Měsíční prohlídky v těhotenství, jak u vás probíhají?

majovka24
6. únor 2015

Všechny zdravím 🙂.

Ráda bych vás všechny těhotné a dále maminky poprosila o radu. Je mi čerstvých 24 let a jsem ve 25. týdnu těhotenství. Absolvovala jsem screening v I. trimestru a dále jsem byla klasicky ve 20. týdnu na velkém ultrazvuku. Je to mé první těhotenství, a tak je vše pro mě nové a své gynekoložky se vyptávám na spoustu věcí. Moje lékařka mě však vždycky nějak odbude a pořádně mi nikdy nic nevysvětlí. Měsíční prohlídky probíhají tak, že se mě zeptá, jak se cítím, dále mě pošle na lehátko, aby se podívala na miminko. Ukáže mi, jak bije srdíčko, změří miminko a ani ne za minutu už se utírám a jsem na nohou....Je tohle běžné, aby ta prohlídka trvala vždycky takto krátkou dobu? Sestřička si zapíše mojí váhu, změří tlak a je hotovo. Pohlaví miminka jsme si nechali říct na velkém ultrazvuku a prý to vypadá na chlapečka. Moje lékařka však o pohlaví se mnou vůbec nemluví, prý když mi to řekli na velkém ultrazvuku, tak to tak mám brát, že prý ona toho stejně moc neuvidí. ☹ Minulé pondělí jsem byla opět na prohlídce a doktorka mi řekla, že si mám za tři týdny dojít na krev a že když budou výsledky ohledně cukru ok, tak nemusím na ten test OGTT. Já jsem si ale četla, že by měla chodit každá těhotná žena. Tak nevím, co si o tomto myslet, přijde mi, že to bere moc na lehkou váhu a že když mi jen tak řekne, že u mě nikdo v rodině cukrovku neměl a nemá a že krevní testy byly vždycky ok, tak na to nemusím. Nerada bych, aby se něco zanedbalo.

A ohledně toho pohlaví...švagrové 2x za sebou řekli, že to vypadá na chlapečka a pak změnili verdikt a že prý nakonec holčička, takže teď čeká, zda se jim nakonec narodí chlapec či děvčátko. Já vím, že ne vždy se to snadno pozná a že i lékař se může v tomto splést, ale aspoň s ní nějak o tom její lékařka mluví. Se mnou vůbec. Nemá nejmenší zájem..nebo mi to alespoň tak přijde.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale hodně mě tohle zajímá a prosím tedy o radu. Jak u vás probíhají měsíční prohlídky a co si myslíte o tom testu OGTT? Opravdu není nutné, aby to podstoupila každá těhotná žena?

Moc všem děkuji za přidání se k této diskuzi a za vaše rady a zkušenosti.

shine2015
8. únor 2015

@majovka24 pokud mas z lekarky jiny pocit nez dobry, tak ji vymen. ;)

fillipepi
8. únor 2015

Přesně tak. Jestli ti lékař nevyhovuje, změň ho. Tedy pokud máš v okolí takového, který bere těhotné. Já jsem se takhle trápila až do 25. týdne, pak se mi podařilo přejít a teď si nemůžu stěžovat. Jenom tedy ještě k té péči. Moje kamarádka si chválila, jak jí doktor dělá ultrazvuk každou prohlídku, ukazovala mi tisíc fotek, říkala mi, kolik malé váží a měří, jak se jí doktor věnuje.... nakonec porodila předčasně, protože podcenil to, že v průběhu krvácela a měla hodně plodové vody. Takže to, jak dlouho v ordinaci jsi, nemusí být ukazatel dobrého lékaře. 😉

verena
8. únor 2015

@majovka24 tak jsem tu vyplodila takovou dlouhou odpověď a spadl mi net a je v čoudu ☹ Já tam motám časy, ale už máme dva syny, 6 let a 9 měsíců. Holka by určitě nosila taky bagříky, oblečky vytahujeme po starším 🙂 K tomu zubařovi a na ekg a tak tě asi ještě pošle, určitě ten zubař je povinný. Mě naštval, vyvrtal mi 5 plomb a to jsem do té doby neměla ani jednu. Na ekg jsem taky nebyla nadšená, nechal mě tam ani ne minutu, takže by se asi taky nějaká nepravidelnost neprojevila. Tak se připrav na další zklamání 🙂 Jinak tvá doktorka se lidsky asi moc nesnaží, ale snad profesi zvládá dobře a nic nezanedbá. Přeju ti, ať jste zdraví a žádné doktory nepotřebujete 🙂

marketnieuw
8. únor 2015

@majovka24 Necetla jsem diskuzi, jen reaguju na tvoji prvni zpravu. Tvoje doktorka je podle me uplne normalni. Vsechno to, co popisujes, jsou na zapade bezne praktiky.

majovka24
autor
9. únor 2015

@shine2015 Kdyby to bylo tak jednoduché, tak ji změním 😉, ovšem dobrou lékařku nebo lékaře mi v okolí nikdo nedoporučil.

majovka24
autor
9. únor 2015

@verena Jo tak, takže už dva chlapečky máte 🙂. A s tím zubařem je to zajímavé, mně totiž hodně lidí říkalo, že zubař mi žádné zákroky dělat nesmí v těhotenství, pokud mě nic nebolí...jen má prý do zprávy napsat případné kazy atd...

Děkuju moc 🙂

bobisek90
9. únor 2015

Tak znam tvuj pocit 🙂 moje kontroly probihaly obdobne. Sesra zkontrolovala moc, vahu, tlak a sup do kabinky. Doktor me polozil, koukl na mimco, jestli bije srdicko...ale..ani mi ji neukazal, a pozdeji ji uz ani nemeril. Byla jsem spatna, chtela jsem ho zmenit, ale nakonec me to preslo..a ted mozna trochu i lituji. Porad mi tvrdil, ze mimi je male, do porodu bude mit max 3 kila...neposlal me na cukrovku, ikdyz jsem na zacatku mela hranicni hodnoty. Vaginalne me vysetril az dnes, na posledni kontrole... Nicmene, minuly tyden jsem byla v porodnici, nezdaly se mi pohyby...nastesti vse oka, mala prospiva, nicmene vaha pred tim tydnem byla 4kila!
Takze za me, dej hlavne na sve pocity.

wendy_
9. únor 2015

@majovka24 Toho zubare, plicni a ekg a prohlidku u praktickeho si musite obejit sama, to gynekolog nezarizuje.

Jinak ja mela jeste skromnejsi prohlidky u moji gynekolozky. UTZ jsem mela jen na potvrzeni tehotenstvi, pak uz jen velke utz v porodnici. A podle mne to staci, neni potreba vic. Jinak u druheho ditka se mi stalo, ze mne dr zapomnela poslat na posledni velky utz a sla jsem pozdeji az kdyz jsem si toho vsimla a zaurgovala ji. Ale lidi se pletou, stane se.

verena
9. únor 2015

@majovka24 no tak to je fakt zajímavé, já jsem to nějak nezjišťovala, ale mě to zubařka podala ve smyslu, že mi zatím do průkazky dá cosi jen o návštěvě a teprve až budou zuby opravené, tak můžu dostat to razítko, že jsou zuby "sanované". Je fakt, že s miminem bych se tam asi pak nedostala, tak mi ty zuby vrtala nadvakrát v těhotenství. Nedalo se to vydržet bez injekce proti bolesti, a dr. tvrdila, že se to dělá a do dítěte se to nedostane, tak jsem to riskla. Možná to je důvod, proč je teďka syn tak vysmátej 🙂 Určitě se samozřejmě nesmí dělat rtg. Je fakt, že se asi v těhotenství hodně zuby můžou kazit. Ale nevím, zda by to razítko vůbec někdo třeba v porodnici kontroloval a co by jako dělali, kdybych ho neměla. Jen to po mně chtěla sestra u mého gynekologa. S tím ekg mi je pochopitelnější, že se chtějí jistit. Jinak jsem u této zubařky byla podruhé a nejsem si jistá, zda to vrtání bylo fakt nutné, v rodině máme kvalitní zuby, nikdy jsem neměla žádnou plombu, a najednou 5 kazů. Nic mě nebolelo ani se nesypalo. Zato po vyvrtání mě jeden zub bolí třeba ze sladkého, tak myslím, že se jí to moc nepovedlo. Holt najít kvalitního lékaře je dnes těžké ve všech oborech, já mám dobrou jen endokrinoložku a teď za ní jezdím na druhý konec Prahy. Naštěstí jen jednou za půl roku.
A aby ti nebylo líto, že máš špatnou doktorku, tak můj doktor mě vždy prdnul při prohlížení monitoru i vnitřním prohlížení na gumové lehátko, na kterém nevyměňoval takový ten papírový potah, a měla jsem se podložit takovým koženkovým špalíčkem, který se taky nejspíš nikdy nemyl. Nejsem si teď jistá, zda aspoň mění papír přímo na gyn. křesle, ale předpokládám, že ne. Takže by asi stačila nějaká obyč. přenosná kožní choroba či paraziti a pojede to tam ve velkým. Ale to už jsem neměla sílu řešit a nakonec jsem to i přežila ☹ Ale gynekologa bych ráda změnila za něco lepšího, jen když mi někdo doporučí dobrého a volám tam, tak už neberou nové pacienty. Tohoto mám aspoň blízko a aspoň teda neškodí, i když se nepřetrhne...

majovka24
autor
10. únor 2015

@bobisek90 Tak hlavně, že je malá v pořádku 🙂. Přeju hodně štěstí a děkuji za radu 😉

majovka24
autor
10. únor 2015

@wendy_ Aha, tak to já si zjistím teda, děkuju za info 🙂.

bobisek90
10. únor 2015

@majovka24 snad jo 🙂 jen se me drzi jako kliste a nehce ven😀

veronika182
15. únor 2015

@sara84 všechna vyšetření v těhu jsou dobrovolná...tušíš co udělá test na cukrovku s tím prckem, kterému už funguje slinivka? Chudák! taková cukrová bomba pro něj. Doporučuju všem shlédnout video

https://www.youtube.com/watch?v=q8acVVC1uB0
sara84
16. únor 2015

No a co s ním udělá dlouhodobě zvýšený cukr a pak ten šok, kdyz że że narodi a cukr je normalni! A tělo má větší a orgány nedozrale? A ta porce glukokovy odpovídá cca 2 tatrankam!

byreta
16. únor 2015

@sara84 ty, které mají diabetes na OGGT jít nemusí 🙂

sara84
17. únor 2015

No ale tehotenskou cukrovku prokazete bud spatnyma hodnotama lacne glykemie, a treba ja jsem ji mela vpohode, a s urcitosti pouze ogtt. Proto se dela! A nasledky nehlidane tehu cukrovky jsou horsi nez tech 80 g glukozy...

luciebx
17. únor 2015

v anglii se zadny test na cukr nedela.. teda dela.. pouze z krve.. zadnej sajrajt se tu nepije.. diky bohu za to.. 😝 😝 😝

majovka24
autor
18. únor 2015

Moc všem děkuju za komentáře 🙂

irenka12
24. bře 2015

@sara84 Nojo, ale co má dělat člověk, když OTGG test vyzvrací, prostě to nešlo udržet .....

sara84
24. bře 2015

Zavolala bych na diabetologii,kamkoliv a poradila se primo s nimi.Budou vedet,jak na to.Nekde jsrm cetla,ze kdyz nejde ta glukoza,ze se dela alespon test " obycejna snidane" tj daji vam snist misto glukozy caj a 2 rohliky. To je jen o trochu mene glukozy.Ale na dia budou vedet. Ja jsem ted u druheho jela na ogtt s pocinajici virozou a bylo mi zle a kdyby mi ho delali,jako ze nedelali kvuli spatne lacne hodnote,tak bych to asi taky vyblila :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru