Kyselina listová až po tom, co jste otěhotněly - stačí to?

slunicko1551
9. pro 2018

Holky, je tu někdo, kdo nejedl kyselinu listovou, dokud nezjistil, že je těhu? Myslela jsem, že je vhodná pro ty, kteří nemohou dlouho otěhotnět a nikdy jsem po bližších informacích nepátrala. Až teď čtu, jak to užívala snad každá už před početím... Jinak jím všechno, ale ovoce a zeleninu jsem doteď celkem zanedbávala :/

nika_nadherna
9. pro 2018

Já ji začala jíst ve chvíli, kdy jsme se rozhodli, že chceme miminko. Na zeleninu jsem v té době moc nebyla a četla jsem, že je vhodné ji doplňovat ještě před početím. I tak nám otěhotnění trvalo asi třičtvtě roku. Nemyslím si, že by měla nějaký vliv na početí samotné, i když necelý rok není zase tak dlouhá doba

merope
9. pro 2018

V klidu a pohodě - pokud jsi jinak zdravá a nemáš jí nedostatek, tak to pořád můžeš dohnat. Ona se doporučuje proto, že tuším 30% žen ji má nedostatek (resp. kombinace genů, která způsobuje to, že jí potřebují víc) a potom hrozí vývojové vady. Když ji budeš odteď brát pravidelně, tak děláš pro mimčo to nejlepší, co můžeš - a historii neřeš. Já se snažila dlouhodobě, přes IVF a po těch letech to člověk taky už fláká. Mimčo je vzorové. Ale já byla i na genetice, takže vím, že nepatřím k té rizikové skupině, která by měla brát vysoké dávky.

slunicko1551
autor
9. pro 2018

@nika_nadherna já si to jen myslela, že to má vliv na početí. A protože jsme se nijak nesnažili, nevěnovala jsem tomu pozornost a ani ji neužívala :(

slunicko1551
autor
9. pro 2018

@merope děkuji, s užíváním začnu hned. Já ještě ani nebyla u doktora na potvrzení těhu, jsem v úplném začátku

merope
9. pro 2018

@slunicko1551 Zpětně už nezačneš, rovnou začít můžeš, tak se netrap, co bylo - často holky neví, že jsou těhotné, mají virózu a berou léky, pijí nadměrné množství alkoholu a podobně. Mimochodem - úplně zpočátku dítě ještě ani nemá krevní oběh, co by mělo propojené s matkou, takže mnoho věcí až tolik nevadí. Listovky se můžou brát až 2 (běžné) tablety denně, tak klidně ber zpočátku dvě, pro klid, a bude. 🙂 Držím pěsti. Já už jsem těsně za půlkou a říkám si, že to je jak včera, když mi sestřička řekla, že to vyšlo. A mrně už mě okopává.

jikov
9. pro 2018

Ahoj, začala jsem brát u obou těhotenství až od 5. týdne 🙂 a v pohodě

neomenia
9. pro 2018

Ahoj, nic jsem nejedla, po poceti jen par tabletek. A svete div se, dite vypada, ze je ok (tri gynekologove nezavisle na sobě mi rekli, ze to pokladaji za precenovane, cele to s tou listovkou. I zeny, co ji poctive zobou, nekdy maji dite s neuralnim rozstepem).

poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
slunicko1551
autor
9. pro 2018

@merope děkuji 🙂 Tobe gratuluji, nez se nadejes, bude malicke venku ☺️ me teprve vse ceka, jsem teprve v 5tt

slunicko1551
autor
9. pro 2018

@poah Díky za uklidnění 🙂 já tohle nikdy nezjišťovala, zadařilo se nám i bez snažení, tak teď vše zpětně doháním. Nejsem ani typ, co by se krmil zeleninou, semínkama apod. Prostě jím, na co mám chuť, tak snad bude vše ok ☺️

kosi_cek
9. pro 2018

No, já třeba taky listovku (ani jiné doplňky stravy) nebrala vůbec nikdy, ani před, ani po // a třeba zeleninu, když nepočítám sezoní meloun, brambory, cibuli, česnek a papriku vůbec nejím a ovoce podle chuti a co nesní děti. V jednom ze čtyřech těhotenství jsem navíc i kojila a tělo dalo dětem vše, co potřebovaly k dokonalosti (a ani já necítím projevy nějakého strádání). Vlastně těm doplňkům ani nevěřím, takže možná proto 😉

merope
9. pro 2018

@neomenia My máme přímo v rodině ten syndrom, kdy je listovky nedostatek a způsobuje to srdeční vady. Bohužel se na to přišlo až po průšvihu a má to prý právě asi třetina žen. Proto se to honí všem a tím se eliminuje riziko. A asi to je jednodušší než všechny honit na krev a genetiku. Já byla na genetice kvůli IVF a čirou náhodou u stejné doktorky, co byla sestra, takže viděla i její papíry i moje a mohla říct, že to je ok.

slunicko1551
autor
9. pro 2018

@kosi_cek to jsem přesně potřebovala slyšet! 🙂 nejím nejhůř, ale zrovna vyváženou stravou jsem se nikdy nezabývala. Takový normální průměr. Takže pevně věřím, že bude vše ok❤️

slunicko1551
autor
9. pro 2018

@merope ahaa, no u nás listovku nejedl nikdo, ani mamka (mam trileteho brasku) a vzdy vse v pohode. Listovku uz jsem si pro svuj klid teda koupila, tak ted uz jen doufat, ze to bude vse v poradku 🙂

merope
9. pro 2018

@slunicko1551 Tak on to je gen - takže pokud mamka nejedla a vše bylo ok, tak jste asi v pohodě. U nás v rodině potratů je minimum, ale jsou tam. U mámy se to tolik neřešilo, ale u ségry už jo. A zbytku nás nešlo ani otěhotnět. Ségra psala, jen měla výsledky genetiky v ruce, že si na to máme dát pozor.

slunicko1551
autor
9. pro 2018

@merope aha, tak to je jiná. Moje mamka patří k těm, kteří otěhotní jen se na chlapa podívají. Tak snad to u nás bude dobré.. Stát se stejně může cokoliv, člověk prostě musí věřit

leymea
9. pro 2018

Ja listovku brala pred otehotnenim. Trvalo nam to docela dlouho, takze jsem ji pres rok zobala 😀 gynekolozka mi pri "snazeni" ani nerekla, ze bych ji mela brat pred pocetim. Jen kdyz jsem otehotnela tak mi to doporucila 🙂 takze bych to vubec neresila a zacla zobat ted v tehotenstvi 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru