 2010

@keminek Tak to trochu závidím. Já zatím taky postupuju, ale nejsem si jistá, jestli opravvdu povoluje hráz, nebo jestli je to spíš tím, že si posunuju tu hranici, kdy přestanu nafukovat. Aktuálně jsem na 6,5-7.

BTW. Stejně je to tím měřákem hrozně nepřesný, nejdřív jsem koukala normálně, ale při pohledu 1 okem je to hned asi o cm víc 🙂 Nejspolehlivější je asi měřit obvod krejčovským metrem, ale to s tím kondomem a lubrikantem prostě nejde. Tak budu muset zůstat u odhadu podle měřítka.

scai
2. črc 2010

@akri proč nejde měřit metrem? Já měla takový omyvatelný. Takže jsem to s tím změřila a pak když jsem těma čtverečkama desinfikovla epi no, tak jsem vždycky projela i ten metr

keminek
2. črc 2010

Tak druhý tréning.. 27 cm, měřeno krejčovským metrem. Jako já to nechápu 😕 Buď to dělám s epinem blbě nebo to tam mám po porodu (před 3 lety) elastičtější. Přitom to tam vůbec nemám zvyklé, ani spolu teď nespíme a vím, že ten sex po delší době docela dost cítím, mám to tam vcelku úzký 😖 Epino bylo vevnitř a jak šlo přes hráz, tak to jen trochu štíplo, nejvíc jsem naměřila 27,5, ale to jsem tam měla jen krátce. Mám to i vevnitř, i na hrázi to držím, tak snad je to správně. Zatím moc nevěřím tomu, že něco trénuju..

keminek
2. črc 2010

@scai jj, nejde to poznat přesně, na kolik je to nafouklé. milé překvapení, když to takhle ujede 😀
Já nechci epinovat denně taky proto, že nestojím o žádné infekce, tak si to tam nechci moc namáhat, aby to nebylo chytlavé. Se bojim 😅 Jsem celé těhu zdravá. Obecně je pro mě totiž hodně důležité, aby nám miminko po porodu nikam neodvezli...

vivianaba
2. črc 2010

Kocky je to v pohode ked pri nafukovani Epina ta najsirsia cast baloniku vlastne nie je na hradzi ale hlbsie vnutri? Kebyze sa snazim udrzat tu najsirsiu cast na hradzi tak to neudrzim a vyleti to ihned. Je to tak ok? Ved na konci ta siroka cast aj tak prejde hradzou, len ci to tak staci. Dik.
@valentinuska - nic sa neboj, ak trenujes poctivo urcite to zmaknes, neporovnavaj sa s inymi babami, kazda sme ina a je velky rozdiel ci ides rodit prvy krat alebo si uz rodila.

scai
2. črc 2010

@keminek já právě občas v těhu nějaké infekceměla, brala všechny možné léky..a proto se bála, že snad ani epinovat nebudu. Ale pak ke konci to ustalo, tak jsem to nakonec riskla a pak už dobrý. už mi nic nebylo. Ale bála jsem se spíš toho, že řpi těch infekcích je narušená sliznice a pak se člověk hodně potrhá nebo sedře ☹

keminek
2. črc 2010

Holky prvorodičky nenechte si zkazit náladu, já v prvním těhu nezvládla ani masáž hráze 😉 😒 A teď si nejsem furt jistá.. Buď se mi to zdá nebo to dělám blbě nebo je to tím porodem.. Dali mi docela zabrat. Rychlý ideální porod, ale přesto ho urychlovali a při samotném tlačení mi tam roztahovali stěny i hráz, to bylo na celém porodu to nejhorší. Potrhala jsem se venku i vevnitř, šili mě hodinu, nikomu to nepřeju.. Malý měl hlavičku 34 cm, ale tím hrabáním ten obvod určitě zvětšili.. 😒 Už bych nerada podobný zážitek. Takže epinujte, ono to půjde.

keminek
2. črc 2010

@scai já se zas bojím, abych se nepotrhala, když jsem prvně potrhaná byla. Epino jsem vůbec neznala, poznala jsem ho až tohle těhu ve 3. trim.
@vivianaba no já to taky takhle dělám. Protože jinak vyklouzne. Snažím se teda ho tam držet co nejblíž k hrázi tou nejširší částí, ale hlavně tak, aby nevyplulo..
@akri taky nevím, jestli jen posunuju svou hranici nebo fakt povoluje hráz

keminek
2. črc 2010

@akri taky lze použít provázek nebo nit a pak přiložit k metru

scai
2. črc 2010

@keminek a proč to tak urychlovali? malému klesaly ozvy?
Teď to bude určitě dobrý! jednak už jseš natáhlejší díky prvnímu porodu a pak epino pomůže!

keminek
2. črc 2010

@scai jen tak ze srandy.. Protože rutina. Já přijela do porodky napůl otevřená a za 2 hoďky jsem byla otevřená skoro úplně. Jenže prostě museli píchnout vodu, aby to prý urychlili a mimčo kleslo víc dolů. Jenže mimčo kleslo moc rychle. Musela jsem být kvůli tomu píchnutí v pololeže a prostě nám to nevyhovovalo. Pak se ve mně začali hrabat a roztahovat to rutinně. Tím mi působili značnou bolest, nekomunikovali, připadala jsem si najednou jak flákota. A pak začali klesat ozvy, tak mi šlehli oxytocin a ozvy klesly pak klesly ještě víc 😎 Ale měli jsme plné apgar 😉 🙂 malý byl úplně růžový. Šel krásně ven, ale najednou se mu přestalo chtít. Asi jak tam strkali ty pazoury 😝

scai
2. črc 2010

@keminek a kde to bylo? Mě to příjde zbytečný! chjo proč to dělají? To jim dávali něco v televizi že spěchali nebo co? Proč třeba píchají tu vodu, když to jde hezky...no nechápu.
Jojo pazoury ho asi odradily, to se nedivím 😒

valentinuska
2. črc 2010

kemi děsíš mě tím popisem porodu 🙂´každopádně ti přeji, aby podruhé už to bylo jiné a fajn a epino pomohlo ...

keminek
2. črc 2010

@valentinuska vůbec si to nepřipouštěj, netýká se tě to.. A neboj, celkově mám na porod dobré vzpomínky, nebojím se ho vůbec a těším se 🙂 😉 A děkuju, taky si to představuji krásné.. 🙂
@scai Oni to mysleli dobře, nikdo nečekal, že zrovna nám to nesedne (ten spěch a ta poloha a tak vůbec). Ale je fakt, že kolik žen a miminek, tolik porodů a musí se to brát individuálně. Zas si nemůžu stěžovat, že by spěchali nějak extrémně. Dost mi např. vadí, když píchnou vodu hned na příjmu, někde to tak dělaj. Tady (úpmd) spěchali jen na konci porodu. Rutina no.. 🙂

keminek
2. črc 2010

Dneska se na to koukne manžel, jestli to dělám správně.. 😅 Protože já zatím fakt nevím, jestli to cvičení má nějaký efekt 😕 Jako není to nic příjemnýho, TV u toho v klidu sledovat nemůžu, občas musím trochu prodýchat ten bolestivý tlak. Ale na druhou stranu to nikdy nenafukuju tak, aby mě to nějak extra bolelo nebo abych měla pocit, že se to trhne (i když stát se to může 😒 ). Nejhorší je začátek a konec. Jak si zvyknu na ty mezifáze, tak si u toho pomalu můžu luštit křížovky. Kolikrát mi přijde horší masáž hráze než epino.. i když manžel říkal, že minule vyloženě tlačil hodně. Takže mi je to vážně divný.. Podle mého se teď zaseknu.. A taky bych tam ten balónek asi měla mít dýl 😝

pilgrim
3. črc 2010

Zdravím epinující 🙂
Cvičím už 14 dní denně a musím říct, jak je super pozorovat to postupný zlepšování 🙂
Jen k tomu "odhadu", do jaký velikosti jste balonek v sobě zrovna nafoukly...já jsem zvolila metodu postupnýho přidávání jednoho přífuku denně.
Začínala jsem na pouhých 11-ti stiscích balonku (cca 21 cm obvod) a teď jsem na 24 stiscích, což je 30 cm 🙂
Šablonu nepoužívám, taky to po "vyplutí" ven přeměřím krejčovským metrem.
A taky při cvičení teda nepostupuju podle brožurky 🙂🙂
Podle mě je nejdůležitější ta fáze udržet v sobě balonek nafouknutý na max. aspoň nějakou kratší dobu (minutka) a prodýchat si to a pak nechat balonek vyklouznout pomalu ven (pomalu je občas umění, taky bojuju s tím, že ho v sobě nemůžu udržet, má tendenci vyjíždět sám). A na hrázi ho nedržím nijak dlouho (to myslím ani moc nejde, jakým tlakem už chce ven), hlavičku Dr. taky na hrázi snad nebude držet minutu...no a to vyklouznutí ven několikrát (cca 10x) zopakuju.
@valentinuska @keminek holky to dáme 🙂🙂

keminek
3. črc 2010

Tak to cvičím správně. Dle manžela i dle tady vás. Popisujete to samý,co dělám. Mám to za nebo přímo na 2/3. Aktuální stav 27 cm, odpovídá to těm 8,5. Ale manžel mi bude pomáhat občas, protože shledal, že je fuška to udržet 😅 Což teda je, už mám dost dole a ještě mě u toho bolí ruce 😀 No jsem zvědavá, jaký budu mít pokroky, protože teď půjde do tuhého 🙂
@pilgrim téda, jde ti to parádně! 😎 Jo a ty stisky teda neflákáš.. Já jsem při 24 stiscích na těch 25 cm (to je asi těch 8) 😉
A dáme to! Ty jako první 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru