EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

hallie
15. únor 2014

Boze, najma nie najme 🙂

izzabella
15. únor 2014

@hallie Ahojky, nemysli takto negativně, já jsem taky měla chvíle, kdy jsem myslela, že to už dále nepůjde a že to snad vzdám. Ale nakonec jsem si řekla, že to prostě musím nějak zvládnout. Taky mi balonek hodně vyklouzával a myslela jsem, že budu muset změnit polohu, ale nakonec jsem v tom polosedě našla takovou při které tam poměrně dobře drží, opravdu zkus třeba si více lehnout a mít podepřenou jen hlavu, aby jsi mohla mít pořádně uvolněnou pánev a vznikne tam pak více místa i pro balonek. Když tam balonek zastrčíš, tak ho jen trochu přifoukni a zkus najít pozici ve které se tolik netlačí ven...musíš si věřit a půjde to, já cvičím dva týdny a jsem na 25 cm, to je přece jen kousek od 22 a lepší než nic, určitě i těch 22 Ti při porodu moc pomůže. Já vždycky přifouknu a nažím se ten balonek tam mít alespoň 3 minuty, když se mi zdá, že se tlačí ven, tak ho přidržuju a dám si nohy k sobě, za ty tři minuty zkusím ještě trochu přifouknout a zase chvíli držet. Jo a taky když jsem tam ten balonek více zastrčila, tak tam lépe držel, nemá se tam kam ztratit, tak se nemusíš bát 🙂

majak78
15. únor 2014

Ahoj, kdysi mi tahle diskuse byla velkým povzbuzením, když jsem cvičila a moc mi to nešlo.. tak vracím, co jsem dostala 🙂 Rodila jsem před 2 týdny, holčičku s obvodem hlavičky 35 cm, nacvičeno jsem měla 29 cm, šlo mi to taky hodně pomalu, bylo to pro mě dost nepříjemné, ale stálo za to vydržet. Byl to třetí porod, ale oba předchozí byly s velkým nástřihem a i poraněními. Tento byl bez nástřihu, vyfasovala jsem 3 kosmetické stehy, a to jen proto, že malá špatně rotovala a zasekla se ramínkama. Hlavička prošla jakoby nic, nebýt té špatné rotace, jsem bez ranky. Takže cvičit a vydržet se vyplatí. Držím všem palce! Epino prodávám, kdyby měl někdo zájem, napište.

majak78
15. únor 2014

@coolik Já používala právě ty ochrany vaginální sondy, jde koupit na netu, nebo i v lékárně by ti měli objednat, když jim řekneš přesný název. Ale je to vždy v balení po 100 ks. Já to tehdy tak koupila a zbytek jsem rozprodala, byl o to velký zájem.

laura1984
15. únor 2014

Zienky, ktore hladaju nelubrikovane kondomy. Ja pouzivam tieto http://www.kondomshop.sk/on-clinic-1ks-p409.

petoska
15. únor 2014

@hallie me to taky slo pomaleji zezacatku ale neboj,zlepsi se to 🙂 a to vyklouzavani mam taky,udrzim ho v sobe tak minutu a to jsem na 29 cm,takze vypuzovani u me nehrozi,spis brzdeni 🙂

hallie
15. únor 2014

@izzabella Ďakujem za povzbudenie. Viem, že to vidím zbytočne pesimisticky, hádam konečne to číslo zvýšim... 🙂 áno, aj 22 je lepšie ako nič 🙂

hallie
15. únor 2014

@petoska som rada, že nie som jediná, čo v sebe epino neudrží 😀 chcela som si ho nechať na druhý pôrod, ale vidím to tak, že ho potom predám a na ten ďalší kúpim aniball.

kazunomiya
15. únor 2014

@hallie čo si, ja ho tiež musím držať, aj dosť namáhavo, aby nevyšlo von skôr ako potrebujem...
Ešteže už som na tých 29-30 cm tak už mi ide len o to, aby sa to udržalo ešte tých pár dní, čo mi ostáva...

petoska
15. únor 2014

@kazunomiya a jak dlouho ho v sobe drzis? Ja tak minutu 🙂

kazunomiya
15. únor 2014

@petoska pri tych 30 cm sa ani viac neda... ja to postupne nafukujem a potom sa snazim vydrzat kolko ide... celkovo sa snazim cvicit v dvoch seriach po 10 min, ale niekedy je to aj menej a niekedy viac. Ja si z toho nic nerobim, ze mi to nejde vzdy tak dlho udrzat.

petoska
15. únor 2014

@kazunomiya to jsem rada ze to tak nemam sama 🙂 pak si rikam,jestli to nedelam spatne,ale tak prece kdyz ten obvod se zvetsuje,tak to k necemu byt musi 🙂 diky

aksniteb
15. únor 2014

Srdečne zdravím, tak pomaly sa k vám idem znova pridať, aj keď sa mi do toho cvičenia akosi teraz nechce 🙂 zajtra začínam 35tt, ale mimčo je skoro o 2 týždne väčšie, tak mám najvyšší čas. Na EPINO nedám po prvom pôrode dopustiť, tak verím, že to zvládneme spolu znova bez nástrihu 🙂

petoska
16. únor 2014

Holky vcera jsem dala 29 cm a dneska jen 27,5 a vytekla trosku krve,ale ne ze bych se natrhla,spis nekde zevnitr neco ,takze ted radsi necvicit par dni nebo co jste delaly,kdyz se vam to stalo?diky moc 🙂

marses
16. únor 2014

@petoska S největší pravděpodobností ti praskla nějaká cévka v pochvě nebo na děložním hrdle. Pár dní bych cvičení vynechala.

petoska
16. únor 2014

@marses diky za radu 🙂 radsi vynecham

marses
16. únor 2014

I já napíšu svou zkušenost s epinem. Podotýkám, že pracuju jako porodní asistentka a v praxi jsem viděla několik porodů prvorodiček, které se díky epinu vyhnuly velkému poranění. Já ho používala od 37. týdne těhotenství, poctivě, ale víc než 27cm se mi nepodařilo natrénovat a cvičení mi bylo hodně nepříjemné. Mám úzké měkké por. cesty. Je pravda, že jsem tlačila jen šest kontrakcí, což je na prvorodičku opravdu málo, ale nástřihu jsem se bohužel nevyhnula, malá měla při porodu obvod hlavičky 37cm a hráz začala praskat sama, proto lékařka přistoupila k nástřihu. Věřím ale, že kdybych epino nepoužívala, trvala by druhá doba porodní mnohem déle.

zzuzu09
17. únor 2014

ahojke kocky, vcera vecer sa mi narodil synator valibuk: 52 cm a 3800g, hlavicku este zistim. Porod som mala vyvolavany, lebo mi odtiekla voda a kontrakcie absolutne ziadne. 4 hodiny po podani tabletky bolo po vsetkom, na prvorodicku vraj bleskovy porod. Doktorka vedela ze som cvicila s epinom, tak mi ani neponukala nastrih. ked sa malemu zasekla hlavicka, pouzila gel a pri dalsej kontrakcii uz vysiel. vyviazla som s kozmetickym natrhnutim, beham ako srnka,sestricky nechapu.
takze cvicte cvicte! drzim vsetkym palce k pohodovym porodom.
Cvicila som 3 tyzdne dostala som sa pomalicky z 18 na 29,5 cm, posledny tyzden a pol uz nie lebo som krvacala aj pri mensom cisle.

petoska
17. únor 2014

@zzuzu09 ahoj,moc gratuluju,to je kus chlapa;) a dekujeme za povzbuzeni,mam tyden do terminu a vcera jsem taky zacla trosku krvacet,tak budu muset asi prestat a jak vidim u tebe,nemelo by to vadit.tak si uzivej chlapecka 🙂

zzuzu09
17. únor 2014

@petoska dakujeme. pozeram ze si na tych istych cislach ako ja, v pohode si daj 3 dni pauzu a skus to pomalicky. aj keby si u necvicila, za ten tyzden sa to urcite nestiahne, neboj.
drzim palce pri porode, nech ste zdravucki

petoska
17. únor 2014

@zzuzu09 dekuju moc 🙂

hanka.
17. únor 2014

tak jsem začla také s epi-nem a jde to uplně úžasně. začla jsem cvičit v poloze na zádech v polosedě, ale měla jsem hrozný tlak na symfyzu, tak jsem to zkusila na boku a dnes dokonce v kleku nebo ve stoje a to bylo vůbec nejleší. ve stoje to bolelo nejméně, skoro vůbec a dala jsem 30 cm. a to jsem cvičila tak 5x. tak rozhodně vím, že nechci rodit na "koze" možná proto tak blbě dopadl první porod ☹

markketax
18. únor 2014

@hanka. úplně souhlasím, taky se mi cvičí lépe na boku a v kleče. Na zádech jsme byla pořád na 6 cm a víc jsme nedala.

izzabella
18. únor 2014

@hanka. Ahojky, mohu se jen zeptat jak to ve stoje zkoušíš, já to zkoušela v takovém širokém podřepu, což mi vyhovuje nejvíc, ale zase v této pozici nemohu dlouho vydržet...JInak 30 cm po 5 cvičeních mohu jen závidět 😠
Já cvičím poctivě každý den 14 dní a jsem na 26,5 cm. Chci ale právě vyzkoušet nějaké nové polohy, tak snad se polepším 🙂

hallie
18. únor 2014

Ja som skusala v sede, ale bolo to horsie. Zajtra teda skusim v stoji. Ked sa dam do podrepu, to uz tam vobec neudrzim 😀 Najviac sa zatial osvedcil bok. Som na 8/25cm, lekar dnes zistil, ze mam uz uplne makky krcok, tak dufam, ze mi babo da sancu este nieco nacvicit 🙂 30 cm po par cviceniach je pre mna totalne nepredstavitelne, a to uz mam tu hradzu vdaka pravidelnej masazi pekne poddajnu.

hanka.
18. únor 2014

@izzabella
@hallie těch 30 cm bude možná i tím, že už mám jeden porod za sebou. Při prvním porodu jsem si hráz vlastně anineporanila, jen jeden kosmetický steh. Ale měla jsem velké ruptury uvnitř ☹. Proto jsem řekla, že epi-no zkusím. Balonek zavádím celý.
Na zádech jsem taky nedala víc cm. Až jsem zkusila bok a včera i ten stoj. Ale s nohy jsem měla pokrčené, takový menší podřep. No a pak ten klek s opřenou rukou o postel. Druhou rukou musím taky balonek přidržovat, jinak by vyletěl.
Za mě je polosed a leh něco hrozného. Při druhém porodu mě do takové polohy nikdo nedostane. I když by se mi líbil ten klek nebo i ve stoje, tak při kontrakcích a vyčerpání to dopadne třeba jinak.

@izzabella po 14 dnech je ale 26,5 dobré číslo 😉 určitě ještě nacvišíš víc 🙂

izzabella
18. únor 2014

@hanka. No doufám, že nacvičím, ale myslím, že jakákoliv příprava je prostě lepší než žádná příprava, já se chystám na první porod, tak vůbec nevím, co čekat, doufám, že epino mi pomůže a s polohou u porodu s Tebou souhlasím. Chtěla bych zkusit např porodnickou stoličku, přijde mi, že polohy, které lépe využívají gravitace jsou přirozenější a tím pádem by to mělo i lépe jít 🙂))

aksniteb
18. únor 2014

@hanka. no dúfam, že mi to cvičenie pôjde tiež tak dobre, ako tebe 🙂 tiež som druhorodička, cvičila som aj pri prvom, teraz som začala cvičiť včera a celkom ma potešilo, že začínam na 21cm ... verím, že do pôrodu nacvičím čo najviac

hanka.
18. únor 2014

@izzabella myslím, že je epi-no i skvělá psychická příprava. Já se prvního porodu bála strašně moc. Právě toho nastřihnutí. Ted jsem teda začla cvičit a na porod se těším a nemám strach. Teda zatím🙂. Jak se pořád říká, že při poloze na zádech je porodní kanál menší o 30%, tak tomu věřím. Na zádech nedám 30 ani omylem. Držím pěstičky, at nacvičíš další cm 🙂
@aksniteb taky už čekáš druhé mimčo. Já začala na 22 cm, takže jen o 1 cm víc než ty. Tak taky ti to půjde dobře🙂. Dnes jsem necvičila, když už mám těch 30, tak to budu udržovat ob den. Když si cvičila s prvním, kolik si nacvičila a jak dopadl porod?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru