EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

listicka77
20. pro 2007

Už ho mám objednaný, zítra snad přijde. Jsem ráda, že znám další spokojenou uživatelku! Ale s tím půjčováním - není to trochu nehygienické? Mě teda vůbec nenapadlo, že by to šlo půjčit... 😕

lu777
20. pro 2007

díky za feedback, Petjo..
mě to taky dost zaujalo, ale ta cena je šílená 😖 😝
takže dělám "jen"masáž hráze, piju ten sliz ze lněného semínka a příští týden začnu s maliníkem...

listicka77
22. pro 2007

Já teda považuju poranění hráze za takovej hnus, že za zachování její celistvosti klidně ty necelé dva tisíce dám. To mi za to prostě stojí!

kacamar
23. pro 2007

ahoj listicko, tak 2 litry bych za nenatržení taky dala. Jen kdyby to bylo 100%. Pak dej vědět (po porodu), jak balonek zafungoval 🙂 .

suki
23. pro 2007

já jsem masírovalá hráz musím říct poctivě a stejně mi ji nastřihli, ale bylo to tak málo, že se mi to krásně zahojilo a není problém. Myslím, že se toho opravdu člověk nemusí zas tak bát a taky ve chvíli, kdy tlačíte a miminku se prostě nechce ven, tak je vám to stejně všechno jedno-měla jsem porodní plán, ale porod se nedá naplánovat opravdu ne, mě bylo tak všechno jedno.chtěla jsem to mít hlavně za sebou, protože jsem rodila 17,5hodiny a to jsem měla kontrakce od začátku po 5ti minutácha za pár hodin po třech, nemohla jsem si vůbec odpočinout, celou dobu jsem byla vzhůru, takže nějakej nástřih hráze mě ke konci už vůbec nezajímal, podotýkám opravdu vůbec!!!Byla jsem ráda , když jsem malou porodila a pak už jsem zase na porod zapomněla, protože držet to malé stvoření v nárůčí bylo to nejkrásnější na světě.
Holky je dobré mít plán, každou z nás to uklidní, máme představu, jak to bude probíhat, ale rozhodně se na nic z plánu neupínejte ať nejste zklamané, prostě to zvládněte a i když vás nastřihnou nebo se stane něco s čím nepočítáte, není to žádné Vaše selhání, prostě se to tak stalo a hlavně , že výsledek bude krásný zdravý drobeček. Držím pěstičky a držte se 😉

listicka77
23. pro 2007

Suki, já vím, že to nejde naplánovat. Ale udělám vše proto, aby k poranění nedošlo. Je mi jasné, že v závěru vyčerpávajícího porodu je člověku všechno tak jedno, že by snad kývnul i na eutanazii 😀, ale pokud je ten nástřih velký, tak s tím člověk fakt může mít problémy několik měsíců, let nebo celý život. A to už mi teda jedno není.

Kacamar: 100% asi není nic... Dostala jsem k tomu mailem nějaké statistiky (zahraniční samozřejmě, u nás je to celkem novinka) a z toho teda vyplývalo, že to fakt účinné je. Ale v zahraničí jsou s těmi nástřihy takoví vlažnější, nedělají je automaticky. U nás se určitě může stát, že tě nějaký Dr. střihne "ze zvyku" (jako že je přesdvědčen, že prvorodičky se stříhat musí), i když to potřeba není.

gedren
23. pro 2007

No mne taky neslo o samotnej akt nastrihu (to fakt clovek pri tom porodu asi nevnima...), ale o to, jaky to bude mit dusledky (hojeni, inkontinence v pozdejsim veku), takze jsem nafukovala a hraz to pak vydrzela vcelku, ty 2 litry byla ta nejlepsi investice, co jsem kolem porodu udelala, a stalo by mi to i za vic asi 🙂

Jinak ale s tim, ze se porod neda naplanovat, vrele souhlasim, jsem rada, ze jsem si nepsala zadnej plan, protoze bych si pak akorat pripadala jak debil. Pro me bylo dulezity pouze to, aby me (bude-li mozno) nestrihali a nedavali mi zadny leky, to jsem si hlidala i bez planu a proslo to, a ten zbytek byl samozrejme uplne jinej, nez jsem si dopredu predstavovala, ale to mi az tak neva 🙂

zuzik03
23. pro 2007

Holky, kdy se s touto metodou musí začít, aby měla smysl, aby se ještě hráz vytrénovala ? a není tam riziko, že třeba při špatné manipulaci nějak vyvoláte předčasný porod, že se vlivem roztahování člověk začne i otvírat ? ale rozhodně díky za tip, o něčem takovém slyším poprvé.

vivian
24. pro 2007

zuzik03: tímhle se porod vyvolat nedá, neboj se 😉

suki: vidím to úplně stejně. Taky jsem nástřih nechtěla, ale nakonec jsem za něj byla dokonce vděčná, malá byla obří miminko a dala mi dost zabrat 😀 Zahojilo se mi to úplně hladce, takže si opravdu nestěžuju.
O tom balónku jsem předtím taky uvažovala, ale teď už vím, že se nástřihu nemusím bát. Tedy pokud má člověk štěstí na doktora, který to "nezprasí"... 😒

kocicatko
24. pro 2007

Zuzík, myslím, že ideální je začít ve 34tt, ale radši se tu ještě poptej.

Lištičko, nevím, jak to řešila Petja, ale ten balonek se dá koupit a vyměnit - akorát člověk ušetří poměrně velkou částku za celý ten přístroj. Také ho mám půjčený (od kamarádky) a než začnu "trénovat", koupím si jen ten nový balonek a bude to ok.

😉

zuzik03
24. pro 2007

vivian, diky za uklidneni 😉 a kocicatko, diky, to jeste stiham 🙂

jinak holky, kamaradka gynekolozka - porodnice mi vysvetlovala, ze v posledni dobe, kdy se zvedla vlna kritik prace lekaru a kazdy hned hrozi zalobou pri kazde prkotine, ze nekteri doktori proste jisti tim, ze delaji veci "pro jistotu", treba i to nastrizeni, ze je kvuli tomu castejsi (cimz nevyvracim, ze to cloveku neulevi). Uprimne receno to docela chapu...

listicka77
24. pro 2007

Kočičátko, ale ten náhradní balonek je taky asi za 700,- ne?

bihan
25. pro 2007

Osobne som síce Epi-no pred pôrodom neskúšala, ale ani som nemala záujem, pretože mi tie dve tisícky fakt prišli ako otrasná pálka za to, že ma možno (tak ako pri masírovaní) aj tak nastrihnú... No a ke´d som niekde o ňom čítala, babeny hovorili, že to slušne bolí, čo mňa, ako strašného strachoprda na bolesť, dosť odradilo.
Takže som nebalónikovala, nemasírovala (brala som len homeopatiká) a napriek kliešťovému pôrodu a 4-kilovému mimču som rodila bez nástrihu a bez vážnejšieho natrhnutia.

listicka77
26. pro 2007

Bihan, tebe nenastřihli při klešťovém porodu? To je teda fakt zázrak, musela jsi mít obrovské štěstí na doktora. 🙂

milwa
31. pro 2007

Ahoj, tak se hlásím coby další spokojená uživatelka balónku. Začala jsem trénovat až asi tři týdny před termínem porodu. Nejdřív jsem si říkala, že na ten cílový obvod se nikdy nedostanu, ale postupně to šlo čím dál líp. Kombinovala jsem to s masáží hráze prováděnou manželem a výsledek je porod bez nástřihu. Verunka měla 4,13kg a obvod hlavičky 36,5cm. Měla jsem drobnou oděrku, takže jeden steh mi nakonec udělali. Ale to přičítám tomu, že mě těsně před porodem postihla kvasinková infekce. Holt ta tkáň napadená kvasinkami je k poranění náchylnější, navíc jsem musela trénink a masírování nechat být 😠 . Jinak jsem se dostala na obvod asi 31cm 😎
No byla jsem v porodnici jedna z mála, co neseděla na kruhu 🙂

novako
1. led 2008

Milwo: Chtěla jsem se zeptat. Jedna moje kamarádka mi vyprávěla, že porod bez nástřihu prý hrozně bolí. Ta fáze, kdy roztahují je hráz je prý příšerná. (Podotýkám, že po druhém dítěti šla rodit do jiné porodnice, kde jí nástřih udělali).

Jinak o balonku také uvažuji. Říkám si, že je to rozhodně lepší než být zašitá (mamku šil nějaký řezník a má s tím neustále problémy). Jen mne trochu odrazuje ta cena...

milwa
2. led 2008

novako: Hrozně bolí? No já nevím... Samozřejmě to bolelo, ale nemám srovnání jestli by to s nástřihem bolelo míň nebo víc. Rozhodně se to dalo přežít. Je fakt že jsem měla tendenci té bolesti uhnout tím, že dám nohy k sobě 😀 Ale manžel mi pomohl držet kolena a PA mi pořád říkala, že je jasný, že to bolí, ale že to mám přetlačit. Tak jsem to přetlačila 😀
Jo a i kdyby to bolelo při porodu víc, tak to je pár minut (u mě byla druhá doba porodní jen deset minut)... A to že pak nemusíš v šestinedělí řešit šití je super 😎
Cena epi-no je vysoká, ale já považuju balónek a předporodní kurz u jarmily, za ty nejlepší investice.

milwa
2. led 2008

Jo a díky tréninku s balónkem je člověk na ten pocit roztažení hráze zvyklej, takže i když to není nic příjemnýho, tak to asi zvládne vydýchat líp než někdo, pro koho je to premiéra.

mobina
2. led 2008

Holky poraďte odkud objednat. Díky 😉

listicka77
2. led 2008

Mobino: coord-med

bajunka
2. led 2008

Tam si ho chcem taky objednat. Ta levnější verze je už za necelých 1700kč,ale manža ví že jsem strašpytel tak objednáme tu s manometrem skoro za 3tis. za snažší porod jsem ochotna to dát. Já nechci nástřih ani náhodou, podle novějších studií, je i natrhnutí lepší než když tě nastřihnou(jen nástřih se pak většinou snáz doktorům šije,ale ani nástřih ti nezaručí,že se dál nenatrhneš).
Tak jdu do balónku pak poreferuu jak to dopadlo, času máme ještě dost,ani jsme ho ještě neobjednali,ještě by to chtěl manža zkoušet už teď jako nějakou sex. hračku 😅 😝

zuzik03
3. led 2008

lističko, prosím Tě, jaký sis objednala Ty ?

listicka77
3. led 2008

Já vzala ten nejobyčejnější. Fakt nevím, k čemu by mi byl manometr - to nafukování přece budu regulovat podle toho, co se do mě vejde... 😀 Ale bacha, ty ceny, co uváděj, úplně neseděj, stál mě přes 1800, asi maj neaktualizovanej ceník.
Ještě čekám se začátkem. Včera jsem zkusila masáž hráze, ale nějak mi to moc nešlo, nevěděla jsem pořádně jak na to. Asi začnu takové vlažné pokusy s Epinem, i když píšou, že se má začít až v 36-37tt.

zuzik03
3. led 2008

Díky, já si ho taky objednám, má to logiku, manžela nejvíc pobavilo, když si přečetl, že Afričanky místo toho používaly tykev 😀

petja
autor
3. led 2008

Ahoj kočeny,jsem ráda,že jste se tohoto tématu chytly.Co se týká hygieny okolo epina,jde to vyřešit zcela jednoduše a to ,tak,že při každém cvičení nový kondom,jednak se to pak líp zavádí,když je tam lubrikace a je to hygienické na 100%. Cena je šílená,ale po zkušenosti mohu jen doporučit! Já jsem si to pučila z agentury porodních asistentek,ale teď ho má kamarádka a ta mi ho půjčí při druhém mimi.Já bych tu cenu taky zaplatila,protože stačí když z vás po porodu valí pořád tolik očistků,že jste co chvíli ve sprše a ještě nástřih k tomu 😝 Já jsem začínala cvičit 6týdnů před TP,v manuálu od epina se píše 14 dní,takže stačí asi i toto.Pila jsem i maliník,takže jedno se ovlivňovalo s druhým a taky si myslím přispělo ke zdárnému průběhu porodu to,že jsem chytla fakt skvělou směnu-bezvadnej porodník i PA. Navíc jsem měla jít na vyvolávačku druhej den,než jsem porodila,už tam měly nachystaný moje papíry,když jsme dojeli na příjem,museli je manželovi dát už ze založených 😉 ale já nechtěla vyvolávat ani za nic,tak jsem zase využila jiné metody k porodu a to dráždění bradavek,ale hlavně takový nápoj z knihy přirozené těhotenství a porod a pokud je dítě přenášeno a děloha nachystaná, po vypití se do 3-6hod.dostaví porodní bolesti.Kdybyste některá chtěla můžu vám tento recept poslat,zatím to klaplo u každé.Mě praskla voda do 2 hod.a to jsem byla ještě týž den úplně zavřená!

milwa
8. led 2008

bajunka: ja bych si tu nejdrazsi verzi rozhodne neporizovala. Stejne kdyz trenujes, tak pocitas ty prifouknuti, abys mela prehled. Po par treninkach budes vedet, ze kdyz jsi prifoukla 15x, tak je to takovy obvod, a kdyz 20x tak takovy obvod... (A celou dobu si budes rikat, ze dostat se pres tricet je nadlidsky vykon... 😀 ) Manometr ti bude k nicemu, ten je spis na posilovani panevniho dna, ale na roztahovani pred porodem teda podle me na houby.
Tak nafukovani zdar 🙂

kreksi
13. led 2008

Ahoj, já epi-no koupila, ale i když nepřifukuju zdaleka ani patnáctkrát, opakovaně se mi "podařilo" poranit a trochu jsem krvácela. Žádnou bolestivost jsem přitom nepociťovala. Tak se mi k balónku moc nechce vracet, i když mě to mrzí. Vaše pozitivní ohlasy mě naopak zas navnadily. Stalo se některé z Vás někdy něco podobného? Díky.

kristulatko
14. led 2008

Ahoj petjo, sice mam jeste par mesicu cas, ale recept na zazracny napoj me zajima, tak mi prosim napis do IP. anebo i sem do diskzue, urcite to bude zajimat i vice holek. diky moc. priapdne i jmeno te knizky ci odkaz, kde se da sehnat.

prvni porod mi pomohl vyvolat manzel, 😉 , ale ten nebude letos k mani ☹ , tak jsem zvedava na ten napoj.

listicka77
15. led 2008

Kristulatko, jaký nápoj? Petja psala něco i o nějakém nápoji? Jsem mimo mísu? To jste si psaly v IP nebo jak?

mobina
15. led 2008

Lističko Petja nabízí recept na zázračný nápoj, po kterém se ti rozjede porod. Hodím ti ho do IP 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru