EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

chomik
11. zář 2011

Tak ja to asi vzdávam...dnes som na prvý pokus bez problémov vytlačila 23 cm, ešte som sa tak tešila a potom krv ☹ žiadne slaboružové stopy ale jasná čistá krv...mali ste niekto niečo podobné?

seva
11. zář 2011

@sussanah gratulujem 😉 !!!

anicka1981
11. zář 2011

@sussanah jaj, tesim sa s vami, no je to pekny valibuk, som rada, ze vam to takto dopadlo, a gratulujem 😉
No a napis, ako bolo 😠 , a super rychle si to mala, ja ked pocitam od prvej slabej kontrakcie tak som rodlia 30 hodin, ale take tie kazdych 20 minut mi zacali 16 hodin pred samotnym rodenim, takze ma drobec pekne potrapil 🙄 😀 , este raz vsetko naj a drzte sa

anicka1981
11. zář 2011

@chomik a citila si neaku bolest alebo palenie hradze?, ak nie noze sa stat, ze ti praskla zilka vo vnutri od tlaku,,, a nevzdavaj to,,, mali sme tu aj babenku co cvicila s posvovymi krcovymi zilami, aj ja som sa trapila so zlatou zilou, a nacvicila som vsetko v pohode, sice s prestavkami, ale stalo to za to.
Dolezite, je zistit, ze z kadial to krvacanie je,,, a ked je to len povrchova ranka, je dolezite nechat ju zahojit a zacat cvicit zase, ale pomaly, neist do bolesti,,,,,,, drzim palce,,,, mne sa po prvom cviceni vyhodila taka zlata zila, ze som chodit nemohla, 😒 ,,,strasne to bolo,,, nasedela som hodiny v dubovej kore a nakoniec uz nezaberalo nic,,, dr mi predpisala detralex a to konecne zabralo, keby som vedela, tak k nej idem hned, a ja som sa 2 mesiace trapila,,,,, neboj bude dobre 😉

miparak
11. zář 2011

Tak jsem se nějak zasekla, těch 25 cm v pátek byl asi nějaký ulet.....dnes 24 cm, ale zase jsem je vydržela 5 minut, což jsem v pátek nevydržela. Tak aspon nějaký pokrok. Měřítko Epi sice tvrdí, že jsem dala 8cm průměru, čili 25cm, ale měřeno metrem je to 24cm. Doufám, že do porodu ještě něco stihnu natrénovat. V úterý začínám 38.týden 😒

jana0706
11. zář 2011

@miparak ahojte, aj ja som uz zacala pravidelne trenovat (mm sa na tom strasne bavi, ze "trenovat"), dnes som dala v pololahu 23,5 cm a v klaku 25 cm...skusala som to opakovane a epino aj vyklzne vzdy v pohode, ale je pravda ze nikdy to v tom maximalnom nafuknuti nevydrzim nejako drzat dlhsie na hradzi, viac mi vyhovuju tie opakovane pokusy...myslite ze je to ok alebo treba vzdy vydrzat niekolko minut aby to malo ten spravny efekt?

chomik
11. zář 2011

@anicka1981 Veď to, že žiadna bolesť, preto som sa aj tešila, že keď na prvý pokus dám 23 cm, tak druhý bude ešte lepší, ale k tomu som sa ani nedostala ☹ zajtra si dám pauzu - v utorok mám poradňu, tak sa dovtedy snáď trošku zahojím...vďaka za podporu 🙂

lenka_l
11. zář 2011

Ahojte tehulky, tak my uz sme na svete, v tehotenstve som cvicila s epinom zhruba od 35 tyzdna, vzdy len v pololahu, kedze som vedela ze inak rodit nebudem, nevedela som sa dostat cez 8,5 az 9 cm (podla priemeru v tabulke), den alebo dva pred porodom (rodila som v 39 tyzdni) som sa dostala asi na 9,5 skoro 10 no a porod sme zvladli bez nastrihu, asi dva alebo tri stehy na krcku, kedze krpec isiel s rukou pri hlavicke, ale hradza v pohode, no a maly mal obvod hlavicky 36 cm, takze urcite kazdemu odporucam cvicit... inak ja som cvicila tak, ze som ho nafukla,vydrzala tak 1 az 2 minutky a nechala vyklznut, nezvladala som ho tam dlhsie udrzat, takto som to opakovala niekolko krat za sebou zhruba pol hodinku... snazila som sa cvicit kazdy den, ale nie vzdy to vyslo... takze drzte sa, prajem prijemne porody a ak sa aj nedostanete na tych 10 cm, v kazdom pripade uz len nejake cvicenie je pokrok v porovnani s necvicenim 😉

jana0706
11. zář 2011

@lenka_l gratulujem k babatku a k porodu bez nastrihu! super sa to cita, je to naozaj velke povzbudenie...
ja som akurat pisala ze to neviem dlho vydrzat, tak budem asi cvicit tak ako ty, s opakovanymi pokusmi - dnes mi to tak vyhovovalo, dufam ze sa postupne nejako prepracujem na tu 10...

aemmi
12. zář 2011

@sussanah Tak gratuluju 🙂 teda, to je rychlost blesku 😅

monika12353
12. zář 2011

@jana0706 ahoj, ja take epi nemuzu udrzet- proste cim vetsi je, tim vic vykluzuje...nekdy mam az krece v prstech, boli me..az si rikam, zda neco nedelam spatne- mas to taky tak???

ladie
12. zář 2011

@lenka_l teda! 36 cm a ještě ruku u hlavy a bez nástřihu!! MOC gratuluji!!!!!!! 🙂

ladie
12. zář 2011

Jinak po víkendové pauze dneska 30,5 cm 🙂 🙂 🙂 Ty pauzy vážně mají něco do sebe. Kdybych cvičila každý den, tak se budu zbytečně trápit a stresovat, že to nejde.

Jinak já taky cvičím tak, že třeba do 3/4 všech přifouknutí balonek v sobě nechávám. Třeba 3 minuty, přifouknu, dvě minutky, přifouknu... Ale když se dostanu na větší obvod, tak nafouknu, vydržím jen chvilku a balonek jde ven. A cvičení neopakuju, protože pak mám problémy - bolest, krev... Ale druhý den se v pohodě dostávám na stejnou hodnotu, takže to je podle mě naprosto ok způsob.

@monika12353 tak já balonek přidržuju jen lehce (jo, když je míň nafouknutý, tak víc, protože má tendenci vyklouznout ven. Čím je plnější, tím méně ho přidržuju. Nad těch 26 cm ho už nemusím jistit vůbec). Taky pomáhá lehce změnit polohu - já třeba trénuju v polosedě na boku a když balonek vyklouzává, tak dám nohy k sobě, než přifouknu a balonek drží kde má.

chomik
12. zář 2011

@ladie Ahoj, a keď sa objaví krv, tak len tak slaboružovo na balóniku alebo aj tak, že normálne tečie?

ladie
12. zář 2011

@chomik no, u mě když se objevila krev, tak normální červená jako při MS - jen toho nebylo moc. A spíš než na balonku, tak pak když ze mě tekla.

miparak
12. zář 2011

@ladie a jak moc míváš balonek zasunutý? Mně se ho daří držet v sobě bez přidržení jen v případě, že ho zasunu hodne dovnitř...ale na obrázku mají, že by mel trochu koukat, tak nevím. Jestli to nedělám špatně, protože celý ho dovnitř nedávám. 😨

ladie
12. zář 2011

@miparak tak min. 1/3 balonku mám venku. Ono to chce vychytat pozici, která ti vyhovuje.

jana0706
12. zář 2011

@monika12353 ja ho musim tiez cely cas prichytavat, bez ohladu na to ci je mensi alebo uz viac nafuknuty - proste by vzdy vyletel von - lebo ked roztahujem tu hradzu a chcem aby ten najvacsi obvod na nu posobil tak sa snazim aby vykukovala velka cast baloniku, ved ten najvacsi obvod je az hore...ale krce do prstov som nastastie este nedostala...asi je to aj o pozicii ako pise ladie, ibaze ja by som chcela rodit v nejakej gravitacnej pozicii (napriklad na porodnej stolicke) a tak sa snazim trenovat v klaku - tam sice "dam" viac ako v polosede/pololahu, ale aj to pridrzovanie je narocnejsie, musim sa viac "pokrutit"...no ale ved pri porode ja nic pridrzovat nebudem takze by to malo byt v pohode 😉

dlabinecka
12. zář 2011

@sussanah Jé, gratuluju!!! Těšíme se na detaily.

dasty79
12. zář 2011

Ahoj holky.
Hlíásím se k úspěšným Epinačkám.Sice mám pár kosmetických stehů - ale druhý den jsem normálně mohla sedět.Nebála jsem se porodu.Uměla jsem tlačit.Malá byla na 3 kontrakce venku 🙂 Hned na sále jsem si říkala,že klidně hned další mimčo 🙂 Prostě krásnej zážitek z porodu.Sice ty kontrakce byly ke konci hnusný,ale to k tomu patří.A Epino můžu jen doporučit!!!Měla jsem nacvičeno 30-31 cm.Malá měla obvod hlavičky 32cm.
A 3130 g a 50cm.Opravdu se to vyplatilo investovat!!!

Moje kamarádka ho chtěla ode mě koupit,ale bude mít císaře.
Tak kdyby měl někdo zájem pošlete IP - PRODÁVÁM EPINO 🙂

ladie
12. zář 2011

@dasty79 tak taky velká gratulace! Mimčo má krásné míry! To bych taky brala!!

anicka1981
12. zář 2011

@dasty79 gratulujeem, som rada, ze vam to tak dopadlo 😵 , ja krasne pocity, ked si spominam na svoj porod, aj ja som mala posledne kontrakcie dost silne, ale pekne si napisala, ze to k tomo patri 😉 .keby si potrebovala poradit ohladom niecoho tak kludne napis, za tie 3 mesiace mame kopu skusenosti so zapalenym ockom uskom, kolikou aj refluxom, aj laktacnou krizou, a podobne 😀 🤐 drzim palce

anicka1981
12. zář 2011

@lenka_l jaj gratulujem, aj moj maly mal 36cm 😅 , urcite cvicenie stoji za to, super pocit hned sediet a byt v pohode,, ja som bola troska sklamana, ked sme boli 1x po prode s muzom spolu, lebo som bola dole dost velka,vatsia ako pred porodom,,, ale momentalne, po 3 mesiacoch je vsetko v uplne povodnom stave, 😉 Drzte sa a budte zdravi 😵

miparak
12. zář 2011

@dasty79 tak to gratulka k miminečku a uspěšnému tréninku, který se vyplatil.

Holky, jsem nějaká zaseknutá. Tak jen doufám, že i to, že nepostupuju v přibývání centimetrů, značí, že se mimčo nikam nechystá. Včera 24 a dnes taky.....ale zas je vydržím na hrázi držet 5 minut, což je uspěch. Na třetí pokus jsem dala cirka 24,5...no tak uvidíme. Jsem trochu nervozní, aby se malá nevydala ven dřív a já nebudu mít natrénovano 😒 I když těch mých 24 je měřeno metrem, zatímco dle jejich měřítka bych už byla na 25cm.

sussanah
12. zář 2011

@anicka1981 no kdybych to pocitala uplne od prvni kontrakce, tak jsem rodila 4tydny 😀
Mela uz jsem nekolik noci pred porodem poslicky treba 4h po 10min apod. Takze kdyz se to rozjelo, tak to slo nejprve po 7m asi 2x, potom po 5min asi 2x, porad relativne slabe a do 10min jsem byla na intervalu asi 2min a pekne maso az do konce :-/
@seva diky 🙂
A teda epino fakt super, nejvice mi teda pomohlo uvedomitsi ty tlaky a zjistit, jaka poloha mi na tlaceni jde nejlepe. A dneska uz se ani necitim, ze bych vcera rodila 😀

anicka1981
12. zář 2011

@sussanah 🙂 no tak prvych poslickov a poriadne tvrde brucho som mala asi 3 dni pred porodom, a to som si myslela, ze uz je porod, 🙂 mylila som sa, pamatam ako teraz, prve kontrakcie prisli rano o 5 a bolo to kazdych 20 min, o 9 rano som vstala z postele a presli,, boli to iba take slabe mravence 😀 , ale to co prislo o 9 vecer, tak to bolo des, prv som cakala,, ze to prejde nakolko som uz raz vsetkych vystrasila a leteli sme do kosic nadarmo 🙂, tak som pri okne stravila celu noc pohupovanim sa z boka na bok a predychavanim kontrakcii 😖 , boli 20min, neskor 15 min a rano o 5 som zacala krvacat, tak to som uz zobudila celu rodinu a hor sa do kosic,, to som netusila, ze ma caka este 7 hodin trapenia, 😨 strasne silne kontrakcie som mala, au au, ale stalo to za to 😵

lenka_l
12. zář 2011

@jana0706 dakujem 🙂 drzim palce, nech sa dari pri cviceni a hlavne potom pri porode, nech to ide jedna radost ;)

dasty79
13. zář 2011

Moc všem děkuju 🙂

A opravdu cvičte,cvičte!!!! 🙂

miparak
13. zář 2011

@dasty79 Prosím tě, kolik jsi nacvičila obvod? Nemůžu se hnout z 24 cm....a dnes mě příšerně bolí pravý podbřišek, tak seobávám, aby malá přece jen nechtěla ven dřív. Na maminku , než si natrénuje 30cm, třeba čekat nebude 😒 Dnes jsem 37tt+0

miparak
13. zář 2011

TAk mi to dnes nedalo a znovu jsem si přečetla instrukce k epinu. Prý ideální je, když se nám podaří nechat vyklouznout balonek nafouknutý na průměr 8-10cm. Dnes jsem trénovala a dostala jsem se na regulérních 25 cm a to je onen průměr 8cm. Tak by mě zajímalo, jestli je tu některá epinačka, která treba víc nenatrénovala a u porodu to stačilo. Chci trénovat dál, jen ty postupy vpřed už nejsou tak rychlé, jako první týden (z16cm za týden na 23cm). Tak kdyby se mimčo chtělo přihlásit dříve, jestli mám naději i s 8cm na zdárný výsledek? 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru