EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

sambucca
5. zář 2010

holky koukala jsem nejvyssi mnozstvi drasliku je v bananu 😉 , ten jde rozmixovat i cerstvy - ty merunky se uz spatne shanej jak cerstvy tak v dzusu...

miliy
5. zář 2010

Holky, tak já hlásím, že při 10-tém cvičení jsem dala 29,5 cm. Ale tohle je vždy až to poslední cvičení. Napoprvé teď dávám tak 26 (takové rozcvičení). Mám ještě čas, takže to nebudu nijak hrotit.
Já jsem taky v těhu i mimo těhu celkově kvasinková (teď nemám problémy naštěstí), ale mně vždycky hodně pomůže vynechat co jak nejvíce sladké (to já mám ráda), přidat jogurty (živé), nějaké probiotikum, mýt se každý den intim gelem s mléčnou kyselinou (mám moc ráda ty heřmánkové Sabi intim gely) a přiznám se, že když bylo teplo, a byla jsem jen doma, tak jsem měla sukni nebo šaty a nic pod tím. Samozřejmě čl. si musí dávat pozor při zhýbání apod. ale to se hooodně osvědčilo (všechno těsné oblečení kalhotky, kalhoty jen kvasinkám napomáhají). A já už mám teď takový ten pravidelný přirozený výtok (jak se tam mimi vrtí a tlačí na vše možné), takže používám mini vložky a měním je co nejčastěji (nebo třeba měním i kalhotky), abych nebyla "v mokrém". Zní to asi "babičkovsky", ale na mě to opravdu zabírá.
A co se Epina týče... mám ho "z druhé ruky" a používám ho tak jak je (bez kondomu) jen s lubrikantem na vodní bázi (jeden jsem dokonce viděla i v karvinské Tescu, ale už dávno).
Asi mám trošku nižší prách hygieny, ale řeknu vám, že když mi to Epino (bylo používáno přede mnou jen s kondomem) přišlo v té modré taštičce, tak jsem si říkala, že i kdyby bylo dezinfikováno 1000 krát, stejně už se na něj nachytaly znovu nějaké "potvory" z té taštičky. Takže já jsem koupila tekuté mýdlo Dettol (sice na můj vkus smrdí) a po každém použití ho v tom vymyju v teplé vodě (dávám jen trošku toho mýdla) a pak balím do kousku čisté látky, aby počkalo na další cvičení. Kdybych opravdu chtěla a nebyla lína, tak si Epino můžu asi vymýt i před použitím, ale to se mi opravdu nechce. 😒
Dettol ničí opravdu hodně "potvor" i nějaké kvasinky, takže to dělám já. A jestli to budu ještě někomu dál prodávat, to se uvidí (už mám min. zamluvena po porodu dvě "představení Epina na dvou baby klubech". Tak uvidíme. Snad budu dobrým příkladem a budu moci říct maminkám, jak mi to pomohlo.
Ale určo to po posledním použití "vymyju v tom Dettolu". Nevím, jestli ten Dettol tomu škodí nebo ne. Ale asi je to méně než nějaké oleje na kondomech .... a ty kondomy jsou tak drahé....
Nevím, jestli jsem někomu pomohla, ale na to, že jsem opravdu docela "kvasinková", tak teď nemám problém - žádné pálení nebo svědění. Tak přeju hodně úspěchu a přibývajících centimetrů. 🙂

miliy
5. zář 2010

🙄 Taková hrubka... mělo tam být napsáno "práh" hygieny.... už mi to v tom těhu opravdu nějak nemyslí. Omlouvám se.

suik
5. zář 2010

@sambucca já našla ještě brambory 😀 a pak pomeranč, ....tady naštěstí meruňky ještě jsou, ....

suik
5. zář 2010

@miliy já už taky jedu bez, radši nebudu riskovat ten lubrokovanej, jestli budu prodávat nevím, uvidím. Před a po mydlím mejdlem a horkou vodou a pak pečlivě desinfikuju těma alkoholovejma čtverečkama. Nikdy to asi nebude dokonalý, to by se muselo vyvářet nebo desinfikovat jako lékařský nástroje.

antoaneta
5. zář 2010

🙂 Holky děkuji moc za rady a doporučení!
@suik po té knížce se podívám, jestli ji tu mají taky. Možná se tu dá sehnat i nějaká ta růžovo čajovníková esence, nebo alespoň nějaký ten olej s růží. Na tu masáž hráze si chci pořídit olejíček od nobilisu. Doporučovali nám ho v kurzu. Ten je prý taky protizánětlivý. Tak třeba ten a pak další dodržování hygieny, plus nějaké oplachy budou stačit. Teď zatím problémy nemám. Jen ten běžný zvýšený výtok v souvislosti s těhotenstvím. Taky se teď obejít bez pořádné a savé intimky není možné. Ale to je normální. Nic nebolí a nepálí. Já mám právě strach abych si pak třeba tím epinováním, nebo tou masáží něco nepřivodila a pak měla po cvičení 😖 Jinak k tomu jogurtu, - do toho bych asi taky teď nešla. Maximálně jen přiložit jako obklad. Ale to zas nevím, jestli by bylo k něčemu. Blbý je, že ho teda nemusím ani vnitřně. Od střední školy ho mám nějak odjezeno 😖
A jak je to prosím s tou napařovací lázní? To jako formou obkladů - před cvičením? Do vany se mi nechce. Toho jsem se na těhotenství raději vzdala, abych náhodou i tou vodou si tam něco nezanesla. Myslíš, že by stačily teda jen ty hodně teplé obklady si přikládat, nebo sprcha? A pak teda po tom cvičit, jo?
No a s tím teatre oilem, můžu si pořídit i pak ten lubrikační gel na cvičení? Primeros ho vyrábí a je na něm napsáno taky na vodní bázi. Tak nevím, jestli je to opravdu jen na vodě a jen s nějakým teatre výtažkem, nebo tam je v tom i ten olej 😕 Jinak s teatre mám z dřívějška dobrou zkušenost. Kupovala jsem si s ním intim mýdlo, na sexování ten lubrikant, i kondomy, když byl trochu problém tak léčivý gel na zavádění a když jsem se koupala ve vaně, tak i stoprocentní olej, který jsem si tam radši kápla, aby mi to nějaké případné bakterie zničilo (bylo mi doporučeno). Teď na těhu jsem ho teda nepoužívala. Právě jsem si říkala i jestli je vhodný na umývání, v případě té masáže hráze. Protože teatre vysušuje, tak aby třeba ta sliznice neměla větší sklon k prasklinkám? 😕 nevím. Teď používám lactacyd femina plus a nebo mám ještě intim od sebamedu - ten jsem teda ještě nezkoušela.
Kvůli těm homeopatikům si někam zajdu, přece jen to bude lepší, aby mi to někdo i třeba rozplánoval a určil hlavně tu jejich koncentraci. A suik: prosím tu Pulsatilu 30ch jsi dostala na co? Nemohla jsem nikde najít na co přesně je.
Jinak to semínko si pořídím. S pitím jsem teda trochu na křížku, ale budu se snažit. Přivážu si asi flašku na krk a budu pít a pít 😀 A hodně znamená asi kolik?
@sambucca děkuji za palečky! To semínko zkusím asi spíš na sucho, nevím jak bych dala ten odvar 😖 ale kdo ví...
A prosím ten maliník můžu začít od kdy? A stačí obyčejný čaj co jsem zahlédla v lékarně, nebo nějaká sušená směs někde ze zdravé výživy, nebo prodejny čajů? Kde ho vlastně i s tím semínkem pořizujete? Jmenuje se to nějak? Od jaké značky?
Jinak moc děkuji za ten odkaz na homeopatika. Je to tam dobře popsaný. Ale asi i tak si někam zajdu, aby mi to někdo naordinoval 😉
@miliy jinak na to epino jsem si říkala, že by mohlo stačit i mýdlo na intimní hygienu, ne? třeba s tou kyselinou mléčnou. To je taky antibakteriální, ne? No a nebo ty dezinfekční tampony alkoholové z lékarny, o kterých tady holky psaly.
A propó, holky co je používáte, ještě epino pak po nich nějak umýváte, nebo ho po nich hned normálně používáte?

eveluska
5. zář 2010

@vafle urcite necvic tak casto, ja musim davat den, spis dva nebo i tri pauzu, pak jde cviceni dobre, cvicit denne, tak nemam postup zadnej a dvakrat denne - to bych ho tam nedala ani vyfouknutej 😅 zkus si dat pauzu a urcite to pujde a v pauze promazavat a masirovat olejickem 😉

eveluska
5. zář 2010

@antoaneta ja cistim jen tema alkoh. ctvereckama a pak pouzivam 🙂

suik
5. zář 2010

@antoaneta já nejdřív namydlím, nechám trochu uschnout a pak potřu čtverečkem a pak taky ještě chvilinku nechám uschnout a pak normálně používám...

Tu pulsatilu mám jako psychickou přípravu k porodu, hodně se mi střídaj nálady a musím říct, že to je lepší...pak mám ještě aconitum na strach, ten je hlavně na strach ze smrti, na to jsem někdy taky citlivá, ale ten zatím nejím. Až pak.
No strach mám taky hlavně z bolesti ☹ .

maliník je nejlepší sušený sypaný, udělám si konev a tu pak upíjím celý den, taky se musím do pití nutit, myslím, že se tak začíná od 36. týdne. jsou to asi 3 šálky a dělávám si pak ještě jeden těhotenskej, to je směska....ale ne každej den, tohle dost flinkám 😔

Knížku fakt doporučuju, a nobilis je dobrej, myslím, že ten olej bude mít podobný složení.

já se teda rochním ve vaně furt, Ta lázeň by měla bejt napařovací, ale ještě jsem nenašla způsob, jak to provést a neopeřit se, chytrá kniha radí nacpat hrnec do záchoda a sednout si na to a nechat páru působit, nebo do bidetu, ten ale nemám a hrnců málo, tak se mi žádnej nechce strkat do záchoda 😀

Tam se může právě dát ten česnej + olejíčky.

teatree je na mykózy taky dobrej, ale musí to být hodně a správně naředěno.

semínko mívají v Dm nebo určitě ve zdravé výživě. I třeba rosmann by ho mohl mít. já našla dokonce semínko smíchané se sušenými švestkami a datlemi, na zácpu super. Vezmu ráno a za chvíli jdu, je to nějaká německá značka, ale mám pocit, že jsem to právě v tom rosmannovi viděla, tak třeba bude i v čr, taky mají koutek s různým zrním a mysli tyčkama.

suik
5. zář 2010

@vafle: fakt zkus ty pauzy, jak píš eveluska, já mám už druhou, ale jsem z toho zase nesvá, abych to stihla, rodit můžu kdykoliv že 😀 Ale dvakrát denně teda bych nedala, ani bych to asi nestihla 😀

Já teda naporpvý v rámci cvičení dám fakt malounko, je fakt že spíš hodně vytlačuju, než trénuju vevnitř, tak dám za tu půl hodinku cca 5-6 cvičení, v druhé půlce jsem už tam co jsem byla minulej den.....

no dneska to zkusím na 3 delší

verondza
6. zář 2010

@miliy presne tak! chodit "na ostro" pomaha snad najviac! praktizujem cele prazdniny...

@antoaneta semienko maju napr. aj v tesco a malinnik som si dala natrhat u nas doma v lese (lesne maliny). uz pomohli pri viacerych zdravotnych problemoch mojej rodine. mam tak aku taku istotu, ze pijem nieco, co skutocne ma ucinok.

@suik prosim ta, ako dlho nechavas malinnik luhovat?

lena1981
6. zář 2010

ahoj holky, občas chodím nakukovat, abych získala nějaké info. taky uvažuju, že budu s epinem cvičit. Tak mě napadlo, zda ho nějaká po porodu nebudete prodávat. Pokud ano, měla bych zájem, tak mi kdyžtak pišněte do IP. hezký den a co nejpříjemnější porod bez nástřihu všem!

suik
6. zář 2010

@verondza no dám ho do konvice a nechám tam dokud to nevypiju.... ale snažím se ho spotřebovat co nejřív, pak je to hnusně hnědý 😝 ....

petja
autor
6. zář 2010

@suik to myslím není nejlepší přístup k čaji 😅 potažmo jeho účinkům...

suik
6. zář 2010

@petja jako myslíš vařit na etapy? já se to snažím vypít celý co nejdřív. Ale je to v rozmezí tak hodiny, to jo 😔

petja
autor
6. zář 2010

@suik ne,pij to kliďo celej den,ale luhuj 10min a ne půl dne

verondza
7. zář 2010

@petja
@sambucca
@suik
dievcata, prosim vas, sice trochu mimo temy, ale myslim, ze vsetky, co sme tu, sme tu kvoli porodu, a mohlo by nas to teda zaujimat, tak sa vas opytam: ake homeopatika su dobre na otvaranie sa? a ako dlho pred porodom sa maju uzivat? a aj pocas porodu? a ake davkovanie? dakujem strasne moc. aj som si nieco nasla, ale kazdy to tak nejak inak pise, tak neviem....
ja som nieco uzivala aj pred 1. porodom,nejake zelene a modre gulocky, ale uz si nepamatam co to bolo a ako sa to uzivalo...
dik moc..

luciolka1987
7. zář 2010

kdyby mel nekdo zajem tak prodavam epino za 1600 zajemci piste do ip 😉

sambucca
7. zář 2010

@verondza na otvirani fakt netusim ☹ petja i suik vi urcite vic... no kdyztak zkus prostudovat ten odkaz na minuly starnce co jsem sem davala o homeo

suik
7. zář 2010

@verondza určitě jsou, ale teď nemůžu nic najít, obávám se ale že tohle už by mělo bejt v rukou odborníka..... na nedostatečné stahy a je caulophyllum a actaea racemosa.....ale zase bych si tohle sama neordinovala. V mý porodnici (v německu) s homeopatií by měli umět pracovat, tak doufám, že mi pomůžou. Já si opatřila jen arnicu, aconitum a chamomillu a gelsenium.

teď nevím, jestli to není stejný odkaz, ale tady taky něco je: http://www.azrodina.cz/3930-psychickeasomaticke...

zuzanecka81
7. zář 2010

ahoj holky!
jsem ve 35. týdnu a dneska jsem poprvé vyzkoušela epi-no. až po jsem si tady ale přečetla, že se s tím cvičením má začít až ve 36. týdnu. jsem si to nějak pomotala s masáží hráze, tu už můžu teď. tak mě prosím nebijte, už to vím a ty 4 dny do 36. týdne počkám. jsem pako...
jenže z toho návodu nejsem moc moudrá, tak mi poraďte, jak se s tím správně cvičí.
pololehla jsem si na postel, pokrčené nohy. zavedla vyfouklé epi-no a nejdřív jsem zkoušela jako stahovat svaly pánevního dna. nic se mi ale nikde neposouvalo, takže fakt nevím, jaký ty svaly vlastně zatínat...
pak jsem nafukovala balonek, při každém fouknutí jsem počkala, až povolí cítěný tlak. no a pak jsem nechala ten balonek vyklouznout a tím jsem skončila.
teď tady ale koukám, že vy nějak ty balonky vytlačujete a ještě ho teda pak zas vracíte dovnitř a nafukujete znova? zas z úplně vyfouklého?
dala jsem teda jen o malinký kousek nad 5 cm - ale nechtěla jsem to hrotit. teď jsem ráda, že jsem to nehnala až do velkého tlaku, když jsem vlastně cvičila předčasně 😅

avelina
7. zář 2010

Ahoj holky, delší dobu jsem nepsala, ale chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s epinem po odchodu hlenové zátky. Dneska mi začala odcházet po návštěvě poradny a nevím, jestli můžu nafukovat balonek... 😖 . Navíc i přes cvičení jsem před pár dny zakrvácela a tak jsem epino nechala dva dny odpočinout a teď jsem byla u MUDr pochva jen na prst těsně, zaniklá děložní branka a otevřená na jeden prst. Pomůžete poradíte některá? Děkuji!

karmenta
7. zář 2010

Ahojte, mám dotaz. Chtěli jsme koupit epi-no a až bude čas tak cvičit dle pokynů. Ted jsem ve 24tt a na kontrole dr. řekla, že kvůli nálezu myomu na děloze (velikost, umístění atd) je možné že nebude možné rodit přirozeně. Máte někdo zkušenosti že se cvičilo a nakonec byl císař? Vadí to nějak? Díky za radu

makinecka
7. zář 2010

@karmenta já jsem cvičila,nacvičila 33cm a nakonec rodila císařem,takže epino pomoct bohužel nemohlo 😉

suik
7. zář 2010

@karmenta
@avelina

tady jsou kontraindikace z návodu:
EPI·NO Delphine a Delphine Plus nelze používat v následujících případech:
- při neobvyklé poloze plodu příp. při rizikových nálezech, které znemožňují vaginální porod (např. vcestné lůžko – placenta praevia
- při nebezpečí vzestupné infekce (např. předčasný odtok plodové vody, poševní infekce)
- při nedoléčených zraněních v oblasti genitálií
- pod vlivem alkoholu a drog
- při poševním krvácení
- při zhoubných nádorech v oblasti genitálií (např. rakoviny děložního čípku)

karmenta: já bych vyčkala, já jsem epino kupovala až docela pozdě, někdy ve 36 týdnu a začala v 37. Uvidíš....

@makinecka to je smůla, bohužel se to může stát, pěkně to asi zamrzí, se toho bojím taky, ale nemůžeš říct, že to nepomohlo, to nevíš.

@zuzanecka81 buch buch 😀 , ne neboj, klidněmůžeš i od 37, připravovat ale hráz masáží není špatná věc. Já jsem taky na začátku bojovala, každým dnem zkoušíš a zkoušíš nové postupy.
Já třeba na začátku zatínala svaly na balonku jako při čůrání. Zvykala si na roztahování, když zasunu hlouběji, trénuješ pocit tlaku na konečník, když do tří čtvrtin, tak se trochu víc napíná ten vchod. Balonek bych ale nenechala vyklouznout jen tak, ale snažila se ho vypudit, jak na to jsem přišla až po xtém cvičení. A radši ho brzdím, aby nešel moc rychle....

cvičím 30 minut a během toho zavedu nafouknu, pozdržím, ufukuju nafukuju trénuju a vypouštím několikrát (cca 5-6), řídím se citem a nejdu přes velkou bolest.

makinecka
7. zář 2010

@suik já psala že nemohlo pomoct,jinak malý měl hlavičku 33cm tak věřím že bych porodila v pohodě díky epinu 😉

antoaneta
7. zář 2010

Holky děkuji za tipy na nákup! Zkusím se po semínku a maliníku podívat už tento týden. Kromě těch drogerií, obejdu i zdravé výživy a takové ty čajárny.
Jinak jak tady čtu jak na to cvičení s epinem, tak už teď mám trochu nahnáno 😕 To teda nevím, jestli to pochopím. 😅
@suik jak si psala o tom zatínání svalů jako na čůrání, tak to jako že čůráš - tlak ven, nebo spíš, jako kdyby si to zadržovala - tlak do vnitř? 😕
@verondza jak holky psaly, už jsem se na to trochu informovala a ty speciální dva druhy homeopatika přímo k samotnému porodu (otevírání, kontrakce atd.), ti musí opravdu napsat lékař. Ty volně prodejné nejsou. Všechny ostatní ano.

suik
7. zář 2010

@antoaneta a které to byly? Ty co jsem psala já, nebo ještě nějaké jiné, já našla u caulophylum v článku poznámku, že je na předpis, ale na netu jsem ji našla, že se dá objednat, ale stejně.

s tím tlakem to nedokážu popsat, asi spíš dovnitř, jako když chceš zadržet, tím by jsi měla trénovat pánevní dno, jestli jsem to dobře pochopila. Ty ven, těma se mi to daří pudit ven.

@makinecka já vím, jen jsem na to trochu háklivá. 😔 Taky se bojím, že vložený čas (někdy se musím hodně nutit) a investice se nebudou moc ověřit. Já jsem strašně zvědavá jestli to pomůže 😝 .... teda jako jsem pevně přesvědčená že jo, jinak bych do toho nešla, ale musím si to ověřit 😀

vafle
7. zář 2010

hlasím že jsem se cvičením konečně pohla.......mám radost že to jde.....termín se blíží tak snad už to nějak doklepem

antoaneta
7. zář 2010

@suik nene, jiný. Ty co se užívají přímo u porodu. Caulophyllum thalictroides 5 nebo 9 CH a Actaea racemosa 5 nebo 9 CH
Jinak je teda fakt, že když jsem takhle brouzdala po netu, tak někde jsem našla tak jako ty - u některých - volně prodejné a jinde bylo napsáho taky na předpis. Například to bylo i u jedněch co jsi psala i ty - strach ze smrti.
Prostě asi to vážně chce zajít k tomu odborníkovi. Už jen pro sychr.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru