EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

anicka1981
20. dub 2011

@lucie_84 , hm uvidime, ale mojej lekarke neverim tak ci ak, ked tak sa opytam toho doktora, co k nemu az na podane do lekara budem chodit, a mala by som pri nom aj rodit, ked mi povie, ze koli zile nemozem cvicit, alebo, ze sa to moze skomplikovat pri porode, tak idem na cr, ja sa strihat a sit tam dole nenecham a navyse, ked aj zila moze prasknut, tak to by nemalo zmysel, to by som sa skor dala dokopy po cr, ako po tako tazkom normalnom porode,,,, aspon to je moj nazor, uvidime, co mi povie doky, a sa rozhodnem,,,, zajtra mam poslednu poradnu pri svojej gyn, tak som zvadava, inac zilky sa uz maju celkom dobre, aj ked viem, ze ta jedna este stale je tam, ale aspon neboli, a pocitam s tym, ze do tyzna bude aj ta fuc, len aby sa mi neurobila nova 😠 ,, uvidim, ako sa budu spravat, ked by som zacala cvicit s epinom,, neviem, neako sa porodom netrapim, sama sa cudujem , lebo pred par tyznami som sa este panicky bala, teraz sa tesim, kedy bude drobec von a ho budem moct vystiskat ,,,, drzim ti palce, nech to dopadne pre vsetky nas cim lepsie a bezbolestnejsie,,,,

seva
20. dub 2011

@anicka1981 ahoj, len ta chcem povzbudit, aby si sa nebala normalneho porodu, i keby mal byt s nastrihom. samotny nastrih vobec necitis, kvoli tlaku, ktory ti znecitlivi nervove zakoncenia, a na sitie ti to lokalne umrtvia, pripadne dopichnu epi (ak ju budes mat zavedenu). je pravda, ze je to chvilu neprijemne, co sa tyka sedenia, ale da sa to vyriesit sedenim na specialnom vankusi, pripadne i na obycajnom plavacom kolese.
oproti tomu CR je normalna brusna operacia, jazva boli, je to komplikovanejsie s pohybom i so starostlivostou o dietatko, taktiez mliecko vacsinou nabehne neskor. CR by som urcite nepovazovala za o nic "jednoduchsi" ako normalny porod, i ked s nastrihom.
snad budes moct cvicit s epi-nom, a nakoniec ani ziadny nastrih nebude treba 😉

anicka1981
21. dub 2011

@seva jaj, keby to tak bolo, tak by som bola rada, ja sa nebojim samotneho nastrihu, ako bolesti z neho alebo tak, ale mam par kamaradiek, ktore zosili zle, a mali potom z toho problemy aj pol roka po porode, toho sa bojim, inac ja by som chcela rodit bez epi, keby som rodila normalne, ja mam vysoky prah bolesti, takze toho sa nebojim, ale zase dneska mam obe zilky stiahnute, a ani ich necitim a nebolia, tak smad, este mam neake 3 tyzne, tak sa to upravi natolko aby som mohla v pohode cvicit, dufam, ze sa nevratia, nechapem, v zivote som s tym problem nemala, a teraz,ked som nasla to epino a zbavila sa strachu z porodu, tak sa mi to komplikuje, ale snad to dobre dopadne,,,, treba verit, najma nech je moj drobec v poriadku, a ostatne sa utrasie,,,,

dulkagabulka
21. dub 2011

@anicka1981 mozno mali problemy pol roka po porode...
ale tie s cisarskym rezom mozu mat problemy neskor- je to velka brušná operácia s moznými následnými operačnými i pooperačnými komplikáciami...vytvaraju sa napriklad zrasty, može byt problem pri dalšom tehotenstve atd..atd..
vaginalny porod- aj ked s natrhnutim hradze, je pre ženu vždy bezpečnejší ako CR 🙂

moka
21. dub 2011

ahojte, tak sa hlasim, som doma z porodnice. Nakoniec sa zbehlo vsetko velmi rychlo a ja som porodila cisarskym rezom... Vysli mi zle pecenove testy, preto ma 8.4. hospitalizovali s tym, ze ak sa porod nespusti sam, bude sa vyvolavat. V pondelok 11.4. rano mi dali vyvolavacku. Ked mi o 2 hodiny kontrolovali ozvy, boli velmi slabe. Prisiel lekar a ked to videl, hned zavelil "sekcia". Ani neviem ako a uz som bola na operacke. Najskor som bola "sklamana", ze to takto dopadlo, Jakubko bol aj trochu krieseny, mal nizsie apgar skore a 2x omotanu pupocnu snuru, takze nakoniec som velmi vdacna, ze sa konalo tak rychlo a takto to dopadlo. S epinom som stihla nacvicit 29 cm, verim, ze ak by som rodila prirodzene, hradza by to zvladla. Takze baby, cvicte, urcite to ma vyznam! Mne islo cvicenie velmi pomalicky, ale postupne som citila pokroky. Ked budem mat cas, docitam vas. landrea, Ty si este neporodila??

inkana
21. dub 2011

Ahojte holky. Občas Vás čtu a chtěla bych taky cvičit s Epi-nem, tak kdyby jste některá prodávala používané s kondomem za rozumnou cenu, tak mi prosím napiště do IP, myslim, že už mám načase si ho obstarat. 😉

lucie_84
22. dub 2011

@moka Ahoj Moko, moc moc gratuluji, i když porod neproběhl úplně bez problémů a končil sekcí, ale hlavně, že jste všichni v pořádku. A jaké jste měli míry?
landrea tady dneska nebyla, tak se možná už povedlo 🙂 Já jsem se cvičením na 28 cm, tak doufám, že ještě něco stihnu a povede se.

moka
22. dub 2011

@lucie_84 Jakubkove miery pri porode boli 3500 g a 50 cm. V prepustacej sprave bol obvod hlavicky 34 cm. Inak, natrenovanych som mala 29 cm, myslim, ze by to bolo stacilo. Drzim palce, nech este stihnes nieco natrenovat. Hlavne treba cvicit kazdy den, ono to ide po kusku dalej a dalej.

lucie_84
22. dub 2011

@moka Pěknej klučina 🙂 Budeme se těšit na fotky, jestli nám ho taky ukážeš 🙂 Tak hlavně ať Vám hezky roste a ty ať jsi brzy fit.
Cvičím minimálně 1 x denně, někdy 2 x. Dneska jsem se poprvé dostala na 9 cm a byla jsem šťastná jako blecha. Ono při porodu ještě něco udělají hormony a ještě to povolí, tak uvidíme.

anicka1981
23. dub 2011

babenky, kedy sa chodi na prietoky, v ktorom tyzni ?

lucie_84
25. dub 2011

@anicka1981 Jestli máš na mysli průtok živin a krve pupečníkem, já na něm vůbec nebyla. respektive mi ho kontrolovala paní doktorka v 20 a 30 tt při ultrazvuku, teď na kontrolách v porodnici mi kontrolu nedělali.

@landrea Tak už čekáme, jak si dopadla. Držím palečky, ať už si brzy doma a doufám, že se povedlo podle představ a porodník ti splnil tvoje přání a očekávání. Na to jsem nejvíc zvědavá, jestli opravdu respektovali přání nastávající maminky.

anicka1981
25. dub 2011

tak mne to na ultrazvuku vobec nekontrolovali, a to uz mam za sebou sj ten v 30 tt, takze to je posledny, ale ja zajtra idem na sukromnu kliniku na 3d sono, koli fotke 🙂), sa tesim, ze uvidim drobca, a potom uz len mesiac pockat a je tu 🙂, ako ide tvoje cvicenie?, dari sa ti?

lucie_84
26. dub 2011

@anicka1981 Nám se bohužel malá na 3D neukázala. Viděli jsme ruce, viděli jsme nohy, viděli jsme placentu, ze které si udělala polštářek, ale z obličejíčku nebylo nic :( Já jsem byla dítě s velkou hlavou, očima jak pulec a věčně vyplazeným jazykem, a když to spojím s přítelem, no budeme mít asi velkohlavouna s obrovskýma očima 🙂 Třeba vám to kontrolovali na utz, ale nezmínili se o tom. Já se o tom dočetla taky až ze zprávy, kterou jsem dostala.
Jinak cvičení jde nejde. Jsem na 9 cm, 28 cm průměr, za 3 týdny, je ale pravda, že se myslím dost šetřím. Když se snažím už nafukovat víc a víc, vyleze mi žilka a už se dál neposouvám. Tak jsem se domluvila s doktorkou i pa, že nebudu přetahovat přes tuhle mez. Tak nevím, jestli se ještě z těch 9 cm pohnu, ale i tak si myslím, že jsem se z původních 5 cm a průměru 16 cm docela vypracovala 🙂
Poslední dny ale už to s pupíkem není nejjednodušší, už bych snad i brala, kdyby se malá trošku ponáhlila a během tohoto týdne se rozhodla nás "poctít" svou návštěvou 🙂 Poslední dny mi utíkají s obrovskou rychlostí, ani se nestihnu nadechnout a z pondělka je čtvrtek. Dneska mám naplánovaný úklid, ještěže nemáme dům, 100 m2 uklízet mi bohatě stačí....

anicka1981
26. dub 2011

@lucie_84 , ja som mala dneska sono, vsetko ok, maly ma 2 170g, a som v 32+6 dni, ze vraj mam troska menej plodovej vody, ale ze to nie je nic vazne, ze mam len viac oddychovat cez den,, inac maly bude cisty tato, velky nos 🙂, a vysinuta pera 🙂, tat to som zvadava co to vyleze 🙂)), ale uz ma v poriadku aj ladvinky, tak som naozaj velmi rada,

Mne je s bruskom uz tiez poriadne tazko, najradsej by som rodila uz zajtra, ja zatial este necvicim, zacnem od buduceho tyzna, od maja iba pomaly, mne sa zilky stale vracaju, raz ich nemam inokedy naskocia, ale nebolia, tak aspon, ze tom, to uz musim vydrzat do konca, a dufam ze potom s tym uz problem mat nebudem,
Som zvadava, ako mi to cvicenie pojde, dufam, ze to nacvicim aspon na 30 cm, lebo vyzera ze maly je dost velky, a ma aj gulatu hlavicku 🙂, inac naozaj ide vsetko tak rychlo,,,

lucie_84
26. dub 2011

@anicka1981 Já měla malou v 31+1 tt 1790 g 🙂 Teď už nám jí od té doby neměřili, tak jsem zvědavá, jak bude velká. S tou plodovkou opravdu odpočívej, to není nic vážného, je to dost časté, ale zbytečně se nepřetěžuj.

Já mám naštěstí bříško už od 33 tt kleslé, takže mě malá moc netlačí a můžu ještě relativně dobře fungovat, i když si občas připadám už jako lokomotiva. Ale v neděli na monitorech nám říkala doktorka, že musím víc jíst a ještě pěkně přibrat, že se jí malá zdá menší. Jak tohle řekla, je mi jasné, že to bude určitě obřík 🙂 Já měla 4200 g, tak by se to mohlo stát 🙂 Krom toho nás už od toho 33 tt strašili, jak budeme rodit předčasně a už tu máme 39 tt a nic 🙂 Takže to vidím, že budeme přenášet :D
Aspon 30 cm? Vždyť 10 cm je 31 cm a dál už se cvičit ani nedoporučuje, za 30 cm budeš šťastná, tam se chci taky dostat, ale dneska jsem se nedostala ani na 9 cm, balonek hrozně vyjížděl, malá se zlobila a při pohybech jsem měla pocit, jako by mu pomáhala ven, jak se mi svíjelo v podbříšku. PA mi říkala, že i těch 28 cm by mohlo stačit, že hodně udělají u porodu ještě hormony. Tak jsem na to zvědavá. čekám, jak dopadla landrea...

anicka1981
26. dub 2011

@lucie_84 ja som zacala na 7,5, coje asi 24 cm, tak na 30 cm, keby sa mi podarilo tak by som bola rada, dufam, ze zilky nebudu robit neplechu, hoci mam taky pocit, ze sa jej uz narobili dost, 😠 ,

Tak to uz cakas kazdym dnom, kedy pride, drzim vam velmi palce,
ja sa citim ako kosatka, pribrala som uz asi 17 kg,a i to som mala uz o 20 kg viac, ale schudla som o 4 kg na 16kg, a teraz som zacala zase priberat 🙂, aj tak som rada, ze to nie je cez 20 kg 🙂),, ja mam pocit , ze maly pride na svet niekedy v 38 tt, mozno 39 tt, my sme sa vsetci narodili na zacatku, asi o 2 tyzne pred planovanym terminom, tak uvidime, , kazdopadne sa uz tesim, ked bude vonku, mne brusko tiez uz zostupilo, odvtedy mam problem so zilkami, ale brusko mam stale velke, cez pupok mam 107 cm 🙂) dost ma obmedzuje, a maleho citim uplne vsade, asi koli tej vode,,,

adelaine
26. dub 2011

ahojte, su tu este mamicky, ktore uz po Epi-No rodili?
zaujimala by ma totiz jedna vec, ci mali nastrih pri porode vacsieho dietata, alebo nie...

vdovec
26. dub 2011

Ahoj holky, chci se k vám přidat 🙂. Od kterého týdne tu tak začínáte cvičit? Četla jsem návod, ale zdá se mi to pozdě. Ještě jsem se to neodvážila ani nafouknout na vzduchu 🙂).

anicka1981
26. dub 2011

@vdovec 🙂, ja zacnem v 35 tt, a uvidim ako mi to pojde, ja som ho skusila len raz zatial,ked mi prisiel, a zacinat budem na 7,5 . Teraz som v 33 tt, takze mam este troska cas, zase nie je dobre velmi skoro zacat, lebo si mozes vyvolat porod, otvara sa krcok po tychto cviceniach,,,,a ja budem urcite rodit v 38 tt, tak to chcem stihnut nacvicit, vsetky zeny v nasej rodine rodili 2 tyzne pred terminom, cize v 38 tt, a vyzera posla ulttazvuku, ze maly je stale o 2 tyzne v predu,,, takze chcem byt pripravena 😠

lucie_84
26. dub 2011

@vdovec Já začala taky 35tt, koncem. Strašili nás předčasným porodem tak jsem se bála, že to nestihneme. Cvičím 3 týdny a jsem na 9 cm z 10 cm a to jsem několikrát v průběhu necvičila, kvůli nějakým problémům, takže počítám tak 16 dní každodenního cvičení. Dřív rozhodně nedopočuji, já tím balonkem a tlakem při roztahování pomohla k otevírání čípku. PA, která epino zná a sama ho ukazuje na předporodních kurzech mi říkala, ať začnu opravdu až koncem 36 tt, já ale neposlechla 😝

@anicka1981 Když si dala hned na začátku 7,5 cm, půjde to rychle. Mně se taky žilka udělala ve chvíli, kdy klesla a ten tlak začal být větší. Epinem jsem tomu ještě trochu napomohla, ale beru teď homeopatika Hamamelis a mám pocit, že mi hodně pomáhají. Pár dní jsem vynechala na doporučení PA a nechala jsem ji trochu oddychnout a je to vážně lepší. Akorát si teď nemůžu dovolit takový tlak :(

sussanah
26. dub 2011

Ahoj holky, akorat se chystam objednavat nejake etericke oleje a premyslim i nad olejem na masaz hraze. Jake pouzivate, resp. muze se vubec pouzivat olej na masaz hraze v kombinaci s epinem? Nemuze dojit k prasknuti balonku?

maryja
27. dub 2011

@adelaine nasa Adelka mala 4,19 kg a rodila som bez nastrihu len s minimalnym poranenim. Nacvicene som mala 28-29cm.

lucie_84
27. dub 2011

@maryja To je výborná zpráva pro nás cvičitelky 🙂 Já jsem momentálně také na 28 cm, doufám, že se ještě posunu dál, ale jak vidím, stačí i 28 cm. Gratuluji k Adelce 🙂

lucie_84
27. dub 2011

@sussanah Ahoj, já používám k masáži hráze olejíček od Saloosu. Doktorka mi ale říkala, že na masáž hráze mohu používat klasický slunečnicový nebo olivový olej. Jde jen o to, aby si vytvořila "kluzší" povrch pro masáž. Ale olej by si rozhodně neměla používat ve spojení s balonkem. Doporučuje se pouze lubrikant na vodní bázi. Já používám nelubrikované kondomy při každém cvičení, i když mám nové Epino, přijde mi to i přesto více hygieničtější a ty kondomy jsou samy o sobě trochu kluzké, takže jsem nakonec nemusela používat žádné lubrikanty.

tanuki
27. dub 2011

@sussanah olej by se neměl dostat na balónek, takže masáž až po nafukování, nebo jedno ráno a jedno večer. Olej jsme měla od weledy, ale je zbytečně drahý a zbylo my ho hrozně moc...stačilo by něco menšího a třeba i levnějšího 😉
@lucie_84 to máš fajn doktorku, že Tě podpoří v masírování 😉

tehulka2011
27. dub 2011

@lucie_84 aj ja som teraz na max 28 cm, tak dufam ze by to stacilo keby to prislo aj hned 🙂

anicka1981
27. dub 2011

@lucie_84 ja pouzivam masticku faktu, ta sa i zda lepsia ako ta homeopaticka avenoc, necitim niaku bolest ani palenie, len teraz, asi posledny tyzden, mam obcas problem ist na vecko, , ale to sa snad neako poriesi, snazim sa zjest vsetko co by ma prehnalo, zatial bez uspechu 🙂)), ale inac som v pohode,
Vcera som bola na sone, malemu sa dari, je 2 tyzne vpredu, takze aj preto chcem zacat na buduci tyzden s cvicenim, aby som to stihla, a zase ja budem cvicit len raz do dna, a i to len 5 dni, ked budem sama doma, ked uz bude niekto doma, tak by som sa nevedela sustredit 🙂. snad to naozaj pojde rychlo, uvidim,,,,, mozno nakoniec aj tak skoncim na cr, ja mam placentu dole v predu, tak sa bojim, ze pocas porodu, ako sa bude otacat, tak si obtoci pupocnik a bude sa dusit, a kliestovy porod rozhodne nechcem, to radsej cr, zalezi co mi povie doktor,,,,,

sussanah
27. dub 2011

@tanuki @lucie_84 diky za odpoved, takze to vidim na tu kombinaci rano jedno a vecer druhe 🙂 Minule tehu jsem pouzivala obyc oliv olej, ale premyslela jsem, ze si objednam neco lepsiho, ale nakonec se k nemu jeste mozna vratim 😀

lucie_84
27. dub 2011

@sussanah Já taky cvičím ráno s epinem, nevím proč, ale po ránu mi to jde lépe než večer a večer přítel masíruje. Ten olejíček od Saloosu je hodně voňavý a mě až někdy trochu štípe, tak taky používáme někdy olivový. Tak ať ti jde cvičení pěkně od ruky 🙂

lucie_84
27. dub 2011

@anicka1981 Aničko, kup si drcené lněné semínko, mají ho v Rossmanovi nebo v DM drogerii. Já si ho dávám každý den do jogurtu a chodím jak po másle :D Já používám Hamamelis, homeopatické prášky v ředění 9. Po nich se mi to do 3 dnů zahojilo a teď jen když se přepnu s cvičením.
Já cvičím, i když mám doma chlapa, občas se na mě přijde podívat, to ho vyhazuju, ale jemu na tom nic divného nepřijde a ještě mi rád pomáhá s masáží, aby nám to pak šlo rychleji.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru