EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

aksniteb
27. bře 2014

@janiju mňa to vrátilo cca o 2 cm. Ja som už druhorodička, začínala som teraz na 22cm a šlo to strašne dobre, tak som sa precenila a pri 28cm som sa troška natrhla. Tak som potom šla znova od 26 oveľa pomalším tempom, lebo som sa bála, že to znova preženiem, presne týždeň pred TP som sa dostala na 30cm - to som mala nacvičené aj pri prvej a stačilo mi to na pôrod bez nástrihu s jedným stehom (obvod hlavičky 36cm) takže som spokojná a už sa teším na pôrod 🙂

anieluska
27. bře 2014

Tak sa teda pridávam k cvičiacim 🙂 keďže mám od začiatku tehotenstva pocit, že sa ten náš drobec na svet vypýta skôr tak som začala aj trocha skôr cvičiť 🙂 Mám teda aniball a nemám problém s tým, že by sám vykĺzal. a zatiaľ som cvičila 3x a s 25 cm na začiatku som už na 27,5 cm tak si vravím, že mi to ide celkom dobre 🙂

aknedz
27. bře 2014

@gellerka Ahojky, ja len čo sa týka tvojho skracujúceho krčku, to nič, ja som mala skrátený a otvorený na 2cm od 38tt a malá sa narodila v 40 tt a to som denne cvičila aj s otvoreným krčkom, len treba dať zvýšenú pozornosť na hygienu 😉

janiju
27. bře 2014

@aksniteb
no já už měla 32....ale tou mykózou se udelala ta kůže zvenku strašně křehká a i třeba dnes při těch 27 cm se tam pár kapiček krve ukáže, ale vůbec to není nic hrozného ... ale taky se bojím přidat víc, abych si to zranění nepřivodila horší....
Zbývá mi 5 dní....tak snad ještě něco nacvičím....
Také rodím podruhé....ale po 12 letech.....poprvé žádné EPINO nebylo.... takže nástřih, šití :-/
malá měla hlavičku 34 cm....takže o něco lepší než 36 cm....ale teď čekám kluka...říkají, že ti mívají hlavičku větší, než holčičky.....tak bych ještě pár centimetrů nacvičit potřebovala

janiju
27. bře 2014

@anieluska
To je skvělé začínat na 25 cm.... já začínala na 18 cm :-/

anieluska
27. bře 2014

@janiju no ja som rozmýšľala či to nieje málo, ale táto diskusia ma úplne ukľudnila 🙂 ale inak ja už čakám druhé, síce po 7 rokoch ale tak telo si asi ešte čosi pamätá

aknedz
27. bře 2014

@cassis1
@rambouskova2
Kočky, mne v 38 tt doktor odhadol podla sona "malú" na 3800g a nakoniec sa narodila v 40tt den pred terminom s vahou 3790g - takze tie odhady nikdy nie su presne, nestresujte sa vahou babätka...Ja som porodila za 1, 5 hodiny od prasknutia vody ( Za 1:15 od prvej kontrakcie) a bez jednineho poranenia - prvorodicka, velke dietatko a na dve zatlacenia bola vonku - hlavicka a na tretie uz bolo po vsetkom - vdaka Epinu sla tak krasne von cez porodne cesty, a inak som sa venovala este masazi hradze, lanovym semienkam, alchemilke, cviceniu od 29tt a pred porodom som tiez vypila odvar z korenin...Takze cvicte a nestresujte rozmermi babätka, aj prvorodicka zvladne velke babo bez poranenia vdaka Epinu ;)

cassis1
27. bře 2014

No babky mě odešla hlenová zátka, v noci jsem měla kontrakce, které k ránu ale přešly to už jsem myslela, že povalím do porodnice tak nevím jestli to je takhle normální a taky mi odešlo trochu vody, no pointa je v tom, že teď nevím jestli mám s epinem pokračovat, abych nedostala hlavně po odchodu zátky třeba infekci...co myslíte?

@aknedz dík za podporu, ono to člověka vždy trochu vystresuje, když ví, že bude rodit velké mimi.....1,5h po prasknutí vody no tak to je super porod.

isabellaa
27. bře 2014

@aknedz odkedy si pila alchemilku ?

domeli
27. bře 2014

@cassis1 pozerám, že "postrádaš" podporu, tak verím, že aj moje údaje budú povzbudivé: 3900 g, 51 cm, 36 obvod hlávky a to všetko bez akéhokoľvek nástrihu či poranenia 🙂 Vďaka epinu, troche šťastia na pôrodníčku a podpore tu 🙂

cassis1
27. bře 2014

@domeli no to jsi šikovná, kolik jsi měla nacvičeno....tak snad mi to taky k něčemu bude 🙂

domeli
27. bře 2014

tuším 2x som dala 30,8 a raz 31, celkovo som cvičila tuším 20x, začínala som na 19 cm. Tiež to nešlo úplne ukážkovo, miestami bolo ťažko na cvičisku, ale ľahko na bojisku. A poviem Ti, že pôrod bol pre mňa omnoho príjemnejší než cvičenie s epinom a to nie kvôli bábu. Proste aj tlak na konečník bol menší, nuž bola to menšia "fuška" ako cvičenie 🙂

marika020
27. bře 2014

Baby idem vás podporiť v cvičení...pridávam svoju skúsenosť....cvičila som poctivo od 36 týždňa tehotenstva, začala som na 19 cm a aj mne ako väčšine z vás sa zdalo, že dosiahnuť akékoľvek vyššie čísla je nemožné, ale pomaličky som sa dostala až na stabilných 32 cm...porodila som synčeka s krásnymi mierami 3750g a 52 cm bez nástrihu a natrhnutia...mám jeden malý kozmetický steh, ktorý bolel pri šití neskutočne :D bola som rada, že ich nemám desiatky ako niektoré ženy na šestonedelí, ktoré nevedeli chodiť, sedieť a podobne... po 4 hodinách od pôrodu som išla sama do sprchy bez akýchkoľvek problémov, sestrička ma brzdila, že som príliš odvážna :D .. takže žienky len pekne cvičte, určite to stojí zato 🙂 PS: samozrejme je potrebné pri pôrode zdôrazniť, že nechcete byť nastrihnutá a mať šťastie na niekoho, kto toto vaše želanie akceptuje 🙂

janiju
27. bře 2014

@anieluska
já čekám také druhé...po 12 letech 🙂
To už tělo asi zapomnělo 🙂

aknedz
27. bře 2014

@cassis1 ano, porod bol super ale trochu fofry, ledva sme stihli do porodnice....ako prvorodicka by som nechcela rodit doma alebo v aute 😝 😅

@isabellaa od 36 tt 2x denne zapar zo 4 cajovych lyziciek do 2,5dcl salky

aknedz
27. bře 2014

@cassis1 aha a ešte k tej zatke-ak si nahodou nešla rodiť už :D....pisala som tu nejakej kočke, že som bola 2 tyzdne pred porodom uz otvorena na 2cm - teda nemala som uz hlienovu zatku 2 tyzdne a cvicila som na dalej, staci si dat pozor na hygienu a je to ok 🙂....a ako vies, ze aj trochu vody ti odislo? To mohla byt tiez cast zatky....ci bola to vyslovene plodovka? Kazdopadne vela stastia a krasny porod! 😉

lucia_hlinkova
27. bře 2014

dievcata, pridavam sa k vam 🙂 po tyzdni cvicenia, 25 cm? malo? este mame cca 2 tyzdne aj kusok do terminu. chcela by som sa aspon na 30 dostat.

rambouskova2
27. bře 2014

@1890 ahoj ty máš taky už jedno dítě? Já taky malou Teu. Teď v sobotu jí budou dva, je to ďábel. Jsem tak utahaná, že se mi nechce ani mluvit. A o pomoci partnera raději nemluvim. ☹ no musím něco spáchat. už se ani nezvednu ze země jakej mám pupek. břicho mám taky tvrdý jak beton a furt nic.

rambouskova2
27. bře 2014

@cassis1 mě odešla už v pondělí a furt nic 😠 taky mám pocit, že mi odchází plodovka, ale může to být sugesce. Zítra kontrola tak uvidíme. Nad tím cvičením jsem taky přemýšlela, jestli dál cvičit, když už tu zátku nemám, ale cvičím.

rambouskova2
27. bře 2014

@aknedz Já už právě prvorodička nejsem, já spíš řeším velikost mojí než malé. Poprvé jsem Epino neměla a malá šla s nástřihem, no a teď už s Epinem, tak uvidíme. Hlavně velká gratulace k miminku. 😵

1890
27. bře 2014

@rambouskova2 Jo mám Lukáška ted mu byly 2 roky a je to pěknej dábel, taky už fakt nemůžu chvíli mě nenechá. Manžel pořád v práci a nebo spí jak je unavenej, ale kdy mám spát já? 😒 ozvy dnes vpořádku. No cvičení taky divný zdá se mi , že malá po včerejšku nějak dolejc v pánvi, takže mě tam tlačí a nevím jestli mám cvičit. Zátka nevím krvavý nešel, ale už 3 dny ze mě jdou takové žluté slizové husté hleny.

aknedz
27. bře 2014

@rambouskova2 aha, nečítala som veľmi dozadu....a tak teraz to už bude zase o niečo lepšie určite 😉 veľa žien hovorí, že druhé pôrody zvládli bez nástrihu aj keď boli vačšie detičky. Ďakujem, budem cvičiť s epinom zase!🙂

gellerka
27. bře 2014

@aksniteb
@janiju
@aknedz
Díky za podporu, tak já vytrvám a věřím, že těch 30 nakonec dám 🙂 Dneska na kontrole to nevypadalo na žádnou změnu od minulého týdne, tak snad neporodím o tolik předčasně, jak tipovala doktorka a mám ještě čas to nacvičit.

@lucia_hlinkova Já jsem po týdnu cvičení na 24 cm, takže to bude asi ok 🙂 Radši v klidu nacvičit jen 28 než spěchat za 30 a natrhnout se a nemoct cvičit.

egiginka
27. bře 2014

Baby len cvicte * Fam, ze ostanete sirsie z Epina je kravina na mraky*** ( to moze povedat, akurat tak niekto kto s tym zivote necvcicil, alebo niaky gynekolog, ktory miluje rezanie) 2 mesiace po porode a manzel hovori, ze to neni poznat, ze som rodila*

skorvankova
27. bře 2014

Ahojte kočky. Prosím vás mám otázku. Som v 29tt a chem cvičiť s epi-nom, vždy som čítala a počula o tom že sa začína v 36tt. Mne dnes dr. povedal že mám pomaly začať od 32 tt. Čo vy na to? Dakujem

rambouskova2
27. bře 2014

@aknedz v poho to neva 😉

beruska141
27. bře 2014

@marika020 ja som pri prvom tehu necvicila s epi-no, malá mala 3600g a 50cm, trochu som sa roztrhla, vonku tri stehy a vnutri neviem ale po 2,5 hodinach po porode (a to som rodila 46,5 hodiny) som sla tiez sama normalne bez problemov do sprchy. dokonca som este predtym utierala podlahu od krvi, ako odnasali tie nastroje, aby sa niekto nesmykol... 😀 ale druhe tehu sa chystam cvicit, akurat dnes mi prislo epi-no, tak uvidim.

rambouskova2
27. bře 2014

@1890 tak to jsme na tom fakt stejně 😀 konečně někdo kdo mi rozumí. Partner je taky strašně unavený no nebudu to řešit jinak bych byla víc jak naštvaná..... Taky nevím kdy mám spát.... Taky ze mě odcházej takový hleny, ale nic krvavého. Vím,, že je to paradox, ale těším se do té nemocnice, dva dny klidu a odpočinku... Jen se budu starat o mimi..... Jen ať si to doma užije, myslí si, že je to brnkačka...

aknedz
27. bře 2014

@skorvankova Od 32 tt sa masiruje hradza, tak mozno mozes aj Epino-ale necvicila by som este denne - ku koncu tehotenstva telo aj vyplavuje hormony, ktore pripravuju porodne cesty na porod, opreto potom cvicenie postupuje aj rychlejsie posledne tyzdne 😉

rambouskova2
27. bře 2014

@egiginka děkuji za info, taky mě tohle zajímalo. Jen jsem si nebyla jista, jestli jsem maminky po porodu chodí. Takže intimní život v poho po epínu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru