EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

k.ate
17. srp 2009

tak já už pomalu začla cvičit a dva dny po sobě mám pořád jen těch 5 cm, jsem zvědavá, jestli se vůbec dostanu někam dál... manža říká, že mám bejt trpělivá, že ze začátku to nemůže jít tak rychle... Tak uvidíme...

wwcko
18. srp 2009

Kate neboj ono to pojde, len treba nechat tvojmu telu cas... 🙂

marielik78
18. srp 2009

Koculky, Bara... mne tiez poslali ten starsi typ, ktory ma len zrkadielko... a tak vobec netusim (to, ze nie je navod, nevadi, nasla som na americkej stranke a pochopila gro), ako zistim, na kolko cm som pokrocila, resp. sa pohybujem :(((((
Resp. ktore uz trenujete, tak to mate celu dobu vnutri (cca. 10-15 min.)?

Ja zacnem cvicit tak o dva az tri tyzdne, ale patku hned na uvod nedam ani nahodou - som tam dole uzucka a spuchnuta ako hrom uz druhy mesiac :(

wwcko
18. srp 2009

marielik. Ja cvicim podla toho ako sa citim. Ale nemam to 15 min vnutri. Nafuknem balon, chvilku necham dnu a vytlacim von a takto to robim niekolko krat.

A ak nevies zistit na kolko centy si, reps obvod tak ti napisem tie pomery. Tie centy zistis lahko. Zoberies si pravitko a ked vytalcis balon tak prirovnas v tej najsirsej casti k pravitku a zistis na kolko cm si sa dostala.

5cm priemer balonika = 16cm obvod balonika (hlavicky)
5,5 = 17
6,0 = 19
6,5 = 20
7,0 = 22
7,5 = 24
8,0 = 25
8,5 = 27
9,0 = 28
9,5 = 30
10,0 = 31

mariv
18. srp 2009

Ahoj holky, tak jsem si dala po tom minkrvaceni den pauzu, ale dyl jsem to nevydrzela 🙂 Vcelku to jde dobre, snazim se to tam zavadet fakt minimalne, i kdyz je to tezky, protoze nekdy tam ten balonek ani neudrzim a hned vyjede. Ale ta krev se tam mrska ke konci cviceni stejne vzdy objevi. Ale je jen na kondomu a pak uz nijak nekrvacim, takze si rikam, ze to holt bude trosku krvacet pokazde a ze kdybych kvuli tomu mela prestat, tak se nikam nepohnu. Nekdo krvaci i po normalnim vysetreni u gynekologa a ono se asi neni cemu divit, kdyz je to tam cely prekrveny a nabobtnany🙂 No a kdyz kvuli tomu porodim, tak to budu mit aspon driv za sebou🙂
Dnes jsem po 10 cvicenich (12 dnů) na 8,5 cm. Takze za ty doporucovany dva tydny bych to teda vazne nedala, a to jsem zacinala na 6,5 cm, takze jsem si rikala, jak to dam v pohode. Mozna kdyby me nestrasila ta krev, tak je to lepsi....Kazdopadne vubec necvicim dle navodu, nedovedu si predstavit, ze bych tam ten balonek udrzela 10 min, to by me upadla ruka! Vzdycky zacnu tak na 5 nafouknutich (poradnych), chvili necham, vytlacim, a tak postupuji vzdy po jednom prifouknuti navic, az se dostanu do bodu kdy vim, ze uz vic nedam a ukoncim to. Jinak merim normalnim krejcovskym metrem obvod balonku, myslim, ze to je presnejsi nez prikladat k te tabulce nebo merit pravitkem.
Jo a taky pred cvicenim trosku promasiruji a promazu hraz, prijde mi, ze to pak jde lip. Nejdriv jsem to delala naopak, ale to jsem pak pri masirovani trpela, jelikoz to bylo hoooodne neprijemny. Ted tedy zacnu masazi, pak epinuji a pak to jeste trosku prozmoulam prsty a olejickem.
Tak preji uspesne cviceni bez probblemu a s pokroky!

bara21
19. srp 2009

Ahojky holky,tak já jsem se asi po šesti cvičení dostala na 7,5,takže bych řekla...,že to půjde.Předtím dělám ještě 10 minut masáž hráze,piju čaj z maliníku...no,prostě všechno!!!-jen abych si ulehčila porod 😝 ...tak snad to pomůže. 😉
´Jen budu mít asi de..lní otázku,hlavně se ptám těch co mají epino odzkoušeno,a třeba i tu masáž hráze a hlavně odrozeno 🙂 .... když,už příjde porod,jestli se v těch slabších kontrakcích(doma) dá zacvičit s epinem a promasírovat hráz...zda se třeba budu líp otvírat,a hráz bude ještě víc pružnější... 😒

mariv
19. srp 2009

ahoj baro21, tak to jsi sikulka, urcite ti to pujde dobre i nadale! Ja jsem dnes dala 11. cviceni a jsem na 9, takze supr! A dnes dokonce bez kapky krve, tak jsem jeste radsi. To jsi teda dobra, ze vydrzis 10 min. masaz hraze, to ja vydrzim maximalne tri a to uz mam fakt dost. Taky piju caj z maliniku a ted nam PA na predporodnim kurzu doporucila krome domaciho ukolu pro manzely (sex 🙂 ) jeste pupalku dvouletou. Bere se pry 2 tydny pred porodem, prvni tyden 1 tableta denne a druhy tyden 2 tablety denne. Pry to taky dobre pomaha otevirat porodni cesty, tak jdu taky do toho. Cokoliv jen at je ten porod snesitelnejsi 🙂
Ja jsem teda jeste nerodila a jestli se da cvicit netusim, ale masaz hraze je urcite dobrej napad a urco to pomuze. Kamosce masirovala hraz PA na porodnim sale a kamoska byla spokojena, mysli si, ze ji to pomohlo, cemuz verim.

wwcko
20. srp 2009

bara po odtecei plodovej vody, bz som nerobila ani jedno a ani druhe. Hrozi nebezpecenstvo infekcie, ale ked budes mat len kontrakcie a plodovka t neodtece tak to ti neviem poradit, ci je to vhodne... 😒

wwcko
23. srp 2009

Tak ja som asi s cvicenim skoncila. Mala si sedi na zadku, tak asi pojdeme CR ☹

bengy
24. srp 2009

Ahoj holky, tak to máme za sebou. 14.8.09 se nám narodila dcerka Anežka a díky Epi-NU bez nástřihu, či jakéhokoliv poranění. Cvičila jsem ob den, občas 1x za tři dny a dostala jsem se na těch 10 cm. Malá má v záznamech, že hlavička má obvod 35 cm....
Takže holky hezky cvičit, nestresovat a uvidite, jak ty svišťové krásně vyklouznou. 😉

petja
autor
24. srp 2009

wwcko,porod KP neplánuješ?

bengy,skvělý!Tak už si Anežka hoví v novém krásném pokojíčku? Hodně zdraví přeju!

wwcko
24. srp 2009

Petja nie. Mam pred KP porodom strach ☹ viem ze to vela bab zvladlo, ale na toto ja nie som.... Na klasicky hlavickou napred som sa strasne tesila ale KP... To fakt nie, na to nemam... ☹ Radsej nech mna rozrezu ako bz som mala malu nieco vzstavit...

Inak cvicim dalej. Dnes som sa po trojdnovej pauze dostala na 8,5cm a budem cvicit az do porodu. ked som si to tak spatne premietla, tak mala sa pravdepodobne otocila na zadok minulu nedelu, tak snad este stale ma miesto aby sa otocila spat...

johzuz
24. srp 2009

Ahoj všem. Také jsem uživatelkou epi-na a po 14ti dnech jsem se dostala na 8 cm, (začínala jsem na 5). Od minulého čtvrtku jsem si dávala pauzu, jelikož jsem se při cvičení poranila, vypadá to po prozkoumání přítelem, že až u poševního vchodu. Dnes, po 4 dnech jsem cvičení zopakovala a krev se objevila znova, na stejném místě došlo k prasknutí znova, jen o kousek a krvácení nebylo tak velké, jednalo se jen o kapku. Je pravdou, že poprvé jsem krvácela na 8mi cm a tentokrát už na 7mi. Vůbec nevím, zda mám epi-no nadále používat, zda si spíš neuškodím než pomůžu. Máte některé podobné zkušenosti a jak jste postupovaly? Skončily jste nebo pokračovaly?

wwcko
25. srp 2009

johzuz ja zatial problem nemam (musim si zaklopat) ale viem ze niektore baby tu mali taky isty problem ako ty. Dali si tiez pauzu, ale ako to dopadlo dalej, ci este krvacali tak to uz neviem.... 😒

Mne dosli konodmi tak musiim skocit do drogerie, ale v tom horku s ami naozaj nechce. Asi pojdem neskor a ranne cvicenie presuniem na vecerne 🙂

petja
autor
25. srp 2009

wwcko,to je škoda,myslim,že bys to zvládla při norm váze mimča,kolem 3kg,mášpravdu,že do toho šlo už spousta maminek.Nemůžeš říct,že bys porodem KP vystavovala mimi většímu problému,jak rodit normálně.Spíš bych se bála potrhání,což bys měla mít díky epinu taky vyřešené 😉

johzuz,jak jsem již psala,může jít i o krvácení ze zbytků panenské blány,ale i nějaké jiné,třeba mechanické podráždění.Myslim,že pár dní pauza neuškodí a napoví víc...

wwcko
25. srp 2009

petja, viem ze sa to v pohode da, ale mam pred tym respekt. By som si ten porod neuzivala, tak ako so chcela... 😒 rozmyslala som nad tym a urcite do toho nepojdem. skusam rozne veci, aby sa mala otocila a ked sa jej nebude chciet tak pojdem na sekciu... Je mi to prijatelnejsie ako KP. V tomto sa nechcem hrat na hrdinku...

johzuz
25. srp 2009

petja nedalo mi to a dnes dopoledne jsem opět cvičila a bez poranění. Po minulém krvácení jsem si dávala pauzu 4 dny a stejně se krvácení opakovalo. Dnes jsem se dostala na 7,5 a i tak mám dobrý pocit, nemohu si dovolit pauzírovat jelikož jsem 39tt a porodit můžu každým dnem. Myslím si, že máš pravdu, že se opravdu jedná o zbytky panenské blány, přítel říká, že krvácení je z malého vějířku u vchodu, tvrdí, že dříve tam určitě nebyl a on to musí určitě vědět s jistotou 😅 .

wwcko
25. srp 2009

johzuz to ta ma tusim priatel dobre prestudovanu 😀

petja
autor
25. srp 2009

johzuz,mám radost,že už je vše v poho!

wwcko,tak jistě,pokud bys do toho kp měla jít vystreslá,raději zvolit tobě schůdnější variantu 😉

wwcko
28. srp 2009

petja zajtra idem na UTZ tak sa v podstate rozhodne... 😒

petja
autor
28. srp 2009

tak hlavně zdravíčko...

zahara
29. srp 2009

ahojte dievcata, tak sa pridavam medzi pouzivatelky epi-na, uz ho mam doma a rada by som zacala mozno zajtra, ci v pondelok... (v pondelok rano mam poradnu, tak vaham, ci zacat pred, ale pri tych zakladnych 5 cm si snad nijako neublizim..)
chcela som sa spytat, i ked ste to tu uz urcite preberali - citala som dakde, ze cvicit sa ma kazdy 2.-3. den.. cvicite niektora aj denne? ja by som asi radsej denne, v posl. dobe mam taky vnutorny pocit, ze nase mimco to asi so mnou nevydrzi az do terminu, tak sa obavam, ci stihnem riadne precvicit..

petja
autor
29. srp 2009

ahojky,já teda nevim,jak holky,ale já denně cvičila,od 39tt dokonce 2*denně.

zahara
29. srp 2009

petja dik, len som asi potrebovala pocut, ze je to ok, tak sa do toho pustim naplno a denne, nech mi nic neujde 😉

zuzu1980
29. srp 2009

ahojte, aj ja sa coskoro pridam.
uz mam epino doma, raz som to vyskusala, len tak zo zvedavosti, ale zacnem az o par tyzdnov 🙂 zahara, u nas je k tomu akysi inaksi navod na cvicenie ako to co sa predava v europe. tu pisu ze cvicit kazdy den, nechat to tam vnutri 10 minut a potom vytlacit, ale ze je moznost aj tak po 2-3 minutky a zopakovat viackrat. Zozaciatku raz denne, poseldny tyzden 2x denne... Co som tu citala tak baby vraveli inac. Ale ja budem cvicit podla navodu, aj ked 10 min asi nevydrzim, asi to rozdelim na viac krat 🙂

zahara
29. srp 2009

ahoj zuzu, aj mne sa zda, ze existuje viacero roznych odporucani, ako to pouzivat.. vidim, ze aj ty si oktobrova, no mas este par tyzdnov k dobru 😉 ono je asi hlavne cvicit a kazda uz si najde sposob, ako jej to najviac vyhovuje.

k.ate
29. srp 2009

u mě v návodu je napsaný, že se může cvičit každej den, maxiimálně ale 2krát denně po max. 30 minutách 🙂 Já se chystám na to cvičení dvakrát denně, aby se to u mě trochu pohnulo, přijde mi, že to jde pomaluuu, ale zase si říkám, že lepší něco, než vůbec nic... Aspoň už mi těch 5cm není nepříjemnejch jako zkraje...

bara21
29. srp 2009

Ahojky,tak já se snažím cvičit 2x denně,ale je fakt,že někdy se mě opravdu nechce...třeba dneska,že.... 😝 ,ale půjdu foukat,já se zatím dostala na 7,5 až 8 😒 a nemůžu to dál zlomit...hlavně když začnu foukat,a držím to uvnitř třeba 5 minut,tak mám šílený tlak na močák,a nutí mě to jít na wc... 😖 tak přemýšlím jestli je to tak i u porodu,abych jim tam pak při tlačení nezačla šílet,že se počůrám 😀 No,možná mám nějakou špatnou polohu,ale snažím se mít tu porodní...nehledě,že malej když nafouknu balonek,dělá bugr...a očividně se mu to nelíbí... 😕

k.ate
29. srp 2009

bara - já se zatím nedostala nad těch 5... ☹ Ale zase je pro mě úspěch, že mě konečně těch 5 nebolí... Mám to tam dole celý nějaký divný 😀 Jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne 🙂

bara21
29. srp 2009

k.ate,mě ani nemluv...mám to tam taky nějaký divný 😅 hlavně mě to všechno přijde napuchlé 😒 Jakoo neumím si to vůbec představit,navíc začínám mít nějakou předporodní depku,jestli to všechno zvládnu ☹ už se to pomalu krátí,a to čekání na den D je nekonečný ... 😖

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru