EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

keira
25. kvě 2012

@ivanafarkova no ja som ho tam zasunula dost, sprosta, som si neprecitala, alebo nevenovala pozornost, ze na 1x by som mohla byt aj oparnejsia, lenze ja som isla na to HUra system! a nebolele to, proste sa to dalo vydrzat ..

a dakujem za podporu!

romca13
25. kvě 2012

@keira já začínala na 16 cm a už to bylo pro mě napoprvé hooodně nepříjemný,,,, teď mám za sebou 7 cvičení a včera jsem dala 24,5cm, takže fakt mi to jde pomalu a nečekám ani, že následující den dám víc, vždycky raději zkusím míň a pak pomalu přifukuju,,, mám totiž pocit, že mi to tlačí na čípek a je to nepříjemný,,,, možná se doktora v pondělí zeptám, jestli u mě není problém, abych s tím cvičila, než se dostanu na nějaké vyšší číslo, PA v porodnici na informační schůzce říkala, že moc zkušeností s tím nemá, ale že tím rozhodně nic nepokazíme,,,,,
jinak se chci holky zeptat,,, jak se cítíte po tom cvičení, nebo třeba později o prá hodin, v noci, druhý den??? Mě totiž bolí spodek, jakože ty spodní svaly, stydká kost, když chodím, jdu jak kachna 🙂 je to tím, že se roztahuju, nebo něco můžu dělat špatně??

keira
25. kvě 2012

@romca13 no vsak to, ze ja som vobec nevedela skontrolovat, v akom stadiu to je .. proste som to vydrzala, dalo sa to vydrzat, tak som myslela, ze vsetko OK .. a potom puk! a kukala som ako puk 😀
nuz ale sranda to nebiola, tak neviem, asi to bolo moje posledne cvicenie ... 😖

romca13
25. kvě 2012

@keira ve kterém jsi týdnu?

keira
25. kvě 2012

@romca13 38tt

andelka
25. kvě 2012

@romca13 mě bolel celý spodek, stadké kosti, kyčle, pánev...příšerný to bylo. ale je to holt normální 😅 za těch několik týdnů jsem si zvykla, no. Jinak s epinem jsem cvičila večer před spaním.

romca13
25. kvě 2012

@andelka díky 🙂 já si právě říkala, že je to asi normální, holt se tělíčko roztahuje, jen jsem si to chtěla potvrdit 🙂 já cvičím odpoledne, když jsem ještě sama doma 🙂

romca13
25. kvě 2012

@keira no uvidím co u doktora,,, zeptala bych se ho, jestli ses nějak neporanila a pokud nebudeš krvácet nebo tě to nebude nějak bolet , tak bych klidně cvičila, ale samozřejmě pomalu, začla bych na těch 5 cm a postupovala pomalu,,, i kdybys teď začla rodit, tak mimi je už donošené, spousta holek v 38 tt rodí,,,,

andelka
25. kvě 2012

@romca13 no a já si myslela, že se to roztáhlo při prvním těhu a u druhého že by to mohlo být dobrý..a houby 😅

keira
25. kvě 2012

@romca13 no ale ako zistim, kolko cm tam mam?

romca13
25. kvě 2012

@keira no já si to zkusila nafouknout venku a podle počtu nafouknutí,,, musíš se snažit ale mačkat stále stejně,,, já třeab vím, že při mých 10ti zmáčknutí jsem na nějakých 22cm,,,,

keira
25. kvě 2012

@romca13 to je dobry napad, koho by to napadlo, a ja som prvykrat mackala ako diva 😢

andelka
25. kvě 2012

@keira já to dělala taky tak, podle poštu stisků..občas jsem to teda neodhadla a dala míň, ale neva, cvičila jsem tak 4-5x a začínala na nižším obvodu než den předtím končila, třeba jsem dala 25, 25, 26, 27 (a den předtím jsem končila třeba na 26). No udělala jsi blbost, škoda toho. Ale neva, aspoň budeš opatrná a přifukovat postupně.

romca13
25. kvě 2012

@keira no to já teda jak divá nemačkala, bo mě to dost bolelo,,,, teď třeba vím, že jsem včera skončila na 14ti zmáčknutí,,, takže dnes pojedu na 12-13, pak vyfouknu, podle toho, jak to budu cíttit, pak se budu snažit jít třeba na 15 a zase vyfouknout,,, pak zase na těch 15-16 a zkusit vytlačit,,, ale je to vždycky o pocitech,, třeba prostě to dnes nepůjde, tak skončím na 13ti a nebudu to hrotit,, nechci za každou cenu jít každý den o něco víc, i když by to byl osuper,,ale prostě ji mám nějakou zatuhlou, ne jak spousta holek tady ,tak musím pomalu 🙂

keira
25. kvě 2012

@romca13 myslis, ze kvoli tej prasklej cievke si mozem sposobit daku infekciu?

ivanafarkova
25. kvě 2012

Holky tak já po dnešním (pátý den) cvičení 27 cm. Teda já vždycky cvičím na dvě zavedení. První je většinou menší než předchozí den. Včera jsem měla 25 cm, dnes jsem dala na první zasunutí 24 cm. Druhé zasunutí šlo opět o poznání lépe, ale ty poslední přifouknutí už byly teda drsné 🙂 Když je balonek uvnitř tak mi ani tak nevadí ten tlak na hráz, jako ten na konečník, to mi připadá šílené ... Tak jako tak jsem ráda, že to postupuje, ale o víkendu bych ráda zůstala u těch 27 cm a lépe si na ně zvykala než se zase posunu dál 🙂 Tak ať se daří holky 😎

romca13
25. kvě 2012

@ivanafarkova teda gratuluju, postupuješ hezky,,, taky si říkám, že bych ráda procvičila pořádně jeden obvod, aby to fakt netáhlo a pak se postupně posunula výš,,, no uvidím, dnes jsem ještě necvičila ,nějak se k tomu nemůžu odhodlat,,ale pak dám vědět,,,

@keira netuším, nejsem doktor,, ale prasklou žilkou asi infekci nedostaneš,,,, no já mám nějaký výtoky pořád, takže i u mě je těžko rozpoznatelný u jaké infekce bych neměla cvičit,,,

romca13
25. kvě 2012

tak dnes jsem to nějak nehrotila a dala jen 24cm :( ale co,, zítra je taky den,, a musím říct, že jsem to vyfukovala vícekrát a zase nafukovala,,, a pak mě to vytlačení ani moc nebolelo, ale fakt u mě hrozně záleží na poloze, neuěřitelný 🙂

ivanafarkova
25. kvě 2012

@romca13 Jo na té poloze fakt dost záleží, já trénovala celou dobu v polosedě, nohy pokrčené v kolenou, ale tak nějak špatně se mi ten balonek přidržuje, tak se jakoby nakloním trošku víc na bok a jednu nohu položím skrčenou v koleně na postel. A zdá se mi, že je to fakt lepší. Ale co jsem četla, tak opravdu většina porodnic na to finální tlačení vyžaduje kozu. Tak raději to raději budu zkoušet i v té klasické poloze ať jsem na to připravená.

romca13
25. kvě 2012

@ivanafarkova no já to nejdřív budu zkoušet,tak jak to jde, a pak jestli bude čas, tak to zkusím v tom polosedě,,, i když je fakt, že jsem to dnes zkoušela úplně v sedě, seděla jsem na kraji pohovky, a taky to šlo docela dobře, jen to bylo hrozně nepohodlný, že jsem se neměla o co opřít, když jsem byla úplně na kraji,,,,

ifetka14
25. kvě 2012

Ahoj holky, já cvičila zatím dvakrát (začala 35+5). Napoprvé jsem dala 22, podruhé 24 cm, to mi přišlo celkem dost. Jsem se nechala trochu ukolébat a teď to už dva dny flákám 🙂 Říkám si, že ještě pár dní počkám, že nemá cenu mít nacvičeno moc dopředu.. co myslíte? Taky bych potřebovala rodit až po 8. 6., tak bych to nerada nějak uspíšila.

beta.m
25. kvě 2012

Tak dneska o půl cm víc než včera, tedy 27 cm, sem tady mezi váma úplnej žabař ale nechci to zbytečně uspěchat, termín mám příští sobotu tak snad se na těch 30 cm dostanu 🙂

hany1979
25. kvě 2012

@ivanafarkova tak dneska jsem zkusila stejnou polohu, jak popisuješ ty a musím říct, že super. Když jsem byla úplně na boku, tak jsem nebyla schopná udržet ho zčásti venku, vždycky mi celý vklouznul dovnitř 🙂 a asi mě taky tlačil na čípek, nebo co. Ale takhle, trochu na boku, ho udržím a i se mi daleko líp tlačí. Včera jsem necvičila, tak dnes o to poctivěji, jsem sice pořád na 25, ale už to nebylo tak drasticky nepříjemné. Já měla tak skvělý pocit, když jsem viděla ten balonek venku, jak je velkej. Když jsem začala, byla jsem přesvědčená, že ani do téhle velikosti nemůžu nikdy dojít.
@beta.m vůbec nejsi žabař, je to krása. Pěkně cvič, někdo tu psal, že je i dobré před cvičením vypít maliník a čím bude porod blíž, tím to určo půjde líp, tkáň se bude připravovat, hormony pomůžou.

beta.m
25. kvě 2012

@hany1979 maliník piju každý den ráno a cvičím večer ale to si myslím že by mělo být i tak ok, jestli to teda má vůbec vliv 😀 já sem si taky na začátku myslela že to nikdy nemůžu v sobě tolik nafouknout ale už se to blíží 🙂

andelka
25. kvě 2012

@ifetka14 já jsem to měla úplně stejně, taky jsem nevydržela a dvakrát prubla v 36tt, ale pak jsem poctivě už cvičila aspoň 5x týdně od kontroly v 36+1, taky jsem začínala na 24cm...no dobře že jsem začala včas a cvičila víc než před prvním porodem, rodila jsem totiž nečekaně o 9dní dřív. 😉

ivanafarkova
26. kvě 2012

Holky šikulky jste! Jen tak dál 🙂 Já mám zatím těch 27, dnes jsem ještě necvičila tak jsem zvědavá kam se dostanu, ale nechci to přehánět, já mám do termínu porodu ještě 21 dní ... Zase na druhou stranu když budu dřív na těch 31 cm, tak budu klidnější i kdyby se malému zachtělo ven dřív. 🙂

romca13
26. kvě 2012

tak já dnes dala 26, ale teda na začátku jsem měla problém to nafouknout tak na 17, pořád mi vyskakoval ven, jakoby ho něco ven tlačilo, a bolelo to,,, vůbec jsem nemohla najít polohu, ve které by to šlo,, nakonec v sedě nakraji postele a trochu opřená zezadu,,,,,,ale musím říct, že jsem na začátku byla úplně zoufalá, že mi to vůbec nešlo,,,,

misaskul
26. kvě 2012

@romca13 Romi já na tom byla co čtu podobně jako ty, šlo mi to strašně pomalu a byla jsem nervozní z těch diskuzí tady, když některé napoprvé daly přes 20 a já byla za 20 ráda po téměř 14ti dnech snažení. No každopádně já se dostala na 29, v průběhu cvičení jsem to přestala hrotit, možná bych dala i víc, ale mimčo jsem posledních 14 dní měla hodně dole, tak už mě to nějak nešlo a nechtělo se mi. Cvičila jsem teda pravidelně a stejně tak 2x dovnitř, vyfouknout a třetí nebo čtvrté vylačit. Ono totiž ani tak nezáleží na tom jestli člověk nacvičí 32 nebo 28, ale když to dělá pravidelně, tak to tělu dost pomůže a usnadní. A pomůže i jen samotné zavádění, i když ženská z 90% vyfukuje a nevytlačuje, i to je plus pro porod. Já se dostala na 29, malej se narodil s hlavou 32,5 myslím a vše šlo jako po másle a bez zranění, pokud nepočítám nějaké odřeninky. 🙂
@ifetka14 Co to znamená, že bys potřebovala porodit až po 8.6.? Jako že dřív se ti to nehodí? 😀 Určitě není nic špatného mít nacvičeno dopředu, můžeš se zaslavit třeba na 27, pak se delší dobu dál nedostaneš a pak by tě to mohlo mrzet. Navíc mimčo se klidně může narodit dřív, samo se rozhodne.

neu.sona
26. kvě 2012

Holky, ráda koupím od některé EPI-NO. Samozřejmě v dobrém stavu. Děkuji moc za nabídky 🙂

romca13
26. kvě 2012

@misaskul díky moc za podporu,,, mám za sebou 9 cvičení,,, začínala jsem asi na 17, už si nejsem moc jistá,, ale je fakt, že každý den na to musím jít pomalu,,,, nejdřív na málo, vyfouknout, pak trochu víc, vyfouknout a tak dál,,, nedám hned tolik, kolik jsem dala nejvíc předchozí den,,,, a až to poslední teprve vytlačím,,,, no myslím, že i tak to má nějaký význam,,,

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru