EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

anicka1981
20. kvě 2011

@katie_25 jaj, tak to je fajn, dobre, ze len tolko. Davaj pozor ako hlboko si pri cviceni davas balonik, ale je fajn, ze mozes cvicit dalej . Sa stavim, ze keby som spomenula epino mojej gynekologicke, tak by na mna pozerala ako na Majku z Gurunu 🙂

Ja mam poradnu vo stvrtok, 1x uvidim aj porodnicu kde by som mala rodit, ze vraj tam maju porodnu stolicku, tak sa budem pytat, ci by bolo mozne rodit na nej, sa mi to zda prirodzenejsie ako rodit na stole s pripnutymi nohami, a uvidim aj dokiho, tak som zvadava, sice si ho nebudem zazmluvnovat, ale aspn uvidim, aky pristup maju... lebo mam par poziadaviek, ako nenastrihavat, netrhat blany, a tak,,, chcem hned malicke na hrud dostat, a aby pupocnik prestrihli az po dotepani, tak som zvadava, ako bude reagovat.... dufam, ze budu v pohode, ze mi vydu v ustrety,,, ved to nie je nic co by nevedeli urobit.

romcovaklarka
21. kvě 2011

@disaster Ahoj, já jsem poprvé dala taky 5, nebo 5,5 (mně se to na té tabulce strašně špatně odečítá, spíš měřím skutečný obvod krejčovským metram 😅). Takže to je v pohodě. Mám taky nové, tak cvičím bez kondomu, nějak jsem byla líná shánět ty bez lubrikantu, ani nevím, kde bych se po nich pídila. Myju epino před a po mýdlem. První cvičení dělám jen tak trošku, prostě to párkrát zkusím zatáhnout, jde mi to dobře. Cvičím 1x denně v různé denní doby, záleží na tom, kdy mám čas, klid a jsem sama. Spíš mi vadí, že dokud je balónek uvnitř, tak vlastně ani nevím, jestli jsem udělala od včerejška nějaký pokrok nebo ne 😠

vdovec
21. kvě 2011

@disaster já cvičívám ráno, tak 20 minut až půl hodky, podle toho, jak se mi chce.
Cvičím jen to vytlačování. Pomalu dofukuju balonek dokud ho udržím, a pak vytlačuju.
Čistím ho v teplé vodě a desinfikuju před i po použití, abych si nezanesla infekci.
Používám lubrikant na vodní bázi. S ním balonek krásně klouže. A je to pohodlné pro mě.

disaster
21. kvě 2011

@anicka1981 @romcovaklarka @vdovec Holky moc díky za rady, moc mi to pomůže.. Ještě se zeptám, já balonek taky lubrikuju, ale pak se mi zdá,že hodně klouže, takže jak dofukuju, musím ho uvnitř přidržovat rukama, jinak by okamžitě vyklouzl. A pak teda nemůže být řeč o vytlačování, jen přestanu přidržovat a balonek je hned venku 🙂 ..tak nevím, jestli je to dobře.

anicka1981
21. kvě 2011

@disaster ja nepozivam lubrikant, lebo aj mne to prilis klze, fakt je ze ja papam lanove semienka, a tie pomahaju vytvarat "sliz", takze mne to ide dobre aj bez lubrikantu, a ked citim, ze uz mi je zavzdanie balonika neprijemne, suche tak ho jednoducho zase umyjem, a zvysna voda na baloniku to vyriesi 🙂, ja som stale zatial na 9 a tri stvrte, cez viac som sa este nedostala, a ked zacinam s cvicenim, tak vytlacim 8,5, ale po par vytlaceniach uz som za 9,5,, si myslim teda, ze by bolo dobre pocvicit aj tesne pred porodom, aby som sa dost roziahla, pred tym ako sa bude vonku tlacit babo.,,, aspon sa nemusim bat, ze zaostanem rozcvachtana,🙂, lebo sama vidim, ako sa stahujem, 🙂)

anicka1981
21. kvě 2011

inac babenky, neviete, co je dobre na nespavost?, uz som nespala noci, a som strasne unavena, asi z toho tepla sa mi nedari zaspat, neviem je neaky caj, alebo nieco take?

sussanah
21. kvě 2011

@anicka1981 na nespavost mi zabira pomerne slusne to, kdyz se pred spankem nejak zrelaxuju. Bud prochazka, potom treba vana a cist v posteli nebo si jen tak povidat. Zadna telka nebo radio, proste minimalne hodku pred tim, nez chci jit spat, uz to pomalu k tomu klidu smerovat. A taky mi pomaha, kdyz mi manzel cte 🙂

anicka1981
21. kvě 2011

@sussanah jaj to je pekne, ze ti cita, 🙂, ja som uz skusala vsetko, aj som sa unavila prechadzkou, aj v pohode som, ale jednoducho sa mi neako neda,,, a po case , ked sa prehadzujem hodinu v posteli som uz taka nervozna z toho, ze nemozem zaspat, ze uz nezaspim vobec, posledne 4 noci som nespala, uf som ako zombik 😔 , snad dneska uz zaspim od vycerpania 🙂, len mi je luto mojeho maleho, chudacik, nechcem ho stresovat, tym ze nemozem spat,,,,

disaster
22. kvě 2011

Tak jsem včera znovu trénovala a tentokrát se balonek zavedla hlouběji a už mi nevyjížděl a skutečně jej šlo vytlačit. Podařilo se mi 6,5 cm, tak jsem zvědavá, jak rychle to bude postupovat dál. Ale mám z toho radost, snad jsem konečně našla ten správný grif 🙂 .
@anicka1981 Na nespavost je dobrá meduňka, zkus z něj třeba čajík

anicka1981
22. kvě 2011

@disaster skusim no, nastastie tejto noci som uz konecne zaspala, nechala som potvarane vsetky okna v izbe, troska prievan, ale prijemne, ale ten cajik si dam, pre istotu pred spanim dakujem,,,
Pojde to rychlo, uvidis,,,, ja mam dneska pauzu v cviceni, lebo su vsetci doma, a nemam sukromie.

vdovec
22. kvě 2011

@disaster taky používám lubrikant a balonek vyjiždí sám, musím si ho přidržovat. A v rámci tréninku mi pomáha, když ho nechávám vyklouzávat pomaleji. Myslím, že mimino bude taky kluzký a zbytek pomůžou kontrakce, tak v tom nevidím problém.
No ale k tomu roztažení. Musím říct, že teda při milovaní jsem postřehla, že po pár pohybech jsem dole "volnější". Tak doufám, že pomůže k tomu stažení abstinence v šestinedělí 🙂. Jinak to teda považuju za docela nevýhodu tohohle cvičení.

lucie_84
23. kvě 2011

Ahoj holky, děkejeme za gratulace 🙂 Ať už nám při porodu pomohlo cokoliv, jestli se někdy pustíme do sourozence, epino si koupím stoprocentně znovu. Jinak naše malá je úplně kouzelná, doma to zvládáme a občas juknu, jestli nemáme n akoníkovi další přírůstek.
Holky, držím palce při cvičení, koukám, že Anička je cvičební mistr 🙂 a ať vám jde všechno hladce a máte bezproblémový porod.

anicka1981
23. kvě 2011

@lucie_84 no akurat neviem ci som nezaca rodit 🙂), som doslaz obchodu a strasna bolest v chrbte ma chytila az tak ze sa nadychnut nemozem, ajaj, neviem no, pockam uvidim 🙂)), ja som chcla junove babo, lebo mazzel aj moj tato ma narodeniny v juny, ale mozno len plany polach, uvidime,,,,,, 😲

sussanah
23. kvě 2011

@vdovec neboj, abstinence a pravidelne cviceni kegel. cviku a bude to v pohode 😉

sussanah
23. kvě 2011

@anicka1981 toz jsem zvedava, drzim palce!

anicka1981
23. kvě 2011

@sussanah hmm, asi len plany poplach bolesti presli asi po 3 hodinach, ale brusko mi tvrdne, ale nemam bolesti, tak som fakt zvadava 😠 Este keby tyzden vydrzal by bolo dobre, ja som teraz 37 tt, takze este kustik potrebujem potiahnut,,,,

disaster
23. kvě 2011

@anicka1981 Tak ať prcek v bříšku ještě týden vydrží... Já začínám taky 37tt, ale už bych to i brala. Celý těhu jsem měla suprový, teď už je ale cítit, že to jde do finále - nateklý nohy, kotníky nevím kam mi zmizely, nateklý ruce a bolest kloubů v prstech, do toho tvrdnutí bříška, a to hlavně večer, takže spánek taky nic moc...kéž by malá tak do 14 dní vykoukla... A co tvůj spánek, lepší?

anicka1981
23. kvě 2011

@disaster no posledne 2 noci v pohode, dakujem, ale budila som sa na tvrdnutie bruska, s tym, ze som musela akutne na vecko utekat , az taky pocit tlaku akoby mravcov, v podbrusku,, a posledny tyzden aj dost silne pichanie od spodnej casti maternice smerom vonku, ako keby nozikom ma niekto pichal, a dneska tie bolesti, tak naozaj neviem, brusko mam tvrde aj teraz, tak neviem, ja som presne dneska 36+5 takze vo stredu by som mala zacat 38 tt, este tyzden by bolo super keby vydrzal,,,neviem este som nerodila, tak netusim ake to je,, 🙂

Ja som tiez nemala niake problemy cele tehu az v 31 tt my vyskocila zila, tak ta ma troska potrapila, alei nac ok,

sussanah
23. kvě 2011

@anicka1981 to pichani, neni to spis v oblasti stydke kosti? To jsou takove vylozene pichave, rezave bolesti. Je to kdyz se rozvolnuji cesty, dela se pro mimco dalnice 🙂 Kazdopadne se ti to uz fakt blizi milovymi kroky. Jaj, ja uz se taaaak tesim na zari 😵

anicka1981
23. kvě 2011

@sussanah nie, to je ina bolest, ta bolest vychadza ako keby z vnutra maternice vonku,,, take pichave, neprijemne, a vzdy ide par takych akoby pichnuti za sebou, 3-4. akoby nieco s krckom to malo, v tej oblasti to boli,,, alebo ja som uz aj rozmyslal nad tym, ci to nie je placenta, lebo ja ju mam na prednej stene dole,,, ale to zase by ta bolest nevystrelovala az tak nizko dole do posvy,, tak netusim co to je

ked sa rozchadzaju kosticky to inac boli,,, 🙂 aj tie ma obcas pobolievaju, ale to nie je nic strasne,,, ta bolest co ma trapila 3 hodiny dneska bola dost strasna, si neviem predstavit co ma caka pri skutocnom porode, 🙂

sussanah
23. kvě 2011

pri skutecnem porodu ti budou hlavne fungovat hormony. Pro me osobne byl treba mesicpred porodem mnohem horsi nez porod samotny. Tam uz to melo nejaky system, nejakou hormonalni podporu, nekam to smerovalo. Kdezto predtim jsem se jen trapila.
A bud rada, ze kosti te boli jen trochu, ja zazila fakt bolesti, ktere potom ani u porodu ne 😖 ale zas mel maly potom hromady mista 😎

anicka1981
24. kvě 2011

@sussanah no len to, ze tie kosti sa uz dohromady asi nedaju, ze ostanu tak saom pocula, ja mam dost siroke boky, tak dufam, ze sa uz velmi roztahovat nebudem 🙂, lebo aj ked schudnem co som pribrala(18 kg) tak sa do nicoho nezmestim🙂),

V noci ma pobolievali krize, ale nic strasne, a brusko mi tvrdlo, ale terz rano sa dza byt vsetko v normale, tak uvidim, ze co zaze bude, este aspon do buducej stredy keby som vydrzala... by bolo najlepsie,,,

sussanah
24. kvě 2011

@anicka1981 no ja teda muzu rict, ze jsem se vcelku dostala do puvodnich tvaru. Mela jsem nahore skoro 20kg, do pul roku jsem byla kg zpatky a postavou skoro taky. Jakoze boky se trosku rozsirily a me teda hlavne i hrudnik ( a prsa pri kojeni), ale vic nez s kalhotama a suknema jsem mela problem s kosilema a trockama 😉 Takze v klidu, jasne, ze telo nebude uplne jako driv, ale myslim, ze zas tak silena zmena to treba u me nebyla.
Je fajn, ze se to zklidnilo, fakt ten tyden jeste by bodl, ale zas uz je i tak mimco dost velke, takze by to bylo v pohode, neboj 🙂

disaster
24. kvě 2011

ahoj holky, po dnešku hlásím 7cm (obvod 22cm), mám radost, že to po těch pár dnech cvičení trochu hejbe, ale je to teda pěkně nepříjemný. Mám hlavně strach při vytlačování, že si ublížím.. Kolikrát ten balonek vytlačujete při jednom cvičení?

anicka1981
24. kvě 2011

@sussanah tak to som rada, ze mam nadej dat sa do kopy, 🙂, lebo momentalne mam z mojho tehotenstva taky pocit, ze som rozsekana nacisto 🙂),a to mam celkom pohodove tehu, ale stria sa mi narobili aj na prsiach a stehne, a za pozledny tyzden uz aj na spodnej strane bruska, a ta zilka ma trapila tiez, ale po tom detralexe je mi fajn, co sa tyka zily, a strie dufam, ze vybledne a nebude ho velmi vidiet 🙄 , no a dufam, ze sa mi podari aj schudnut, lebo sa citim ako kosatka 😀

no na posldne sono som bola v 33tt, a to bol maly 9 dni v predu s vahou a velkostou, netusim kolko moze mat teraz, ja len koli pluckam, by som chcela aby este troska podrzal,,,

anicka1981
24. kvě 2011

@disaster jaj to je super, ja som zacinala na 7,5, to ti pojde rychlo,,, za chvilu budes na 10 🙂, ja vytlacam balonik asi 6x pokial necitim, ze mam dost,🙂, ja som troska obmadzovana zlatou zilkou, ktora sa po cviceni stale troska zhorsi, koli tomu tlaku, takze ja neidem ani do bolesti, pokial necitm, ze mam dost,

a cvicit je najlepsie tak, ze baloni nafuknes, pokial necitis tlak, a nechaj troska posobit,,,, zase dofukni a zase nechaj troska poobit tlak, a ked uz je balink dofuknuty tak , ze ti tren tlak je nozaj neprijemny vytlac balonik von,,, aspon mne sa to zda takto najefektivnejsie,, drzim palce 😵

disaster
24. kvě 2011

@anicka1981 Tak to jsi dobrá, já začínala snad na 5 cm.. cvičím přesně jak popisuješ, ale zatím mám strach, takže jak to začne bolet, chvíli čekám a vytlačuju, už nemám odvahu dofukovat. Ale snad to bude časem lepší.. Zatím při jednom cvičení vytlačuju 2x, nevěděla jsem jak moc můžu, tak zkusím příště víckrát...
Tak ať je žilka brzo v pořádku a moc tě netrápí..

anicka1981
24. kvě 2011

@disaster 🙂 jaj, tak to mas super pokrok, no mne to islo velmi rychlo, az mam pocit, ze to bolo velmi jednoduche 🙂) po tom detralexe je uz dobre, ale jeden cas som poriadne chodit nemohla, z 3 tyznov co som cvicila tak tyzden som mala prestavky, lebo sa nedalo,,,aauaua, ale teraz uz ok, ja som uz teraz na 9 a tri stvtre, 🙂, dalej uz ani neidem, iba udrziavam, ale na zaciatku cvicenia 1 balonik, ktory vytlacim ma 7, 5, tak ako na zaciatku, a po par vytlacaniach som uz za 9,5,,,, takze to tkanivo je naozaj velmi elasticke,, ale spolieham sa aj na hormony pri poode,, tak dufam, ze to pojde hladko,,,

sussanah
24. kvě 2011

@anicka1981 jo holt cilova rovinka neni nic prijemneho 😉 A o maleho se neboj, uz jsi v 9m, maly uz je urcite v pohode. Kamaradce se narodil na konci 36tt kluk, 2,45kg a po cca 5dnech sli domu, vse naprosto ok, apgar ukazkovy. Mimco uz je ucite pripravene, jen se ted obaluje tukem 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru