EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

zuzu1980
8. zář 2009

jadie, pises ze tvoj mal velku hlavicku, aku mal celkovu vahu?

ja som dnes bola na sone, som v 33t + 2 d a drobec uz ma 2,7 kg, co je vysoko nad priemer. Do porodu mi tipuju urcite vyse 4 kg, ak budeme v termine. Takze nastava mierna panika, asi zacnem s epinom skor ako som planovala. Aspon kazdy 2 den... ked uz pre nic ine tak aspon na psychiku 😉

marielik78
8. zář 2009

Zuzu, nezacni skor ako v 36 tt, predsa len... Aj to nie nasilu, aby nahodou si si neprivodila predcasny porod...

A hlavicka moze byt aj vacsia, ale lebecne kosti su makke, nespojene, prave aby presli porodnymi cestami, takze ked sa natrenujeme na 31, tak si myslim, ze zmakneme aj 36 bez nastrihu (lebo tych 36 sa v tom momente stlaci mierne), pevne verim 🙂

zuzu1980
8. zář 2009

marielik, prave som dosla od Dr, povedal ze v 38 tt mi pravdepodobne vyvola porod, lebo ze drobcek je strasne velky a on nechce planovat cisarsky. Ze ked je maly donoseny a dostatocne velky tak ho porodime. Ale aj tak bude mat takmer 4 kg, takze mi ostavaju uz len nejake 4 tyzdne...

ved len tak postupne, nie nasilu, samozrejme...

marielik78
9. zář 2009

Zuzu, ved ked si v poriadku, tak jasne, telo ti da najavo, kedy si dat pauzu 🙂 Drzim palce, nech to ide... ja uvidim, kolko stihnem 🙂

zuzan11
9. zář 2009

ahojte, tak ja som dnes rano dala este len 7. aj to az na druhy pokus. pride mi to hrozne malo.v piatok idem na kontrolu a ze vraj ma doktor uz aj pozrie. mna sa totiz bali od 30. tt dotknut.uz vtedy som bola ovorena. takze vobec neviem kolko mam este casu na epi. TP mam 23.9.
zuzu aj ja si myslim ze aj tak by si skor zacat nemala, tak ako ti radi marielik.aj ja mam paniku riadnu, tak ako som pisala mne min. tyzden povedali obvod hlavy 39.drzte sa a cvicte.
dnes by som chcela manzela dokopat aj na masaz hradze, mate niektora overeny recept ako to ma robit aby mi neublizil a malo to efekt.a ako dlho to ma trvat?
dakujem

marielik78
9. zář 2009

Zuzan, to je v pohode 7 cm 🙂 Ja som mala vcera 6,2 cm a dnes asi 6,8 cm odhadom... A teda to uz som myslela, ze ma roztrhne, takze tak rychlo to nepojde, ako som dufala 🙂 Budem rada, ked zajtra dam sedem... A tiez som z toho vystrasena trochu, vcera mi to nebolo neprijemne, dnes pekelne. Aj mala stale kopala v brusku a tlacila tu hlaviku na to az mi to tlacila do ruk - vazne!!!! Neviem, neviem, co ja stihnem natrenovat, bud si dam pauzu, alebo budem pokracovat a pride to na mna... Lebo ma aj vcera, aj dnes od konca treningu boli ako pri menstruacii jemne brusko a je ako beton :(

A masaz hradze som si robila zatial 3x, sama... Je mi to tak lepsie a v podstate sa nejako nesustredim, ci to robim dobre, ide hlavne o prekrvenie... Nam na kurze radili inak tu masaz ako na nete som nasla, tak neviem, robim iba, co sa mi zda vhodne a pripadne si este roztahujem otvor do stran, nalavo tlak, napravo, dole a pod. To povedali na kurze. Co ma vsak efekt neviem, asi to epino 😀

zuzan11
9. zář 2009

Tak na mna sa manzel dnes vecer vybodol, kedze prisiel az teraz a je futbal. to je prednejsie ako moja masaz. skusim to zajtra sama. nikde som vsak nezohnala olej na hradzu, v lekarni pozerali na mamu ako na mimozemstana, ze co to chce. ja sa totiz velmi z bytu nevzdialujem, kedze som 2,5 mesiaca lezala.a teraz mi tvrdne brucho pri kazdom pohybe a vela toho nevladzem.ale olivovy olej mi kupila, tak to skusim s nim zajtra po epinovani.
inak aj ja som s tou 7 uz na roztrhanie a to je dnes uz siesty den co cvicim. ked tu citam ako to babam ide rychlo, a ja som asi nejaka citlivka.ale to tvrdnutie je pri tom neprijemne a tiez sa maly buri ze co mu to robim.
marielik a kolko dni cvicis ty?

zuzan11
9. zář 2009

marielik uz som si precitala, ze si zacala iba vcera .a pani 6,2 na prvy krat, klobuk dole.tak uvidime co to da zajtra. 😀 snad sa na to dobre vyspime.

marielik78
10. zář 2009

Zuzan, jaj, tu si moja, stracam prehlad 🙂 Tak prepac, uz viem a neber tu otazku z IP o tehu vazne 😀
A olej na hradzu mam Labael, je to z netovej stranky... Ale to mas jedno, pouzivaj lekarsky olivovy alebo mandlovy a to je ten isty ucinok 🙂 Mozno aj lepsie pre tie dolne miesta 🙂

A ja som sa bala tiez, ze som citlivka, teda aj som, ved sa poznam... Ale vazne sa mi prvykrat cvicilo dobre, asi som bola natesena, ze uz zacinam a dobre naladena, hlavne total uvolnena... Vcera teda nie, som zvedava dnes popoludni, nebudem to silit, alebo budem cvicit aj hodinu, kym sa to nepodari dat na 7 cm 🙂 Aj ked, ked sa mala bude hrat na barana zase, tak to asi nepojde 😀 Hlavne to nemozem davat velmi hlboko kvoli krcku a jej hlavicke naliehajucej, takze uz to zacal byt tiez zaberak na ruky...

zuzan11
10. zář 2009

marielik uz som ti odpisala do IP.no nevadi.
a ruky bolia riadne aj mna. vecer dame info ako sme na tom.

marielik78
10. zář 2009

Zuzan, tak ja som dnes mala behacky a potom doma luxovanie a pod. a tak som sa dostala k treningu az o pol siestej ☹ Hroza... A venovala som sa tomu dnes veru hodinu aj pol!!! Najprv masaz hradze (ak sa to tak da nazvat, ja proste neviem, robim to intuitivne, ci spravne, neriesim) 10 minut a potom hodinu aj nieco balonik a potom este dve-tri minutky hradza rukou... Ale to som bola este roztiahnuta, tak to bolo take divne 😀

A dnes som sa trapila vobec vydrzat to, co vcera... ale napokon som trikrat dala 7,2 cm cca. (takze sa mi ten priemer meria, kedze mam to stare epino), resp. 22,8 cm obvod... Takze zase sme sa kustok posunuli 🙂 Ale zistujem, ze uspech je vazne v tom, vydrzat to mat v sebe co najdlhsie, dychat, mysliet na ine - ja napr. cumakujem do TV (aj ked sa moc nesustredim), ale jasne, ze tych 6,5 ci 7 cm sa uz tazko da drzat vnutri 10 minut... Mne to proste sposobuje hrozny tlak na konecnik - to citim viac ako hradzu... Aj som sa s nafuknutym balon skusila pohnut, no neexistuje, taka bolest, ze som to nezvladla...

Stale sa vsak utesujem, ze radsej bolest teraz kazdy den, ako potom...

Inak, skusala som nafuknut ten balonik a nafukla som ho na viac ako 10 cm, skoro 12... a stale sa dal dofukovat... ale to asi nemam skusat, vsak - asi praskne 😀 No ale robila som to preto, ze som chcela vidiet, co vlastne musim natrenovat, uff, az mi zle doslo... To tych 7 cm vyzera ako hracka proti tomu a uz aj to je fest neprijemne a hrozne bolestive...

zuzu1980
11. zář 2009

marielik, aj ja som skusala balon nafuknut na 10 cm, len tak zo zvedavosti (ehm, nie vo vnutri, samozrejme 😀 ), ale zda sa mi ze ono to rastie aj do dlzky, nielen do sirky. Ked to bude vo vnutri, myslite ze to nevadi? Akoze na krcok a tak? Sa mi to zda nejake velke a dlhe ked je to nafuknute...

marielik78
11. zář 2009

Zuzu, nebudes ho tam mat predsa uplne vnutri... Bude to zaberak na ruky riadny, ked sa tak daleko dopracujes 🙂 Nejde o to mat ho hlboko, ide o par cm... Tie porodne cesty od krcku sa roztiahnu pred porodom same a nam ide o hradzu 🙂

zuzan11
11. zář 2009

marielik ja som to vcera velmi nezvladla. zacala som pred obedom, ale nejako ma to tam stipalo, tak som to nechcela drazdit.(ja som mala problem aj s plesnami pred tehotenstvom)dala som na 2 pokusy, prvy 6 a daco a druhy 7 ale az som sa spotila . potom som skusila masaz ale ani to nebolo ono. tak som to nechala ze vecer dalsi pokus, ale uz som sa k tomu nedostala, lebo po obede ma zacalo dole palit este viac, tak som si akurat dala cipok Gyntima, ani neviem ci sa moze davat, ale musela som to nejako ukludnit.tot moj vcerajsi pokus- o nicom. este mi aj haproval internet preto pisem az dnes.dnes sa citim lepsie a o 14.00 idem na kontrolu a rozmyslam ci to mam este drazdit a pokusit sa alebo pockam az ked sa vratim.mne je doobedu vzdy lepsie, teda maly je kludny a nebojuje tak ako poobede.

zahara
11. zář 2009

ahojte, tak cvicim uz aj ja 🙂
marielik, vdaka za vyklad, ja som mala taky pocit, ze co vlastne precvicujem, ked je to cele skoro stale vonku.. teda fakt je to riadny boj, lebo telo ho vypudzuje riadnou silou von a to som sa nad 5 este ani nedostala..
v akej polohe sa vam cvici najlepsie? Ja som zatial prisla len na "v pololahu a mierne na boku". viem, ze uz to tu bolo niekde preberane, ale nechce sa mi prechadzat celu diskusiu..

marielik78
11. zář 2009

Zuzan, takze aj tebe maly bojuje, tak moja mala nie je sama 😀

Mna to vcera tiez hrozne stipalo, ale ked som na balonik jemne dala lubrikacny gel, teda na ten kondom, tak to bolo okay uz a skor ma islo rozdrapit v konecniku 😀 A teda potila som sa aj ja, v tvari som bola cervena ako rak z tej bolesti...

Dnes som pred kontrolou nemala cas, a ani som nechcela, aby doktorka nieco zbadala... Takze budem cvicit zase az vecer asi, akurat uz bude manzik doma, tak sa zavriet v spalni 😀

Zahara, ja normalne lezim, nohy mam pokrcene v kolenach, bud pri sebe, alebo mierne roztiahnute, ale zase nie ako u doktorky az 😀 A kedze ma to tak velmi bolelo v konecniku a vazne som sa bala, ze sa nieco stane, tak som skusila si lahnut aj na bok so skrcenymi nohami, ale vtedy som nedala tych 7,2, alebo necelych 7 iba...
Mne to telo vypudzovalo prvy den, vcera ani tak nie, resp. az ked som na tej max. moznej hranici... ale pod tych 6,5 to tam viem mat aj 10 minut a neboli ma ani velmi ruka... to je vsak tym, ze ja to vazne nafukujem po krokoch, pomaly, postupne, stale vnutri drzim, a az ked citim, ze mam tych 6,8 ci 7 cm, tak to iba predycham minutku a vytlacim...
Vcera som ale myslela, ze to ani nevytlacim 😀 Uvidim dnes 🙂

Drzim vam tiez palceky...

A moja kontrola okay, krcok stale 1,5 cm, nic nove, viac som sa neotvorila, mala tlaci dole... ale vraj to vydrzime asi aj do terminu... Mne je z toho akosi nanic, kedze ma styri mesiace drzia v tom, ze porodim na milion percent skor ☹ Asi tie hormony... a celkovo som bola sklamana z kontroly, lebo mi nevedeli zabezpecit potrebny krvny obraz, na interne musim a asi za 40 EUR a nie zadara a pod.
Ale krv a stery su okay, tak aspon nieco...

No, bezkam, som u manzela v praci... Vecer sa po treningu ozvem 🙂

zuzan11
11. zář 2009

tak ja som z kontroly doma. doktor povedal ze je to na spadnutie a vydrzim max tyzden. v utorok mam prist za nim zas.ze je to uz cele zmaknute a hlavicka je uz priam na dotyk. tak som z toho nie az taka stastna kedze som sa chcela dostat aspon na 8. no co uz priroda veli.skusim este volaco potrenovat. skoda ze som nezacala skor.
zahara - taktiku cvicenia mam asi taku istu ako marielik.v polosede - pololezato na posteli s mierne rozkrocenymi nohami.a tiez som zacinala pod 5 asi na 4,5. dnes doobeda na druhy pokus malinko pod 7.uz by som sa chcela zajtra pohnut dalej, ale bojim sa kvasiniek. a gel si davam aj ja, nie vela aby to vemi nevychadzalo.

marielik78
11. zář 2009

Zuzan, tak to je super, ze by to uz prislo... a neboj, aj to malo, co stihnes natrenovat, velmi pomoze... sama vidis, ze si bola na 4,5 a uz si na 7 🙂
Preco sa bojis kvasiniek? Kvoli tomu trenovaniu? Ja sa nebojim, ved ked je kondom a lubrikacny by vadit tiez nemal...
A navyse, drahy este netusi, ale zajtra budeme konecne po troch mesiacoch aj sexovat a hotovo 😀 Lebo sa bojim, ze takto by som sa nedockala ani v termine zrazu... 😀

A dnes som nestihla trenovat, ale idem asi teraz aspon polhodinku, aspon zopakovat vcerajsok, ak sa podari...
Inak, dnes ma riadne boli konecnik, ked mam zo sedu vstat, tak mi to trva aj minutu, co mi vystreluje bolest, az na odpadnutie... A to asi z balonika...

Tak ak budete cvicit, vela zdaru 🙂 Zajtra si piseme 😀 Aj ked stihnem az vecer, lebo cez den mame navstevy a povinnosti 😖

marielik78
12. zář 2009

Ahojte babulky,

tak ja som cvicila zase hodku a pol vecer pri TV, nech mam rozptyl a dokonca aj manzel si neskor lahol na gauc a pozeral pri mne TV, ale vobec ma to nastastie nerusilo 🙂
Dvakrat pocas cvicenia som musela ist curat a aj tak som myslela, ze sa pocikam aj potentujem zaroven 😀

Ale posunula som sa trosku, na 7,5 - 7,6 mm, cca. 23,5 cm v obvode, tak aspon nieco... A tak som ho nafukla iba trikrat a bola schopna pockat tak tri az pat sekund a rychlo von, lebo som tu bolest nemohla vydrzat a nechcela som fucat ako lokomotiva pri manzelovi 😀 Tak uvidim dnes vecer, ale asi sa budem snazit iba dat viackrat tych 7,5 cm, aj to mi pride uz ako vykon roka, ked na ten balon potom pozeram 😀

korina
12. zář 2009

Tak se hlásím do epino klubu🙂 Epi jsem si koupila v té jednodušší verzi někdy před třemi týdny a začala jsem dneska, jsem 36.týden.
Nejdřív jsem to nafoukla na těch třicet obvod, abych věděla, co mne čeká. No jednak mi to nepřišlo tak zlý, ale taky se mi zdá, že ty děti mají tu hlavičku spíš větší, ne? No je to moje první dítko a žádné novorozence jsem už dlouho neviděla🙂

Každopádně jsem dneska skončila na 18 cm obvodu, což je něco okolo 6 cm průměru. Zdá se mi, že to na poprvé není zlé. Uvidíme jak to půjde dál.

marielik78
12. zář 2009

Ja mam trening za sebou, zase skoro hodku a pol 🙂 Vcerajsi vykon, teda nieco okolo tych 7,2 - 7,5 atd. som opakovala viackrat... A potom som dala dvakrat 8 cm (aj ked mne to na centimetri neukazuje 25 cm obvod, ale 24,2 cm), potom uz zase iba 7,5 cm... A zistila som uzasnu vec, ako mi to robilo doteraz zle na konecnik a strasna bolest a pod., tak som si to zacala davat dnu uplne a jednak to tam mozem nafuknut snad aj viac, netlaci, neboli 🙂 a jednak mi to tam same drzi 🙂 Horsie je potom zatlacit, nech to ide, to uz bolelo 🙂
Uvidim zajtra 🙂 Akurat este rozmyslam, ci to netrenovat z uplne roztiahnutymi nohami ako to bude pri porode a nie s pohodlne ulozenym zadkom na gauci a nohami pri sebe skoro 😀

Korina, tak uz aj ty cvicis 🙂 Ja mam tiez tu verziu, easy 🙂 Tych 18 cm na zaciatok je urcite dobre 🙂 Vazne! A tebe sa to dalo nafuknut iba na tych 30 cm max.? Mne to islo na 32 a radsej som prestala dofukovat, aby mi v rukach nepraskol 😀 A ano, babatka maju vacsie hlavicky vacsinou, ibaze lebecne kosti nie su spojene, su makke a uvolnene prave kvoli prechodu porodnymi cestami, cize sa mierne stlacia - aspon tak mi to niekto vysvetloval... Takze ak aj ma obvod hlavicky baby 35 cm, tak tebe by malo stacit natrenovat tych 30-31 cm, dufam 🙂 Vraj 🙂

Dobru nocku 🙂
A Zuzan, Zahara, napiste, co a ako 🙂

korina
12. zář 2009

Marielik78: Ono by to šlo víc nafouknout, ale taky jsem to nějak nechtěla pokoušet🙂

ivkamt
13. zář 2009

Ahoj babulky. Tak sa pridávam k tehulkám ktoré by chceli skúsiť epi no. Prvý pôrod bol dosť na prdku, tak dúfam, že teraz by to mohlo byť lepšie s tým balónkom 🙂.

Tak ak by ste náhodou vedeli o niekom kto ho predáva za dobrú cenu, tak mi prosím napíšte IP

Ďakujem

definitiv
13. zář 2009

Ahoj holky, dneska jsem objevila epúi-no a docela mě to zaujalo, kdyby se tu našel někdo kdo prodává, pošlete mi pls IP. Díkes moc 😎

petja
autor
13. zář 2009

zkuste mrkat i do bazaru na konika 😉

definitiv
13. zář 2009

Petji - díkes, já jsem Koní začáteník 😀 tak snad tam něco najdu, mrknu se ;)

mondulinka
14. zář 2009

tak ja se zanedlouho taky pridam k uzivatelkam... lezi mi doma v supliku 🙂 jinak pro vas, ktere chcete koupit epi-no, zkuste si to zadat do googlu a tam vyjede dost odkazu z bazarku 😉

vefi89
14. zář 2009

baby, nemyslite si, ze najlepsie je nechat vsetky veci ohladne porodu, nech sa stym organizmus vysporiada sam?
Nekritizujem, len sa pytam, lebo o tomto tu citam a vobec pocujem prvy krat

zuzan11
14. zář 2009

ahojte, tak moj vikend nic moc. v piatok som skusala este vecer a asi som to prehnala,lebo som mala trochu krvi na baloniku. tiez som ho zaviedla hlbsie a asi pri vyberani,( kedze ta druha polovica zo mna uz len tak vystreli aj ked ho pridrizavam) som si poskodia trosku sliznice. takze sobota pauza a vcera opatrne, ale po hodinovom cviceni, 7,5 a po zmerani 23,5cm. ale tiez som musela ist cikat, asi po polhodike. ja epinujem najradsej sama, lebo manzel mi vzdy povie ze sa mracim a ze sa mam pri tom usmievat. no uznajte. tak som mu navrhla nech si to skusi dat do zadku a usmievat sa budem ja. a telka je pri to fajn, odputava pozornost aj mne.

vefi - mas pravdu organizmus sa vysporiada so vsetkym, uz ide len o to ze s akymi nasledkami. a ak mozu byt mensie a menej bolestive, preco tomu nepomoct. a moznoze to naozaj nepomoze fyzicky ale mne psyciky urcite.tot moj nazor. prajem vela zdaru vsetkym.

zuzan11
14. zář 2009

prave som docvicila, a som na 8, ale v cm to nebolo celych 25 ale len 24,5. Marielik ma super inspiruje a taha dopredu. dik. som si povedala ze dam dnes osem, ked to dokazala ona a dalo sa.a este k tomu bez krvicky. jupi. ked to postupne nafukujem, tak vzdy v prestavke pred dalsim nafuknutim sa snazim s tym koncom manipulovat do stran a malinko povytahovat a vtlacat spat, nech to potom pri zaverecnom vyberani tak rychlo bolestivo nevyleti.ale ten zaver je vzdy asi najhorsi z celeho cvicenia.
😝

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru