EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

anielkha
3. bře 2013

@isabella_fly Moje doktorka s epi-no zadnou zkusenost nema.

isabella_fly
3. bře 2013

@anielkha a sex mas zakazany? by som asi vychadzala z toho, lebo tiez ide o to, ze si tam cosi strcis a s tym cvicis a s tymto aj natahujes, ak ho nemas zakazany, tak podla mna by problem byt nemal, ale ak ano, tak ti dalej poradit neviem, kedze som taky problem vobec nemala

anielkha
3. bře 2013

@isabella_fly Mam nakazany klid.. ted uz teda tolik ne, protoze dle doktorky je prcek hotovy... tak nema cena ho se tam snazit drzet... 🙂 Ja uz to riskla.. nic to neudelalo, tak to snad bude ok.

bobulka2010
4. bře 2013

Čaute holky. Tak mě dorazilo EPINO dneska. Trošku mě teda zarazilo, že tam není český návod....ale myslím, že ho mají na stránkách...tak jdu hledat...

dolcee
4. bře 2013

Take mě dnes dorazilo epi no a navod jsem našla na webu. Ale měl by tam byt správně.
Zkusím ho zítra - je sice brzo, ale jsem zvědavá a kdyžtak budu cvičit prvně ob den

bobulka2010
5. bře 2013

Tak jsem poprvé zkusila EPINO.Mám sice ještě spoustu času-zařínám 25.týden....ale chtěla jsem zjistit co mě čeká....a teda začala jsem na 5,5 cm a už je mi to dost nepříjemný :-/ No mám co dělat....Holky a jak s tím cvičíte? Jen nafukujete?

lomanta
5. bře 2013

Ahojky, tak jsem zase tu 😉 O pár stránek dozadu jsem psala, že u toho hrozně krvácím, že se na to asi vyprdnu... nedalo mi to a prubla jsme to znovu 😉 Asi pred 4 dnema a bylo to dobry, sice jsem dala svých stálých 22, ale aspon, že tam nebyla krev. Snažila jsem se, aby byl balonek co nejméně uvnitř, aby netlačil na čípek a kupodivu to takhle funguje. Dnes jsem cvičila zase a dala jsem 24 😉 Jsem moc ráda, na to, že to vypadalo, že nebudu moct cvičit... sice frekvence zatim nic moc, ale občas mě manžel udělá masáž hráze a to je panečku síla, já si to takhle důkladně fakt neudělám 😀 Takže to tak nějak střídám ani necvičim každý den. Ale asi začnu být důslednější, chci s tím trochu pohnout, aspon na těch 28cm...

@bobulka2010 Já nafouknu a nechám vyklouznout, ale zatim jen zlehka. Další nafouknutí už je větší a další ještě větší. Když už mi to je hodně nepříjemný, tak chvíli počkám, soustředím se, abych se uvolnila a ono se to zlepší, tak třeba ještě trochu fouknu a zase čekám a tak dokud můžu... a pak nechám vyjít ven, ale to dělám hodně pomaličku, je mi to příjemnější, čím pomaleji, tím mín nepříjemný. A polohu ted mám ve vaně opřená o záda v kleku, nohy sice trpěj, ale tahle poloha je pro mě nejlepší, mám uvnitř nejvíc místa, tak přemýšlím, že bych to tak zkusila i u porodu, nějak být v pokleku, ale nevim, jak to udelat, pac klecet asi nebudu mit silu... no, uvidime...

fazulka_mala
5. bře 2013

@anielkha Ahoj, ako si sa rozhodla, zacala si cvicit? Dozvedela si sa, ci cvicenie s epino moze vyvolat predcasny porod ak je u niekoho riziko predcasneho porodu? Mne tiez tvrdne brucho, aj som otvorena na tesny prst a neviem, ci mam cvicit. Dakujem

anielkha
6. bře 2013

@fazulka_mala ahoj, ano ob den cvicim a zhoršení necítím. Dneska jdu na kontrolu, tak uvidím. Nikde jsem zádné informace, ze to ma vliv, nenašla.

dolcee
6. bře 2013

Tak jsem dnes poprvé zkusila a měla jsem 6.5 cm, bylo to docela v pohodě a jsem spokojená, ještě bych zvládla tak dvakrát dofouknout, ale nevěděla jsem, kolik toho už v sobě mám, tak jsem to nechtěla přehnat a myslím, že na začátek akorát.
Namazala jsem si hráz olejem a masírovala rukou a pak zavedla balonek s kondomem.
Tak zase zítra 😉

Co ostatní, kolik máte holky a na kolikátý pokus?

alikaa
6. bře 2013

@dolcee To si dobra. Ja som v prvom tehotenstve zacinala na 5-5,5 cm, teraz druhy krat na 6 cm. Do 10 dni som bola na 8 cm a odvtedy to ide veeelmi pomaly. Cvicim uz treti tyzden a dala som maximalne 9,5 cm, aj to nie vzdy. Uz par dni je to stale medzi 9-9,5 cm. Neviem ci sa mi niekedy ta 10. podari, cakam kazdu chvilku, ze uz na mna pride porod. Ale som spokojna aj s tymto, babatko by malo mat len okolo 3 kg, takze nebude velke.

martjjja
6. bře 2013

@dolcee já mám dneska třetí den,pátý cvičení...chci cvičit co nejčastěji,protože mě chtějí kvůli vysokýmu tlaku ,hospitalizovat, případně porod vyvolávat dřív, tak abych aspoň něco stihla. Začínala jsem cca na 6,5 a stejně jako ty jsem na první pokus nevěděla,takže jsem foukala radši míň než víc. Nijak nepříjemný to nebylo. Po třech dnech a pátým pokusu jem cca na 8,25. Hráz trochu bolí,když je balonek vevnitř,ale nejhorší je tlak na konečník,ten je na tom nepříjemnej nejvíc ze všeho. Zkouším různý polohy a nejpříjemnější mi je na boku a rozevřít stehna nebo horní nohu zvednout.

anielkha
6. bře 2013

@dolcee cvičila jsem dneska potřetí a jsem na 21.

Ale hrůza hrůza. Doteď jsem cvičila obden.

rybicka2
6. bře 2013

@alikaa
Ja som na tom uplne tak isto. Tiez uz porod ocakavame kazdu chvilu. Po 3 tyzdnoch cvicenia maximalne 9,5 cm, metrom zmerane 29 cm. A posledne dni tiez sa to toci okolo 9, viacej to akosi nejde. Ty si uz cvicila aj pri prvom porode? A ako to dopadlo? Pomohlo to? Lebo ja som primprvom nic netrenovala, a dopadlo to poriadnym nastrihom. Sice drobec bol velky, ale to bude asi aj teraz podla odhadov, a to ja som pribrala len 7 kg.

martjjja
7. bře 2013

@bobulka2010 já jen nafukuju,dost záleží,jak moc ho zasunu dovnitř. Když z poloviny,napíná to hráz víc,ale vykluzuje,musím ho držet. Když ho dám víc,tak drží,ale zas to nenapíná při nafukování přímo tu hráz. Jinak já nafouknu trochu míň a chvíli čekám,až si hráz i vnitřek na ten tlak zvyknou,pak přifouknu...a tak pokračujtu,dokud je to snesitelný. Pak balonek hodně pomalu vytlačím ven. Taky mám pocit,že čím pomaleji,tím bezpečněji. Při rychlým podle mě je nebezpečí poranění větší.

alikaa
7. bře 2013

@rybicka2 Ano, cvicila som aj pred prvym porodom. Tiez som sa vtedy nedostala cez 9.5 cm, teda ani neviem ci sa mi az tolko podarilo nafuknut, ale rodila som o 2 tyzdne skor, takze som ani nestihla viac natrenovat. No a nastrihli ma preventivne "pre istotu" 1 cm lebo som bola prvorodicka. Taky bol komentar doktora, ked som sa opytala, ci som sa potrhala. Dost ma to nastvalo. Ten nastrih (alebo to miesto) citim teraz vzdy ked cvicim a vlastne tento pozostatok nastrihu mi brani nafuknut viac, lebo mam pocit, ze ma na tom mieste roztrhne. Ale teda podla mna ten balonik pomohol, ja som sa pred porodom strasne bala dlhodobych problemov, mam viacero kamosiek, co si aj rok nevedeli sadnut, intimny zivot na dlhu dobu skoncil a ja som po 2 tyzdnoch po porode ani nevedela, ze som rodila. Tie svaly sa mozno aj vdaka tomu rychlejsie zregenerovali. Ale tak nemozem porovnavat, lebo bez cvicenia s epi-no som este nerodila.

martjjja
7. bře 2013

@alikaa jeee,to snad ne...taky mi bylo řečeno,že u nás stříhají preventivně rovnou všechny,z toho mám hrůzu největší...budu muset už na dálku křičet,že nechci...jestli mě teda bude někdo poslouchat. Já věřím,že se domluvíme 🙂

bobulka2010
8. bře 2013

Tyjo ja musim taky zjistit jak je to u nas s nastrihavanim.jestli to dělají preventivne a neberou prani rodičky tak jdu jinam

luculiik
8. bře 2013

Dnes som po druhé skúšala epino. Včera som dala 6,5 a dnes pri 6 som počula jemnučké prasknutie, ale fakt veľmi slabučké a keď som vytiahla balónik, vyšiel mi priesvitný výtok a nie málo. Tak jedna malá skúmavka. Môže to byť plodová voda? Ja dúfam, že nie a ak by mi odišlo tak málo vody, mám bežať do nemocky? Inak včera som bola u lekára otvorená na špičku prsta a povedal, že som v 37tt a nie v 35tt ako podľa PM. Tak preto som začala nacvičovať skôr. Lebo aj bábo má veľkosť 37tt a nie 35tt, celé tehu je staršie.

drndapetka
8. bře 2013

Ahoj holky,

Tak já jsem po necelých 3týdnech zaseklá na 9-9,5 víc ani ťuk.....
Dnes na kontrole v porodnici (jsem 38+4 tedy 10dní do termínu),mi maličkou měřili ultrazvukem a všimla jsem si na monitoru když doktorka měřila hlavičku,že tam je 9,6 ....to má být jako ten průměr hlavičky? To by odpovídalo cca obvodu 30cm,není to málo? Ptala jste se některá před porodem doktora při měření na velikost hlavičky a vyšlo to tak? Protože kdyby měla malá hlavičku jen kolem těch 30cm tak to v pohodě dááááám 😀

alikaa
8. bře 2013

@drndapetka Ja som prve dieta porodila 38tt+0 a 2 dni pred tym som bola na ultrazvuku, kde mi dr. povedala, ze priemer hlavicky je 9 cm, takze moze byt 🙂 Moj maly bol ale malicky, mal len 2 850 gramov, ked sa narodil. Tiez som sa nedostala v prvom tehotenstve (vlastne zatial ani teraz) na viac ako 9-9.5 cm. Ale nastrihli ma preventivne 1 cm, za co som bola nastvana. Teraz uz viem, ze na to treba dopredu upozornovat, ze nechcem nastrih.

domeli
8. bře 2013

@drndapetka dáš to bez nástrihu, aj keby malo bábo hlavičku 36 ako to moje 🙂

marcelka123
8. bře 2013

Čaute kočky. Tak sme omaaa.. Už to mám za sebou. Malý sa "nečakane" vypýtal na svet minulý piatok v noci a narodil sa v sobotu skoro ráno...
No a či epi no pomohlo? Pomohlo 🙂 🙂 Keď sa malý konečne začal tlačiť von, prišlo silné pálenie, vedela som že sa rozťahujem... 😀 Ale v ten moment som iba tlačila a tlačila a neriešila nič.. Dostala som kozmetické 2 stehy a 2 hodinky po pôrode už som nič skoro necítila a trochu neskôr som sedela, kľačala a nedá sa porovnať oproti prvému pôrosu s veľkým nástrihom..

Takže rozhodne áno.. Nedostala som sa na 10ku, ale na nejakých 9,5 cm . Malý bol veľký. 3.940g, 54 cm a obvod hlavičky 35cm....

Mňa žiaľ postili hemeroidy a asipo 3 dňoch sa veľmi zhoršili a 3 dni som mala dosť veľké bolesti, takže som si sedenie prestala užívať a až dnes sa to začína pomaly zlepšovať, takže toto mi celý zážitok pokazilo...

Ale EPINO určite ÁNO 😉

vika9792
8. bře 2013

@marcelka123 tak blahozelam k malickemu a som veeelmi rada, ze cvicenie s epi-nom malo svoje opodstatnenie 🙂

rybicka2
8. bře 2013

@marcelka123
Sredecne gratulujeme a blahozelame k malickemu valibukovi. Aspon je vyzbrojeny do zivota 🙂
Vyplaceny konecnik je dost castou zalezitostou po porode, pri tolkych tlakoch. Ale hlavne nastrihu si bola uchranena a takto sa urcite skor zotavis. Zvladla si to aj bez epiduralky? Tie bolesti sa dali vydrzat?
Este raz vela zdravicka vam obom 🙂

martjjja
8. bře 2013

Tak mám za sebou 5 den a zatím jsem na 29. Kazdopadně mě to začíná víc a víc nebavit. Hráz to zvládá, tlak na konečník hrůza, zkusila jsem už několik poloh, našla sem si tu pro mě nejlepší...takže ten tlak nějakou chvíli vydržím...ale co mě vysloveně štve, je to, že balonek musím držet,už mám ruce jak opice a v některý poloze tam skoro nedosáhnu...dost mi to cvičení znepříjemňuje 😢

martjjja
8. bře 2013

@marcelka123 gratuluju k prckovi, a moc ráda čtu, že cvičení mělo efekt...povzbudí to nás ostatní...takže s chutí do toho 😎

marcelka123
9. bře 2013

@rybicka2 Ano, bez epidurálky... Prvý bol tiež bet a dalo sa, bolo to oveľa menej bolestivé ako som čakala. tento druhý bol pre mňa intenzívnejší... Ťažko som sa ovládala a predychávala... Vkuse ma nútilo tlačiť ale musela som predychávať...
Tak som 30 minutový pôrod pretiahla na 2 hodiny, lebo som bránila malému zísť...
Nakoniec mi pomohla fitlopta a s nikým nekomunikovať len sa sústrediť na dýchanie a predstavu otvárania sa a zostupu malého...

Zvládnuť sa to dalo, ale v mojom prípade v kľude... Tlačenie bolo vyslobodenie, asi na dve alebo 3 zatlačenia. EPI mi nesmierne pomohlo, keby ešte bolo niečo čo by ma pripravilo na tie silné pocity , tlaky , otváranie, tak by to bolo super 😉

Určite sa cvičiť oplatí, škoda že som do toho nešla už pred prvým pôrodom...

Všetkým vám držím palce a prajem rýchle a jednoduché pôrody, nech sa tešíte zo svojich detičiek... 🙂

vdovec
11. bře 2013

Já se taky pridavam už k bývalým cvicenkam. V noci na neděli se nám narodil syn Filip. Asi 8 dní před termínem. Stihla jsem nacvicit na 25cm. Nemám žádné poranění a je to teda pohoda 🙂. Při prvním jsem nacvicila asi 27cm. Sel 10 dni po TP. A mela jsem jen male poraněni. Za me určitě epino doporucuju. A druhej porod teda lahoda proti prvnímu 🙂. Od prijezdu do porodnice byl malej venku asi do hodiny a ctvrt. Svoje epino rada poskytnu dal.

tkonvalinova
11. bře 2013

@marcelka123 zrovna jsem si na tebe vzpomněla a říkám si, že se musím podívat, zda už konečně je malý venku....tak hurááá, dodatečně také moc gratuluji, že už to máš za sebou a vše dopadlo dobře 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru