EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

martjjja
11. bře 2013

Tak co,holky...je tu teď někdo cvičící? Potrebuju motivaci,samotný se mi do toho taaák nechce ☹

alikaa
11. bře 2013

@martjjja Ani mne sa uz nechce cvicit 😝 Ale vcera sa mi podarilo nafuknut 9 a 3/4, takmer 10 cm priemer, som skakala od stastia 🙂 Potom som skusala kolko nafuknuti mi este chyba do 10 cm a chybali 3. Kedze podla dnesnej poradne to na porod este ani zdaleka nevyzera, tak mam sancu trenovat dalej a mozno dosiahnem tu 10nu. Ale ja som spokojna aj s tymto co som uz dosiahla, radsej by som uz rodila.

rybicka2
11. bře 2013

Ja dnes mam termin podla PM, ale na porod sa akosi este stale necitim. Zajtra poradna, tak uvidime. Podla ultrazvuku mam termin az 16.3. tak snad to nebudu chciet lekari uponahlat. Posledne dni sa mi dari nafuknut balonik na 10, metrom odmerane je to 30 cm, celkom sa to da, ale ja pocitujem horsie tie tlaky, ked to mam nafuknute..tie su na nevydrzanie. Cvicim kazdy vecer, cvicte aj vy a verme, ze sa to oplati. Neviete, ci ma epiduralka niejako horsi vplyv na potrhanie, ci mozne strihanie? Pri prvom som mala epidural, lebo bolesti boli hrozne, ale myslim, ze aj preto som skoncila tak velmi postrihana. Mate skusenosti?

domeli
12. bře 2013

@rybicka2 epidural a strihanie-potrhanie spolu nesúvisia. Jediný možný súvis môže byť v tom, že epidurál vraj môže napomôcť k urýchleniu otvorenia, ale to je len zopár takýchto ohlasov naň ako možná súvislosť. Na kurze nám vraveli, že potrhanie spôsobuje to, ak bábo ide príliš rýchlo, resp. ak ešte nie si úplne otvorená, nekážu Ti tlačiť, ale Ty nevieš tie tlaky ovládnuť, nepredýchaš ich a predsa len potlačíš - tak si takto nájde cestu von za cenu potrhania.
Ja som epidurál mala (ukecala ma na ňu jedna Dr. počas 1. pôrodnej doby, keď som si nebola istá, či to zvládnem či nie) a nemám ani škrabanec. Som tiež bývalá cvičiteľka s epinom, dostala som sa takmer na 10, bábo malo hlavičku 36, váhu 3940 g. Hrádzu som nemasírovala vôbec, maliník som pila po 2 dc denne, ak som na to nezabudla. Takže neboj. Ak natrafíš na zhovievavý a odborný zdravotnícky personál (čo Ti veľmi prajem), bude Ti cvičenie isto stačiť a z pôrodného stola pôjdeš po svojich 🙂

domeli
12. bře 2013

@marcelka123
@vdovec blahoželám, epiňácke maminky a veeeľa radosti prajem 🙂

martjjja
12. bře 2013

@alikaa já se včera dostala prvně na 31 centimetrů,ale do příjemnýho to mělo hodně daleko. Vydržím to chvíli a musí ven,snad se to bude zlepšovat. Ale i tak sem skákala radosti jak blecha. Studovala sem zprávu z ultrazvuku z minulýho týdne a malej ma BPD 88,tak si říkám,že by to nemuselo bejt tak zlý...a trochu sem se uklidnila. V TP bychom měli mít tak 34,což si myslím,že už by se zvládlo snad 😎

martjjja
12. bře 2013

@rybicka2 ju,ju,věřím,že se to vyplatí...Jen už se k tomu nedokopu dvakrát denně,ale jen jednou. Mě do TP dle UZ ešte chybí tři neděle,ale kvůli blbýmu tlaku mi bylo řečeno,že nejspíš budou vyvolávat dřív. Radost z toho nemám,protože to údajně víc bolí a taky mám strach,aby to pak nebyl takovej fofr,že se natržení stejně neubráním. Epidural by vliv mít neměl,tam prej bejvá opačnej problém,že když člověk tolik necítí bolest a tlak,tak potom málo tlačí a trvá to dlouho,občas to prej může končit i kleštěma...a tam to pak bez nástřihu asi nejde.

rybicka2
12. bře 2013

@martjjja Ja som mala epidural pri prvom a u mna urychlil otveranie a super zabral. len mam obavy z toho, ze prave kedze som necitila bolest, len slabe tlaky, tak dokazala som tak silno tlacit, ze museli strihat, kedze to potom slo tak rychlo. teraz vsak verim, ze to bude ine po cviceni s epinom.

rybicka2
12. bře 2013

@domeli
Vdaka za info. Velmi rada pocujem, ze aj pri takych rozmeroch babetka to ide bez potrhania, lebo asi aj ja budem mat opat vacsie, kedze opat uz po termine som. Cajik pijem aj ja, ale akosi sa to zatial nehybe. Cakame a uvidime.

domeli
13. bře 2013

@rybicka2 možno už si v pôrodnici... U mňa to taktiež nevyzeralo večer predtým nijako, bolo som 5. deň po termíne, už som mala ísť na príjem na ďalší deň a v noci o 2.30 h. bum - praskla voda 🙂 Tak nech sa to samo rozbehne a dobre dopadne 🙂

martjjja
13. bře 2013

@rybicka2 co zkusit ten nápoj na vyvolání? Já jsem rozhodnutá,že pokud budou chtít vyvolávat,koupím olej a dám si panáka. Za pokus to stojí 😉
Taková hezká pozitivní zkušenost s epiduralem,že já se mu snad nakonec taky bránit nebudu 😎

rybicka2
13. bře 2013

@martjjja Este stale doma, v sobotu mam termin podla ultrazvuku z 12 tyzdna, tak vtedy mam aj opat prist na poradnu. Nechcela by som vyvolavacku. Snad to pride samo tak nenazdajky ako pise Domeli. Zatial este ani hlienova zatka neodisla. A akyto napoj aky olej? Ja uz skusam vsetky babske recepty. Vdaka ze das dalsi 😉

aemmi
13. bře 2013

Ahoj, mám na prodej jedno epino, kdyby měl někdo zájem, pište do IP 😉

maylis
13. bře 2013

ahoj holky, jsem další epi-no adeptka, sice mám ještě 4 týdny čas na zkoušení, ale už tu sbírám zkušenosti, díky za ně 🙂 @rybicka2 recept na nápoj a zkušenosti jsou tady : https://www.modrykonik.cz/diskuse/3-trimestr/na...

mjmjmj
13. bře 2013

@domeli ahoj všem, já jsem při prvním porodu byla potrhaná neskutečně a jsem přesvědčená, že částečně za to epidurál mohl, protože mi to utlumilo bolesti natolik, že jsem přesně necítila kontrakce a zřejmě tlačila hodně mimo ně. Podruhé jsem cvičila epino, epidurál jsem měla jen na 1. dobu a na samotný porod mi ho sundali a mám šití jen minimální - po maličkém nástřihu.

martjjja
13. bře 2013

@aemmi a jak jsi s epinem dopadla? Posloužilo jak mělo?

martjjja
13. bře 2013

@rybicka2 koukám,že mě maylis předběhla 😉 ale je to přesně ono,někde tu k tomu byla ještě jedna diskuze,rozsahlejší. Až si tě pozvou na vyvolání,dej si den nebo dva předtím koktejl a snad zabere. Nevím,jak u vás,ale u nás nechávaj přenášet jenom krátce a hned vyvolávaj. Mě dneska řekli,že to u mě vidí max do termínu,dyl určitě ne...tak snad to do ty doby taky půjde ráno.

aemmi
13. bře 2013

@martjjja Já s ním tentokrát cvičila všehovšudy 3x, měla jsem po něm šílený pálení, takže jsem to vzdala, trochu jsem se potrhala, ale šitá jsem hlavně uvnitř na čípku, na to by asi epino stejně nepomohlo, před prvním porodem jsem cvičila hodně poctivě, měla jsem nakonec malý nástřih, ikdyž myslím, že hráz by to tehdy asi ustála, ale to už je jedno.

wahu
13. bře 2013

Holky, co se nápoje na vyvolání týče, já zkoušela jeden šetrnější, pila jsem tři dny a čtvrtý den rodila a byla to rychlovka. 🙂 Spouštět se to začalo hned druhý den po vypití koktejlu. 🙂
litr vody, dva pytlíky maliníku, kus zázvoru na plátky, 10 hřebíčků, 1 skořice - svařit jako svařák a popíjet

martjjja
13. bře 2013

@wahu nu,to by se taky dalo zkusit,minimálně to nepůsobí tak drasticky. Je ale pravda,že skoro všechno stejně normálně jím,takže v mým případě účinku moc nevěřím. Ale zkusím 😎 teprve pak zkusim ten druhý. Trochu se bojím...na jednu stranu bych už chtěla mít po...na druhou bych to chtěla co nejvíc oddálit 😒

maylis
13. bře 2013

@martjjja můžu zprostředkovaně poskytnout nedávnou zkušenost mé kamarádky, která koktejl vyzkoušela den před hrozícím vyvoláním porodu (přenášela 10 dní) na radu porodní asistentky a zafungoval přesně jak měl, rodila v Neratovicích a zřejmě hlavně díky koktejlu a porodní asistence, která věděla, jak moc jí záleží na tom, aby porodila normálně a ne císařským řezem, se všechno podařilo na jedničku - má krásnou zdravou čtyřměsíční holčičku (ten alkohol je nutný prý kvůli tomu, aby se ricinový olej rozpustil a zapůsobil)

rybicka2
14. bře 2013

Trosku mam respekt pred tym koktejlom, ci ma z neho nebude boliet brucho. V lekarni ma upozornili, ze s olejom velmi opatrne, lebo prehanadlo moze sposobit krce v bruchu.
Ako vam ide cvicenie. Mne sa dnes podarilo 30,5 cm..velmi sa tesim z toho. Inak v tom starnom pocasi ma ani nelaka ist rodit 🙂

blonda123
15. bře 2013

Ahojte, pridavam sa k cvicitelkam epina.Cvicim od ukonceneho 35tt.Doteraz som skoncila na 25cm a pred dvoma dnami som zacala krvacat, myslim ze nieaka ranka vnutri, lebo zvonku nic nevidno.Dala som vcera pauzu a dnes som skusala cvicit a opat krv.Neviem co robit.Mali ste taky problem a ako ste to riesili?Chcela by som nacvicit 30 no neviem kolko pockat s cvicenim.Dajte radu.Dik

martjjja
15. bře 2013

@rybicka2 já mám před ním respekt taky,ale před tabletou na vyvolání asi ještě větší 😒 aspoň Ti v lékárně řekli,co a jak...když jsem četla diskuzi k tomu koktejl,spousta lidí ho v lékárně vůbec nesehnala nebo jim bylo řečeno,že se nemá užívat vnitřně. Na druhou stranu...moji mamce ho dávali na vyvolání přímo v porodnici před každým porodem.
Se cvičením jsem se před pár dny zasekla na 32 a snažím se jen udržovat. Zjišťuju,že čím dýl cvičím,tím je mi to míň nepohodlný...aspoň něco pozitivního. Ale pořád nemůžu říct,že by to bylo v pohodě 😖
To počasí mě taky ničí,rozbolelo mě v krku a mám ucpanej nos,s tím bych taky rodit nechtěla ☹ navíc jsem nejspíš z těch změn tlaku dost unavena,takže sem přes den usnula a teď půlku noci počítám ovečky 😕

martjjja
15. bře 2013

@blonda123 já jsem naštěstí podobný problém z epina neměla,krvácela jsem jen,když mi doktorka udělala hmat na přivolaní porodu,to sem se pak taky bála cvičit...ale ještě víc jsem se bála,že porodim tak brzo,že to ještě hráz nezvládne,takže jsem cvičila i přesto.
Otázkou je,jestli krvácíš z čípku nebo někde ze stěny. Pokud z čípku,možná zkus nedávat balonek tak hluboko...pokud ze stěny,bude to chtít nejspíš ještě pár dní počkat...přece jen,pokud se to nezahojí,tak se porodem ta trhlinka obnoví.

rybicka2
15. bře 2013

@martjjja bol mi to kupit manzel a pytali sa ho, ze na co to potrebuje, a ze vraj odial mam taky recert, ci od lekara, lebo inak vraj velmi opatrne s olejom. On sa hlavne pouziva na vonkajsie pouzitie a ako prehanadlo.
A tiez som sa do docitala v jednej knihe:" Ricínový olej sa používa aj na vyvolanie pôrodu. Výskum ukázal, že u 30 z 52 žien (57,7%) došlo k spusteniu pôrodu do 24 hodín po podaní ricínového oleja, oproti kontrolnej skupine bez akejkoľvek liečby, kde k vyvolaniu pôrodu došlo u 2 zo 48 žien (4,2%). Iná štúdia však nepreukázala žiaden efekt u žien po 40 týždni tehotenstva.
Kontrakcie takto vyvolaného pôrodu však môžu byť nepravidelné, bolestivé a stresujúce pre matku aj dieťa. Vedľajšie účinky požitia oleja pri prekročení odporúčanej dávky (asi 4pl) - hnačka a niekedy aj zvracanie - navyše spôsobujú dehydratáciu matky."
Asi to je individualne, ved ake kontrakcie nie su bolestive, vsak 😉

Inak to cvicenie mas super a to si len v 38 tt, ja som zaseknuta na 30, ale i to je super myslim. Ta prilozena stupnica sa zda viac cm, ale krajcirsky meter mi stale da maximalne 30 cm.

alikaa
15. bře 2013

@blonda123 Ja ked som cvicila v prvom tehotenstve, tak som to raz prehnala a trolinku sa natrhla a mala som kvapku krvi. Tak som potom 3 dni necvicila a uz to bolo v pohode. A vlastne presne na tom mieste ma potom aj nastrihli 1 cm pri porode, takze tam som mala asi slabe miesto. Teraz to miesto najviac citim ked cvicim, to miesto mi brani, aby som nafukala viac a viac. Ale posledne 2 dni sa mi konecne podarilo nafuknut 10 cm, tak sa tesim.

A inak co sa tyka toho kokteilu, tiez som si kupila ricinovy olej a marhulovy kompot (ze to rozmixujem, lebo dzus nemali), ale v lekarni ma tiez odradzali, ze to moze sposobit velke krce v crevach. Tak prave idem skusit ten druhy recept, co sem dala @wahu zda sa mi to setrnejsie - zazvor, skorica, klinceky, malinnik. Este si dnes preistotu kupim chilli papricky 🙂 Ak do nedele neporodim, v pondelok mam nastupit na prijem na vyvolavacku, tak dufam, ze sa mi podari to spustit prirodzenejsie.

olaj
15. bře 2013

ahojky, našla jsem teď tuhle diskuzi, nebudu dočítat přes pětset stran, jen chci napsat, že epino funguje, doporučuju všem, měla jsem nacvičeno jen na 28 cm obvodu a malej měl hlavičku 35 nemám ani nástřih, ani natržení a ani jeden steh... je to zázračná věc... navíc jsem se na tom naučila tlačit...🙂

martjjja
15. bře 2013

@rybicka2 já mám totiž asi docela poddajnou hráz,cvičila sem asi deset dní,teď ještě musím doufát,že je přemluvim,aby nestříhali automaticky. Co jsem měla na kurzu dvě porodní asistentky,tak jedna líčila,že prvorodička se stříhá vždycky,ale že to nic není a ta druhá zas,když jsem se ptala na epino,tak nedoporučovala...takže mě ten přístup celkově docela dostal. 😒
Zajímavá knížka,ráda bych měla kontrakce bez bolesti a bez stresu 😉 Kazdopadne,po vyvolání v nemocnici je to údajně taky bolestivější než klasicky...zato prý rychlejší. Holt všechno má svoje pro i proti.

martjjja
15. bře 2013

@olaj jeéé,to se tak hezky poslouchá 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru