Môžem sýry v 17tt?

anamorma
13. led 2015

Ahoj,som v 16tt+2,brusko ako v 6mesiaci :Dno.. mam taku otazku,od zaciatku mam strasne chut i na sladke,slane co pred tym na sladke som velmi chute nemala,citrusy z ktorych som sa raz vyhadzala a doktorka mi ich zakazala jest no ja neviem odolat,(uz ich jem,ale menej) :p a mala som tiez rada vyprazany syr s hranolkami,ale teraz je na to chut este vacsia,jedla by som ho aj 2x do tyzdna,je to ok? A co syry napr.udene,neudene nite,korbaciky a tie tavene syry? Ja by som ich jedla denne :D ale viem,ze tym by som babu ublizila no mozem to vobec? Drobcovi ublizit nechcem :/

tamarila
13. led 2015

Můžeš všechno, pokud máš pochybnosti, tak o vhodných a nevhodných potravinách v těhotenství máš napsaný přímo v těhotenské průkazce. Na co máš chuť to jez, to si tělo a mimčo žádá. Pokud tedy půjde o potraviny 😉

anamorma
autor
13. led 2015

@tamarila ...dakujem,lebo som citala,ze sa syry nemozu a zvacsa tie tavene a plesnive,ale zas nebudem to radsej asi prehanat :D a priatel ma uz so mna nervy,lebo na nejake jedlo mam chut tak si to navarim a potom ten hrniec musi zjest sam a ja si zacnem zas varit nieco ine hehe 🙂

bobulka_216
13. led 2015

ja jim všechno ... i hermelin a nivu 🙂 samozdřejmě ne po kilech ... když mam chut a zatím se ma prcek dobře a ničemu nic nevadi 🙂
jiak s těma chutěma to mám stejně nikdy nevim co si dát 🙂

sara84
13. led 2015

Syry muzes, jen bych vyradila s plisni uplne, a tavene omezila. A smazeny syr s bramborem a kopcem zeleniny klidne 2x tydne 🙂)

anamorma
autor
13. led 2015

Juuu,tak to ste ma tak potesili 😀 dakujem,drobec si to vyzaduje,iste bude po maminke :D

tamarila
13. led 2015

Na hermelínu jsem ujížděla v obou těhotenstvích dost, škodlivost je mýtus. Neškodí nic s plísní, ale výrobky z nepasterizovaného mléka. A ty taky neškodí, jenom je u nich vyšší riziko listerie. Jenomže v ČR se všechny sýry, i plesnivé dělají z pasterizovaného. To o sýrech vniklo překladem článků ze zemí kde se sýry vyrábí na farmách tradičním způsobem a nechávají se dlouo zrát. Kliid, v těhuprůkazce máš jasně daný že kromě návykových látek není žádné omezení. Ostatní "zákazy" (játra, hermelín, ryby, houby...) jsou legendy internetových článků a fór.

anamorma
autor
13. led 2015

@tamarila ...to ja mam este syry zo svk priamo z fariem a tak :p tak,dobre zajtra sa pustim do trojuholnika taveneho syru,jaaj to bude lahoda 🙂

rousse
13. led 2015

jím sýry uplně všechny (kromě echt smraďochů - ty mi nejedou) a rozhodně to ničemu neškodí - chce to klid, nohy v teple a nenechat se vykolejit nějakýma diskusema nebo kamarádkama, které ty rady myslí dobře🙂

petrasipkova1
13. led 2015

tak tavené " sýry " moc sýrem nejsou, stačí mrknout na složení, ale občas si dám, každý den bych je ale nejedla, zrající sýry jsem vypustila ( niva, hermelín, camember,), v rodině jsem zažila z nich listerii, takže mě to nezabije si je do června odpustit, zato se láduji různými tvrdými sýry, lučinou a balkánským sýrem 😉 , je to na každém se rozhodnout, asi taky podle zkušeností, jako se vším v životě, pokud nikoho neznám, tak si do té doby myslim, že se mě to netýká, že se mi nic stát nemůže, taky to tak mám v jiných oblastech 😉

catchulinecka
13. led 2015

Ahojky, jsem v 18 týdnu a myslela jsem si, že ty povídačky o nebezpečnosti sýrů jsou jen "hromadné internetové diskuze", ale poté, co jsem pozřela Nivu před dvěma dny a od té doby jsem na Smectě a totální hrůza, zvracení, průjem, co už není ani průjem, no děs, si už po zbytek těhotenství takový dobrý sýrek radši odpustím 😉

jitavrtule
13. led 2015

@rousse přesně. nenechat se zdeptat šokovanýma pohledama a otázkama "odborníků z lidu" : "COŽE! Ty jíš hermelín?" "COŽE, ty si dáš dvojku červenýho?" "COŽE! ty piješ kafe"?
S výjimkou alkoholu, drog a cigaret - když to člověk neláduje na kila a nechlastá na litry, tak může všechno.
a proč to moc hezky shrnula @tamarila.

rousse
13. led 2015

@jitavrtule jj taky me tyto moudra z lidu vytaci - az tak, ze jsem o tom napsala clanek - nedalo mi to🙂

anamorma
autor
13. led 2015

Ja si dam taktiez vselico ale o tych syroch som sa teda bala,,jedla som aj nivu ale v uplne malom mnozstve co pred tym mi niva nikdy nechutila ale tych tavenych som sa bala,radsej som sa opytala 🙂 budem jest co si mimco zaziada,nech je rozmaznane :D ked jem nieco na co chut nemam vobec,tak bezim hlavu strcit do zachodovej misy 🙂

andrrriiik
13. led 2015

Ahoj,taky si myslím,že můžeš.U dcery jsem to hodně řešila,ale u syna jsem jedla všechno,teda kromě tataráku.A pila kolu i kofolu,a je zdravý.Takže všeho s mírou.

anamorma
autor
13. led 2015

@andrrriiik. Noo super kofolu tiez pijem 🙂 ale i caje pre tehotne,vody jemne perlive,mlieko,no proste vsetko a alkoholu som mala minimum na sviatky par poldecakov vajecneho likeru 🙂 a nefajcila som ani pred tehotenstvom a ani nikdy nebudem,takze to mam lahke aj s alkoholom aj s nejakymi cigaretami🙂

andrrriiik
13. led 2015

@anamorma přesně,občas jsem si dala i pivo nebo sklenku vína.Ale ty cigarety taky ne,i když jsem před těhotenstvím kouřila.

anamorma
autor
13. led 2015

@andrrriiik moj maly prdik nechce ani vino ktore som pijavala pred tehu,fakt vsetok alkohol mi smrdi aj toho likeru som moc nemohla,no mam proste mudre dieta asi ked vie co je dobre a co nie :D

petrasipkova1
14. led 2015

@rousse

Četla jsem tvůj článek, ve většině věcí souhlas, ale zrovna si myslím, že něco nejsou jen "moudra z lidu", ano bakterie se zničí, takže pokud má někdo chuť na smažák, v pořádku.
Ale já v okolí znám 3 lidi se salmonelou ( jednou můj muž, 1 spolužačka, 1 známá), a 2 lidi s listerii ( 1* nejspíš nějaký zrající sýr, 1* losos) , takže to nejsou jen řeči z lidu, jen třeba někdo napíše své zkušenosti. A je to jako se vším, buď se rozhodnu to risknout a věřim, že mně se nic nestane, nebo si řeknu že by mi to za to nestálo a 9 měsíců to přežiju, ale tady neplatí, že jsem snědla malý kousek, tak je to ok. To zase můj názor, ač laika a ne člověka z oboru, byť to samé mi řekla doktorka. 😉 Ať je nám všem fajn a prožíváme těhu nejlíp jak umíme 🙂

jitavrtule
14. led 2015

@petrasipkova1 petro, já taky nejsem odborník, jen poučená laika. Ale třeba zrovna u listerie bývá dost obtížné určit, z čeho došlo k nákaze. Pokud se budeme bavit o sýrech, pak ano, je tu riziko odfláknuté pasterizace mléka, další riziko kontaminace při výrobě, balení a manipulaci s hotovým výrobkem. ALE- stejně tak může člověk chytit listeriózu z blbě umyté zeleniny (plus navíc toxoplazmózu, když bude mít fakt "štěstí"), blbě skladovaného a nedostatečné ohřátého hotového jídla atd atd. Málokdy se dá jasně ukázat prstem na "viníka".
Mmch, mezi zrající sýry se krom těch klasicky zmiňovaných hermelínů a nivy řadí třeba I čedar, parmezan, gouda, feta , blaťácké zlato a dost dalších.
Když si vezmu, že coby těhotná se žena automaticky zařadí do kategorie, kde riziko nákazy nějakou bakteriální polízanicí je vyšší, vychází mi z toho, že by člověk pak nemohl jíst prakticky nic, co si sám nezpopelní na dostatečnou teplotu nebo opravdu pořádně neumyje.
Článek od @rousse se mi libí, ale možná jeho hlavní poselství vnímám trochu jinak než ty - podle mě se nesnaží zlehčovat, co by člověk opravdu měl a neměl, ale spíš poukázat na to, že I v těhotenství je dobré zapojit selský rozum a zbytečně se nestresovat věcma, které s dost velkou pravděpodobností stejně neovlivníme. Stres v těhotenství totiž škodí 😉
To co už je rizikové asi vnímáme každý jinak - já si třeba odpustím na 9 měsíců sushi a hodně syrové stejky nebo kupovaný sendvič z trafiky s uzeným lososem, ale rozumně skladovaný balený hermelín si dám bez výčitek.

petrasipkova1
14. led 2015

@jitavrtule to samozřejmě všechno vím, jen jsem to tady nechtěla rozebírat dopodrobna, aby nevznikala u někoho panika, já jsem se vším obeznámena , tak si dávám pečlivě pozor co dávám do úst ( o zelenině, toxoplazmoze vím) co patří do zrajících sýrů taky vím a žádný takový teď nejím 😀 Každý má jinou povahu, já bych se stresovala a hlídala, kdybych něco z toho strčila do úst a vůbec mi to nepřijde jako nějaké veliké omezení, alespoň pro mě. A rozhodně to tady nepropaguji, ani to po nikom nechci. To je asi jako s každou oblastí v mateřství. Každý je po psychické stránce jiný, takže přesně jak říkáš NO STRESS, ať už jakýmkoliv způsobem, ne ? 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru