EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

slimme
30. říj 2011

@srneckav Ahoj ja ho mam na hradzi tie v podstate celu dobu ale ta doba je par sekund nez ho nafuknem a to neviem ci staci...a hlavne akonahle dam tych 31 cm tak leti von, takze ho tam mam nafuknuty na 31 cm len sekundu...

srneckav
30. říj 2011

Já ho foukám takhle celou dobu, fouknu, chvilku počkám...přifouknu, znova čekám, a takhle napůl vevnitř a napůl venku ho mám asi tak 10-15 min. Nikdy ho nemám celý uvnitř. Takhle jsem to pochopila z návodu, že je na té hrázi vlastně pořád - tj. min 10min

bleee
31. říj 2011

ahojte, ja cvicim uz asi 2 tyzdne, zatial som sa ale nedostala nad 7cm /t.j. obvod 22cm/. V piatok som bola na gyn. a vyzera to u mna na porod sekciou, chlapcek bol velky 3500g a velkost hlavicky mal o 2 tyzdne vacsiu, uz ju mal takmer 9cm priemer a ja som bola len v 37,0 tyzdni. Porodne cesty mam uplne uzavrete, tento tyzden urcite rodit nebudem a na dalsi tyzden bude zas o cca 250g vacsi.... Pri mojej utlej tel. kostrukcii hrozi, ze mi neprejde panvou.... Neviem ci pokracovat v cviceni s Epinom alebo co...

sue007
31. říj 2011

Blee,no tak cvicit muzes,za to nic nedas,urcite to bude jen ku prospechu,kdyz si svaly dole procvicis..i kdyz to treba pak nevyuzijes pri porodu,ale treba taky jo.Me rekli v 37.týdnu,ze malej ma uz kolem 3,3kg a byla jsem uplne zavrena a tak jsem si rekla,ten teda musi ven,abych to vubec zvladla,zadnyho obrika rodit nechci 🙂 a taky ze jo,naplanovala jsem mu to na nedeli a narodil se v pondeli v 38+plus 2.Treba to byla jen nahoda,ale delala jsem teda vse pro to,aby uz sel,nejak jsem vnitrne citila,ze jsme oba ready-ten vikend jsem nachodila nehorazne dlouhe prochazky se psy,nejaky sex,masaz bradavek-tez pry ucinne,nejake napoje atd..no proste vse a od nedele vecera jsem mela bolesti.Takze se nestresuj,nech to osudu a v klidu si cvic,vzdyt se nemusis dostat na zadne rekordy,kazdy centimetr je dobry,ja ani nepocitam,ze to bude u me uplne bez nastrihu,ale treba jen s malým 😒

wieruss
31. říj 2011

Ahojte, tak sa hlasim zas ... kedze som dnes zacala spinit (asi odchadza zatka) tak som si povedala, ze treba cvicit 😀 ale na moje prekvapenie som sa dostala z minulych 5 cm priemer na 6 cm (teda skok z 15 na 19 cm obvode) co ma potesilo, dufam, ze to pojde takto aj dalej ..
Inak nemate problem s nafukovanim ? Lebo ja to normalne ze nevladzem stlacat (mam opuchnute ruky) 😠

bleee
31. říj 2011

@sue007 dakujem za podporu, budem cvicit dalej aspon 1x denne
@wieruss problem so stlacanim mam aj ja, tiez mi trpnu a puchnu ruky od 30.tt, kvoli tomu ho mam problem aj pridrziavat...

wieruss
31. říj 2011

@bleee a ako to riesis ? lebo fakt si neviem predstavit ze budem skusat stlacit este viackrat ako dnes 😅

srneckav
31. říj 2011

Já pořád nevím, jestli cvičím dobře. Vy si dáváte celý balonek do pochvy a nafukujete ho, když je uvnitř?

bleee
1. lis 2011

@wieruss robim si prestavky, nikam sa neponahlam, dofukujem pomaly. Moj manzel bol iniciativny, ze bude dofukovat on, ale trochu sa bojim, aby to nepresvihol, takze radsej nafukujem sama po troske.
@srneckav zle sa asi cvicit neda, rob to tak, ako ti to vyhovuje. Hlavne ze cvicis a hradza sa natahuje.

Inak zistila som, ze musim cvicit 2x denne, lebo inak sa neviem pohnut z miesta. Dnes som konecne dala 7,5 cm. Uz sa nestresujem, ci to bude sekcia alebo prirodzeny porod, som vyrovnana s oboma moznostami, hlavne, nech je dieta zdrave...

srneckav
1. lis 2011

Blee já se tady asi odpovědi nedočkám 😀 Tak ještě jednou - holky co cvičíte, dáváte si ten míček do pochvy celý, nebo jen ze 2/3 jak je napsané v návodu?

wieruss
1. lis 2011

@srneckav cvicim len chvilu ale dam balonik dnu a cvicim, tym ze nafukujem tak sa posuva balonik von, myslim ze udrzat ho dnu sa da chvilku, potom vybiehava. Hlavne ze cvicis a dari sa ti 🙂

srneckav
1. lis 2011

Aha, takže celý vevnitř, no já to budu asi střídat...ale dařit se mi teda moc nedaří, asi jsem nějaká úzká, je mi to dost nepříjemné, asi začnu i s masáží hráze 😒 Děkuju za odpověď 🙂

wieruss
1. lis 2011

@srneckav no neviem ci to niektorej je prijemne... Ja tiez predychavam, snazim sa uvolnit, aby hradza povolila. Tym ze mam spuchnute a strpnute ruky ako @bleee tak je trosku problem udrzat ten balonik vnutri ,lebo ruka povoluje. A to som este len na 6 cm, ako si na tom ty ?

srneckav
1. lis 2011

No jo, asi to není příjemné žádné z nás, ale co bychom neudělaly že 🙂 Já naštěstí napuchlá nejsem a bříško mám taky pidi, takže mi nedělá problém si tam balonek držet...aspoň že tak. A dneska jsem dala poprvé 6cm, to je zatím můj rekord, takže nic moc.

wieruss
2. lis 2011

@srneckav vcera ako som cvicila tak ma prepadol taky fest blby pocit, lebo som skusala ze naozaj pokial to pojde nafuknut a uvolnit sa a bolo to neprijemne ako to jemne tahalo a stipalo . Ale dala som na 6,5 cm co ma prekvapilo... dufam, ze to pojde takto dalej, lebo dok mi dnes povedal, ze asi pojdeme skor, lebo mi mekne krcok 😒 A ty si asi stihlucka pravda, ze ti to ide tak pomalicky. ?

bleee
2. lis 2011

ahoj kocky, dnes rano sa mi podarilo 7,5, neviem si predstavit, ze sa este dokazem pohnut dalej, obdivujem baby, co sa im to podari na 10, ja medzi nimi asi nebudem. Cvicim uz vyse 2 tyzdnov a idem mi to veeelmi pomaly.
@wieruss skor nemusi znamenat ze tento tyzden, ale napr. aj o 2 tyzdne, co uz bude pre teba hranica terminu. Drzim palce, aby si sa prepracovala co najblizsie k nemu

wieruss
2. lis 2011

@bleee kazdy cm nacviceny je super a priblizuje k tomu, aby bol natrih minimalny alebo ziadny 😉 a neboj nic, citala som, ze ked sa blizis k terminu tak ti aj cvicenie ide potom lahsie, ze hormony na tom tiez maju svoj podiel . |Kedy mas termin ?
Ja viem, ze skor nemusi byt tento tyzden, ale som si povedala ze ked budem pomaly cvicit kazdy den, nic tym nepokazim a citim sa istejsie... momentalne sa ale citim dost neisto kedze mi tvrdne brucho ako blazen 😖

slimme
2. lis 2011

Ahoj holky, neviem teda ako to robite tie co uz mate nacvicene tych 31cm, ja ho sice nafuknem ale neudrzim ho tam ani 20 sekund, nieze 7 minut ako pisete. Bojim sa ze to nebude stacit ☹

ladie
2. lis 2011

Holky, nebojte. čím blíž bude porod, tím snadněji to půjde. Já jsem byla tak týden před porodem na 30-31 cm a předtím jsem se taky horko těžko hýbala z místa.

ladie
2. lis 2011

@slimme Při tom maximálním nafouknutí jsem taky nevydržela dlouho 😉

slimme
2. lis 2011

@ladie Tak to ma celkom aj tesi, ze niesom sama🙂 a nastrih si mala?

ladie
2. lis 2011

Já nakonec po 19-ti hodinách porodu skončila na akutním císaři. Ale prcek měl hlavičku 34 cm, tak si věřím, že bych byla bez nástřihu.

bleee
2. lis 2011

@wieruss termin mam 18.11., maly mal uz minuly tyzden 3500g a hlavicku priemer takmer 9cm, porodne cesty som mala uplne uzavrete. V piatok idem na poradnu, tak uvidime. Brucho mi tvrdne uz 2 tyzdne, ale vraj je to normalne, tak sa tym nezatazujem. Kvoli vekosti babetka sa pripravujem aj na sekciu, aj na prirodzeny porod, preto epinujem o dusu dalej.
@ladie ty si prezila tu najhorsiu alternativu, aj porod aj cisarsky ☹

sue007
2. lis 2011

Ahoj holky,pokud vás to štípe a táhne,-ale nechci dělat nijak chytrou,to vůbec,když mám cvičení teprve před sebou-tak bych tu hráz během dne mazala olejíčkem-je to podle por.asistentky Inge Stadelmann stejné,jako se rty-když nejsou pravidelně mazané a prudce se zasmějete,je to nepříjemné a můžou vzniknout prasklinky,kdežko když pravidelně mažete,nestane se to.Určitě tedy nemazat těsně před cvičením,aby to ještě víc neklouzalo 😉 Stačí jen olivový nebo madlový z lékárny,pokud nemáte ten na hráz.

wieruss
2. lis 2011

@bleee ale mne dnes tvrdlo v kuse pomaly 2 hodiny kazdych 5 minut... a hlavne, ze doktorovi som dnes povedala, ze to nepoznam (dodnes mi nestvrdlo ani raz) a hups hned naraz tak dlho tak som sa vystrasila 😅 A ta vaha malickeho, merali ti velkost panvy ci prejde drobec aj ked bude vecsi ? A neboj nic, mozno uz buduci tyzden maly pojde von a nebudes cakat az do konca 😉
@sue007 to ma nenapadlo, dakujem za info, zajtra ked pojdeme do mesta tak si kupim olejicek ... ale neviem ako si to budem mazat, ked si ledva dociahnem... snad to mm zvladne 😀

bleee
3. lis 2011

Dnes rano 7,5 cm, dopredu sa nejako neposuvam....

@wieruss panvu mi nemerali, doktor na mna pozrel a hned mi povedal, ze mam uzke boky, co je aj pravda, mam chlapcensky typ postavy. A ze si nie je isty, ci porodim normalne a ze radsej sekcia jak tahat babetko zvonom alebo kliestami... Pri normalnej velkosti babetka alebo aspon jeho hlavicky by ani uzke boky nemali vadit, ved aj moja mama porodila, lenze ja som mala porodnu vahu 3300g, co pripad mojho drobca urcite nebude... Sak uvidim zajtra na poradni kolko maly podrastol a ako to so mnou vyzera...

wieruss
3. lis 2011

@bleee jaaaj, to ma mrzi, lebo mne dok hned povedal ze siroka panva, ze neni problem, tak mozno aj preto mi to ide lahsie to cvicenie 😅 A drzim palce, nech je malicky hlavne v poriadku a je uplne jedno ci prirodzene pojde alebo sekciou 😉 Len tak mimochodom, neviem cim to je, ze sa teraz rodia vecsie deticky, ja som mala tiez napr. 2900g a to som bola len tyzden skor na svete 🙂

kajad
4. lis 2011

Rada bych zacala cvicit s Epinem, pokud uz nekdo nepotrebujete, prosim nabidnete! Jsem v 33t, tak jeste nejaky cas mam,ale bohuzel jsme nestihla shanet drive. Zatim vsechny nabidky uz jsou prodane ☹

lumimi
4. lis 2011

zdravim, malu mam otočenú zadočkom dole a ideme sa pokusit rodit prirodzene ak by slo, podla dr. by to u mna slo dobre, tak som začala pred pár dnami zvičit, a včera som sa dostala na 23 cm, ale takým sposobom, ze ked to zacalo boliet tak som prestala, a potom ked to prestalo tak som po troške dofukla na tých 23. a olej na hrádzu neviem nikde zohnat, tak používam obyčajný lubrikant - myslíte ze to stačí?

ivicek1
4. lis 2011

@lumimi Ahojky,zkus v DM,dívala jsi se? U nás jej mají 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru