EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

naty
12. led 2010

no, jako tvaroh...to bych neřekla, že je hlenová zátka...myslíš jako konzistenci? ta by měla být fakt spíš jako hlen než co jinýho...já to na něm mívám taky, ale ne v takovým množství, řekla bych, že je to spíš jen nějakej výplod sliznice, i když jistě to samozřejmě nevím...třeba si se poranila někde uvnitř trochu... 😒

crawler
12. led 2010

tak tvaroh by mohl být klasický cervikální hlen, ale takové množství? no, já bych se asi informovala u mudra a bylo by...😉

lexxa24
12. led 2010

Ahoj holky, jsem rada, ze jsem narazila na tuto diskuzi, jelikoz uz 4 dny pouzivam epi no balonek a nejake vysledky zatim nevidim ☹ delam vse podle navodu. Je pravda, ze behem tehotenstvi, jsme nemeli s manzelem styk, takze mi prijde, ze jsem velmi uzka. Mate s tim nekdo zkusenost, prominte, jestli to zde jiz nekdo psal, necetla jsem to tu od zacatku 😒 Dale bych se chtela zeptat, jestli ta simulaci vytlaceni balonku na konci cviceni je nutna po kazdem cviceni. Mozna hloupa otazka, ale 😕 tak nejak nevim... ja jsem zatim stale na 6cm a to uz jsem na maximum ☹

petja
autor
12. led 2010

Ahoj Lexxa,myslim,že hodně závisí taky na konstituci maminky a taky psychika.Nejsi při cvičení moc ve stresu a celá stažená?.Na centimetry bych moc nedala,jsi na začátku a pokud bys přečetla diskuzi je toto na začátku problém snad každé maminky,já sama dlouho byla na minimu a přesto jsem nakonec natrénovala na obvod hlavičky a porodila mimčo s hlavičkou 37 a váhou 3,51kg bez nástřihu.Otázka tlačení určitě není hloupá.Záleží hlavně na tobě,jak budeš ke cvičení přistupovat,jak dlouho bude trvat,než budeš chtít tlačit.Třeba potřebuješ jen více času na seznámení se s tak intimní věcí.Jestli máš z vytlačení balonku strach,tlač jen pokud ti to tvoje tělo a intuice bude tolerovat,tak to dělej pořád,,aniž bys přidávala centimetry.však máš ještě moře času na to,abys mohla podávat obr výkony 😉

lexxa24
12. led 2010

Petja, dekuju za odpoved. Uklidnila jsi me, kdyz pises, ze je to normalni, ze jsem na "mrtvem bode". Ja jsem u cviceni uplne uvolnena, v lezici pozici.. stres take nemam, ale jsem od prirody hodne uzka, mam problemy i u gynekologa. Mozna mas pravdu a mam nejaky blok o kterem ani nevim. Kazdopadne budu trenovat a doufat dal, ze se to zlepsi, balonek mi prijde jako super napad a pomoc pri priprave na porod. Ty jsi teda mela velke miminko a kdyz pises , ze jsi bez nastrihu, tak mi to dodava jen odvahu, takze opravdu moc dekuju. Jen se jeste zeptam, mela bych treba cvicit i 2x denne? Cvicim 1x denne 20 minut. A s tim vytlacenim balonku... no... ono je to neprijemne, ale asi jde o zvyk, me by jen zajimalo, jestli je to efektivnejsi, kdyz ho na konci cviceni vytlacim.

konsa
12. led 2010

lexa: přesně, jak píše petja - je normální, že ustrneš na mrtvém bodě a každá jsme jinak stavěná. Času na cvičení máš habaděj a chce to se hlavně uvolnit 🙂 Kolikrát si myslím, že sem úplně uvolněná a pak zjistím, že to jde ještě víc..... Přifukuju vždycky postupně, aby si tělo na velikost zvyklo. Začínám třeba na 6ti, chvíli to nechám a přifouknu, zas nechám a když mám pocit, že je to max. tak pomalu vytlačuju. Vytlačování podle mě smysl má, protože balonek je na konci nejširší a tím širokým si nejvíc roztáhneš hráz. Vevnitř jsme schopný vždycky zvládnout víc, než jakoby vytlačit přes hráz. a to tu tady v trénovaní jde 😉
Jinak já cvičím zatím jednou denně ale až se "zaseknu"tak budu asi cvičit dvakrát aby to bylo účinější. Hlavní je se do toho nenutit. Já neměla jeden den náladu, tak jsem prostě necvičila a vůbec si to nevyčítala a druhý den jsem dala o cenťák víc 😉

lexxa24
12. led 2010

konsa: tak jsem se opravdu uklidnila a mam zase chut cvicit. Dodava to tady odvahu a hlavne me to povzbudilo to nevzdavat... Budu ho zkouset vytlacovat, proste to musim prekonat, ten neprijemny pocit, mas pravdu, na konci je balonek sirsi a smysl tohoto cviceni je vlastne aby se hlavne uvolnila a "vytahla" ta hraz. Nastrih opravdu nechci a na masaz hraze nejak nejsem stavena. Tak napisu zitra, jak jsem dopadla... i kdyz to asi bude stejne... stejne budu cvicit a cvicit. Uz jen kvuli tomu pocitu, ze pro to neco delam...

lutsine
12. led 2010

ake cvicenie to robite, poradte aj mne?

crawler
12. led 2010

s balonkem epi-no - jde o předporodní přípravu - přečti si první stranu diskuze a budeš a v obraze 😉

jeanice
12. led 2010

Ahoj,
já myslím, že to chce čas a najít si svou techniku. Já jsem se například po dvou týdnech na tom tak, že si ke cvičení beru nějakou knížku nebo něco, co mi odvede myšlenky trošku jinam. Kdybych mohla cvičit u televize, bylo by to nejlepší, ale nemám až takové soukromí.
Jinak já začínám tak, že trochu nafouknu a až to nebolí, tak přifouknu, až se dostanu na nějaký bod, kdy už musím dýchat zhluboka, nebo je mi to už trochu nepřijemné. Pak se snažím balónek vytlačovat, abych se připravila na tlačení u porodu. Vždy trochu zatlačím a pak se snažím ten balónek udržet chvilku v té poloze a hlavně ji prodýchat a uvolnit se u toho. Chci dosáhnout toho, abych se uvolnila i v tom momentu, kdy balónek leze ven v tom nejširším momentu.
Jinak já jsem na začátku neměla problém, ale pak jsem se zasekla na 8 a dlouho to nešlo dál. Prostě chce to cvičit a cvičit a hlavně si to neznepříjemnit.
Tak držím palce. 🙂

nenno
12. led 2010

Ahoj holky,ráda bych se zeptala na zkušenosti.Možná je to trochu hloupé?ale nevytahám se touto pomůckou moc?Trocu se bojím že už to pak nikdy nebude jako původně protože to budu povolovat postupně,tak že už to po porodu zůstane vytahané.Kamarádace dělai nástřih,ona takové pomůcky nepoužívala prptože nechtěla být dole vytahaná.No a říkala že dobrý že jizva neni ani znát a že nemá nic vytahaného a má to jako dřív.Co si o této půmůcce a o tomto cobude následovat po porodu myslíte vy?

lexxa24
12. led 2010

Jeanice: ja si u toho ctu tu brozurku a snazim se taky nejak odreagovat... mozna ze z toho delam "drama" ale doufam, ze sem po porodu pridam jen pozitivni dojmy. I kdyz jsem cetla, ze se zena stejne muze natrhnout, kdyz porod probiha moc rychle a rodicka se nestihne sama od sebe roztahnout. Takze kdo vi, kazdopadne ja na to verim, ze to pomaha... muj gyn. rika, ze mu to prijde neprirozene, tak nevim, co by rikal, kdyby asi takovy nastrih zazil.. 😒

johzuz
12. led 2010

kreksi, nevzdávej to, také se mi stávalo, že jsem se poradila, ale po krátké pauze den až dva jsem používala znova a kolikrát už k poranění znova nedošlo. Hodně je to o pohodlí, musíš se cítit pohodlně a být uvolněná, pak to půjde lépe. U mě epino zabralo skvěle, prcek 3700gr, 51cm, bez nástrihu a bez poranění a to 100% jen díky epinu.

johzuz
12. led 2010

Maminky, která by měla zájem, Epino prodám, za 1800včetně poštovného, při osobním prodeji 1700Kč. Pořizovací cenu asi znáte všechny.

konsa
12. led 2010

lexa: to je přesně ono - mě to tady taky dodává odvahu a hlavně chut cvičit. Je to super, že se tu můžeme takhle podpořit, poradit 🙂 žádný drama z toho rozhodně neděláš 😉

jeanice: tobě to jde tlačit? od kolika cm? Mě totiž zatím balonek pořád vyklouzává (jsem na 8mi), takže ho spíš musím přidržovat aby nešel ven tak rychle. Občas se snažím simulovat tlačení jakoby proti ruce, ale myslím, že k opravdovýmu tlačení to má daleko ☹

nenno: případné vytahání se tu už několikrát řešilo (naposled asi o stránku dřív), ale prý nevytaháš - je to sval - a t mají schopnost vycvičit se 😀

jeanice
12. led 2010

Mě to taky nejdřív vyklouzává...Ale tak od 15ti plných stlačení (třeba 8,5?) mi to už drží a pak se mu moc nechce ven. Jinak to taky celou dobu přidržuji. a když to tlačím ven, tak pak aby to nešlo příliš rychle, tak to zase přidržuji, aby to nevypadlo a snažím se to prodýchat.

petja
autor
12. led 2010

Jo Lexa,určitě je účinější,když balonek vytlačíš po každém cvičení.Zezačátku je opravdu hodně nepříjmené,hlavně,že je to nová věc a ty si taky vůbec neumíš představit,že kdy vytlačíš hlavičku 😒 ale neboj se,chce to čas,tvoje obavy jsou naprosto přirozené.
A určo nejsem maminka,která porodila bez nástřihu největší mimčo,co vím,tak 3-4 maminyk porodily takto (třeba i s pomocí nápoje od Inge Stadelmann)mimčo nad 4kg.
Určitě to hodně dělá i to,že jsi úzká,ale hráz se natrénovat dá...

petja
autor
12. led 2010

..a cvičila jsem 2x denně a stylem jako Konsa.Poslední týden jsem cvičila už jen 1x denně a myslím,že spousta mamin už na to ke konci prdělo a jsou maminky bez nástřihu.Já jsem vracela epino navíc ještě 14 dní před samotným porodem,ale zřejmě jsem měla natrénováno i tak dost 😉

lexxa24
12. led 2010

konsa: jj, ted jsem pred chvili cvicila, divala jsem se pri tom na tv a sice se balonek o moc nezvetsil, ale mam lepsi pocit, super jak jste mi tu dodaly odvahy cvicit dal... 🙂 🙂 🙂

Petja: tlacila jsem dnes casto ven (spise nechavala vyklouznout, musim si ho sama pridrzovat, aby mi nevyklouzl)a myslim si, ze prave tim, ze ho budu vytlacovat, uvidim vysledky 😉

Kazdopadne se skoro tesim na zitra, jak budu pokracovat a jestli se to uz zlepsi 😉

lexxa24
12. led 2010

petja: zkusim to take 2x denne... 🙂

petja
autor
12. led 2010

To je super,že jsi našla diskuzi,kde maminky dodávají takovou dávku sebevědomí 😉 Taky jsem musela balonek přidržovat,to zezačátku každý,než si zvykneš,jak s ním pracovat.
Mě osobně hodně pomáhalo soustředit se na dýchání a dýchání cvičit,to jsem u porodu ocenila velice,přesunout strach nebo napětí jinam a zůročit to.Já jsem u porodu dbala na dýchání,abych malému dodala co nejvíc kyslíku a já sama,abych se vyklidnila a zafungovalo to.Prodýchat a umět,naučit se dýchat,nejen tak povrchně,jako většina lidí dýchá,ale uvědomit si to a nechat se vést.

smarti
13. led 2010

Ahojte dievčatá, som v 31. tt. Prvý pôrod som mala ťažký ( strihnutá až po konečník + vákuumextraktor ), nesadla som takmer mesiac. Teraz by som tomu chcela predísť a nadchla ma táto diskusia. Len ma trochu mrzí, že na Slovensku sa o Epine takmer nevie, aspoň teda mám takýto pocit. Keď som sa na to pýtala mojej dr., tak mi povedala, že --- veď to už je druhé, to porodíte.... Staršia dcéra má 5 rokov, to je podľa mňa dosť rozdiel, takže to asi také jednoduché nebude. A aj na masáž hrádze mi povedala, že tieto vynálezy veľmi neuznáva, o epine vôbec nevedela. Napriek tomu by som do toho šla, len ma zaujíma, či ste to vy povedali vašim gynekológom, resp. aký mali na to názor? A ešte jedna vec, takmer celé tehu mám výtoky a mykózy, asi normálna vec v tehu, ale nie je to prekážka k epinovaniu? Akú máte vy skúsenosť?

bondy1
13. led 2010

Ahoj maminky, termín pôrodu máme až v máji, ak by niektorá z Vás predávala Epi no Delphine, napíšte IP. Ďakujem 🙂

petapi
13. led 2010

ahoj holky, tak jsem se do pustila víc a dala jsem teda 8, ale dál to půjde těžko přetěžko, uvidíme no.
Smarti, i když mám svýho gynekologa celkem ráda, tak mu to říct nehodlám, bojím se právě negativní reakce a potom toho, že by mi to rozmlouval, což bych si nenechala. Do porodního plánu jsem to ale napsala.
Mykózy trochu naruší vnitřní sliznici, že je křehká a mnohem náchylnější k poranění, tak co jsem četla diskuzi celou, tak holky většinou počkaly, až se vyléčí.

konsa
13. led 2010

marti: já to své GynDr. řekla (dost si vážím jejího názoru) a ona o epinu nevěděla. Docela se teda zhrozila, když jsem jí popisovala o co jde. Tak jsme si začaly povídat o porodu a já zjistila, že má na většinu věcí úplně odlišný názor než já....docela mě to mrzelo. Pak jsem se tu na to samé ptala holek tady na diskuzi a spoustu mi jich napsalo, že jejich Dr. a porodníci, kteří o epinu vědí, tak jim ho schválili (je to tady na diskuzi pár měsíců dozadu). A to rozhodlo, že cvičím. Věřím tomu 🙂 Je to ale přesně tak, jako s většinou věcí kolem porodů - názory se liší člověk od člověka ☹ ale myslím, že počet epinařek tady z diskuze, kterým se podařilo rodit bez nástřihu a bez poranění cvičit je dobrý skore, ne 😉

lexxa24
13. led 2010

Muj dr. se k tomu take nejak asi radeji nevyjadroval.. rikal, ze je to neprirozene... co s tim, je to jeho nazor. Stejne jsem si to koupila a jsem rada, ze ho mam. Jsem zvedava na dnesni pokrok 🙂 treba dam uz i 6cm... doufam..

jakelina
13. led 2010

Holky mám asi blbý dotaz, ještě epi nepoužívám, mám termín až v březnu, ale studovala jsem návod co byl v češtině a ostatní letáky už přeložené nejsou. Jak zjistím velikost nafouknutí. Při přifukování vidím údaj na tom měřidle, ale neumím ho převést na centimetry. Je tam u toho nějaká karta s tabulkou, ale neumím ji použít. Musí se po vytažení balonek měřit, nebo se to nějak převádí????

petapi
13. led 2010

jakelina, můžeš změřit i obvod normálním krejčovským metrem, ale k té kartičce stačí jenom nafouknutej balonek přiložit, graf ti ukáže, na jaké číslo jsi nafoukla a pod tím je i převod na cm.

jakelina
13. led 2010

Petapi, díky myslela jsem si to tak,jenom mi přišlo divné proč je na tom ukazateli přifouknutí tolik jednotek. Já jsem nafoukla jen pro zkoušku balonek na deset cm a ukazovalo mi to hodnotu 18. Asi je ale jiné nafukovat uvnitř pochvy, než jenom tak naprázdno. Děkuju moc za odpověď.

petapi
13. led 2010

a ty máš delphine plus s tím tlakoměrem?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru