My holky těhulky z "Čekání na IVF" 🙂
Holkyyyyy,tak jsem to fakt založila 😀 pojďte za mnou,at tu Tulanek nejnii sam 🙂
Stručné shrnutí
- Po IVF/ICSI se v diskusi běžně uváděly ranní nevolnosti, zvýšená únava, citlivá prsa a potřeba jíst často (někdo uváděl každé 2 hodiny).
- Zácpa a nadýmání v prvním trimestru byly řešeny domácími prostředky: kompot ze švestek, vařený hovězí vývar, zvýšený příjem ovoce a vlákniny, Activia a na plynatost Espumisan.
- Praktické kroky po pozitivním testu zahrnují krevní β‑hCG v laboratoři (v diskusi uvedeno 210 Kč a výsledek často po obědě), ultrazvuk pro potvrzení srdeční činnosti (příklad v diskuzi: 1,92 cm v 8+5 podle UTZ) a vystavení těhotenské průkazky u gynekologa.
Nejčastější otázky
Q: Jaké příznaky těhotenství se typicky objevují po IVF/ICSI?
A: V diskuzi byly nejčastěji jmenovány ranní nevolnosti, nucení jíst častěji (někdo uváděl každé 2 hodiny), zvracení v akutních případech, bolavá prsa a celková únava.
Q: Jak rychle a za kolik jsou výsledky krevního těhotenského testu v laboratoři?
A: V jedné zmínce laboratorní test stál 210 Kč a pokud žena přišla ráno, výsledek byl dostupný po obědě; v jiných případech laboratoře posílaly výsledek do 2 hodin nebo až následující den podle provozu.
Q: Jaké domácí prostředky pomáhají proti zácpě v těhotenství?
A: V diskuzi se doporučovaly švestky nebo švestkový kompot, vařený hovězí vývar, zvýšený přísun ovoce a celozrnných potravin, Activia a dostatek tekutin; na plynatost byl používán Espumisan.
Q: Kde účastnice diskuse řešily reprodukční léčbu a k jakým specialistům jezdily?
A: Některé diskutující zmiňovaly dojíždění do ReproFitu v Brně k MUDr. Macháčovi a další zmiňovaly konzultace na fakultní nemocnici (FN v Olomouci).
Q: Jaké léky a pomůcky se v souvislosti s IVF a těhotenstvím zmiňovaly?
A: V textu se objevily názvy Espumisan, Pregnyl, glostík (zmíněn jako lék užívaný 3.–7. den cyklu), dále Ibalgin (užití při migréně), a také zmínky o přípravě léků v Genettu.
Q: Jaká je praxe ohledně počtu přenášených embryí a šance na dvojčata po asistované reprodukci?
A: V diskuzi jedna účastnice uváděla, že po umělém oplodnění je podle ní 50% šance na dvojčata; v diskusi se také popisovalo, že přenesení dvou embryí zvyšuje pravděpodobnost dvojčat.
Závěry z diskuze
Shoda
- Zácpa a nadýmání jsou v prvním trimestru běžné a ženy hledají dietní úpravy a prostředky jako švestkový kompot, vlákninu a dostatek vody.
- Ultrazvuk s potvrzením srdeční činnosti je v raném těhotenství považován za uklidňující vyšetření.
- Výsledky krevního těhotenského testu závisí na laboratoři; v diskusi byl uveden příklad 210 Kč a dostupnosti výsledku v den odběru.
Sporné názory
- Domácí porod versus porod v nemocnici: někteří zmiňovali domácí porody (v Nizozemsku), jiní považují domácí porod bez lékaře za riziko.
- Látkové pleny versus jednorázové: některé diskutující preferují jednorázové pleny kvůli praktičnosti, jiné hájily látkové pleny z ekologických či ekonomických důvodů.
- Přenos dvou embryí versus jedno embryo: někteří podporují přenos dvou embryí kvůli vyšší šanci na úspěch, jiní varovali před riziky těhotenství dvojčat.
Otevřené otázky
- Jaký stimulovací protokol je pro konkrétní pacientku optimální (minimální stimulace versus plná stimulace) a kdy je vhodné jít na další cyklus po neúspěchu?
- Jaká je skutečná statistická pravděpodobnost dvojčat po různých protokolech asistované reprodukce v konkrétních centrech?
Zmíněné značky a firmy
Reprofit, MUDr. Macháč, Genettu, H&M, Bebeto Vulcano, Modrý koník, Family Frost, Billa, FN v Olomouci
Zmíněné produkty a metody
IVF, ICSI, IUI, hatching, minimální stimulace ("minimálky"), embryo transfer (ET), glostík, Pregnyl, Espumisan, Ibalgin, Activia, látkové pleny, jednorázové (papírové) pleny, koupele a masáže hráze
Místa a osoby
Brno, Olomouc, Praha, Holandsko, FN v Olomouci, Reprofit, MUDr. Macháč
Ahoj těhulky, mooooc gratuluji Tulankovi ke krásným holčičkám, ať vám dělají jen samou radost a krásně rostou.
Teda holky, vy jste všechny už téměř ve finále, to je úžasné jak to utíká. Už abych byla tak daleko, jako vy. Nemůžu se toho prďolky už dočkat. Všem držím palečky, ať mate krásné porody a zdravá miminka.
Lumpajdo, uletí to ani nevíš jak🙂 Taky jsem holkám záviděla, že se blíží do finále a já teprve na začátku a už jsem tam kde ony🙂 Užívej si těhu a musím říct, že druhý trimestr je faktn ejlepší...teď už si připadám jako 90-letá stařená, hekám když vstávám, párkrát dřepnu a už mě bolí záda, stydká kost teď už pořád-jak hlavička tlačí na spodek, zadýchávám se.....už se chvílemi i těším, až bude malošek na světě- i když budu mít po klidu🙂
Držím palce i tobě, ať je všechno v pořádku až do porodu🙂
@salopa Já ti nevím, kde najít odpovědi na screening....sice jsem na něm byla, ale ani nevím, jak jsem zjistila, že je vše OK🙂 Asi postupně podle zkratek, které jsem si našla na netu-hromadně jsem to tam asi taky nikde neviděla. Ale máš tam pravděpodobnost 1/..? kdy by to mělo být v pořádku🙂
@pajka00 my taky nejeli..čekala jsem co z toho bude. Seděla jsem na hajzlíku snad hodinu furt mě to nutilo na velkou, zvracela jsem a děti se tam chudinky obraceli s mym žaludkem..měla jsem hrozný tlaky na spodek jak kdyby my měla prdnout každou chvílí voda....no nakonec jsem odpadla a usnula...takže je jasný, že to byl planej poplach..žádný děti mi tu ráno neleželi 😀 😀 Jinak Tuli byla stejně jako já takže v pondělí byla 32+6 myslim. Už bych to chtěla mít taky za sebou..ale zas vyhánět je nebudu 😉
@lumpajda uvidíš, že ti to taky uteče..vždyť my byly před chvilkou ve stejnym týdnu jako ty 😉
@broukb Chudino i jsi zvracela? Já u prvního taky....ale jen chvilku....Ale nebylo by špatné, kdyby se člověk ráno vzudil a mimča ležela porozená vedle,co? 😀 No jo....každá sranda něco stojí....tak jednoduché to nebude🙂 Ještě chviličku vydrž, každý den je pro mimča v bříšku dobrý a i když je mi jasné, že tě ty dvojčátka pěkně vyčerpávají-je to pro jejich dobro a tvoje nakonec taky. No už se těším, až si tady budeme psát zážitky z porodu.
Ono pokud ti řekli, že výsledek je negativní, nic nenašli a vše je OK, tak na to kašli....pokud by měli jen stín podezření z nějaké vady, už by tě poslali na amnio. Mně je 40..a neposílali mě, protože výsledky byly dobré a to že je mi tolik nehraje v tomto případě asi roli. Pravděpodobnost postižení mi vyšla 1/4352...což si myslím, že je skvělý výsledek.
@suzanna Suzy díky za přání a jsem moc ráda, že jste už doma. Je to určitě záhul, ale zvládnete to....ty, Justýnek, manžel a tvoje dcery. Je fajn, že v nich máš oporu a i my na koníkovi- i když ti moc nepomůžeme, může tě potěšit, že na tebe myslíme a upřímně a ze srdce vám přejme, ať jste v pořádku a malý to zvládá...a protože všechny tady jsme těhule-umíme si představit, jaké to je. Takže se drž a občas-jak ti zbyde chvilička, nám sem přijď říct-jak se máte,jo?🙂
ahojky,jé člověk tu chvilu není a tady se dějí věci.
@suzy vám moc přeji ať jste brzy na všem lépe aby jsi nepadla ůnavou.
@spark kočárek camarelo jsem viděla osobně a je moc hezkej.moc se mi líbil v takové krásně modré barvě,taková tyrkysová.jinak Mikuláš je krásný,moc se mi líbí,a na to by u nás taky čučeli jak z jara
@pajka to bude kus ale náš taky 😀 a Matouš se mi moc líbí taky jsem ho chtěla ale vyhrál šimon
@brouk no holka ty už to můžeš taky čekat každou chvíli co?
No a nakonec největší překvápko je pro mě tulánek,až mi slza dojetím ukápla,hlavně že jsou v pořádku a mají se k světu,už nad tím taky čím dál víc přemýšlím,že máme prcka zachvilku tady,když si na na všechno vzpomenem zpátky tak je to jak včera co jsme začínali 🙂 ale vypadá to že nám ti doktoři upekli pořádný mimina,to budou samý 4kg 😀
Ahoj!
@ratatooy Moje nohy už jsou za zenitem 😎 hrozný bambule,ale pan doktor říkal,že to po porodu přejde. Tak já už se s ním o ničem nepřu. Hlavně že je malej zdravej. Jinak máme 2,7kg takže kus chlapa. ted se přemlouvám na žehlení a nějak se nemůžu dokopat. Jsem unavená víc a víc.
@ratatooy Šimon je taky pěkný jméno. To je ted asi moderna jména se "Š" 🙂
Pořád nemam kočár.
Ahoj holky🙂 🙂
všechny zdravím
suzzi-jsem moc ráda, že jsi doma, uvidíš, že všechno bude dobrý 🙂 moc držím palečky a myslím na vás 🙂
tulanku-tobě obrovská gratulace 🙂 at ti ty sluníčka dělají jenom samou radost 🙂
holky-jak tak koukám na ty vaše týdny, tak vám to pěkně upaluje ke konci, kéž bych už tam taky byla.......
Ahojky děvčata
Peci neboj ono nám to taky uteče,je tedy pravda,že se mě to ted trochu vleče,ale i tak to hrozně rychle utíká,si pamatuji jako by to bylo včera,že jsem našla na testu 2 čárečky a už jdu skoro do poslední třetiny.
A tobě to Pecičko taky pěkně utíká.Taky holkám na jednu stranu závidím,že už budou mít ty svoje poklady už brzo u sebe.
No já mám nohy oteklé už skoro od začátku,tak chci vidět jaké je budu mít v prosinci,to asi nic neobuji.
Taky si asi něco takového budu muset pořídit.Natěstí mámmjedny trochu širší botasky,tak aspon vněčem můžu chodit.
Ahoj holky....to je mi vás líto, že máte nateklé nohy...já jsem měla za celé těhu jen jednou-to jsem měla půl večera na nohách ty popelčiny střevíčky a pak jsem myslela, že je nezuju-jak mi v nich natekly nohy.....takže chodím v pohodlných teniskách a botaskách a už je to OK.
No peci taky ti to pěkně letí-však jsi nedávno hlásila // a podívej se, kde už jsi🙂.....
Dneska jsem si šila ze starého povlečení mantinel do postýlky, proože je mi líto dávat tolik peněz za kousek látky a molitanu, pak jsem si hodinku zdřímla a musela jsem se jít mrknout, co jste tu zatím napsaly🙂
Včera jsem si udělala k obědu lečo, vůbec mi nesedlo, tak jsem až do večera nic nejedla, protože mi nebylo vůbec dobře-a vzpomněla jsem si na brouka, jak jí bylo zle....sice z jiného důvodu....ale i tak. No a v 1 ráno jsem si vzala do postele suchý rohlík, jaký jsem měla hlad🙂
Holky, které nemáte napsané u sebe jméno-už víte, jaké dáte?
Mimochodem,p ořád řeším ten monitor dechu, jestli si ho mám nebo nemám pořídit....máte ho všechny?
🙂 Ahojky......monitor dechu budeme mít půjčený od sousedů! Jsou to zlatíčka. 🙂 Mají 2 letou holčičku a věděla jsem, že ho měli. 😉 Tak jsem se zeptala a už ho máme slíbený!!!!
Jinak by si ho taky pořídila...nějakej jetej ještě v záruce.
Poslední dobou strašně špatně spím.....dokonce se ze mě stala čtenářka a v noci místo spaní čtu knížky. Ještě, že jsem doma a ráno mohu dospávat! 😀
A ty sny co se mi zdají...hrůza! Rodila jsem v nich snad už 3x!!!!!!!
Já jsem se na to ptala mojí Dr., ona mi řekla, že pokud budfu klidnější, proč si ho nepořídit, že ho sice sama pro děti neměla, ale nevidí důvod, proč ho nemít nebo mít.....takže zas nevím🙂 Už jsem se dívala i na netu na nějaký jetý...tak ještě popřemýšlím. Taky jsem ho nikdy neměla a i když mojí spolužačce tak chlapeček v 5.měsících zemřel, tak jsem si vůbec ani na vteřinu nepřipustila, že by se mi to mohlo stát......jak je člověk starší, takuž to vidí jinak.
@pajka00 já mám vetšinu věcí od kamarádky, protože už děti nechtěla a nečekané se to stalo, tak má všechny věcí nové, tak budu mát ty chůvičky od ní, ale jnak máš pravdu v tom že čím starší, tím horší.....někdy nepoznávám sama sebe, asi se moc pozoruji, jen mě píchne, tak už jsem nervozní, co se dějě, ze všeho jsem hned vylekaná, před každým vyšetřením nervozní jak pes, hrůza.............jinak my s jmenama máme jasno, mě to bylo jedno, takže jsem to nechala na manželovi, on chce kluka po sobě a holku po mě, aspon nemusím přemýšlet a protože nám při první genetice řekl,že je to s největší pravděpodobnosti kluk, tak je vyřešeno🙂

No tak to má Tulan už za sebou-hlavně, že jsou v pořádku, to je důležité. Ve kterém týdnu rodila nevíte?
Brouku to byly asi poslíčci....taky jsem je měla při posledním těhu-ale zaspala jsem je-jako ty🙂...takže bys jela zbytečně a pokud nepraskla voda-není kam spěchat🙂 No mně se dnes zdálo, že se mi narodily čtyřčata, ale přinesli mi jen chlapečka jednoho a řekli,že stejně je nemůžu kojit všechny najednou, tak prý po jednom....