EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

adel22
12. říj 2012

@vivianaba Cajik kupis aj v bioobchode, hm?
A s tým oslabením svalov neviem, podľa mňa to je normálne a po pôrode keď budeš posilňovať svaly , tak sa to upraví.

vejula
12. říj 2012

@karra a prečo vam fyzioterapeutka neodporučovala precvičovať panvove dno?

karra
12. říj 2012

@vejula vysvetlila nam to nejak tak, ze na porod je dobre mat tie svaly co najviac uvolnene a rozthahane, a tym cvicenim sa ten sval trenuje a je to tam potom zbytocne pevnejsie.. Sportovkyne maju s tymi pevnymi svalmi obvykle pri porode problemy. Samozrejme po porode to naopak odporuca spevnovat a cvicit tie svaly, aby to tam bolo zase ako pred tym..

gaka
12. říj 2012

@drahomira123 uuuf, už jsem se bála, jestli jsi v pořádku, když jsi dlouho nepsala...hlavně klid, mamino, určitě děláme líp, že se vůbec nějak připravujeme než nedělat nic. Zvládneš to, ikdybys neměla stihnout se na tu 10 dostat, uvidíš! 😉

@wilsonka pokud vím, tak jedině na internetu. Mrkni na jednu, dvě stránky dopředu, holky tam píší stránky slovenského webového obchůdku, kde se dá sehnat 😉 Nebo se tu třeba holky objeví a písnou ti 🙂

santron
12. říj 2012

holky,mám dotaz- cvičím s epinem a jsem otevřená na prst..není to problém? abych si tam nezanesla nějakou infekci.....

gabina23
12. říj 2012

ahojte dievčatá ktorá má záujem o EPI-NO ozvite sa mi do IP 🙂

vivianaba
12. říj 2012

@drahomira123 uff to je neprijemne, a co povedal lekar, co ti tam mohlo krvacat? V kazdom pripade - urcite dobre ze cvicis a opatrne cvic dalej, ocenis pri porode aj keby si nemala nacvicenych 10cm.

@karra zaujimava info s tym cvicenim az po porode, ja sa snazim trochu stahovat svaly ale aj tak su riadne uvolnene. Po porode som cvicila vzdy pri kojeni - to clovek aj tak ine nevie robit, tak som aspon stahovala svaly. A ked kojis kazde 2 hodiny je toho treningu celkom dost.

@wilsonka kupis napr. na webshope perinbaba.sk, inde na SK ani neviem kde. Alebo potom z bazaru od bab ktore uz porodili. Ja budem po porode svoje epino tiez predavat.

@adel22 - ten ostruzinovy caj nemaju vsade, ani v bioobchodoch to nie je bezne ze vojdes a urcite maju. Ale je jedna lekaren v BA kde maju vela byliniek tam ho urcite maju, len som dnes nestihla tam ist (resp. sa mi ani nechcelo, kedze som chora ja aj syn boli sme len doma)

drahomira123
12. říj 2012

@vivianaba že to mi tam neaká žilka zlihala..že to nieje nič vážne...tak dnes som necvičila...a možno ešte zajtra si dám pauzu a potom v pondelok skúsim opatrne začať...znova.. 😖 .. ale zaujímavé je na tom to ..že ma nič nebolelo ani neštípalo..

drahomira123
15. říj 2012

dnes som zase cvicila a ked som presla.osmicku tak som znova krvacala ale isla som sa umyt a cvicila som dalej a dala som 9 sice s krvou ale kaslem na to. 😒

adel22
15. říj 2012

Baby a kedy mám začať cvičiť? V stredu budem v 35. tt- to je ešte skoro? A praktizujete aj masáž hrádze? Tú by som už aj mohla praktizovať, nie? Vďaka za odpoveď.

drahomira123
15. říj 2012

@adel22 original v navode je napisane ze 3 tyzdne pred terminom..ja si masaz nerobim ale pijem caj s malinovych listov

adel22
15. říj 2012

@drahomira123 Vdaka...ja som to v tom navode nikde nenasla....mozno som to prehliadla....
Malinovnik zacnem v stredu- od 35. tt.. Alchemilku pijes tiez?

karra
15. říj 2012

@adel22 Masaz hradze sa uz tusim odporuca od 34 tyzdna, ale ja cvicim len s epinom, zacala som 4 tyzdne pred terminom. Najskor tak opatrne, vzdy som nafukla a vytlacila dva krat, teraz nafukujem a vytlacujem tri krat za cvicenie, ide to tak rychlejsie, a cvicim raz za den.. ide to celkom pekne, zacala som na 18,8 cm a po 11-tich cviceniach som na 28 cm a to mam este vyse dvoch tyzdnov cas, teda dufam. Pri kazdom cviceni sa to posunie asi o 1 cm - obvod. Asi tri dni som sa zasekla na 25-26 cm, ale treba len vydrzat, po par dnoch to zase povolilo. Po kazdom cviceni premazem hradzu weleda olejcekom. Masaz ako taku uz potom nerobim. A pouzivam vodny lubrikant, inak by som tam ten balon nenapchala 🙂

adel22
15. říj 2012

@karra cize kondomy vobec nepouzivas? len lubrikant?

karra
15. říj 2012

@adel22 nie, kondomy nepouzivam.. planujem si ho potom nechat na druhe dieta. Po kazdom cviceni ho umyjem teplou vodou a vydezinfikujem alkoholovymi utierkami.. A pred cvicenim ho len umyjem a nanesiem na neho gel a po vytlaceni zase umyjem a dam gel a tak tri krat a ked skoncim, tak ho dobre umyjem a vydezinfikujem. To by som pokazde minula aj tri kondomy, lebo taky oslizeny balon by som si tam uz druhy krat nechcela pchat, takto ho vzdy umyjem teplou vodou medzi jednotlivymi vytlacaniami a je jak novy :D

drahomira123
16. říj 2012

@adel22 alchemiku? to som nepocula.. to je co? ale jem za lyzicku lanove semiacka kazdy den ze potom dieta lepsie prejde porodnymi cestami ze len tak vyklzne..
aaaa dnes som dala 10cm.. 31 cm hlavicka som strasne rada .. teraz aspon zo 3 dni ked to dam tak si poviem ze som pripravena!! a to som si myslela ze to nikdy nedam... 😀

adel22
16. říj 2012

@drahomira123 Alchemilka je tiez bylinka....ale pije sa uz tak tesne pred porodom.....vraj sa to moze striedat s tym malinovnikom...
Ja papam tiez semeno...ale rano pomlete v cistom jogurte s medom a s bananom- mnamka🙂 vraj niektori hovoria, ze je to jedno ci to uvaris alebo zapijes alebo zjes.....v kazdom pripade je to zdrave...a ked budem cvicit s epinom, zvolim si aktivnu polohu pri porode, masirovat hradzu, pit caje, cvicit jogu, jest semeno...tak aj dufam, ze to dopadne podla mojich predstav🙂

kaya07
16. říj 2012

@abecedka
ahoj, muzu se prosim s Vami poradit?
taky cekam dvojcata a mam doma epino.
Pri prvnim otehotneni s dcerkou jsem ho pouzivala a myslim, ze mi to dost pomohlo.
Ted premyslim, jestli to mam pouzit i pri dvojcatech, abych tim treba nevyvolala porod.
Jak jste to nakonec mela Vy? dekuju, K.

kaya07
16. říj 2012

@abecedka
@abecedka ahoj, muzu se prosim s Vami poradit?
taky cekam dvojcata a mam doma epino.
Pri prvnim otehotneni s dcerkou jsem ho pouzivala a myslim, ze mi to dost pomohlo.
Ted premyslim, jestli to mam pouzit i pri dvojcatech, abych tim treba nevyvolala porod.
Jak jste to nakonec mela Vy? dekuju, K.

drahomira123
16. říj 2012

@adel22 tak to je parada ze vies presne co chces.. dufam ze sa ti to podari.. ved robime preto vsetko mozne aj nemozne aby nam to dopadlo co najlepsie.. 😉

leyla24
16. říj 2012

@karra tak to ti trosku zavidim, ja som po 11 cviceniach na 23,7 aj to sa mi dnes podarilo prvykrat . A malemu sa zakazdym cvicenie nepaci. Niekedy mam pocit ze sa s tym balonom chce "pretlacat"- este ked viem, ze ma snuru okolo krku, tak ho nechcem velmi drazdit, aby sa este viacej neomotal.

gaka
17. říj 2012

@leyla24 A když epino trošku víc povystrčíš ven, tak se malý také zlobí? Já že někdy se mi mimčo taky pěkně vrtí, ale stačí trošku povytáhnout balonek za šňůrku ven a je to mnohem lepší a dá se 😉
Jinak já včera na 9. cvičení udělala 9,5, tak jsem spokojená 🙂 Ale je to fuška, ten tlak jsem si teda od prvního porodu "hezky" připomněla!
@adel22 Tak lněné semínko jsem si koupila už nějak před měsícem a úplně na něj zapomněla - ještě že ses tu zmínila! Tak začnu ode dneška - líp trošku později než vůbec, že? 😎
@drahomira123 Super, gratulka! 😵 A žilka už dala pokoj?

drahomira123
17. říj 2012

@gaka zilka asi zistila ze to nema cenu ze aj tak cvicit neprestanem tak to vzdala. 😵

karra
17. říj 2012

@leyla24 ja som tiez musela balonik trosku povytiahnut, tak o jeden dva centimetre, lebo maly sa branil 🙂 trosku silnejsie treba potom balonik pridrzovat, ale da sa to udrzat v pohodicke.. aj ten tlak je o malicko mensi, ako ked je balon vnutri uplne. Ja zase stojim uz treti den na 28 cm, ale verim, ze sa to pohne. Vsak este je nejaky cas a urcite sa posunies dalej. Treba len vydrzat. A kolko krat za cvicenie nafukujes a vytlacujes? Lebo ja som vzdy vytlacovala dva krat, a potom som zacala tri krat a islo to trosku rychlejsie..

gaka
18. říj 2012

@karra Taky jsem se třeba dva, tři dny držela na stejném čísle. Asi to tak má být - hlavně to nepřehnat, abychom si ještě nepřivodily nějaké zranění.
Ale dnes jsem udělala 10 - huráááá! Takže teď se budu snažit udržovat desítku do porodu 🙂
Holkýýý, jsem plašan, ale když se dostaví poslíčci, tak najednou dostávám strach z porodu. Ikdyž se zároveň na mimi těším - no plašan.

vejula
18. říj 2012

Čavte kočky, tak ja som už na obvode 30cm.... Cvičim presne 2 tyždne. Kočky, možno blba otazka, ale.... Stalo sa vam, že ako ste vytlačali ten balonik, tak vam trocha cvrklo? LEbo včera som citila obrovsky tlak na mechur (bola som vycikana, ale nie uplne tesne pred tym) A ked som balonik vytlačila bolo podomnou trošku mokro. Zrejme to bol moč, ale normalne ma napadla taka blbosť, či som si tou loptičkou nemohla natrhnuť ten vak, kde je mimi, a či trošku plodovej vody nevytieklo. Stale si vravim, že je to blbosť ale sem tam ma to tak napadne a potom mam strach 😕

vivianaba
19. říj 2012

@vejula ahoj gratulujem k obvodu 30cm! Mne sa v poslednych tyzdnoch dost casto stavalo ze sa mi cvrklo, hlavne ked som bola nachladnuta a strasne som kaslala, aj som to sem pisala. Tie svaly su uvolnene a mam pocit ze je to tam dole cele nejake poposuvane. Myslim ze priamo s epinom to nesuvisi, alebo ze to nie je kvoli tomu ze cvicis s epinom. Neboj urcite si si nic nenatrhla, mimi je dobre chranene krckom a epino sa k nemu v ziadnom pripade nema ako dostat alebo m poskodit plodovy vak.
Inak baby cvicte, cvicte, rozpravala som sa s mojim porodnikom a hovoril ze si pamata z mojho prveho porodu ze "balonik zafungoval", som rada ze toto konecne uzna aj nejaky lekar a netreba sa skryvat a zato ze pouzivame epino pripadne bojovat s nedoverou lekarov ktori najradsej strihnu automaticky.

sunflower87
20. říj 2012

Ahojte dievčatá, ja idem od pondelka začať cvičiť s balónikom. Chcem sa vás opýtať, používali ste lubrikačný gél alebo niečo iné? Čo mi môžete odporučiť?

vivianaba
20. říj 2012

@sunflower87 ahoj, ano lubrikacny gel ale moze sa pouzivat len taky co je na vodnej baze. A prezervativy len nelubrikovane.

sunflower87
20. říj 2012

dievčence a pomohol vám epino?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru