EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

zuzan11
19. zář 2009

ahojte, tak ja som sa vcera dostala tiez tesne pred 9 ale v cm to bolo iba 27. Dnes rano som bola opat na kontrole lebo dr je dnes a zajtra mimo, a povedal ze porodne cesty su otvorene, ale ze nechce veci robit na silu, tak si mam dat klud cez vikend a v pondelok ze mam prist aj s taskou. ze dufa ze to do pondelka vydrzim. tak som z toho nie velmi nadsena, pretoze som chcela este cvicit a neviem ci mam. nechcem rodit pri niekom inom kedze on ma uz pozna ale zase kazdy cm dobry.naozaj neviem co robit.zavidim vam ze mate este cas na cvicenie. ☹

zuzu1980
19. zář 2009

zuzan11, podla mna 9cm je super. si predstav ze bez cvicenia by si bola niekde na 5,5 a babo tadial nejako vyjst musi. neviem ti poradit ci este cvicit alebo nie... nikde o tom nepisu ci sa to v takom stadiu este moze...

marielik, to sa da ako zistit ze ti odisla zatka? (to vies, ja prvorodicka nemam sajnu 😀 😀 😀 )

zuzan11
19. zář 2009

ozaj to by aj mna zauimalo, ta zatka. ja mam toiz dost vytok skoro cely den, uz asi 3 mesiace, tak vobec neviem, ci s tym odisla aj zatka alebo nie.ci sa to da nejako poznat.
zuzu mas pravdu aj ja sa utesujem, lepsie 9 ako 5 ale aj tak.

marielik78
19. zář 2009

Zuzu, zatka je kopec hlienu, proste nie ako vytok... Neda sa to nevidiet, necitit na nohavickach, je to ako za polievkovu lyzicu pudingu husteho alebo tak... Nie je to ako vytok, je to ako meduza ci co 😀 Ja som to mala tmavohnede, druhy den bledsie a potom blede s ciastockami hnedymi... Teraz mam uz iba cisty hlien, resp. vytok... A ja som to tiez zazila ako prvorodicka prvykrat a vazne si to vsimnete, resp. zatka odist ani nemusi, az pri porode niekedy 🙂

Zuzan, 9 je vazne super... Ja sa tak tiez utesujem, ze aj ked ma to bude hnevat, ze som nestihla viac, nedotrenovala do konca, ale na druhej strane, ked si predstavim, ze bez toho by som mala problem vytlacit 5-6 cm a nie tych 9... Takze ono to zmysel malo aj tak a velky 🙂
Na druhej strane, mozno skus dnes necvicit a riskni to zajtra vecer... Ze ked by to na teba aj v noci prislo, tak uz lekar pride a bude s tebou 🙂 A to v pondelok ti chce prepichnnut vodu alebo?

Ja som sa dnes chystala prekonat tych 8,8 ci 9, ale kdeze... Trvalo mi par minut, nez som sa dostala na tu vcerajsiu hodnotu a bolelo to viac nez vcera... A na nejaky stvrty pokus zo mna zase vytiekla cira tekutina, trochu viac ako minule... Bez zapachu, bez nicoho... Uplne ma zamrazilo, ze uz to teda ide... Ale ta trocha iba vytiekla, posadila som sa, aby som videla, ci to ide prudom alebo nie... A nic sa dalej nedialo, iba mam este viac padnute brusko (to ja cele tehu) nez doteraz... Tak som balonik odlozila a neriskovala dalej, zrazu som mala pocit, ze este nemam kopec veci stihnutych, tak nemozem 😀 Uvidim zajtra, mozno vecer skusim potrenovat tych 9 a snad aj cez 9, ale uvidim, s akym dosledkom...

mondulinka
19. zář 2009

marielik: ja cvicim to panevni dno tak, ze si tam vsunu balonek a jakoby ho nasavam... nevim, jak jinak to popsat 😅 nekdo tak cvici i bez balonku... u tebe to koukam vypada na porod co?! 😀 nekomu to holt odteka postupne a nekomu to prdne najednou...

jinak ja dneska cvicila potreti a dala jsem opet 7 cm... tak nevim no.. ale je to zatim fakt moje maximum... za jak dlouho jste se dostaly na vic? asi jsem moc netrpeliva :-P

zuzan11
19. zář 2009

tak zatka odchadza uz aj mne.naozaj je to hustejsie a jemne do hneda a s malymi kusockami zrazenej hnedej krvi. Skusila som epinovat predsa len aj dnes, nedalo mi necvicit, ale len velmi opatrne som sla na 8 a viac som nenafukovala. tak dufam ze to nic nespravi a zajtra vecer to este skusim uz na doraz.
dr povedal ze mi da v pondelok tabletku a ze to hned pojde, ked to dovtedy vydrzim .ja budem aj kludnejsia, ked uz budem v nemocnici, lebo teraz to cakanie doma je na nervy. mne treba dat este pred porodom tie antbiotika tak hlavne z toho mam strach, aby sa to vcas stihlo.kvoli tomu som suhlasila s pondelkom. nie ze by som si fandila ze porodim nejako bleskovo rychle ale clovek nikdy nevie. moja segra porodila obe deti az neuveritelne rychlo. po prichode do nemocnice do 20 min.jej manzel nestihol prvy porod,lebo sa vratil do auta po fotak a kym prisiel na sal mala bola na svete.pri oboch porodoch najprv odrodila a az potom ju prijimali do nemocnice. 😀
dufam ze zajtra sa este ozyvam a potom mi uz drzte palce. 😝

zuzu1980
19. zář 2009

zuzan, marielik, vam uz sa to blizi...

mondulinka, ja som dlho stala na 7,5 ale nakoniec to povolilo. dnes si dam asi pauzu, cosi na mna lezie, mam teplotu a cele telo ma boli... skusim zase zajtra

mondulinka
20. zář 2009

Ahoj, tak jsem akorat docvicila... dneska se to trosku pohlo.... cvicila jsem asi 25 minut a dostala jsem se na 8 cm 🙂 i kdyz po premereni metrem ten obvod nejak nesedi se mi zda... 8cm=25cm podle ty tabulky a me vyslo metrem 23,5 :-P tak nevim no... ale jsem rada za pokrok... jinak se vzdycky pokousim masirovat hraz potom, ale zda se mi nejaka tenka a nebo to neumim... proste mi to nejde :P 🙄 takze ted budu zkouset jen epino a uvidim, jak se pohnu... 🙂

marielik78
20. zář 2009

Mondulinka, hlavne to nezen rychlo vpred... 🙂 Vidim, ze nemas problem, ako sme mali niektore, ked sme zacinali s problemami a neverili ani na tych 8 cm to dat 😀 A nakoniec je realita ina 🙂
S tym priemerom a obvodom podla tabulky a metra to nesedi ani mne, ale to neriesim, plus-minus 🙂 Snad meter ukazuje lepsie ako ta tabulka...

Zuzan, tak vidis, ono sa to roztahuje a to vlastne podporuje akoby tu predporodnu cinnost - preto ti asi uz odteka zatka 🙂 Aspon doktorka mi to tak vysvetlovala. A mne unikne sem-tam plodovka... tiez tusim, ze kvoli tomu, ako je tam balon narvany, tak roztahu este viac ten otvoreny krcok bez hlien. zatky naviac...
Drzim dnes palce, aby si to zmakla a aby sa to zajtra zacalo dobre a malo len a len rychly porod a co najlepsi!!! 🙂 Urcite daj potom vediet, ked sa vratis domkov s pokladom 🙂 Ja sa tiez ozvem, aj ked mna to caka o par dni neskor ako teba isto 🙂 Hoci dnes sa chystam tiez cvicit (aj ked s obavami)... Zopakujem len tych 9 radsej.

Zuzu, jasne, daj pauzicku, mas aj tak koooopec casu 🙂

mondulinka
20. zář 2009

marielik: ja to prave nezenu... bojim se poraneni, proto jsem nekolikrat opakovala kolem 7,5 a pak jsem zkusila trosicku vic a slo to... ale jdu postupne... musim taky jeste vychytat, kolikrat napumpovat balonek na kolik cm... pak nechci uz upoustet... taky jeste pri vytlacovani zkousim ten balonek trosku pridrzet, aby vyklouzaval pomalicku... neni to prijemny, jak vyklouzava, ale je to o procviceni... dneska z toho mam kazdopadne dobrej pocit 🙂

marielik78
20. zář 2009

Mondulinka, ja ten balonik uz nevytlacam... bojim sa, ze by mi rupla voda, proste ho nafuknem, pokial to ide a potom len polavim na sustredeni a drzani a on ide aj sam von a da sa to spomalit samozrejme, takze to plni isto ten efekt precvicenia a premasirovania hradze 🙂

mondulinka
20. zář 2009

marielik: no ty radsi fakt netlac... i kdyz termin uz mas... rodit by jsi mohla ne?! nebo chces cvicit na 10 a pak to nechas osudu? ja myslela, ze jsi nechtela jen ten den, jak byla tvoje doktorka na kongresu 🙂
ja teda taky extra netlacim, ale zase ho nemuzu tahat ven nasilim 😀

marielik78
20. zář 2009

Mondulinka, ja by som rada stihla este absolvovat to interne vysetrenie a odbery a mala v zalohe papiere potrebne pre epiduralku, keby som ju vazne chcela... ale jasne, ze ak to pride skor, tak pride 🙂
No a netlacim, lebo chcem, aby to prislo akosi samo radsej 😀 A navyse, mne vychadza sam, nemusim vobec tlacit 😀 A uz vobec nie tahat 😀

No a premyslala som nad tym cvicenim, vtiahnutim, co si pisala... tak to radsej tiez nebudem uz robit, aby som balon netahala uplne k malej 😀 Ona do neho aj tak dost boxuje 😀

mondulinka
20. zář 2009

marielik: tak to chapu... pak budes i klidnejsi a uz se to muze pak spustit kdykoli 🙂 ja se tam pujdu zitra taky zeptat, moje doktorka mi nebyla schopna rict, co bude potreba, tak jdu rovnou do nemocnice...

ja kdyz trosku nezatlacim, tak by mi tam ten balonek asi mohl zustat uz naporad 😅 😀 😀 ale neni to zas takovy tlaceni, pri porodu to bude urcite mnoooohem horsi 😀

jinak to cviceni na panevni dno je i dost neprijemny kdyz je asi vetsi obvod balonku.... a chapu, ze se to maly nelibi... muj malej se tam dneska taky nejak zacal pri cviceni vrtet 😀 ale kdo by zustal v klidu, kdyz jim tlacime na hlavu 😀

jo a ja dneska teda mela dost velkej tlak na konecnki pri tom vytlacovani 😖 no jo, je to holt priprava...

marielik78
20. zář 2009

Mondulinka, mne by tam balon zostal tiez, ked som ho tam mavala cely - to som fakt musela tlacit, ale ked necham tak 2-2,5 cm vonku, tak nie, ide von sam 🙂

Ten tlak na konecnik ja mam vzdy, ale aspon viem, co ma caka ☹ A hlavne by som to chcela este skusit na niecom, co sa podoba tomu porodnemu stolu, teda nie s pohodlim postele ci gauca pod zadkom... Tam pod zadkom mat nic nebudeme prakticky, resp. nie pod celym... A ked som sa skusala nadvihnut a imitovat tak to, ako to asi bude, tak som veru nevydrzala ani 2 sekundy tu bolest na konecnik... Radsej si to necham asi az na porod, bude stacit az tam 😀

No a ja vstrebam vedro caju a potom skusim to epino veru 🙂 Uvidime, co ma caka dnes... A zajtra pisem 🙂

zuzan11
20. zář 2009

ahojte, to je moja posledna sprava. cvicila som aj dnes, ale maly aj ja sme uz dost nervozni, takze ani epinovanie nic moc. dala som skoro 9 ale iba raz a hned von, lebo mi trvdne brucho kazdu chvilu. no neda sa.
ozvem sa po akcii. poctivo cvicte dievcatka 😀

zuzu1980
20. zář 2009

zuzan, drzim palceky, a nech je drobcek rychlo a bezbolestne vonku !!! 😀

zoozkha
21. zář 2009

Ahoj, hlásim svoje víkendové pokroky.. 😉 sobota 22cm, nedeľa nečakaných 23,5cm..bez bolesti, ale so šialeným tlakom na konečník..vidím, že ste to tu rozoberali.. 🙂
marielik, tiež som zvedavá na tú polohu v nemocnici, domáce prípravy na cvičenie mi zaberajú viac času ako samotné cvičenie..musím mať absolutné pohodlie, inak sa mi zle cvičí.. 😝
mondulinka, vidím, že sme na tom podobne, som zvedavá na dnešok..celkom sa teším.. 😅 🤐
zuzan11, držím palce a už sa teším, ako nám prídeš EPI-NO vynachváliť.. 😉

k.ate
21. zář 2009

Tak píšu po porodu, mě teda nastříhávat museli... PA říkala, že hráz mám hezky pružnou, ale vysokou, že kdyby malej byl měnší, asi bychom to bez nástřihu zvládli, ale s tím, jak byl malej velkej bohužel... 😖

bibes
21. zář 2009

Kate to ma mrzi, ze ta museli nastihnut. A kolko mal maly priemer hlavicky? A na kolko cm si trenovala s epinom?

bobacik_29
21. zář 2009

marielik78 uz je v nemocke v noci tusim isla 😀

davlu
21. zář 2009

Ahoj holky. Chci se zeptat, jestli jste některá po trénování s epinem krvácela? Poprvé jsem se dostala na nějakých 8,5cm a bez krve. Potom den pauza. Za 2 dny jsem to jen zavedla, zmáčkla sotva 2x a koukám krev na balónku, přimáčkla jsem ještě 2x (což není ani 5,5 cm) vyndám a to už ze mě hrčela krev proudem ☹ A od včera pořád špiním, jen měním slipovky ☹ Díky

zuzu1980
21. zář 2009

davlu, asi by si sa mala opytat lekara... kocky tu spominali ze trosku krvacali pri cviceni, ale ked vravis ze tieklo prudom, urcite si daj pauzu a opytaj sa lekara !!! Aj tak mas na cvicenie este dost casu, radsej mat istotu ze je vsetko ok.

kvakulka
21. zář 2009

Davlu, tak koukám, že jsme na tom skoro stejně. Myslím, že jsi psala, že nemáš vůbec problém nafouknout třeba na 8-9 cm, vytlačit skoro bez bolesti-mám to stejně, i s tím krvácením- v pátek jsem podruhé zkoušela epinovat, po chvilce jsem klidně dala 9 cm- vytlačila- na balónku krev a vevnitř mazec jak při menstruaci- šíleně mě to vyděsilo- byly v tom dokonce i takové ty cucky sražené krve či co- splašila jsem se, že jsem si, kráva, určitě vyvolala porod- ale za dvě tři hodiny to úplně ustalo. Dneska moje doktorka neordinuje, zítra k ní zajdu a nechám se radši překontrolovat. Fakt netuším, co to může být- rozhodně jsem nešla přes větší bolest- ale teklo ze mě krve jak z vola

davlu
21. zář 2009

Zuzi, jdu tam zítra, tak se zeptám. Pokud budu pořád špinit, tak to stejně pozná. 😅 Na cvičení ještě čas je. Jsem chtěla jen tak polehounku začít a ono néé... ☹ Ale díky za odpověď. 🙂

davlu
21. zář 2009

Kvakulko, takže nejsem jediný exemplář? 😉 Tak přesně jsi to popsala. A ty cucky jsem měla taky. Napíšu to naturálně, tak se omlouvám pokud se někomu udělá zle, ale ty cucky jsem opláchla pod vodou a zjistila jsem že by to mohla být spíš ta sedřená sliznice, protože krev tekla jasná řídká ☹

korina
21. zář 2009

Tak já už 3 dny trčím na 22 cm, ach jo:(

mondulinka
22. zář 2009

korina: nic si z toho nedelej, ja se nemuzu prehoupnout pres 23 cm ☹ jsem vcera cvicila a pak jsem mela spatnej pocit, ze to nejde... asi jsme jen netrpelive...

jinak marielik vcera porodila Emicku!!!! ve 21:09 se ji narodila jeji holcicka 49cm a 2550g!!! 😵

kvakulka
22. zář 2009

Davlu- co jsme to do háje za exoty? 😅 Prosím, napiš potom, jak jsi dopadla u doktora. Říkám si, jestli to nemůže být tím, že jsem tam teď nějak málo citlivá, a kdybych si tam nacpala čtyřsvazkovou encyklopedii, tak to snad nebudu cítit 😀 😀 😀

k.ate
22. zář 2009

bibes - já se dostala na cca 22 cm jenom... Protože jsem měla problémy se zánětama a tak... ☹ Ale malej měl obvod hlavičky kolem 36 cm... Při propuštění včera 36,5... Každpádně větší problém byly u něj ramínka, protože ty měl docela dost široký...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru