EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

sussanah
28. dub 2011

@lucie_84 strach z neznameho je vzdycky, ale je fakt dulezite se s tim vnitrne nejak vyrovnat, nebat se toho, ale brat to jako novou zkusenost. A fakt hlavne poslouchat svoje telo, ono uz ti rekne, co mas delat, aby porod dobre postupoval, jen ti do toho nesmi nikdo kafrat 😉 A u porodu hodne pomuzou i hormony, takze pokud ted das 29cm obvod, tak mimco bude ok.
Jinak kdyby ti slecna na odkoupeni epi-na nevysla, tak mi dej vedet 😉

seva
29. dub 2011

ahojte, to su same dobre spravy, ja som dnes tiez stresovala, ked som zistila, ze to, co mi vychadzalo ako obvod 10 podla tej prilozenej tabulky, bolo po premerani krajcirskym tak max. 29,5 - 30 cm.
@landrea ty si mala nacvicenych cez 30, vsak ?
@sussanah epi-no Ti rada po mojom porode darujem (za cenu postovneho), podrobnosti mas v IP 😉

landrea
29. dub 2011

@seva ahojky. ano bolo to cca 32, ale nakolko mi to fakt dost pocas cvicenia vyliezalo von, bola som si taka neista ci ten obvod tam vobec dosahujem, ale ak aj nie vyslovene v tom najdolezitejsom mieste.. povazovala som to dotatocne precvicenie.

ale vraj teda hlavku nechal doki vyslovene bez nejakeho spomalovania vysprngnut 🙂
takze iste pomohlo

seva
29. dub 2011

@landrea no, skusim to este teda trochu docvicit. teraz, ked viem, ze sa to da, aj napriek jazve 😎
porod sa ti nakoniec rozbehol prirodzene? a Matiaskovi sa ako dari?

landrea
1. kvě 2011

@seva ahojky,

ano mna ta jazva prekvapila tiez

porod sa rozbehol prirodzene, v piatok som mala ist na monitor, a vravim si , ved hadam to aj odrodiem 😀
bol v nemocke moj porodnik, a uz v aute som zacala mat kontrakcie, ale myslela som ze je to len take cvicenie 🙂
na monitore ich zaznamenavalo po dvoch minutkach, ale slabe a doki vravi, no co uz zostante 😀 . a ja , ze nieee, idem domov, co budeme v nemocke 😀
ale uz som vedela , ze to zacina 🙂
no a o 21.06 sa narodil krpcek,
polozili mi ho na brusko, pupocnik prestrihli az ked dotepal.oci dokoran, neplackal, len pobrukoval. potom ho po osetreni hned doniesli na prilozenie, to sa mu krasne datilo, a potom az na izbe sme opat prilozili, a znova to slo krasne,
v cadci im ani nic ine ako glukozku nedaju, fakt teda len v pripade tych nejakych 2 percent co sa to nejako nedari s mlieckom.. takze vyborne . a krane sme sa rokojili, mati je zatial vyborne babatko, je to cucko ako sa patri , spinka dobre . no a sediet hned pri kojeni v pohode na zadku je na nezaplatenie, ani si velmi neviem predstavit ze frcim doma normalne aj pri starsom synovi s nastrihou, auc.. malo by byt povinne pre porodnika , nestrihat aspon teda viacrodicku 🙂

moka
1. kvě 2011

@landrea ahoj, super, gratulujem k Matiáškovi a k takému krásnemu porodu. Myslím, že to bolo podľa Tvojich predstáv, však? Mne to nevyšlo, nakoniec som išla sekciou 😒 Zbehlo sa to všetko veľmi rýchlo. Ale maly je v poriadku a to je hlavne 🙂

landrea
1. kvě 2011

@moka ahojky, blahozelam ti k drobatku !!!
nech je vam len a len najsamlepsie 🙂

tento porod bol fakt super. sice bolestivy a dlhy ale ten zaver stal za to!

dulkagabulka
1. kvě 2011

@landrea blahoželam 🙂 a krpčeka vitam medzi nami 🙂

landrea
1. kvě 2011

dakujem pekne @dulkagabulka . dala som aj fotecku aj do profilu :0)

dulkagabulka
2. kvě 2011

@landrea jeeej..krasne babatečko...maš peknučke a zdrave detičky 🙂

seva
2. kvě 2011

@landrea jej, aky krasny vlasacik! 🙂
opis porodu znie super. som rada, ze konecne sa aj na Slovensku "pohli lady", zauzivanych postupov, ktore mali s prirodzenym porodom len pramalo spolocne ... aspon teda pre tie zienky, ktore o to stoja.
mna to cochvila caka v amerike. tu sa rodi vyhradne podla priania rodicky (ak teda nedojde pocas porodu k nejakej emergency), cize od porodov doma, v porodnych domoch az po nemocnice. v nemocnici taktiez zena moze ziadat pritomnost celej svojej rodiny pri porode (co bolo pre mna teda dost prekvapujuce), porodnu vanu, porod bez zasahov lekara ... ale pre objektivitu, vacsina porodov tu prebieha vyvolanim (dokonca na vybrany termin ... po ukoncenom 38.tt), s podanim EDA, popularne su aj sekcie na ziadost rodicky ... a to uz ani nehovorim, ze vela mamiciek sa rozhodne dobrovolne svoje dietatko nedojcit ☹ ... lobby firiem, vyrabajucich UM je obrovska ... no a mamicky sa po skonceni sestonedelia vracaju do prace a ani nie dvojmesacne deticky umiestnuju v jasliach ... smutne presmutne.

werunkach
2. kvě 2011

Ahojky holky sleduju diskuzi už od začátku těhu @landrea moc gratuluju k chlapečkovi a k tak dobře proběhlému porodu 😉 Mohu se zeptat zda jsi při prvním porodu měla nástřih? Já bych chtěla začít nějak ten 35tt jestli to bude možné a teď se nějak nemůžu dopočítat kolik tak kondomů budu potřebovat,kolik jste jich holky tak potřebovali nebo kupovali kdo ještě cvičí ?

lucie_84
2. kvě 2011

@werunkach Já jsem kondomový "maniak", cvičím od 35 tt a už jsem kupovala další várku, zatím jsem jich spotřebovala 38 ks, někdy cvičím dvakrát denně, tak hlavně proto.

@landrea Ten klučina je nádherný 🙂 Ještě jednou gratuluji.

lucie_84
2. kvě 2011

Holky, potřebuji poradit. Stalo se vám někdy při cvičení, že při vytlačování balonku vyteklo spolu s balonkem nějaké množství tekutiny? Omlouvám se, že to tak popisuji, ale dnes se mi stalo podruhé, že vytekla tekutina s takovými bílými vločkami. Asi se snad jedná o těhotenský výtok, mám ho teď poslední měsíce někdy silnější, byla jsem na kultivaci a vše ok, ale jen jsem se bála, jestli si nemohu nějak způsobit odtok plodové vody, ale to snad ne....

seva
2. kvě 2011

@lucie_84 myslim, ze v tvojom tt je to uplne normalne. mne to lekarka vysvetlila tak, ze krcok pomaly prepusta hlienovu zatku - moze to byt aj po castiach. ak si mala kultivaciu ok, nebala by som sa. balonikom si urcite nesposobis pretrhnutie plodovych obalov.

lucie_84
2. kvě 2011

@seva Já si právě taky říkám, že pomalu odchází hlenová zátka. Už aby odešla a malá Rozárka přišla 🙂 Mám natrénováno 31 cm, tak už věřím, že se mi povede hladce jí porodit 🙂 Jen se bojím té bolesti, já jsem strašný strašpytel. Vy už taky máte termín brzy koukám 🙂

seva
2. kvě 2011

@lucie_84 😉 Lucka, akoby si mi citala myslienky ... tieto posledne dni su narocne, no stoji za to si pockat ... 31 cm je paradicka aj s rezervou, ja som zatial na 30, a dufam, ze este ten 1 cm nacvicim. A bolesti sa dopredu neboj. Ak mozes, vezmi si partnera, alebo niekoho blizkeho k porodu, velmi to pomaha 😉 moc drzim palce!

lucie_84
2. kvě 2011

@seva Nás od 33 tt strašili, že budeme rodit předčasně, protože jsem byla otevřená na 2 prsty, branku jsme měli průchozí na prst, CS4, poté CS6 a podívej, děláme si už legraci že budeme přenášet. K porodu jde se mnou partner, už má veškeré instrukce, jak má schovat doktorovi nůžky :DDD Já doufám, že těch 31 cm bude stačit, teď už budu do porodu jen udržovat. Dneska večer tomu chceme malinko pomoci, tak uvidíme 🙂 Jdu si ještě pro jistotu zkontrolovat tašku 🙂

seva
2. kvě 2011

no, tak ked uz to mate takto pekne "rozbehnute", myslim, ze to bude naozaj otazka par dni, mozno hodin 😉 ...
tu tasku by som urcite skontrolovala 😀
co sa mna tyka, tiez neviem, co mam ocakavat, kedze prvy porod som mala vyvolavany v 39.tt kvoli preeklempsii. dnes idem na poradnu, tak uvidime, ci sa nieco pohlo. minuly tyzden to este zdaleka na porod nevyzeralo 🙂

lucie_84
2. kvě 2011

No to nevím, byla jsem dnes v poradně a doktorka nic neříkala, že by to vypadalo. Právě jsme od toho 33 tt na tom stejně.
Taška překontrolována, taťka malou trochu pozlobil, tak uvidíme, jestli z toho něco bude 😉
Mě místo vysokého tlaku zlobí nízký. Měla jsem dnes 70/50 a sestřička říkala, že snad nemůžu mít už ani puls. Musela jsem dělat dřepy a došla mi pro čokoládu, aby mě vůbec pustila bez doprovodu domů.

werunkach
2. kvě 2011

@lucie_84 2x denně? to asi nedám a nestačí to každý den jednou nebo ob den,..jak se má spávně cvičit? 🙂

lucie_84
3. kvě 2011

@werunkach Stačí to jedenkrát denně cca 15 minut. Já ze začátku cvičila dvakrát, poctivě, protože jsem se bála, že budeme rodit předčasně, ale nakonec se doktorům jejich odhad nevyplnil a podívej, už jsme v 40 tt a netrpěliví s partnerem oba dva 🙂 Mně trvalo se dostat na 10 cm přesně 4 týdny, ale protože se mi bohužel u konečníku z tlaku malé udělala drobná vylezlá žilka a s balonkem to nebylo zrovna příjemnější, tak jsem to s tlakem a cvičením nepřeháněla a nafukovala postupně a pomalinku. Teď už budu do porodu jen udržovat a čekat 🙂

werunkach
3. kvě 2011

@lucie_84 Tak uvidím,..možná bych raději taky cvičila pomalinku a častěji,.jelikož se obávám předčasného porodu,..ale přesně,nakonec se může stát,že budu přenášet 🙂 Takže asi si koupím kondomů víc,nakonec,můžu je pak prodat i s epi-nem dále...

lucie_84
3. kvě 2011

@werunkach Já jsem si pak připadala bolavá, když jsem cvičila 2 x denně a tak jsem přešla jen na ranní cvičení s epinem a večerní masáž hráze. Pak se to začalo víc hýbat. Když jsem cvičila 2 x denně, neměla jsem tak dobré výsledky, možná, že jsem svalstvo zbytečně přetěžovala, protože jsem měla i pocit mírného opuchnutí. Ze začátku jsem se snažila i hodně nafukovat a co nejvíce roztahovat, ale pak jsem to zpomalila a vždycky se posunula o půl centimetru a tu hodnotu udržovala 3,4 dny a pak zase po půl centimetru dál. Měla jsem pak pocit, že vytlačit balonek byla brnkačka a pak i větší obvod jsem necítila jako nepříjemný pocit ani přehnaný tlak na konečník.

werunkach
3. kvě 2011

@lucie_84 No jsem zvědavá na sebe,..já se celkem toho cvičení bojím,jsem už po jednom docela velikým nástřihu,tak se bojím,že to bude bolet,ale chci to zkusit.. doufám,že i jizva se dá natáhnout a porodit podruhé bez nástřihu

anicka1981
3. kvě 2011

ahojte, tak ja som uz zacala cvicit, zatial pohoda, len som sa chcela pytat ako dlho ste cvicili vy?ako kolko minut denne. ja v pohode vytlacim 7.takze dufam, ze to pojde rychlo,,,

seva
3. kvě 2011

@lucie_84 ahoj Luci, tak ako sa mate ? malinkej sa zjavne v brusku paci 😉 neboj, som si ista, ze to bude coskoro ...
a s tym tlakom teda ... mozno by som si v tvojom pripade dopriala aj jednu- dve salky kavy denne. aj ked nizky tlak je vzdy lepsi ako vysoky. no ty ho mas ozaj extremne nizky. u mna sa uz tiez cosi pohlo, aj ked ziadna slava, a lekarka mi vcera namerala na poradni 160/90 (aj ked u mna su taketo extremne cisla sposobene syndromom bieleho plasta,
doma ho taky samozrejme nemam). tak som tiez musela cakat, kym sa trochu "unormalni", plus monitor babatka.
lekarka mi chce dat cas este tyzden, aby sa to rozbehlo priridzene, potom mi povedala, ze by to uz dalej neriskovala.
tak som na pochybach, nechcem zas vyvolavacku, ale zas tejto lekarke doverujem...
@dulkagabulka poradis ?
@werunkach neboj, druhorodickam ide cvicenie zvycajne o dost lepsie a rychlejsie ... pre mna to nebolo take bolestive, ako som si myslela ze bude. skor take napinanie. a aj v navode sa pise, ze necvicit do bolesti, len pocitu napinania. sama uvidis. ja mam tiez velku jazvu po prvom porode. po porode dam vediet, ako teraz.
@anicka1981 neboj, urcite to pojde. myslim, ze dolezitejsie, ako dlzka cvicenia je pravidelnost. cize radsej kratsie, ale kazdy den.

werunkach
3. kvě 2011

@anicka1981 tak to je na začítek hezké číslo 🙂
@seva děkuju tak snad to tak bude,určitě pak napiš zkušenost a přeju aby nemuseli vyvolávat i když si psala že v americe je normální..

dulkagabulka
3. kvě 2011

@seva vieš..ak je tam už nejaky medicinsky dovod..napriklad by tam bol ten vysoky tlak..tak to ti neporadim 🙂...to by som asi aj ja doverovala tej lekarke

seva
3. kvě 2011

@dulkagabulka dakujem velmi pekne. uvidime. mozno sa to este rozbehne same. idem skusit presvedcit maleho 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru