Kolik jste přibraly v těhotenství?
Ahojky,ja jsem v 9.mesici a uz mam asi 18 kilo nahore.Jak jste na tom vy?
Stručné shrnutí
- Těhotenský váhový přírůstek v diskusi se pohyboval velmi široce, konkrétní příklady účastnic ukazovaly rozmezí zhruba od 0,5 kg do 35–40 kg, běžně uváděné hodnoty byly přibližně 5–16 kg.
- Více žen uvedlo, že po porodu okamžitě „zanechaly“ část kilogramů v porodnici (příklady: 7,5 kg, 10–12 kg) a že rychlý pokles váhy po porodu jim pomohlo kojení a zvýšená pohybová aktivita (konkrétní příklady: zůstatek 6 kg snížený na 2 kg za 3 týdny; po 2,5 měsících 2 kg navrch).
- V diskuzi byly doporučovány konkrétní přístupy ke zdravému řízení váhy v těhotenství: mírné omezení energetického příjmu konzultované s odborníkem (obezitoložka v diskuzi uvedla, že „MÍRNÁ nevadí“ při pestré stravě), pravidelný pohyb (plavání, procházky, aerobik bez poskoků, jóga, pilates, břišní tanec) a prevence strií krémy (příklady: krém proti striím z lékárny, Nivea Q10).
Q: Kolik se obvykle přibírá v těhotenství?
A: Účastnice diskuze hlásily velmi různé přírůstky; konkrétní příklady zahrnují +0,5 kg, +2–5 kg, +7–16 kg, +24 kg, +35–40 kg; několik žen mělo kolem +11–16 kg a několik jich uvádělo přibrání 20 kg a více.
Q: Pomůže kojení shodit těhotenská kila?
A: Více žen v diskuzi uvedlo, že kojení jim pomohlo rychleji zhubnout; konkrétní příklady: jedna žena napsala, že po porodu nechala v porodnici 7,5 kg a po 2,5 měsících měla jen +2 kg, jiná uváděla, že 7 kg „šly“ dolů v krátkém čase díky péči o dítě a kojení.
Q: Je bezpečné držet dietu během těhotenství?
A: Podle příspěvků je doporučený přístup individuální; obezitoložka v diskuzi uvedla, že MÍRNÁ dieta nevadí, ale musí být pestrá a konzultovaná s lékařem; jiné účastnice radily vyhýbat se přísným dietám a místo toho jíst častěji malé porce a omezit smažené a nadměrné cukry.
Q: Jaké cviky jsou bezpečné v těhotenství podle diskuze?
A: Ženy v diskuzi doporučovaly plavání, procházky, těhotenský aerobik s vynecháním poskoků, jógu, pilates, cvičení na gymnastickém (porodním) balónu a břišní tanec pro těhotné; při aerobiku radily sledovat tepovku a vynechat skoky.
Q: Mohou zdravotní potíže jako štítná žláza nebo těhotenská cukrovka ovlivnit přibírání?
A: Ano; v diskuzi se objevily příklady, že snížená funkce štítné žlázy byla spojena s výraznějším přibíráním (uživatelka uvedla přibrání ~23 kg) a že těhotenská cukrovka omezila sladké a tak ovlivnila hmotnost (uživatelka s těhotenskou cukrovkou měla zatím +5 kg).
Q: Kolik váhy „zůstane“ v porodnici a kolik se běžně ztrácí hned po porodu?
A: Konkrétní příklady z diskuze: některé ženy uvedly, že v porodnici zanechaly 7–12 kg (např. „v porodnici jsem nechala 7,5 kg“, „v porodnici jsem nechala 10 kg“), jiné uváděly úbytek 4–7 kg během prvního týdne doma.
Závěry z diskuze
Shoda
- Váhový přírůstek v těhotenství je vysoce individuální a u účastnic se pohyboval od zhruba 0,5 kg do 35–40 kg.
- Mnohé ženy hlásily, že po porodu došlo k rychlému úbytku váhy a že kojení a péče o dítě tomu často pomáhají (konkrétní příklady uvedeny v diskusi).
- Doporučení z diskuze: jíst pestrou stravu, upřednostňovat malé časté porce, pravidelně se hýbat (plavání, procházky, aerobik bez poskoků, jóga, pilates).
Sporné názory
- Držení diety v těhotenství: někteří diskutující argumentovali, že mírná dieta je v pořádku (obezitoložka: „MÍRNÁ nevadí“), zatímco jiní radili se žádnými dietami během těhotenství nezatěžovat a neomezovat výživové zdroje pro plod.
- Vliv porodního způsobu na hubnutí: jedna účastnice tvrdila, že po přirozeném porodu se hubne lépe než po plánovaném císařském řezu; jiní toto nepotvrdili a názor zůstává rozdílný.
- Vliv prenatálních vitaminů na hmotnost miminka: v diskuzi se objevilo tvrzení, že tablety (Materna) mohou vést k větším miminkům, zatímco jiné příspěvky to nepotvrdily.
Otevřené otázky
- Jak přesně prognózovat individuální váhový přírůstek na základě BMI a genetických faktorů?
- Jaký konkrétní režim (energetický příjem, typ cvičení) je nejbezpečnější a nejúčinnější pro rychlé a zdravé shazování po porodu?
- Jak velký vliv má způsob porodu (porod přirozený vs. císařský řez) na dlouhodobé udržení nebo úbytek hmotnosti?
Zmíněné značky a firmy
Nivea Q10, Materna, Prima, beremese.cz
Zmíněné produkty a metody
krém proti striím z lékárny, Nivea Q10, Materna (prenatální vitaminy), ultrazvuk (UZ, SONO), kojení, dieta (např. zmíněných 5000 kJ jako referenční hranice), plavání, procházky, aerobik bez poskoků, břišní tanec pro těhotné, jóga, pilates, cvičení na gymnastickém/porodním balónu, půl kila za týden (uveřejněné "ideální" tempo), odvodnění/otoky jako faktor, těhotenská cukrovka, snížená funkce štítné žlázy, císařský řez, vyvolání porodu
Místa a osoby
Prima, Kubelkova, beremese.cz
Tak to taky zaktualizuju - 29. týden, 10 kg nahoře. 😠 A to počítám, že do března určitě nějakých 5 kg naberu.
No já si říkala, že tak těch 10-12 by šlo 🙂 Ale tímhle tempem to bude tak 20 😀
Myslíte, že se může držet né moc přísná dieta v těhotenství? Jak říkám, žádná zdechlinka nejsem, tukových zásob mám dostatek 🙂
Ve středu jsem byla na kontrole a od začátku těhu mám nahoře 11,5kg.Mamka při mě přibrala 28kg,tak mám ještě co dohánět. 😀
romčo-já bych se mírné diety nebála-vzhledem k tomu, že některé holky se těhotenstvím víceméně pozvrací a miminko to přesto zvládne...ale rozhodně to musí být strava pestrá-asi bych si udělala tabulku, které živiny musím během jednoho týdne spapat a dělala bych si čárky...ryby-byla, špenát-byl...
já jsem to konzultovala se svou obezitoložkou a ona řekla, že MÍRNÁ nevadí....když je maminka silnější, tak dítě má z čeho brát, ale jak jsem už napsala, je důležité si pohlídat, aby strava byla pestrá..
jako o vitamíny bych se samozřejmě postarala. Jen mě to právě zaskočilo. Víc než dva měsíce jsem měla váhu stejnou - právě mi bylo pořád šoufl a zvracela jsem. Aj te´d je mi ještě občas špatně, ale váha už roste. Jak to doktor zjistí, stejně mě asi řekne, že bych se měla krotit 🙂
V úterý jdu na kontrolu se štítnou žlázou, tak se zeptám doktorky, co na to říká.
Každopádně si začínám psát, co jím, abych měla důkaz 😀 nebo abych se chytla za nos 🙂
AhojRomanko!Připomínáš mě mé stavy v počáku těhotenství,prosím tě,hlavně se neomezuj v jídle,jen snad v cukrech-smaženým a večerním choutkám,já v začátku přibrala do 20t.už 7,5kg a měla jsem výčitky,potom se to zastavilo,každá to má jinak,cvičila jsem-plavala-procházky atd.a stejně mě váha šokovala 😒 ,sladký vyměň za ovoce-večer jsou lepší cirtusy a třeba odtučněný jogurt,po ránu je super pečivi a med nebo džem-ne s máslem,to,kdyby ses chtěla opravdu krotit,já mám teď už 13kg a opravdu se nepřežírám-vánoce jsem trochu hřešila,ale přibylo mi 0,8kg,takže ne moc,hlavně se netrap,kolikrát jsem i brečela a nakonec mi zjistili,že se ve mě zadržuje hodně vody a nesmím solit téměř dodnes-je fakt,že to pomáhá,tak se drž a nenervuj se!!! 😉 😉
Díky moc. No uvidíme. Budu se ještě trochu víc " sledovat " a uvidíme, co se bude dít. 🙂
Romčo,mimo jiné,máš na tyto stavy nárok,je to šok pro tělo duševní i fyzický,jsi naprosto normální těhulka 🙂 ,myslím,že to máme za sebou téměř všechny,zaměstnej si hlavu-jdi mezi lidi nebo na procházku,nejlepší je,když si uděláš radost a půjdeš si koupit nějakou maličkost na sebe,ve které se budeš cítit bezva,fakt to funguje,neřeš to a utíkej na neutrální pole,i když se ti třeba vůbec nechce 😉
Macik zatím všichni říkají že to je dobrý, ale asi největší nárůst váhy bude od teď ke konci přece jen mimi budou nabírat váhu.. 🙂 A taky je fakt, že já měla zásoby tuku už před těhu tak si je teď tělo nepotřebuje rychle dělat. 😀
no právě proto si tě dobře pamatuju, že jsme podobná váhová kategorie 😀 ...takže když se něco týká tebe (třeba malý nárůst váhy 🙂 ), tak doufám, že budu podobný případ 🙂
Macik uvidíš třeba ano. 🙂 Sice jsme po svatbě sundala 7 kilo ale ty jsou už teda zpět takže jsem na váze jako před svatbou 🙂
no já se právě taky rychle snažím něco sundat, když už snažilkujeme-paradoxně teď nekontrolovatelně přibírám, přestože se hodně hlídám, je to asi tím, že se málo hýbu-učím se na státnice a tak už měsíc jen sedím (maximálně jdu se psama nebo kilásek do práce a zpět 😒
Dokud jsem mohla neomezeně chodit taky to bylo lepší chodila jsem s naší slečnou na dlouhé procházky a cítila jsem se vážně dobře, pak přišly nějaké komplikace a já jsem teď vůbec ráda, že můžu trochu už chodit a ne jen ležet.
Mně teda dělá docela problém ztloustnout, proto jsem docela koukala, když jsem byla ve 20tt na kontrole a měla jsem nahoře 3kg.Teď po Vánocích to už bude asi víc, pže když mě chtěl Péťa včera odnést do ložnice, tak to sice zvládnul, ale prohlásil, že už mám váhu jako takový malý prasátko a že to je znát i na břichu, tak to jsem ráda. 🙂 Jsem koukala, že mi i nějak začíná lézt ven pupík. 😕
Teda Leni na dvojčata v 22 týdnu je to docela málo, to máš dobrý.Moje teta když čekala dvojčata tak už ve 20 týdnu měla 12 kilo nahoře, přitom u tebe žádné tukové zásoby nevidím.Řekla bych že teta byla opravdu dvakrát tak objemná.Na konci těhu měla 20 kilo nahoře.Dosud - 6 měsíců po porodu sundala kolem 10 kil.
No a já mám nahoře už taky 6 kilo, ale na jedno dítě je to asi tak nějak normál žádný extrém. 🙂Přes Vánoce to hodně vyletělo nahoru ta váha. 😎
Tak ségra první tři měsíce zhubla na 50 kg a teď nedávno v 8.měsíci měla 73kg, teda ona říká, že šla u doktorky špatně váha a má tam být 70kg. Tak jsem zvědavá kolik ztloustnu já, mamka přibrala 12kg.
Kaju tak to máš dobrý vyhlídky těch 12 kg je tak akorát krásná váha.
Leni když teďka moc nepřibíráš určitě pro porod a i po porodu to pro tebe bude fakt lepší než se trápit s 20 kily nahoře, asi to je pak nepříjemný.Takže buď ráda.
Když budu jako mamka, bude v pohodě jak váha, tak i porod. No ale nerada bych to nějak zakřikla u každýho to je individuální. Snad to ale všichni tři nějak zvládnem. 🙂
Kristi, já si taky myslím, že to bude tak nějak. Ségře to šlo nahoru teda už od šestýho měsíce. Doufám, že taky něco přiberu, pže normálně mi to vždycky dělá problém.

Ach jo, dneska sem stoupla na váhu a mám zase o kilo víc. Přitom se mi nezdá, že bych jedla tak, abych přibrala :( Od poslední kontroly jsou to už tři kila!!! Dvě byla povánoční, to bych brala, ale tohle?:( Už takhle jsem spíš hodně plnoštíhlá... 😢