Jaká všechna vyšetření a kdy mě čekají v těhotenství?

masim89
3. led 2015

Hezký den přeji,
píši sem s dotazem ohledně vyšetření, která mě čekají. Našla by se tu prosím nějaká dobrá duše, která by mi napsala veškerá vyšetření, která se provádějí i s přibližnou časovou osou jak jdou po sobě? Jedná se o mé první těhotenství a byla bych nerada, kdyby vše neprobíhalo tak jak má. Děkuji moc předem

beruska1889
3. led 2015

Užitečná otázka, to by mě taky zajímalo, sice zatím těhotná nejsem, ale na mimčo se chystám a taky už jsem nad touto věcí přemýšlela... 🙂

nonacek
3. led 2015

@masim89
@beruska1889
tak to je škoda,že nikdo neodpovídá,také by me to zajimalo😩
ale třeba se dočkáme odpovědííí..😉

beruska1889
3. led 2015

@nonacek 😀 asi je to dlouhý seznam, tak trvá než to dotyčné nacvakají na klávesnici... 😀 😀 😀

nonacek
3. led 2015

@beruska1889 tak Budem doufat,ze mas pravdu,Já už to hledala i jinde,ale nic moc😩

beruska1889
3. led 2015

@nonacek hmm tak třeba budem mít štěstí aspoň tady... 🙂 jinak mě ještě napadlo, jestli to není vypsáno přímo někde na stránkách zdravotních pojišťoven...

nonacek
3. led 2015

@beruska1889 Dobrý napad😉

loilla
3. led 2015

10. TT - KS + Rh faktor, scr. protilátek, krevní obraz, HIV, HBsAg, BWR, moč chemicky + sediment, PAPP-A + FBhCG, vystavení těhotenské průkazky
12. - 13. TT - změření pánevních rozměrů, UZ NT
16. TT - biochemický screening - triple test
20. - 22. TT - UZ
24. - 28. TT - oGTT
30. - 32. TT - UZ, scr. protilátek u Rh neg., KS 0, KO, BWRm HBsAg, HIV, JT
32. - 34. TT - vystavení MD
36. - 37. TT - kultivační vyšetření - GBS
36. - 40. TT - CTG non - stress test

+ je do 20. týdne nutné vyšetření EKG, interní + stomatologie

🙂

michalelka
3. led 2015

@nonacek
@beruska1889
@masim89
Také jsem zvědavá, jestli nějaká dobrá duše odpoví 😀 Na miminko se chystáme, zatím se nedaří, ale na internetu je až moc informací, snad to tu mamina nějaká sepíše 🙂
Poslední dobou jsou tu samé kvalitní dotazy, že jsem se i já rozepsala 🙂

aakashaa
3. led 2015

Ahoj, muzu ti sepsat, co jsem zatim prodelala ja 🙂
V 7.tt jsem byl na prvnim vysetreni, kdy mi doktorka potvrdila tehotenstvi
Zhruba ve 12.tt muzes jit dobrovolne na tzv. prvotrimestralni screening s odbery krve, kde se testuji vyvojove vady, zejmena downuv syndrom. Toto vysetreni si vetsinou hradis sama, cca 1000-1500, zalezi na pojistovne a zarizeni, kde to probehne.
Okolo 16.tt se delaji tzv. tripple testy - pouze odber krve nalacno, taktez se testuji ruzne vyvojove vady, ale spousta lekaru uz je nedela, casto vychazi falesn pozitivni.
Pokudse lekarum na I. screeningu neco nezda, pak te muzou okolo 16.tt poslat na odbery plodove vody.
Pokud je vse ok, pak te ceka po 20.tt velky ultrazvuk, to same pak po 30.tt. mezi temito ultrazvuky ti muzou delat testy na tehotenskou cukrovku.
No a samozrejme chodis nejprve kazdy mesic, pozdeji se interval zkracuje, na prohlidky, cca mesic pred porodem na ozvy srdicka miminka.

Mozna jsem na neco zapomela nebo udaje nejsou uplne presne, budu rada za doplneni 🙂

milmic
3. led 2015

@masim89 Ještě bych dodala, že každý lékař dělá jiná vyšetření.
Mě při prvních dvou těhotenství nikdo neměřil pánev, nikdo mi nedělal triple testy a ultrazvuky jsem měla 4 - na potvrzení těhotensství a potom 3x screening v prenatalu.
V druhém těhotenství jsem nešla na cukrovku.

Ted ve třetím těhotenství mě lékařka nedělá vnitřní vyšetření, ale jenom zkontroluje miminko ultrazvukem a změří mi fundus (to mi taky nikdo dřív nedělal). 😉 A neměla jsem triple testy.

loilla
3. led 2015

Píši samozřejmě to, co provádí na klinice, kam chodím já.. 🙂

nolies
3. led 2015

Doplnim- kolem 31.tydne se dela krevni obraz - muze se zjistit anemie, leci se podavanim tabletek zeleza. Tento krevni obraz by mel byt udelan i na zacatku tehu zaroven se zjistenim krevni skupiny a rh faktoru maminky.
Mezi 35-36. tydnem se bere ster na zjisteni pritomnosti streptokoka, v pripade pozitivity je mamince pri porodu davana kapacka s antibiotiky.

beruska1889
3. led 2015

🙂 děkuji za upřesnění všem holky... 😉 jste zlaté... 🙂

alboo
3. led 2015

@masim89 každý gyn má trochu jiné zvyklosti, ale jsou věci, který by měly mít svůj řád, jako odběry jak píše třeba @loilla
já jen z vlastní těhotenské zkušenosti a i zdravotnické doporučuji si u svého gyn ověřit zda je certifikovaný k tomu, aby prováděl prvotrimetrální screening, pokud ne, tak si ho udělat jinde a nenechat se zmást tím, že řekne, že to umí a utrazvuk dělá 100xdenně- tak to není. pak bych si třeba ohlídala OGTT, aby probíhalo, tak jak má a ne tak, jak to vyhovuje gynekologovi

loilla
3. led 2015

@alboo Ano, mě se právě líbí, že svůj řád mají.. Přecházela jsem od jiného gynekologa, který si dělal co chtěl a kdy chtěl. Když mi odběry krve na prvotrimestrální screening provedl v 9. týdnu a na UTZ mě objednal na 14. týden - došla mi trpělivost 🙂 Tady vím co a kdy už od počátku.. a samosebou mě ještě každou návštěvu váží, měří tlak a provádí chemickou analýzu moči.. 🙂

mafeska
4. led 2015

@alboo když ono je to těžký si to sama ohlídat když je člověk vyjukaný a nemá tušení co ho čeká a nemine. Já své doktorce věřím, je skvělá, šla jsem k ni na doporučení a registrovala se když jsem zjistila že jsem těhotná. Všechno mi hezky a jasně vysvětlila a samozřejmě mi i říkala co mě kdy čeká za vyšetření vč. krve kam jet atd..

alboo
4. led 2015

@mafeska vyjukanej nevyjukanej, existuje spousta odborných zdrojů, který jdou načíst a pak se přehled celkem rychle získá 😉

masim89
autor
4. led 2015

děkuji všem za odpovědi

d_dee
12. led 2015

Ahoj, tak tedy u mě to bylo takhle:

v 7. týdnu těhotenství mi gynekolog potvrdil těhotenství, pak dále při každé poradně mi provedl ultrazvuk (malý) a zkontroloval moč, někdy i bral krev. V 14tt mi nabídl NT screening (Prvotrimestrální screening na určení vývojových vad plodu). Ten jsem ale Bohužel odmítla z důvodu nedostatku financí. Kdybych ale mohla vrátit čas, tak na něj 100% jdu.

V 16tt jsem byla na II. screeningu (TRIPPLE TESTY). Byla jsem nedostatečně informována a kdybych věděla o jejich falešné pozitivitě, tak bych odmítla, protože mi vyšel pozitivní výsledek a málem jsem podstoupila aminocentézu. Ale nakonec jsem odmítla, protože riziko potratu byl v tomto případě vyšší než riziko syndromu. Ale nemám ještě vyhráno. 100% jistota není nikdy.

Teď jsem ve 21tt a zítra jdu na poradnu. V tomto týdnu by mi měl být proveden Velký ultrazvuk a měla bych dostat žádanku na ECHO srdíčka tak doufám, že zítra to tak i bude.

Jinak ve 24tt se dělá test na cukrovku. Někde jsem četla, že ženám pod 25 let se tento test neprovádí, ale nevím, jestli je to pravda. To je zatím vše u mě 🙂 Přeji klidné těhu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru