Je dlouhodobá deprese důvodem k rizikovému těhotenství?

martule20
14. led 2011

Ahoj holky, mám takový neobvyklý dotaz, ale třeba máte některá zkušenost.... Plánuji po mateřské
návrat do práce, ale pokud vše dobře dopadne, budu se vracet už těhotná a chci se zeptat
zda je dvouletá léčba antidepresivy (depresivně úzkostná porucha) sama o sobě důvodem
k PN v těhu? AD jsem vysadila na Vánoce a zatím to s těhu vypadá slibně 🙂, kontrola u
Mudr. příští týden. Jsem moc ráda, že zatím svou nemoc zvládám, ale strašně se bojím, co
to udělá až se vrátím do práce - za prvé by to v případě těhu bylo jen na čtyři měsíce, tudíž
pro mě škola asi těžko vykouzlí nějaký schopný úvazek, abych měla aspoň minimální mzdu
a za druhé mám tříletou dcerku, kterou mi sice vezmou od března do školky, ale manžel je
celé dny v práci a na vyzvedávání dcerky ze školky a následnou péči jsem sama.

Návrat do práce by tedy znamenal - ráno v sedm už být "na place", dcerku by musel vypravit a
odvést do školky manžel, odučila bych si svoje dopolední hodiny, pak nejspíš přes den volno,
protože žádná firma neumožní zaměstnancům výuku v pracovní době, ve čtyři vyzvednout dcerku
ze školky a zajistit veškerý chod domácnosti a péči o ni a mezi tím zaangažovat nejspíš babičku,
protože jinou možnost hlídání nemám a večer od šesti do půl osmé opět naklusat na večerní
kurzy. Přejíždění mezi firmami autem několikrát za den.... Do toho musím prvního dubna odevzdat
diplomku a v půli května mě čekají závěrečné zkoušky ročního studia....

Tak fakt nevím, co s tím.... Je to pro lékaře dostatečně pádný argument k tomu, abych měla asoŇ
nějakou šanci na PN?

marketa137
14. led 2011

Já bych šla na neschopenku. Já šla při 1 těhu taky, snažili sjme se 5 let, pak sjem 1x potratila apři dalšim těhu ěm doktor vypsal enschopenku a ani se neptal. A myslim že při depresích to napíše taky. Já bych se normálně domluvila 😉 , než se nervovat co a jak bude tak raději být v klidu doma.

martule20
autor
18. led 2011

market, moc děkuju za odezvu!Copak o to, já bych taky šla na neschopenku, ale je otázka, jestli si to bude myslet i moje gynekoložka 😉 No, ve čtvrtek budu snad moudřejší, tak pak napíšu jak jsem dopadla.

marketa137
19. led 2011

@martule20 mě to doktor napsal hned a při druhém ěm taky říkal že ěm hned pošle ale to jsme byla stejně an rodičáku takže enbylo co řešit. Pokud je doktorka rozumná tak by tě to sama měla navrhnout a pokud bereš antidepresiva tak určitě chodíš k nějakému psychiatrovi tak ten tě může to napsat taky 😉

mitote
19. led 2011

martule20: nechci ti kazit radost, ale ja beru antidepresiva minimalne 4 roky a rizikove me teda nedaji ani omylem 😀 bohuzel deprese ani jine psychicke problemy nejsou sami o sobe duvodem pro neschopenku, mozna by byly v momente kdy by ti nepomahli antidepresiva, ale takhle o tom silne pochybuji

moudivlacek
19. led 2011

podle me zalezi na lekari,kamaradka mela neschopenku jen kvuli tomu,ze si o ni rekla 😀 😉

mitote
19. led 2011

@moudivlacek to jo zalezi na lekari, ale na neco ti tu neschopenku napsat musi

kristi
19. led 2011

netusim,jak se tohle hodnoti, spis me zajima, jak si na druhe miminko a to vsechno okolo troufas se svoji diagnozou? ja netusim, treba to spolu nesouvisi,ale mi to prijde divny si v depresi porizovat dalsi baby

mitote
19. led 2011

@kristi tak pokud deprese nema protoze bere antidepresiva, pak si druhe mimi muze poridit, ale nemuze ocekavat, ze pujde na rizikove 🙂 na rizikove by dl emeho selskeho rozumu sla jedine kdyby nebrala leky a depresemi akutne trpela...

kristi
19. led 2011

@mitote no a neskodi ty antidepresiva tomu plodu?

mitote
19. led 2011

@kristi jak ktery, ty ktery jsou se serotoninem (seropram, citalec, zyloram, cytalopram,...) nemaji vliv na plod, prave jsem se na to psychiatra taky ptala...ostatni nevim jak na tom jsou, ale pokud vim, tak na deprese a panicke poruchy se pouzivaji prave takove leky

kristi
19. led 2011

@mitote ok, ja jsem v tomhle uplne out 😉 Jen moje vize cloveka v depresi se nejak neslucuje s roli matky, ale mozna to tedy jde a nijak se to nevyvraci 🙂

brendda
19. led 2011

@kristi Jsou jisté druhy antidepresiv,které se mouhou užívat po celou dobu těhotenství
Jistě je ideálnější pořizovat si další dítě ve zdravém stavu,tzn.nemít deprese.Neb s příchodem druhého dítěte se deprese jako taková pravděpodobně nezlepší,spíše naopak,že?!
Ale někdo se léčí celý život....

mitote
19. led 2011

@kristi: ale clovek s antidepresivy depresemi netrpi 😀 ba naopak, casem, jakmile se upravi hladina hormonu v mozku se zacinaji antidepresiva pomalu vysazovat... samozrejme to ale neplati u poruch schizofrenickych maniodepresivni a podobnych 😀

moudivlacek
19. led 2011

@mitote to jiste,tak vymyslet se da vzdycky neco,v dnesni uspechany dobe napr stres na pracovisti 😉 to jako vazne, znam to z okoli, kolikrat se nestacim divit,pokud se bavime o tehu,samo,ze na chripky... musis bejt vazne chora,ale co ja vim,tak kazdej,kdo neschopenku chtel,tak ji dostal 😵 ,sama jsem teda makala dokonce,s hypotekou to na nemocenskou nejde 🙂

mitote
19. led 2011

@moudivlacek tezko rici, ma kamoska, ktere zemrelo miminko poporodu, pak prodelala hromadu silenych zakroku a nekolik mimodeloznich tehotenstvi rizikovy nedostala... a treba kolegyne v praci ho dostala jen diky nemocne slinivce...js bych se na to moc nespolehala, treba tak bude aspon mile prekvapena...

mitote
19. led 2011

@mitote pardon ma byt psano zemrelo pri porodu

moudivlacek
19. led 2011

@mitote jasne,rikam,jako u vseho,je to o lidem 😉 tak budu drzet palce,aby to Martuli vyslo, hlavne kdyz ma jedno maly dite,tak by mohli taky primhourit oci vzhledem k cele situaci

brendda
19. led 2011

Já si myslím,
@martule20 že pokud seš v péči psych. že ti neschopenku klidně napíše,pokud řekneš,že je pro tebe celá situace neúnosná a stresující....pokud ale užíváš léky a cítíš se dobře-o čemž je on určitě informován,pak ti to asi nedá.

moudivlacek
19. led 2011

jo a dalsi vec me napadla,mam ten pocit,ze tu neschopenku ti nemusi psat ani gynekolog,zeptala bych se na to

mitote
19. led 2011

no hlavne si myslim ze se mela situace konzultovat s psychiatrem driv, nez se zaclo na ditku na pracovat, ja to s nim taky resim uz nejaky ten patek a domluvili jsme se, ze zkusime leky postupne vysadit, ze to bude lepsi, ale ze i kdyby to neslo, neni nejmensi duvod proc bych je v tehotenstvi nemela brat, ale zaroven nevidim duvod proc bych mela byt na rizikovem a to mam uzasneho psychiatra i gynekolozku

brendda
19. led 2011

@mitote jistojistě!Žádnej psychiatr ti nedoporučí jít do mimina,pokud není léčba řádně ukončena a neodžiješ si min.pár měsíců bez prášků...

mitote
19. led 2011

@brendda ale muzes i s temi leky a obdobnymi co jsem vyse napsala, al ejen v pripade, ze to bez nich nezvladas... ale lepsi je to samozrejme bez nich... stejne u techto poruch vetsina psychiatru pokud je pacient min rok nebo dva bez priznaku zacne navrhovat snizovani davek...ja brala tri prasky denne a dnes beru pulku prasku 😀

martule20
autor
19. led 2011

Milé dámy, děkuji za vaše názory a podporu některých z vás, nicméně mi u některých /mitote zejména/ přijde, že si vůbec nepřečetly můj úvodní příspěvek, protože by věděly, že v současné době prášky neberu a nemoc je stabilizovaná a řeším obavy z jejího návratu během těhu vlivem stresového zaměstnání... S psychiatrem jsem samozřejmě celou situaci konzultovala už dávno před snažením, do otěhotnění jsem brala léky obden, aby se pak daly plynule vysadit , což se na základě těhu také stalo, Takže laskavě čtěte všechny příspěvky než začnete něčí přístup hodnotit 😠

A že to je o lidech, s tím naprosto souhlasím, vím o několika případech, kde stačilo říct, že je mezi rd a md na čtyři měsíce do práce nevezmou a neschopenku dostaly....

mitote
19. led 2011

@martule20 nezlob se na me ale nepsala zes je postupne vysazovala nebo ze jsi v peci psychiatra. tvoje hlavni otazka byla: "je dvouletá léčba antidepresivy (depresivně úzkostná porucha) sama o sobě důvodem
k PN v těhu? "
na to jsem ti reagovala, ze neni, to ze jsme se tu pak bavili s holkama jak to s antidepresivy je nebo neni, jak to je s dostanim rizikoveho atp je vec jina...
bud mas zalozit jen otazku, kde se nediskutuje a nebo zaloz diskusi, ale ppcitej s tim, ze tu odstatni budou na tohle tema diskutovat at je rec o tobe nebo ne

mitote
19. led 2011

martule20 rozhodne ti tu nikdo nechtel ublizit, ale myslim, ze kazdy ma nazor rici k tematu a diskutovat o nem

martule20
autor
30. led 2011

mitote nezlobím 🙂 Já už v tom mám jasno, nevím, jestli sama o sobě léčba AD důvodem je, zřejmě máš pravdu, že opravdu ne, nicméně s přihlédnutím k mému zaměstnání a vysazeným práškům to důvod byl. Dokonce mi psychiatrička sama nabídla doporučení pro gynek. k PN.Takže tak 🙂

mitote
30. led 2011

@martule20 tak to gratuluji a bud rada 😉

kristi
31. led 2011

@martule20 tak to je fajn 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru